LËID8CHË COURANT. fi prooi; 38, Qb VOCE (877. SCO. ZATURDAU 10 NOVEMBER. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.60 'i jaarsbuiten de expediliekoslen. Afzondei lijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Adverlcntiën is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. ST A DS - BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Bezien het adres van Teske, koopman, wonende aan de Uitcrsle- grjc'it n". 86, om varkens te mogen houden in een pakhuis, gelegen achter zijne woning Gelet op art. 133 der Algemeene Politieverordening van 16 October 1873; Doen te welen, dat tot het hooren der eigenaars en bewoners van de Mast bijgelegene en belendende panden, ten opzigte der iuformatiën de coinmodo et innotnmododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op hel Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 15dtn November aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpliat i|ii hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilli ging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 November 1877. E. KIST, Secretaris. BINNEN LA NDSCI1E BERIGTEN. 3ü LEIDEN, 9 November. Woensdag den 14l,fn November a. s.des na i.iddags te 2 ure, zal de lieer d'. W. J. A. Jouckbloel het hoogleeraarsambt aan de universiteit aan vaarden inet hel houden eener redevoering in het groot auditorium alhier. De Staatscourant beval het verslag van de commissie, van 1 Augustus 1877 tot 31 Julij 1878 belast met liet afnemen van het eerste natuurkundig examen voor aanstaande artsen en van het natuurkundig examen voor aan staande hulp-apothekers. lie minister van koloniën heeft bij de tweede kamer ingediend eene gewijzigde begrooting voor Nederl. Indië, 1878. Daarbij worden de posten voor aanleg van nieuwe spoorwegen op Java, de te sluiten geidleening en in voering van personele belasting en patentregt op Java, voorloopig terugge nomen, onder uitdrukkelijke verklaring die zoo spoedig mogelijk weder bij afzonderlijke voordragl te zullen voorstellen. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft tot arts bevorderd (en heer J. Voogdmed. doctorandus. Acte-examens te 'sllage: middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten voor staathuishoudkunde de heer J. C. F. Prikker, van Amers foort; voor Duilsclie taal en letterkunde de heer VV. J. A. Basting, van Amsterdam. Afgewezen cén voor Nederl. taal en letterkunde. Niet opge komen één voor Fransch. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht zijn tot de evangeliebediening toegelaten de hh. Y. J Bootsma en P. Hopman. Tot predikant te Hoogvliet is beroepen de heer VV. J. G. Aalders, cand. tot de h. dienst. De fraaije verzameling Sèvrcs-porsclein. door de Fransclie regering san de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid geschon ken, is thans in het museum van kunstnijverheid op het paviljoen te Haar lem tentoongesteld. Door de arrond.-regtbank te Rotterdam werd gisteren behandeld de taak van A. L.verdacht van het houden van een openbaar huis van hazard spelen. Vijftien getuigen werden in deze zaak gehoord, waaruit in hoofd zaak bleek, dat sedert jaren reeds in het door den beklaagde gehouden koffijhuis het volgende spel werd gespeeld. Eenige personen heeten aan het ilart te zullen gaan potspelen; vóór de trekking der balletjes, met cijfers (an 1—12 voorzien, die de volgorde der spelers zullen aanwijzen, zetten au verschillende spelers tegen elkaar geld in. Wie een lager cijfer trekt dan zijn tegenspeler verliest, wie een hooger trekt wint. Mogten onwel kome bezoekers binnentreden, dan neemt hel potspel natuurlijk een aanvang, to lieer mr. van Gigch trad als verdediger op. De eisch van het O. M. was ecne maand cellulaire gevangenisstraf, 200 boete cu verbeurdverkla- r'ig der in beslag genomen goederen. Door het hoofdbestuur van het Nederlandsch tooneelvcrbond te Amster dam is aanbesteedhet bouwen van eene tooneelschool met woningop een krrein op de Schans, bij de Raampoort. Dit werk is aangenomen door de kk. P. Groenhof en A. G. Haak, aldaar, voor ƒ18900. Te Amsterdam is gisteren ochtend iu een bovenhuis op de Brouwers gracht hel lijk gevonden van iemanddie blijkbaar op gewelddadige wjjze was omsebragl. De wanden van het vertrek waren bespat met bloed uit eene keel wonde, die den dood had ten gevolge gehad. Aan armen en beenen waren touwen gebonden, maar niet op zoodanige wijze, dat daardoor nood zakelijk anderen in verdenking zouden moeten komen. Voorloopig is er geen reden aan iets anders dan zelfmoord te denken. De zaak is intusschen zeer raadselachtig. De overledene was weduwnaar, vader van 5 kinderen. Hij bewoonde een eigen huis en was een welgesteld man. In zjjn huiselijke omstandigheden was niets, wat een zelfmoord zon kunnen verklaren. Als ambtenaar bekleedde hij. tot algemeene tevredenheid van allen, die met hem in aanraking kwamen, eene niet oubelangrijke betrekking. Men be grijpt dus niet, wat tot deze daad kan hebben geleid en heeft evenmin reden om iemand anders te verdenken. [Ubl.) Betredende de zaak van den gepens. kapitein de Geer Boers, te Amster dam, die, vermoedelijk ten gevolge van vergiftiging, aldaar is overleden, meldt hel Ubl. het volgende: De heer Boers leefde gescheiden van zijne vrouw, die te Rotterdam woont en daar, in gezelschap van een Belgische juffer, een berispelijk leven leidt. Hij ontving kort voor de ontvangst van den wijn een brief van zijne vrouw, waarin hem werd bcrigt dat 12 lles- schen wjjn door haar aan z(jn adres waren algezonden, om hem in een pas ondergane operatie wat te versterken. De 12 flesschen wijn werden ont vangen, en na het nuttigen van een gedeelte van den inhoud gebeurde het geen vroeger is vermeld. Het lijk werd in de cellulaire gevangenis ge opend en de ingewanden zyu op dit oogenblik ter onderzoek bij prol. Gunning, terwijl dr. D. J. Coster met het onderzoek van den resterenden wijn is belast. Officieel is dus nog niet uitgemaakt, dat inderdaad vergif tiging heeft plaats gehad, maar de vermoedens zjjn, naar aanleiding van den aard van het ziekteverloop bij den overledene en van de ongesteldheid zijner vrienden, zoodanig, dat bevel tot inhechtenisneming is uitgevaardigd tegen de te Rotterdam wonende vrouw en twee harer vriendinnen. Men zal nu den verderen loop der zaak moeten afwachten. Ten opzigte van de afzending van den wijn dient nog, met het oog op het verdwjjnen van den brief, te worden opgemerkt, dat op het afzendboek van de Hollandsche spoorwegmaatschappij ingeschreven is: »de Geer Boers aan de Geer Boers", en dal de wijn niet door den wijnkooper is verzonden. Door het geregtshof te Arnhem zijn 11. Stevens, opperman, en M. van de Water, tabakswerker, schuldig verklaard aan rebellie, gepleegd door eene gewapende vereeniging van meer dan 20 personen, en veroordeeld: de eerste tot 1% jaar, de tweede lot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf en soli dair in de kosten. Te lieerde is Woensdag nacht brand ontslaan in het huis van G. Nie- meijer aan den Kamperweg, dat pas weder opgebouwd was, nadat hem in dit voorjaar hetzelfde ongeluk getrollen had; ofschoon men met de noodige bluschmiddelen te hulp schoot, was de brand niet te stuiten, zoodat men bijna niets kon redden. Twee koeijen en een kalf zjjn in de vlammen omgekomen. Een paar oude gehuwde lieden, op de Surhuistcrveensterheide woon achtig waren voor eenige dagen naar Roordahuizum bij hunne dochter gaan logeren, en hadden zoolang hunne woning gesloten. Bij hunne terug komst vonden zij het huis leeg gestolen. Alles was weg, zelfs de aardap pelen. De waarde van het gestolene is wel niet groot, want de bestolenen waren bchoeltige lieden, maar toch zijn ze nu van alles beroofd, wat ze hun eigendom konden noemen. De justitie doet onderzoek. Op 7 November is bij de arrond.-regtbank te 's Hertogenbosch aange- bragt de regtsvorderingingesteld door de kruisheeren te Agatha tegen den staat der Nederlandenbetredende de plaats gehad hebbende rooijing en verkoop van nabij het klooster staande boomen. De conclusie van de zjjde der eischers werd bepaald op 14 November e. k. De regtsvordering strekt tot handhaving van bezit en schadevergoeding door de stoornis veroorzaakt. Uit Luxemburg wordt gemeld dat Z. K. 11. prins Hendrik de kamer zitting met eene troonrede heeft geopend. In die rede kwam het volgende voor: liet land lijdt nog onder de algemeene crisis, die sinds eenige jaren heerscht. Inzonderheid wordt dit ondervonden bij den handelhet mijn wezen en de metaal-industrie. Natuurlijk heeft dit invloed op den staat der financiën. Ofschoon de ontvangsten het geraamde cjjfer hebben bereikt, zijn zij toch bij die van vroegere jaren ten achter gebleven. Daarentegen konden, ten gevolge van het batig saldo der laalstvoorafgaande dienstjaren,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1