LEIDSCIIE COURANT. ü0. 2«4. Hl m:7. DONDERDAG 8 NOVEMRER. [)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. Le prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, niet liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3b, franco p. p. f 3.85. IIet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.5O 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. Re prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels ƒ1. iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bjj deze ter tennis van de ingezetenendat de bepalingen der Algemeene Politieveror dening van den 16den October 1873. betrekkelijk «Ie vestiging der woonplaats ln en de verhuizing binnen de gemeente, zijn de volgende Art. 2. Zij. die overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit tan den 3d'° November 1801 Staatsblad N». 95) aangifte hebben gedaan tan het overbrengen van hunne werkelijke woonplaats van elders naar deze jtmeente, en daarvan eene verklaring hebben gedaan aan het bestuur dezer atmeente, ontvangen op het bureau van den Burgerlijken Stand van die ver klaring een bewjjs, dat zij verplicht zijn binnen 24 uren aan den heer der gebuurtein welke zjj zijn komen wonen, te vertoonen, teu einde deze het voorgezien teekene en in zijn register inschrijve. Art. 3. Ieder, die binnen deze gemeente verhuist, is verplicht daarvan, tinnen ééne maand na de verhuizing, aangifte te doen op het bureau van Burgerlijken Stand, en daarbij op te geven, wat tot de invulling van Bet bevolkingsregister noodzakelijk is. Hjj ontvangt van die aangifte een bewijs, dat hij binnen 24 uren aan den heer der gebuurte, in welke hij is tomen wonen, vertoont, ten einde deze het voor gezien teekene en in ijjn register inschrijve. Hij is mede verplicht, binnen ééne maand na verhuizing, daarvan kennis legeven aan den lieer der gebuurte, welke hij verlaten heeft. Art. 4. Overtreding van eenig voorschrift van de beide voorgaande artike len wordt gestraft met eeue boete van één tot drie gulden. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 7 November 1877. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCI1E BERIGTKN, LEIDEN, 7 November. Bjj kon. besluit van 5 Nov. jl. is aan F. II. Parmentier. kapitein, B. Bahlmann, le luitenant, en J. Egens van lterson JAz., officier van ge- zoudlieid 2' kl. la suite, bij de dienstd. schutterij alhier, op hun verzoek eervol ontslag verleend. Heden werd op de begraafplaats nabij de voormalige Mare-poort hel slofleljjk overschot grafwaarts gebragt van den heer M. Kosters, in leven ridder der Militaire Willemsorde. Behalve door de familie-leden werd het Ijjk derwaarts begeleid door twee sectien, waarvan een gewapend, van het reg. infanterie alhier in garnizoenen de leden der Vereeniging van het Metalen Kruis 2de sectie, waarvan de overledene bestuurslid was. De slip pen van het lijkkleed werden gehouden door vier ridders der Militaire Willemsorde, de bh. Tekelenburg, Koning, Hendriks en Coronel. Nadat bij liet graf het gebruikelijke militaire eerbewijs had plaats gehad nam de heer E. H. Themps, voorzitter van de Vereeniging het Metalen Kruis, hel woord, ij schelste in korte trekken de militaire loopbaan van den overledene, die tijdens de omwenteling in Zuid-Nederland ten jare 1830 als milicien in dienst »'M en, als behoorende tot de 9" afdeeling infanterie, deel uitmaakte van ile bezetting der citadel van Antwerpen. In 1831 had Z. M koning Willem l hem het eereblijk voor moed, beleid en trouw, de Willemsorde, geschonken als eene erkenning zijner verdiensten toen bij eenen gecombineerden uitval ile stukken des vijands werden vernageld. Na de overgave der vesting le Kosters ook in de krijgsgevangenschap, die de dappere bezetting in Frank- rijk moest oudergaan. Na zijne invrijheidstelling in het vaderland terugge ven), mogt Kosters ook in burgerlijke betrekking de algemeene achting wwervenlerwjjl hij als echtgenoot en vader door de zijnen steeds geliefd gewaardeerd was. he oudste zoon van den overledene betuigde vervolgens in eenige gevoel volle woorden zijnen dank aan de vertegenwoordigers des legers, de rid der Militaire Willemsorde en de leden der Vereeniging van het Metalen Kruis voor de eer a3n de nagedachtenis zjjns vaders bewezen. - Op 20 Nov. aanst. zal aan het dep. van marine te 's llage de aanbe- steding plaats hebben van 30000 kilogram witte zeep. boor de staatscommissie voor de geneeskundige examens, te Utrecht, heden tot tandarts bevorderd de heer W. P. Mulié alhier. Acte-examens te 'sHage, middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelatenvoor Nederl. taal- en letterkunde de heer J. F. Haverman van sGravenhage, voor Fransche taal- en letterkunde de heer G. Lammerschop van WarfTum, voor Duitsche taal- en letterkunde de heer A. L. Schmidt Jr. van 'sGravenhage en voor boekhouden de heer D. Stigter van Goes. Alge wezen: 2 candidaten voor boekhouden. Heden heeft de commissie de acte voor Nederlandsche laai verleend aan den heer F. A. van Dam, van Leiden. Volgens de Pr. Nbr. C. heeft het Z. M. den koning behaagd mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois. president van het geregtshof te 's Herto genboschen mr. P. J. A. M. van der Does de Willebois, afgetreden minis ter van buiten!, zaken, met hun wettige nakomelingen te verheffen in den Nederlandschen adelstand met het predicaat van jonkheer. Volgens de Arnh. C. is dr. H. A. Lorentz te Arnhem voorgedragen door curatoren van de universiteit te Leiden als hoogleeraar in de mechani sche physica. Tevens moeten van wege de faculteit der wijsbegeerte aan de universiteit te Utrecht pogingen zijn aangewend om den heer Lorentz tot hoogleeraar in de wiskunde te doen optreden. Het stoomschip Voorwaarts, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 5 November Aden gepasseerd. De Prins van Oranje, op weg naar Batavia, kwam op 30 October te Padang aan. De inhoud der telegrammen naar Java, omtrent gebeurtenissen hier te lande, meldt het libl., is somljjds al zeer wonderlijk. Gisteren wezen wij op het merkwaardige West-Indische tekort van 16 millioen. In de heden ontvangen Bataviasche bladen vinden wjj, dal Reuter uit Londen, na het gebeurde met hel adres van antwoord juist te hebben overgeseind, er bij voegde: »Een motie van wantrouwen is in overweging". Door den gemeenteraad van Delft is tol rector van het gymnasium aldaar benoemd de heer dr. H. J. Nassau Noordewier, te Heerenveen. Vrijdag a. s. zal te Amsterdam eene meeling plaats hebben, waartoe allen, zoo mannen als vrouwen, zijn uitgenoodigd, die, als de onderteeke naars der oproepinggezind zijn plannen te beramen om eerlang de Ned. herv. kerk te verlaten en het gemeenleleven op andere wjjze voort te zetten. Te Nijmegen werd eergisteren de heer van Roggen, oud-wethouder aldaar, met een wagen zoodanig aangereden, dat de ruim zeventigjarige grijsaard met een gebroken rib naar zijne woning is gebragt. Uit de Krim, gemeente Ambt Ilardenberg, schrijft men aan de IV. Dr. en A. C.Dal het geloof aan heksen en spoken alhier nog sterk heerscht, kan uit hel volgende bljjken: Sedert ernigen lijd waren er twee kinderen uit verschillende gezinnen te de Krim lijdende. Bij de respective ouders be stond geen twijfel of hun kinderen waren belooverd. Koopman B. van Slag haren kreeg hiervan de schuld. Toen deze persoon in de vorige week voorbjj de huizen kwam waar Iovengenoemde ouders wonen, werd hjj door een der moeders in huis geroepen. Ook de andere moeder kwam daar met het «hetooverde" kind Naauwelijks in huis zijnde, werd B. aangegrepen en gedwongen de kinderen te onttooveren, door ze le zegenen. Tegenspar telen hielp niet. Zelfs werd hjj met een mes bedreigd. Door den nood ge drongen, ging B. tol bidden over, maar de woorden, die hjj bezigde, waren niet naar den zin der vrouwen, llcrn werd beduid, welke woorden hjj moest bezigen. Ook de vrouwwelke B. aangegrepen heeftis, volgens haar zeggen door die aanraking zelve ook belooverd. Van een en ander is, op aangifte van B.proces-verbaal opgemaakt. De Pr. Gr. C. meldtWie jl. Donderdag-avond te 8 uur op het noorderstrand van Terschelling geweest is, heeft getuige kunnen zijn van een treffend schouwspel. Te 6 ure strandde het noordsche barkschip Deo- dat/ia Horten, hetgeen door de noodsignalen te 6% ure reeds in het dorp Midsland werd bemerkt. Eene groote menigte volks stroomde naar het strandwaar men ten gevolge van de duisternis het schip naauweljjks on derscheiden kon. Slechts nu en dan, wanneer aan boord flambouwen wer den ontstoken, kon men het wrak, dat circa 500 M. van het strand was verwijderd, duidelijk zien. De achtersteven lag met hel water volkomen geljjk. Alle zeeén stroomden over het dek en ieder oogenblik dreigde het schip te breken. Daar kwam de reddingboot opdagen. Elf kloeke mannen alle bevaren zeelieden, sprongen in de boot en deze stak van wal. Hoewel er slechts een gering koeltje woeiwas de deining vreeseljjk. Menigmaal scheen hetalsof de boot zou omslaanmaar door de leiding van den be- kwa ren schipper J. Roos gelukte het eindelijk, het wrak van Ijjzjjde te naderen. Met groote moeite hielden de wakkere mannen de reddingboot zoo nabij het schipdal de opvarenden konden overspringen. Een matroos sprong mis en werd met levensgevaar door den heer S. Swart gered. Ein-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1