LEIDSCHE COURANT. 1877. WOENSDAG 7 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN, laan 1\10. 263. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlcntiën is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 6 November, in de maand October zijn binnen de gemeente Leiden geboren 150 kinderenals: 85 zoons en 65 dochters. Overleden 74 personen, als: 17 Miioen, 14 vrouwen, 25 zoons en 18 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Gehuwd 38 paren. De levering der lourrages leu behoeve van de paarden bij het leger ioor den lijd van een jaar, ingaande 1 November aanst., is voor het gar nizoen alhier opgedragen aan den heer W. lloogendijk, te Breda. - Ter aanvulling van het berigt omtrent het bezoek van den universi- leits-architect te llalle aan de Victoria-kas in den akademietuin alhier ge- bragt, wordt ons medegedeeld dat bedoelde heer eigenlijk naar Leiden gekomen is om nog eenige détails op te nemen van het bibliotheekgebouw. Voor een paar jaar had namelijk een Pruissisch architectbelast met het bouwen van een bibliotheek te llalle, meer dan dertig bibliotheken bezocht en de iwrkeur gegeven aan het doelmatige stelsel der Leidsche bibliotheek; dit dan ook met eenige wijzigingen toegepast voor het gebouwdat weldra ie llalle zal verrijzen. Alvorens de plannen geheel en al vast te stellen bleek men nog eenige détails te moeten uitmeten, en dit was de reden van I komst van den Königl. Landbaumeister von Tiedemann. -■ De verkiezing van leden voor de tweede kamer der staten-generaal, negens liet optreden van de hb. Smidt, de Roo van Alderwerell en Kap- leyne als minister, in de hoofdkiesdistricten Assen, Leeuwarden en Haar lem, zal plaats hebben op Dingsdag 27 November a. s., en zoo eene her stemming noodzakelijk is, zal die geschieden op Dingsdag 11 November a. s. - Bij het dep. van koloniën is van de Nederlandsche handelmaatschappij te Amsterdam ontvangen eene bjjdrage van /500. ten behoeve van de nood- Ijilenden in de kolonie Curacao. - llit Nijmegen meldt men aan het Hbl. dat in de groote viaduct van den spoorweg voor den weg Nijmegen naar Hees en Grave eene scheur is ontdekt, die de viaduct in twee nagenoeg gelijke declen verdeelt. Deskun digen zien er geen gevaar in. - Bij den landbouwer Vinke, te Hesinge, hebben kwaadwilligen vergift [het huis gelegd, waardoor 4 varkens, 6 kippen en 1 baan gestorven zijn. I)e zaak is bij de policie aangegevendie den dader tracht op te sporen. Te Dalfsen is de boerderij op den «Aalshorst", bewoond door van der Kolk, geheel in de asch gelegd. De geheele inboedel, vee, een goed gevulde hooiberg is daarbij verloren gegaan. - Te Giethoorn is Zondag morgen eene boerenhuizing afgebrand, waarbij vier runderen zijn omgekomen en eene groote hoeveelheid hooi verloren ging. - Kerkvoogden en notabelen te Bolsward hebben een bod van 10000 voor eenige antieke kunststukkenhoofdzakelijk een kerkbank in gothischen tljjl, van de hand gewezen. - Donderdag 11. ontdekte de tolgaarder Bos, tusschen Winschoten en ;ertadat op den zolder een begin van brand was ontstaan en vond er bovendien een meisje van 11 jaar van zijn buurman i. Zwager. De brand werd dadelijk gebluscht en het meisje vastgehouden tot de policie kwam. Toen de veldwachter van Beerla voorbij kwam en een rijksveldwachter, van Winschoten ontboden, aangekomen was, ontdekte men een doosje lucifers, bat volgens verklaring van het meisje aan haar toebehoorde en, na zulks eerst hardnekkig te hebben ontkend, bekende zij dat zij daarmede denbrand bad gesticht. Om welke reden heelt zij nog niet gezegd. - Uil Oosterhout meldt men aan de iV. R. C.\ In den avond van 2 November jl. had een treflend ongeluk plaats aan de brug in den grooten rijksweg tusschen hier en Raamsdonk. De voerman A. S.van Raamsdonk, vond aldaar den dood met paard en rijtuig. Wij willen het onderzoek der justitie niet vooruitloopendoch alleen opmerkendat hier twee gevallen slechts mogelijk zijn, nl. öf men heeft de brug over de Donge na het door laten van een vaartuig vergeten te sluiten, öf de voerman is de brug mis- gereden. Het is een feit, dat de verlichting der brug veel te wenschen overlaaten levens dal voor eenigen tijd het toeval of liever de tegen woordigheid van geest alleen een passagier met rijtuig behoed heeft in de bonge te storten. - Te Bergen-op-Zoom werd Zondag morgen op het terrein der geslechte testinggronden het ljjkje van een pasgeboren kind in een greppel gevonden. Ce grond in de nabijheid was mei de band omgewerkt, waarschijnlijk met het doel om het kindhetzjj dan levend ol doodonder de aarde te verbergen. Te Eindhoven ontdekte men in den morgen van 31 October 11. een begin van brand in een turfschop, toebehoorende aan den heer H. van Mierlo, te Strijp. Door spoedig aangebragte hulp mogt men er in slagen het vuur spoedig te blusschen. Eenige oogenblikken voor men den brand ontwaarde hadden de buren een 9-jarigen knaapdie in een slechten reuk slaatin den omtrek van de turfschop zien loopen. Spoedig werd deze jon gen verdacht het vuur ontstoken te hebben. De burgemeester, van dit ver moeden onderrigtliet den jongen bjj zich komen en na hem eenigen tjjd ondervraagd te hebben, slaagde hjj er in, den jeugdigen brandstichter tot volledige bekentenis te brengen. In berigten uit Zuid-Afrika, van 9 Oct., in hel Hbl. opgenomenwordt gemeld dat men uit de Transvaal de tijding had, dat de Zoeloes in het be twiste gebied het nog zeer lastig maakten, en dat Secocoeni met sir Th. Shepsione overhoop ligt over de betaling der oorlogsbelasting. Er had weder een zeer treurige schipbreuk plaats gegrepen; den 23»t,B Sept. was de Inch Kenneth, een nieuw schip van 1500 ton, den Aug. van Calcutta naar Hull vertrokken met eene voile lading koren enz., nabij kaap St. France door zwaren storm beloopen; de booten moesten worden uitgelaten, doch kantelden; de kapitein met 17 matrozen redden zich in eene boot, die tot driewerf toe omsloeg; zij bleven daarin vele dagen rond zwalken, totdat de Liverpool de ongelukkige verkleumde en uitgehongerde manschappen opnam. De kapitein was eenige dagen te voren bezweken. 's GRAVEN1IAGE6 November. Naar men verneemt heeft het Z. M. den koning-groothertog behaagd te benoemen tot officier in de orde der Eikenkroon den kapitein G. F. van Iloutum van het 1' rcg. vesting-artillerie, tevens kommandant der torpedo compagnie. Door Z. M. is de tijd van duur der detachering van den 1" luitenant Delpy, van het wapen der infanterie hier te lande, bjj het leger in Nederl. Indië, wederom met een jaar verlengd. De luit. ter zee 1« kl. jhr. T. E. de Brattwde luitt. ter zee 2' kl. G. A. van der Mieden en L. G. Kakebeeke, en de officier van administratie 3* kl. 11. J. van der Meer, uil O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën is de heer J. II. Op de Coul, leeraar voor het middelbaar onderwas te Amsterdamgesteld ter beschikking van den gouvern ur-generaal van Nederl. Indië, om te worden geplaatst als leeraar in de Nederlandsche en Fransche talen bij de hoogere burgerschool van driejarigen cursus te Samarang. De minister van binnenlandsche zaken zal eiken Zalurdag, ten 12 ure, voor een ieder te spreken zijn; de minister van marine des Vrijdags, ten 11 ure; de minister van koloniën des Vrijdags ten 1 uur. Volgens het D. r. 's H. is bij kon. besluit reeds ingesteld een depar tement van waterstaat handel en nijverheid en tot minister van dat dep. benoemd mr. Tak van l'oortvliet, lid der tweede kamer. De heer mr. P. F. Ilubrecht, secretaris-generaal bij het dep. van binnenl. zaken, zou voorloopig ook die functie bij het nieuwe departement vervullen. De najaarsvergadering van de provinciale staten is heden, onder voor zitterschap van den commissaris des konings, mr. C. Fock, geopend. De heer mr. .1 F. Scnuurbeqne Boeije, een der na de periodieke verkiezingen nog niet toegelaten leden, is beëedigd en heeft zitting genomen. Door den voorzitter werd hulde gebragt aan de nagedachtenis van wjjlen den heer Hoynck van Papendrecht, een der meest geachte leden der vergadering. Ook bragt hij een woord van hulde aan den ijver in het be lang der provincie van den heer mr. II. P. J. Tollens, in wien de staten door vestiging zijner woonplaats buiten de provincie een tweede lid verlo ren hebben. Ter hunner vervanging waren gekozen in hel hoofdkiesdistrict Rotterdam, de heer II. Muller Szn., en Leiden, de heer H. C. Hartevelt, die, na onderzoek en goedkeuring hunner geloolsbrievenals leden der staten werden beëedigd en toegelaten, onder een hartelijken gelukwensch van den voorzitter, waarin hij den nieuw benoemden leden de behartiging der belangen van de provincie in hunne medewerking aanbeval. Na zamensielling der afdeclingen werd mcdedeeling gedaan van een aantal ingekomen stukken en voorstellen, die in handen van commissiën werden gesteld. De vergadering is daarop verdaagd tot Dingsdag 20 November, des mid-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1