ft LEIBSCSIE ien BLNlNENLANDSCIIE BERIGTEN, 24 eK'j ■Bits w, r ui is 01 |S77. N". 260. ZATURDAG 3 NOVEMIIER. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, mi't het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /'3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.K0 'sjaars, buiten de expeditiekoslcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, C Cents. De prijs der Adverleniien is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2 November. Men meldt ons uit 'sHage: De Staatscourant bevestigt de gisteren mede gedeelde benoeming van bet nieuwe ministerie. Alleen is de instelling van een ministerie van publieke werken, met den heer mr. Tak van Poort vliet aan het hoofd, niet uitgevaardigd. Bjj kon. besluit van 1 Nov.jl. is het eereteeken lol belooning van eer volle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen o. a. toegekend aan W. L. van Kaalhoven en P. A. du Buisson de Jonge, beiden kapitein, en J. Petit, tamboer bij de dienstd. schutterij alhier. Gedurende de maand October 1877 zijn in de Lcidsche volksgaar keuken afgeleverd: 3119 portiën warme spijs, 45G portiên vleesch, 81% porliën spek, totaal 3654y2 portiën. Het departement van koloniën is van voornemen om de geldenten behoeve van noodlijdenden op de Nederlandsche West-Indische eilanden ver iameid, en welke men, door tusschenkomst van dat departement en van liet bestuur van Curasao, hunne bestemming wil zien bereiken, op die wijze over te maken, dat telkens, wanneer een eenigzins beduidend bedrag ia! zjjn gestort, de gouverneur langs telegraphischen weg wordt gemag- ligil om over het ontvangen bedrag te beschikken. Ten einde van die ge- Ireenheid hel best gebruik te maken, is hel wenschelijk, dal de stortingen het departement plaats hebben vóór den 16<,el1 en 24,u" van iedere zijnde de uiterste tijdstippenwaarop een naar St. Thomas af te zenden telegram van daar per mail-gelegenheid naar Curaguo kan worden Mergebragt. (Stc.) Bij de acte-examens voor hel lager onderwijs te 's llage zijn voor de acte ia de handwerken 18 candidaten geëxamineerd; 17 werden toeselaten, te weten: mej. C. Adriaanse voor smaak, H. E. Bal voor beide, C. H. L. Bowser voor smaak, S. Brandes voor beide, C. A. d'Engelbronner, geh. Snoey Kiewit, voor nut, J. M. van Gulik voor smaak, J. A. Koekenbacker «oor beide, A. M. van der Laan voor beide, N. Pistoor voor nut, M. A. Poppenga voor beide, H. E. Rozenraad voor beide. M. J. de Soete voor beide, A. G. W. de Sol voor beide, G. G. Steenbeek voor nut, II. J. W'eyt- hoffvoor beide, A. J. J. Wilhelmie voor smaak, en Storm voor beide, allen uit Rotterdam. Voor de acte als hulpondervvijzeres werden van de 15 can didaten 8 afgewezen en 7 toegelaten: mej. J. P. G. Bakkes uit Gorinchem, N. de Bossou en A. Dobbe uit Dordrecht, B. J. C. Elberg uit SchiedamC. J. Mispel blom van Altena uit Gouda, P. Penning uit Schiedam en W. C. Quast uit Dordrecht. Acte-examens middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten: «oor Nederlandsche taal- en letterkunde mej. D. van de Wal van Amster dam en voor boekhouden de heer N. La Seur van Amsterdam. Afgewezen: eene vrouwelijke candidaat voor Duitsche taal- en letterkunde en 2 manne lijke candidaten voor boekhouden. Het eerste gedeelte van het arts-examen is met goed gevolg afgelegd door de hh. A. C K. II. van de Loomed. doctorandusen J. Godefroi cand.-arts. Het stoomschip Voorwaarts, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 1 Nov. van Suez vertrokken; de ilJadura is op 28 October te Batavia aange komen, en de Prins Hendrik, op weg naar Nieuwe Diep, is op 31 Oct. 'an Napels vertrokken. Het stoomschip Celebesdat wegens een gebrek aan de machine te Gibraltar binnenliep, zal waarschijnlijk heden de reis voortzetten. De mail is met een Engelsch schip verder gezondendoch de passagiers zijn aan boord gebleven. De Nederlandsche regering heeft aan de Fransche de voorloopige aan bonding, in afwachting van uitlevering, verzocht van baron Clamor Prey 's? Estorl, zich noemende Ernest Mensching of Merling of ook Mersching, '«gen wien door het geregtshof te 'sGravenhagc een arrest van leregtstel- 'ing is gewezen ter zake van gequalificeerden diefstal, in het museum te Wden gepleegd in Junij of Julij 11. De kunstnijverheid in ons vaderland heeft een zeer gevoelig verlies ondervonden. De heer J. M. van Kempenoudste lid der firma J. M. van Kempen en Zonen, te Voorschoten, is heden nacht in 63-jarigen ouderdom bezweken aan de slepende ziekte, waaraan hjj sedert eenigen tijd lijdende was. Zijne binnen- en buitenlandsche met grooten lol bekende zaak heeft in 1835 eene eenvoudige zilversmederij, te Utrecht, met een klein getal werklieden tot aanvangspunt gehad; langzamerhand werd die uitgebreid en in 1858 naar Voorschoten overgebragt, waar haar meer ruimte ter beschik king stond. Van Kempen paarde aan eene groote mate van kennis veel beleid en buitengewonen ijver, zoodat zijne zaak al meer en meer in bloei toenam. Hij knoopte uitgebreide handelsbetrekkingen met het binnen- en buitenland aan. Hem werd de vervaardiging opgedragen van hel nationaal gedenkteeken te 's Hage en het kolossaal monument van Jan Pieterszoon Koen, te Batavia, waarvan de arbeid zoo omvangrijk was en zoo gelukkig mogt slagen, dal de uitvinder der galvanoplastiek, de hoogleeraar Jacobi, te St. Petersburg, opzettelijk een bezoek aan de fabriek bragt, waaruit die kunstgewrochten waren voortgekomen. Als mensch was van Kempen hoog geacht door allendie in de gelegenheid waren hem meer van nabij te leeren kennen. Inzonderheid stelde bij groot belang in zijne werklieden. Hoe ook zich toewijdende aan zijne zaak, was hjj een man, die èn als burger èn als christen de belangen van maatschappij en kerk ernstig behar tigde. Vele onderscheidingen van vorsten en op tentoonstellingen vielen van Kempen ten deel; hij was officier der orde van de Eikenkroon, rid der der St. Stanislaus-orde van Rusland en van de Frans Jozefs-orde van Oostenrijk. De sub-commissie voor de Sophia-stichting Ie Gorssel heeft zich tot de hoofdcommissie gewend met het voorstel om niet alleen te 's Gravenhage. naar in alle oorden des lands, kinderziekenhuizen op te rigten, of, zoo daartegen bezwaren bestaan, niet de residentie, maar Utrecht voor de ves tiging van zoodanig gesticht te kiezen. Wij vernemen, dat de sub-com missie te Utrecht een voorstel van ongeveer dezelfde strekking aan de hoofdcommissie heeft gedaan, immers haar in overweging heeft gegeven, of boven 'sGravenhage niet eenig gezond, landelijk oord in het midden des lands de voorkeur zou verdienen, ja of het niet wenschelijk ware, er naar te streven, dergelijke stichtingen in meer dan óéne streek van het rjjk op te rigten, zonder dat dit zou behoeven te beletten, dat 'sGravenhage de zetel zij, waar de instelling als zedelijk ligchaam gevestigd worde. [Hbl.) Te Brielle is tot conrector aan het gymnasium benoemd de heer G. F. Hartman, doctorandus in de letteren te Leiden. Van de machinist-leerlingen, te llellevoetsluis opgeleid, hebben 49 van het oudste studiejaar examen afgelegd voor machinist-leerling le kl. en 29 met gtinstigen uitslag. Men meldt uit .Mijdrecht, van 28 OctIlet was ons een waar genoe gen, dat onze hooggeachte voormalige leeraar dr. L. W. E Rauwenhoff, thans hoogleeraar te Leiden, ter gedachtenis aan zijn 25-jarige evangelie bediening in deze gemeente aangevangen in October 1852heden alhier optrad en naar aanleiding van 2 Corinihen IV. 16 een hartelijk en ernstig woord sprak tot de talrijk opgekomen belangstellenden zoowel uit deze als nit de naburige gemeenten. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is de meesterknecht van de oliefabrikanten Alberdingk en Zonen, ter zake van diefstal van 20 vaten olie, lot een cellulaire gevangenisstraf van twee jaren, de twee knechts tot eene voor een jaar en de opkooper Hangjas tot eene gewone gevangenisstraf van vijf jaren veroordeeld. Te Amsterdam is naar de cellulaire gevangenis gebragt een 25-jarige ongehuwde moeder, die beschuldigd is van haar pas geboren kind, in het begin der vorige maandhet leven te hebben ontnomen. Het geregtshof te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak vaa Janna van Tongeren, dagloonsler, huisvrouw van H. Roskam te Twello, beschuldigd van vergiftiging op haren echtgenoot. Bij een breed gemoti veerd arrest is de beschuldigde daarvan vrijgesproken, op grond dat noch uit het verslag der deskundigen noch op eene andere wijze is gebleken, welke hoeveelheid phosphor in den toegedienden pannekoek is aanwezig geweest, zoodat niet is uit te maken of daardoor eene acute vergiftiging met snellen doodelijken afloop of wel eene maagontsteking, met den dood als einde van een langdurig lijdenheeft kunnen ontstaan. Na de uitspraak van dit arrest heeft het hof de onmiddellijke invrijheidstelling van de be schuldigde bevolen. Door wijlen mej. de wed. H. Schooneveldgeb. van der Eeze, is aan de diaconie der herv. gemeente te Deventer gelegateerd de som van /100.0, en aan liet Ncderl. zendelingsgenootschap de som van 500.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1