Ut) I It s €IIE COURANT. I$77, i\°. 259. VRIJDAG 2 NOVEMBER. RIMNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Iccsldagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. 3.50, nul het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de cxpediliekosten. Afzonderlijke nominees der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der AdverlcntiCn is van 1- 4 regels 1. iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 89—92 der Handelingen van den Gemeenteraad Ziltingverslag LEIDEN, 1 November. Men meldt ons nil 'sllage: Naar vertrouwbare berigleu zal dc Staats- couraut morgen avond de zamenslelling van hel nieuwe ministerie behelzen bestaande uit de heeren: baron van Heeckeren van Keil, directeur van het kabinet des konings. boitenlandsche zaken; Smidt, justitie; Kappeyne, bin- iienlandsche zaken; jh'. Wichers, marine; mr. Gleichmanfinanciën; deRoo jan Alderwerelt, oorlog; van Bosse, koloniën; terwijl in beginsel besloten is lot de oprigting van een nieuw departement van waterstaat, handel en nijverheidwaarvan als eerste titularis zal optreden mr. Tak van Poortvliet. Gisteren avond ten acht ure had alhier eene vergadering plaats van «Eigen Hulp". In eene uitvoerige rede besprak de heer van Geer het doel en het streven van «Eigen llnlp". Voorts liet het bestuur eene Ipst rondgaan onder de vrjj talrijk opgekomenen. Nadat verscheiden personen waren toe getreden, werd een reglement en wel hel reglement van liet hoofdcomité besproken. En bloc werden dc artikelen op één na aangenomen. Prof. ïaaijcr had voorgesteld het inderdaad vreemde artikel, waarbij «Ie leden van hel bestuur, na één jaar in functie te zijn geweest, niet herkiesbaar zouden zijn, te doen vervallen. Bit werd met acclamatie aangenomen. Aan hel debat over andere bepalingen namen deel de hh Vruggink, van Eek, Jansen. Mulder. Ook het verzoek van het voorloopig bestuur om belast te worden met de verdere regeling en het regt te hebben zich nog een lid te assnme- ren. werd gunstig ontvangen, liet district Leiden en omstreken telt nu ruim honderd leden volgens opgave des voorzitters. Bij moutte van den heer Zaaijer werd dank aan het voorloopig bestuur en in hel bijzonder aan den voorzitter gebragt. Daarop werd de vergadering gesloten Twee personendie zich alhier aan kleine diefstallen hadden schuldig gemaakt, zijn door de policie aangehouden. De Staatscourant bevat een staat van nalatenschappen, afkomstig van onderofficieren en verdere manschappen der landmagt in Nederl lndië en die, na aftrek van de kosten en loonen, zuiver kunnen ontvangen worden lijj het ministerie van koloniën. Daarop komen voor de nalatenschappen van; A. F. Üiemel, geb. te Leiden, ad ƒ0.85; A. 51 van Sassenberg, geb. te Leiden, ad ƒ1.03; J. van TZant, geb. Ie Leiden, ad ƒ8.80 (en familie papieren), A. van Ueyningen, geb. te Boskoop, ad ƒ12 50, en J. Klaver veld, geb. te Boskoop, ad f 5.87. Aan het ministerie van binncnlandsche zaken te 's tl.ige is lieden aan besteed: 1". de levering van spoorstaven, eindverbindingen ui huakbouten Hiervoor waren minste inschrijvers de hh. lilondiaux en G°. te Thy Ie Cha teau, voor ƒ65390; 2°. het maken en leveren van honderd stalen («misluk ken voor spoorwissels. 51inste inschrijvers waren de hh. I). A. Schreden en O. te Leiden, voor ƒ10698; 3". het maken en leveren van honderd tong bewegingen met stalen tongen voor spoorwissels. Minste inschrijvers waren de hh. L. J Enthoven en C°. te 's Gravenhage, voor ƒ12951. De heer C. Vosmaer, lid der commissie van rijksadviseurs, heelt de benoeming tot lid van de jury, die de ontwerpen voor hel Leidsche akade- tniegebouw moet beoordeelen, niet aangenomen. Tot lid der provinciale staten van Zuidliolland is in het hoofdkies district Rotterdam verkozen de heer H. Muller Szn. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft toegelaten voor het eerste gedeelte de hh. A. L. K. II. van de Loo, med. doctorandus, en J. fiodefroy, cand.-arts. Bij de dcte-examens voor het lager onderwijs te 's llage werden voor de acte in de handwerken 15 candidaten geëxamineerd; 2 werden afgewe zen en toegelaten mej. L. J. de Bordes uit Oudshoorn voor beide, G. 51. Donkersloot uit Gouda voor nut, J. C. Jansen uit Leiden voor smaak, J. L. Merman uit Leiden voor nut, 51. C. Pannevis uit Gouda voor beide, P. L. Mbard uit Leiden voor beide. E. 51. Rogge uit Leiden voor beide, W. van Leeuwen uil Sassenheim voor heide, 51. C du Saar uit Voorscholen voor out, J. van Sonsbeek uit Leiden voor beide, C. Steen wijk uit Leiden voor smaak, J. H. J. Stout uit Leiden voor beide en C. A. Verlooy uit Voorscho ten voor nut. Voor de wiskunde werden de 4 candidaten, die examen deden, allen toegelaten, te welen mej. P. 51. Brandt uit Dordrecht, J. M. van de Kastecle uil 's llage. 51. Koopal en J. I. van der Weyde uit Leiden, i Acte-examens middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten: i voor Duitsche taal- en letterkunde mej. J. 51. E. van de Rivière van Dor drecht voor Engelsche taal- en letterkunde mej. L. J. D. Steringa Kuyper van Utrecht, voor boekhouden de hh. P. A. Kloppenburg en P. Costeren Hz. van Amsterdam. Er trokken zicli eene vrouwelijke candidaat voor Fransch en een mannelijke candidaat voor boekhouden terug. Acte-examens middelbaar onderwijs. Voor de acle wiskunde K' zijn 2 candidaten algewezen; toegelaten de heer A. F. Fhemers, van Rotterdam. Voor de acte mechanica K2 is toegelaten de heer J. H. van Leeuwen, van St. Oedenrode, voor huisonderwijs. - Dc commissie voor hel Spinoza-standbeeld heeft het programma ver krijgbaar gesteld voor een nieuwe prijsvraag Daarin wordt de bedoeling der commissie thans duidelijker uiteengezet met verwijzing naar de levens beschrijving van Spinoza door Colerus; de commissie heefl tevens afdrukken laten maken van liet portret van den wijsgeer, dat tegen een postwissel van 1 wordt toegezonden. De modellen moeten worden ingeleverd uiter lijk 1 Jtilij 1878. De lieer dr. I'. Scheltema, stads-archivaris te Amsterdam, deelt mede, dat op den zolder van het stadhuis geen schilderstukken meer te vinden z(jn dan drie regentenstukken, afkomstig van het voormalige aalmoezeniers weeshuis, waarvan een van C. Troost en de twee andere van T. Regters, welke bekend en in den catalogus der stadsschilderrjen beschreven zijn. Buitendien is de groote schilderij van 51. van Bree, voorstellende den inlogt van Napoleon te Amsterdam in 1811, ook daarheen gebragt wegens gebrek aan eene geschikte plaatsing. Andere schilderwerken zjju op den zolder van het stadhuis niet aanwezig. Door tusschenkomst van den burgemeester van Rotterdam ontvingen directeuren der Zuidhollandsche maatschappij tot redding van schipbreuke lingen dezer dagen eene som ven 10000 fr.door den Nederlandschen ge zant te Parijs, mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt, van iemand, die onbekend wenscht te blijven, ten behoeve van het onder hunne admi nistratie staande weldadig zecmansfonds van wijlen mej. Ida Maria deRaath overgezonden. 51gr. de bissciiop van Haarlem heeft benoemd: lot adsislent te Velzen, den heer S. Witte; lot kapelaan der Jozefs-parochie te Dclfshavenden heer G. H. li engs; tot kapelaan te Wateringenden heer J. C. Serbroek; tot kapelaan te l.isse. den heer C. A. Hammer: tot kapelaan te Rijswijk, den lieer J. 8. Ntiylentot kapelaan van het Begijnhof Ie Amsterdam, den heer M. P. Kreyns; tot kapelaan te Alphen, den heer C. Stolk; tot kapelaan te Wassenaar, den heer J. B. Burgers; lot kapelaan te Schagen, den heer N. Wessels; tot adsistent te Waddinxveenden heer A. A. Hammer; tot ka pelaan te Zoeterv.oude, den heer A. P. Snelleman, en tot adsistent te Be verwijk den heer W. 51. G Wiltert van Hoogland. 51en meldt ons uit Stolwijk: (lp de tweede najaarsveemarkt, heden alhier gehoudenwaren 62 koeijen en 55 kalvers aan de lijn. De handel ging ving. Het meerendeel werd tegen verhoogde prijzen van de hand gedaan. Te Amsterdam verliet gisteren morgen een man in beschonken toestand zijne woning, onder bedreiging van zich te zuilen verdrinken. Zijne 86- jarige moeder volgde hem in hare verlegenheid op den voet tot den N. Z. Voorburgwal aan de waterzijde, waar zij meende, hem van zijn voornemen te moeten terughouden. De zoon intusschen stiet zijne moeder ver van zich met het treurige gevolg, dat zij, in zijne plaats, te water stortte. Een heer, die het onheil zag, begaf zich onmiddellijk gekleed te water, en mogl de voldoening smakende hoogbejaarde vrouw te redden. In de Deemster worden pogingen aangewend om eene school voor zui velbereiding met zuivelfabriek op Ie rigteu. Eene commissie heeft zich daartoe vercenigd, beslaande uit de heeren W. Sluis, J. 51an, H. C. van der Heyden en K. Admiraal, die een kapitaal van f 30000 in 150 aandeelen van ƒ200 wil bijeenbrengen. Van die aandeelen zijn er reeds 38 geplaatst. Van het Nieuwe Diep meldt men dat op de Zuiderhaaks is gestrand liet Amerikaansch driemastschip D. IF. Chapman, van New-York met petroleum naar Bremen. De bemanning is door den loodskotter n". 8 gered. Te Utrecht is door de studenten van de juridische faculteit aan den hoogleeraar mr. Fruin, als bewijs van erkentelijkheid, dat hij voor de hem

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1