PER TELEGRAAF. P A It IJ 8 t H E H OPES. ADVERTENTIE N. Evang. Luiliersch Weeshuis. jo houding van den scnaal afhangen. Maar daar men nu reeds kan voor in, dat de houding van den senaat zeiven van die der meerderheid in de kamer van afgevaardigden zal afhangen, zno schijnt het buiten twijfel, dat het oogenblik nog zeer ver af is vóórdat de tegenwoordige toestand zich kan ontwikkelen. Eene uitspraak van de regtbank te Dijon heeft groot opzien verwekt. De officiëelc candidate!) zonden aan de kiezers eene brochure rond, getiteld: da Politique du Maréchal". Op den omslag van dit boekje was Mac Malton in maarschalks-unilorm en te paard afgebeeld. Lie Progrès de la Cóle d'Or schreef o. a. hiervan: "Inderdaad, het paard ziet er verstandig uit". Het klad werd wegens deze uitdrukking vervolgd en de regtbank veroordeelde het tot eene boete van 500 fr.daar zij in die woorden eene beleediging zag voor den maarschalk. Bij gelegenheid van zijn huwelijk, dat te Frankfort gevierd wordt, heeft de heer Edmont von Rothschild den heer Ferry, maire in het 9e arr. van Parijs, 100,000 fr. ter hand gesteld ter beschikking voor het school- comité. De rente zal worden bestemd om te hulp le komen aan behoeftige ouders, die verlangen hunne kinderen behoorlijk en volledig lager onderwijs te doen genieten, RVILAND. Te St. Petersburg is het volgende berigt uit Gorni-Slnden ontvangen: üp 17 Oct. overvielen twee compagniën Turken met bereden Baschi-Bazoeks onze voorposten bij Chankioi; zij werden met groot verlies afgeslagen: aan onze zijde werden slechts twee man gewond. Bij het Rustschuk-corps wer den over de gansche linie verkenningen gedaan, waarbij enkele Turksche posten gealarmeerd werden. Verliezen werden slechts geleden door de afdeeling, welke zich naar Jowan-Tschiftlik rigtte. Tegenover haar stonden op den regieroever der Lom bij Kosciiawa en Rissowa 5000 Turksche in fanteristenmet 8 kanonnen en ruiterij. Ons verlies bedraagt: 1 officier en 14 man gewond, 2 man gedood. Op 9 dezer overvielen bij zwaren mist 300 Circassiërs de voorposten der Mubensche huzaren in de nabijheid van Kazelevo. aan de Zwarte Lom. doch werden teruggeslagen. Op 10 dezer waren de Turken bezig aan den brugbouw bij Silistria. De Turken bescho ten uit Rustschuk het spoorwegstation van Ginrgewo, maar zonder succès. Aan de Golos wordt uit Kurukd.tre gemeld: Onze troepen gaan dage lijks voort met het opvangen der overblijfselen van hel uiteengejaagde leger vin Muklar-pacha. liet Russische hoofdkwartier bevindt zich te Grool-Tikma. Onze verliezen op 17 dezer bedragen: 7 officieren en 223 man gedood, 41 officieren en 1079 man gewond, 8 officieren en 64 man gekneusd. TURK IJ E. Een correspondent van de Standard schrijft omtrent den toestand te Plewna o. a. het volgendeWel hebben de vijandelijke troepen hunne loop graven tot digt bij de tweede redoute van Grivica gebragt, maar zelfs zoo zij die veroverdenzou het voordeel ongeveer nul zijn daar zij dan nog drie andere redoutes zouden moeten nemen en de Turken bezig zijn daar achter eene nieuwe versterkte linie aan te leggen, welker kracht voor de eerste niet onderdoet. De gezondheidstoestand te Plewna en de stemming der troepen is voortreflelijk. In de stad heerscht volkomen orde en aan leveusmiddtlcn is geen oogenblik gebrek geweest. Alleen was hel brood dikwijls schaarschdaar er te weinig molens zijn, en ook het voederen van een groot aantal paarden en ossen werd onmogelijk. Ongeveer 20000 Tur-" ken zijn op afstanden van ongeveer 2 uren groepsgewijze langs den weg sterk verschanst en voldoende van artillerie voorzieu. De verbinding lus- schen Plewna en Sofia werd tot dusverre volkomen open gehouden. Met duizenden ossekarren worden proviand en ammunitie naar Plewna gebragt en zieken en gewonden weggezonden. De sterfte onder de gewonden is zeer groot. Osman-pacha heeft alle Mohamedaansche en Bulgaarsche niel- strrjders en alle Circassiërs, die zich zeer slecht gedroegen, Plewna doen verlaten. Naar men uit Konslantinopel aan de Köln. Zeit. meldt heeft Mehemed- Ali pacha bevel gekregen zich gereed te houden, ten einde het opperbevel der Turksche troepen in Bosnië en de Herzegowina op zich te nemen. Volgens berigt uit Kars van 19 October is een hevige aanval op hel fort Tahmar afgeslagen. La Turquie bevat de volgende bijzonderheden over het ongeluk met liet kruidmagazijn van Makrikeni: Thans kent men het aantal slagloflcrs met juistheid. Veertig Armenische werklieden hebben bij deze ramp het leven verloren. Van dertien dier ongelukkitren heeft men geen spoor terug gevonden. Het schijnt dat hun lijken verkoold zijn. De ligchaamsdeelen van de 27 overigen heeft men in den omtrek van het tooneel des onheils gevonden of wel in de zee, waarin zij met slecneii en andere materialen zijn teruggevonden. Achttien lijken van Muzelmannen heeft men verschrik- kelijk verminkt gevonden. Tien Turken of Armeniërs werden gekwetst, j alsook een Engelsclunandie als machinist bij het kruidmagazijn werkzaam was. Later heeft men een Armenischen werkman levend onder de pninhoopen gevonden. De infnnterie-kapitein, die de betrekking van inspecteur bekleedde. werd als door een wonder gered. Donderdag, eenige oogenblikken vóór de ramp, ging hij naar het locaal waar de ontploffing plaats had, toen hij een zijner vrienden ontmoette, die hem slaande hield en een langdurig ge sprek met hem aanknoopte. Naauwelijks had hij hem verlaten of de ont- j ploffing had plaats. BERLIJN, 24 October. De Nordd. Allg. Zeit. zegt: Naar den loop, dien de zaken nu eenmaal hebben genomen, schijnt eene opregt liberale repu bliek in Frankrijk bijna den besten waarborg voor eene vredelievende poli tiek op te leveren. De factorendie er zoo ijverig w erkzaam zijn voor andere staatsvormen, moglen wel eerst hebben bedacht, of er bij het slagen hunner plannen geen stoornis zou ontstaan in die vriendschappelijke betrek kingen, die, ten nutte van het algemeen Europcesch belang, lusschen het 'rankrijk van 1871 en de andere volken beslaan en wier bevestiging vooral m Duitschland door iedereen wordt gewenscht. Te Parijs bezoeken de Dames in de eerste plaats den tlccr LEllOUSSEL, lnj wien zij verzekerd zijn goede en nieuwe sloffen te vinden. Hij is eenig Depothouder van het echte CACHEMïR WE L'INDE, met opengewerkte zelfkant - chine'e a jour (met de merken der herkomst er in) welke met een gouden medaille is bekroond geworden. Ook zijn uitsluitend bij hem verkrijgbaar de zijden sloffen, genaamd: Mousse de l'Indc, Reps d'Arabic, Firmament, Rayon des Astres, «ourette Anglaisc, vervolgens de harige wollen stollen: Thibet-Victoria en Thibet, de echte Eugelsche en Schotschc Caclie- mires, speciaal in het zwart. Onze lezeressen kunnen eene collectie dezer prachtige Nouveautés en der verschillende lailles in alle nieuwe nuances aanvragen bij den Heer LEllOUS SEL, eigenaar van de ElVIOiV WES IVWES, rue Auber 1 le Parijs. Ze zullen ze franco ontvangen. EL1SE DE MARGOLS. Begraafplaats van Willem Barentsz. op Nova Zembla, a° 1597. De overwintering van de Hollanders op Nova Zembla, a" 1596 97, door Gerril de Veer (een der toglgenoolen van Jacob Heemskerck en Willem Barentsz) beschreven, is genoegzaam bekend doch de plaats of plek waar W. Barentsz overleden en begraven is. kan met geene juistheid be paald worden. Den i4*t,I> Juni 1597 namen zij de terugreis aan in twee opene schuiten, en bereikten den 16lleD Juni den IJshock, doch waren toen door het ijs genoodzaakt de twee schuiten op het land te brengen. Den 17de° Juni had den zij met »snelder haest de siecken (VV. Barentsz en Claes Andriesz) "daerop gebracht, te voren eenige laeckens en andereghereetschap legghende "dacr se op rusten mochten." üp blz. 47 dier reisbeschrijving is eene plaat, die ons doet zien hoe die twee zieken aldaar in de opene lucht verzorgd zijn geworden De schrijver verhaalt verder dat Willem Barentsz tot hem den 20,teD Juni zeide: "Gerril. geelt mij eens te drinken, hetwelk als het "geschied was dat hij gedronken had, zoo kwam hem een zoodanige kwa lijkheid aan, dat hij zijn oogeii verdraaide, en stierf zoo onvoorzien haastig "dat wij geen tijd hadden den schipper uit de andere schuit te roepen, of "hij was al dood. alzoo dat hij nog vóór Claes Andriesz dood was, die //straks na hem stierf deze bragt ons geen cleyn bedroefheyt in; want hij "de principael beleyder en eenige stuurman was, dacr wij ons op verlieten "en vertrouwden; maer conden leghen Godt niet doen, des wij ons te «vreden moesten stellen. Wanneer men nu het kaartje van Nova Zembla inziet waar die terugreis is aangestipt, dan zal men tot de overtuiging komen dat Willem Barentsz overleden en begraven is tusschen den Ushoek en Beerenhoek (Westkust van Nova Zembla) zonder dat er verder melding gemaakt wordt op welke wijze hij daar begraven werd; want toen er op den 27"tni Januari 1597 een matroos in de houten hul overleden was, begroef men hem zeren voet onder het ijswaarbij een lijkdienst gehouden werd met lezen en zingen van Psalmen. Toen men eindelijk in het begin van Septe mber 1597 te Kola (in Lapland) aankwam, werden de twee schuiten den llJrn Sept. in het aldaar zijnde koopmans huis gebragt. waar zij bleven staan tot eene gedachtenis van den langen en nooit bezeilden weg van bijna vierhonderd mijlen. Uit Kola. met het schip van Jan Cornelisz.naar het vaderland terug- keerende, kwamen de twaalf overgeblevene toglgenoolen den 29!teD Oct. 1597 behouden in de Maas binnenen waren den l,,eD November te Am sterdam, waar zij zich vertoonden met dezelfde kleedercn, die zij op Nova Zembla hadden gedragen, met bonte mutsen van wille vossen. De moedige Willem Barentsz liet eene weduwe met vijf kinderen na. Den 17de° Maart 1598, blz. 125 der Resolutiën van Hollandleest men het volgende: "Op het versoeck van de naerghelaten weduwe van Willem "Barentsz, van Amsterdam, op sijn derde rcyse anno vyfthien hondert ses ren tnegeatigh omme Noord omme naer China te varen, gekomen zijnde "op de ses en tseventigh graden, ende door het ijs belet zijnde verder te "reysen en den geheelen winter op Nova Sembla hem met syn volck hadde «moeten onthouden, ende in Iwcdeikeeren le schuite van koude ende on- «gemack was gestorven, omme nyl compassie te hebben onderhoudt met «hare vyf vaderlose kinderkens, hebben de Staten verklaert daerinne niet «te konnen consentecrenmaer dat de suppliante aen die van de Admirali- «teyt tot Amsterdam wel mogen worden gerccommandecrlen oock aan de «Magistraten dat sij luyden op het onderhoudt van de suppliante uyt com- «passie willen voorsien bij d'een of d'ander middelen ten minste quclse." Hoe het verder met dit verzoek is afgeloopen moet later blijken. De naam der weduwe is mij tol nog toe onbekend gebleven. Leides 18 October 1877. R. E. De eerste druk verscheen in 1598 en de tweede in 1605, onder den titel van: Waarachtige Besclirijvinge van drie Seytagiën, ter wcrelt noyt soo vreemt ghe- hoort, drie jaeren achter malcanderen deur de Hollandsche ende Zeelandsche schepen bij Noorden, Noorvveghen Moscovia ende Tartaria na de Coninckrycken van Catthai ende China, soniede van de opdoeninghe van de Weygats, Nova Sembla ende van 't Lant op de 80 gradendat men aeht Groenlant te zijndaer noyt mensch glie- weest is ende van de felle verscheurende Beyren ende andere zeemonsters ende ondrachlycke koude, en hoe op de laetstc reyse tschip int ijs bezet is, en tvolck op 76 graden op Nova Sembla een huys ghetimmert, ende 10 maanden haer aldaer onthouden hebben ende daernae meer als 350 mijlen met open cleyne schuy- ten over ende langs der zee ghevaren. Alles met seer grooten peryckelmoeyten ende ongelooffelycke swaricheyt. Ghedaen deur Gerrit de Veer van Amsterdam. Ghedruckt t'Amsterdam by Cornelis Claesz. op 'twater, int Schrijf bock. Anno 1605. Heden nacht overleed, lot onze diepe droefheid, onze jongste lieveling JACOBA JOHANNA MARIA, bijna 5 maanden oud. Leiden, 25 October 1877. 11. L. SPOORMAN. Algemeene kennisgeving. J. T. SPOORMAN, Perquix. Gisteren overleed te Rotterdam, in den leeftijd van 32jaren, onze waarde Behuwd-brocdcr en Broeder de Heer HENDRIK VAN VEEN. P. K. J. PABST. Leiden, 25 October 1877. P. PABST, vak Veen, Verpleegden in het Evang. Luthersch Weeshuis alhier, ouden van dagen zoowel als kinderen, achten zich verplicht openlijk hunnen warmen dank le betuigen aan Regenten en Regentessenvoor het feestgenot van den 24sten October, den dag, waarop het 25-jarig bestaan van het herbouwde Geslicht luisterrijk werd gevierd. Niet licht zal hun die dag uit het ge heugen gaan.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3