vernements-veeartsen. Deskundigen, in liet bezit van een diploma van vee arts verkregen aan 's rijks veeartsenijschool die genegen zijn zich als gouverncmcnts-veearls aan 'slands dienst in Noderl. lndië te verbinden, kunnen zich tot en met 25 November a. s. bij gezegeld request tot hel dep. van koloniën wenden. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van welen- schappen zal Zaturdag aanst. eene gewone vergadering houden. Voor de acte in de wiskunde werden gisteren door de commissie voor het lager onderwijs te 's llage geëxamineerd 9 candidaten. Er werden 5 afgewezen en 4 toegelaten, de hh.A. Bongers uil Oud-Beijerland, D. 11. Meijer uil 'sHage. P. van Trotsenburg uit Moordrecht en J. van Vooren uit Oudewater. Met de examens van de overige candidaten voor de hoofdonder- wijzersacte werd heden aangevangen. Acle-examens middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde. Toegelaten: voor Fransche taal- en letterkunde mej. A. M. Torelli van Rijswijk; voor Duitsche taal- en letterkunde mej. M. E. van Rhijn van Zutphen; voor Engelsche taal- en letterkunde mej. M. ten Engel van Winterswijk; voor boekhouden de heer D. Jorissen van Rotterdam. Afgewezen 2 mannelijke candidaten voor boekhouden. Acte-examens middelbaar onderwijs in wis- en natuurk. wetenschappen enz., te Delft, 22, 23 en 24 October: Geëxamineerd 3 candidaten voor de acte lagere wiskunde (K1). Twee trokken zich terug. De derde moest wor den afgewezen. Geëxamineerd 3 candidaten voor de acte delfstof-, aard-, plant- en dierkunde. Toegelaten de dames A. M. Will van Leiden, H. M. la Gave van Deventer en 11. M. Schaepman van Leiden (laatstgenoemde voor huisonderwijs). 1 onderdag 25 October en volgende dagen voortzelling der examens met lagere wiskunde (E') en handteekenen (M1). Te Haarlem is tot rector van het gymnasium benoemd de heer dr. B. W. Hoffman, thans conrector. Te Alkmaar is tot predikant bij de herv. gemeente beroepen ds. van Walsem pred. te Alphen a/d Rijn. Te Rotterdam had gisteren het volgende ongeluk plaats: Eene moeder had haar kind aan eene buurvrouw in bewaring gegeven, die evenwel on- voorzigtig genoeg was, het kind bij eene kuip met kokend water alleen te laten en middelerwijl eene boodschap te doen. Terwijl zij weg was, wer den de buren verschrikt door het angstgescbrei der kleine. Toen zij in het buis kwamen, vonden zij het kind in de kuip liggen met vreesselijkc brand wonden overdekt. Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mogt niet baten. Het kind is aan de gevolgen overleden. Men meldt uit Zwolle aan de TV. R. C.: Aan de waakzaamheid van den brugwachter der over de Willemsvaart gelegen spoorbrug is het te dan ken, dat de Woensdag ochtend ten 6 u. 30 m. uit Kampen vertrokken trein voor een groot ongeluk is bewaard gebleven. Men bespeurde namelijk dat de brug niet vaststond, ten gevolge van een defect aan het excentriek. Den in aanlogt zijnde trein heeft men vóór de brug doen stoppen en ver volgens heeft men de brug door onderstutting met blokken en dommekrach ten zoodanig vastgezet, dat de trein na uur wachtens er zonder bezwaar over kondc rijden. Later is hel gebrek weder hersteld. In de nabijheid van Zwolle vond men dezer dagen des ochtends een landbouwer bezig met zaaijen alsof het voorjaar was. liet bleek dat hij krankzinnig was geworden, en denzelfden ochtend werd hij zoo, dat nie mand hem durfde naderen en de hulp der policie moest worden ingeroepen om hem onschadelijk te maken. In de fabriek «Hciberna" te Meeden, in Groningen, is Dingsdag och tend een 16 jarige knaap te digt bij het kamrad gekomen, niet het gevolg dat hij mcdegesleept en bijna geheel verbrijzeld werd. Te üphoven, nabij Sittard, zijn dezer dagen acht boerenwoningen met schuren, stallen enz., benevens de daarin opgeslagen oogst, een prooi der vlammen geworden. Berigten uit Curasao van 29 September hangen een treurig tafereel op van de verwoestingen, aldaar aangerigl door den orkaan van 23 September, waarvan reeds melding is gemaakt. 's GRAVENHAGE 25 October. Z M. heeft den heer L. J. T. Broekhoff, secretaris-generaal bij het dep. van marine, benoemd tol ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw. Door' Z. M. is aan den kapitein F. de Bas. van den generalen staf, vergunning verleend tot het dragen van het eereteeken van officier der orde van St. Thiago voor wetenschappelijke, litterarische en artistieke verdien sten, hem door den koning van Portugal geschonken. Aan den beer dr. Tii. 11. Mac Gillavry is, in verband met zijne benoe ming tot hoogleeraar aan de rijks universiteit te Leideneervol ontslag verleend uit zijne betrekking van directeur der rijks verzameling van land bouwwerktuigen te Utrecht. De 2e luit.-kwartiermeester A. A. Kleynhens. bestemd voor het leger in Nederl. Indië en thans a la suite van het koloniaal werfdepot, is in rang overgeplaatst bij het leger hier te lande. De luit. ter zee 2C kl. L. Haremaker, officier van politic bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt overgeplaatst aan boord van het artillerie-instructieschip Het Loo, en vervangen door den luit. Ier zee 2' kl. D. J. Boom, thans dienende aan boord van het wachtschip te Willemsoord. Voorts wordt aan boord van dat wachtschip geplaatst de luit. ter zee 2e kl. A. E. J. W. Juta. De luit. Ier zee 1" kl, A. J. Visser wordt eervol ontheven van het bevel over het schroefstoomschip Aruba, en vervangen door den luit. ter zee le kl. S. Krayenhoff van de Leur. Het geregtshof te 's Gravenhage'deed heden uitspraak in de zaak van llaasevelt, van Wees en Pastor, beschuldigd van den diefstal met braak, in 1876 te Rotterdam ten nadeele van den heer de Sitter gepleegd. Haasevell werd veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, van Wees, die, gelijk men weet, uit de gevangenis is gevlugl, werd wederspannig verklaard aan de wet, terwijl Pastor wegens gebrek aan bewijs werd vrijgesproken. Aan den persnon van P., die in de vorige week teregt stond wegens^ stal en misbruik van vertrouwen ten nadeele van de bank van leenlngt, Gouda, werden 3 jaren gevangenisstraf en eene boete van 12.50 opgel^ BUITKNUANDSCIIU BKBIGTEN. E K «J E E A X Eb. LONDEN. 24 October. Hel wekelijksche telegramdoor den onderkoning van Brilscli-Injj aan den minister van koloniën gezonden, meldt, dat in de door den gersuood geplaagde districten nog altijd regen valt en dal dus de voorat zigten steeds gunstiger worden. Omtrent de mijn-ontploffing te High Blantyre, nabij Glasgow, worjj de volgende bijzonderheden medegedeeld: In de mijn waren 233 mannen knapen afgedaald. Kort daarna werd uit de diepte de dreunende sl nomen van eene geweldige ontploffing; een dikke zwarte rook steegs den mond der mijn omhoog, en daar liet bleek dal al de toestellen om beneden naar boven te komen vernield warenzoo bleef er weinig htj op hel levensbehoud der werklieden. Als een loopend vuur verspreidde hel treurige nieuws door den omtrek, en weldra verdrongen zich rondoi den rookenden afgrond honderden jammerende vrouwen en kinderen. Eena kloeke mannen daalden met levensgevaar in de met stiklucht gevulde dien Het eerste wat zij boven bragten, was een nog levend werkman, man verhaalde dat hij arbeidende was bij de schachttoen hij de ontphf fing hoorde, was hij naar beneden gegaan, en had den bodem bestrstj gevonden met lijken. Nu werden tol zesmaal toe, telkens te vergeefs gingen aangewend om den bodem der mijn te bereiken: de stikdamp dw» telkens de mannen tot terugkeeren. Eindelijk, nadat men door liet iigj ten van water een luchtstroom had doen ontstaan, slaagde men er in de bodem der mijn te bereiken. Men bragt keer op keer slechts lijken® boven, die voor het meerendeel onkenbaar waren. Blijkbaar had ecu weldige, doch oogenblikkefffke dood al deze ongehikkigen overvallen, de 233 werklieden, die in de mijn waren afgedaald, zijn er slechts# twintigtal nog levend naar boven gebragt, maar half verstikt, zwart ts zengd. bedekt met brandwonden en kneuzingen. Een paar bliezen denada uit in spijt van alle kunstmiddelen. Anderen liggen nog in een locsliil van verdooving. Hoogst waarschijnlijk is ook deze ontploffing weder Ion schrijven aan het onvoorziglig omgaan het licht. Lord Falmouth heeft dit jaar aan de wedrennen 35272 ongein 4% ton Ned., gewonnen. lil berigten uit de Vereenigde Stalen komen talrijke mededeelinji voor omtrent de rampen veroorzaakt door de alom in deze maand getw hebbende stormen. Er wordt ook melding gemaakt van geheele spoort» nen, die door den wind opgenomen en op zij geworpen werden. Een trii op de lijn van Belvedere r.aar Delaware werd des avonds bij Milford ini rivier geslingerd, waardoor elf menschen het leven verloren. Iels vroegt geschiedde iets dergelijks met een extra-trein in het Pickernes-dal, die li leden en vrienden van de familie Pennypacker bevatte: deze hadden te zamen een uitstapje gemaakt om hel eeuwfeest te vieren van den dg waarop generaal Washington de gast van een Pennypacker was gewts De trein werd in zijn volle vaart door den storm opgenomen en omrent worpen; 7 personen werden daarbij gedood en 30 gewond. De wegni Wilmington en van den Noorderspoorallen L.i dezelfde buurt, stonden oogenblik zoo diep onder water, dat de locomotief op zijde viel en de tra derailleerde; ook hierbij gingen cenigc mcnschenlevens verloren. CRAifkniJ k. De correspondent van de Times le Parijs schrijft liet volgende: I' maarschalk, die liet Elysc'c bewoont, in het hart van Parijs, zoo gemaklt lijk te bereiken als de eenvoudigste burgerwoning, is in dit verblijf em ontoegankelijk, even onzigtbaar, even ver verwijderd van zijne laiidgen# ten als de keizer van China in hel afgelegensle zijner paleizen, ingeslota door onoverkomelijke muren en voor alle ongewijde oogen door naijveris en onomkoopbare wachten behoed. Noch de alleenheerscher van Ruslail noch de beheerscher der geloovigcn of dc Paus is zoozeer buiten hel bercit van ieder met liberalisme besmet persoon als de president der republiek Zijne dagbladlectuur is beperkt lol twee of drie conservative organ# waaronder de Figaro de eerste plaats inneemt. Indien uittreksels tb andere couranten hem worden medegedeeldzijn die met zorg naar i eischen van het oogenblik ingerigten daar hij geene enkele vreemde taf verslaat, heeft hij nooit een eerlijk en belangeloos uitgesproken gevoelen: andere dan Fransche couranten gelezenZoo heeft het hoofd van Ju staat omtrent alle dingen binnen- en buitenslands geene andere denkbeeld# dan die, welke de hem omringende personen goedvinden hem te geven. Et is in ganscli Europa geen zonderlinger schouwspel, en dit verklaart, waaroi de maarschalk, zonder meer ijdelheid dan anderen te koesteren, gesprok» heeft zooals geen onbeperkt koning, geen alleenheerscher, geen zegevieren! legerhoofd immer zich verstoutte te spreken. Volgens dien correspondent tracht men den president le bewerken otnM eene tweede ontbinding over te gaan. Men leest in den Hioniteur: De ministerraad was heden ochtend ond» voorzitterschap van den maarschalk vergaderd. De zitting «iniirde niet lan?. maar onmiddellijk daarna hadden de minister-president en de minister binnenlandsche zaken een vrij langdurig onderhoud met het hoofd van J» staat. Wij meenen te welen, dat de maarschalk beslist heeft verklaard,dil er op dit oogenblik geen sprake kon zijn van ministeriële verandering» Het gouvernement van den llden Mei behoort voor liet parlementten' schijnen om daar zijn politiek en zijn handelingen te ondersteunen en11 verdedigen en om, namens het hoofd van den staal, de interpellatiën enJ' aanvallen te beantwoorden, welke daartegen mogten gerigt worden. E' door den president der republiek le nemen besluiten zullen voornamelijk

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2