LEIDSCIIE 01 K 4 M. m X°. 253. VRIJDAG 2C OCTOBER. |S77. #|e eks, »Sm :n l(j ide in it ?»n?8 ID. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- rn lccsldagrn uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.SO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.33, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'ijaars, builen de expeditie-kosten. Afzonderlijke nommrrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Adverlmiién is van 1—4 regels ƒ!.•-» iedere regel meer 25 ccnts.j STADS-BE RICHT EN. BCRGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen Ie welen, dal, gevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851(Staats lid li*. 142) in verband mei Zijner Majesteils besluit van 11 Auanstusl859 tsblad n°. 80). op den 27"'° November aanstaande, 's middags ten ut If uren, op bet Raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden zal wden gehouden Ier verkiezing van één lid van de Kamer van Koophandel j Fabriekenin de plaats van den Heer ADRIANUS CORNEL1S LEEM- IllGGEN, die in 1880 had moeten aftrede»» doch in den loop van dit nr is overleden en dal de inlevering der slembriefjes op bovengenoemden geschiedt van 12 lot 2 uien, waarna de bus onmiddelijk geledigd wordt o de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. RRANDELER, Rurgemeester. Leiden25 October 1877. E. KIST, Secretaris. een iid» BI lN N EN L A N DSC 11E BERIG TEN LEIDEN. 25 October, ri Inde heden gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voorzitter tui® mede dat nas ingekomen een brief van den lieer J. M. E. Dercksen, waarbjj k kjj ontslag neemt als lid van den raad. de orde was de benoeming van leeraren aan de gemeente inrigling jut, voor de opleiding van O. I. ambtenaren. Vooraf bragt de voorzitter zij- irdet m dank, hij meende daarbij in den geest der vergadering te handelen, legei in den heer mr. van der Litli voor den steundien hij aan de jeugdige instelling had geschonken en voor de zorgendie hij zich verder voor ilwii Imr wilde getroosten. De heer van der Lith betuigde zijne erkentelijk- 5a M voor die welwillende woorden en herhaalde de belofte, reeds bij zjjne ijfi oratie aan burg. en weth. gedaandal hjj steeds zou trachten de be lagen der instelling te bevorderen. Overeenkomstig de voordragt van bh. caratoren werden benoemd: tot leeraar in het Madoereesch de heer A. C. ïrtede, hoogleeraar aan de universiteit alhier; tot leeraar in het Maleisch, tadaneenseh en Bataksch, de heer mr. G. J. Grashuis; en tot leeraar in de geschiedenis van Nederl.-Indië de heer W. G. C. Ryvanck, leeraar aan de Mie-instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs alhier. Rij de voordragt was levens de wenscheljjkheid uitgedrukt dat de ingeschrevenen ie lessen bijwonen van de hoogleeraren dr. P. J. Veth, voor de land- en volkenkundeA. 0. Vrcede, voor het Javaansch. en mr. P. A. van der Lith, 'oor de godsdienstige wettenvolksinstellingen en gebruiken. Hieraan schonk ie raad zijne adhaesie, door aan de hh. Veth en Vreede daarvoor eene toe- hge van ƒ500 toe te kennen. liet verzoek van eenige agenten van policic, om alsnog in het pensiocn- fonds te worden opgenomen, werd toegestaan met 10 tegen 7 stemmen. De toornaarden van verpachting van den afval enz. van de Reestenmarkt werden foedgekeurddaarbij deed de voorzitter het voorstel de verpachting te doen hebben voor den tijd van 10 jaren, wegens de kosten van de hok- bo, die, voor de schapen, moesten verhoogd worden. Onderscheidene leden '«klaarden zich daartegen, omdat zij ongaarne zagen dat de gemeente tith voor zoo vele jareu zou verbinden en men de kosten van de verande- tins der hokken niet zoo groot achtte. Het voorstel werd dan ook met 13 6 stemmen verworpen. De voorwaarden van het beweiden van het «ercitieveld werden insgelijks goedgekeurd. Het verzoek van K. W. Zürhaar, ter bekoming van gemeentegrond, werd goedgekeurd. Op het verzoek van tin Hartrop en Zn. c. s., betrekkelijk het vaarwater van de Reestenmarkt, «as door burg. en weth. en de commissie van fabricage een afwijzend ad- 'its uitgebragt. Het bleek thans dat door de adressanten aan de leden ,an den raad, met uitzondering van de leden der genoemde collegiën, '«te nadere toelichting van het verzoek was toegezonden. De hh. Eigeman cn Cock bestreden het afwijzend advies. De heer Eigeman vroeg of er geen tas was eenigermate aan het bezwaar te gemoet te komen, en de heer tak betoogde dat, nu men slechts één waterweg in die rigting had wrgehoudenmen ook moest zorgen dat die goed was. Het zou "tuig baten als men zorgde voor de doorvaart-breedte, maar niet lette de lengte der schepen. De hh. de Laat de Kanter en Hartcvelt waren tuurde afwjjzing van het verzoek. Daar de toestand reeds een aantal jaren Incest was zooals thans, geloofde de eerste dat het bezwaar niet zoo druk kend was; de tweede zag er meer een individueel belang in van de hh. van Hartrop en Zn., omdat er onder de adressanten vele waren, die met de zaak niets te maken hadden. De heer van der Lith stelde voor de zaak nog aan te houden, om een nader onderzoek in te stellen. In dien zin werd dan ook besloten. De voordragt betrekkelijk de aanplcmping van een gedeelte der singelgracht bij de Doelen-kazerne, en een staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting voor 1877, werden goedgekeurd. Vervolgens kwam aan de orde de begrooting der gemeente voor 1878. Voor het voeren van algemeene beschouwingen vroeg geen der leden het woord; zoodat, naar gewoonte, begonnen werd met de behandeling der uitgaven. De drie eerste hoofdstukken zjjn in deze zitting behandeld, en in eene heden avond te houden zitting worden de beraadslagingen voortgezet. Rij n". 92 is een amendement, om de ƒ600, uitgetrokken voor het ver lagen van de brug over de Groenhazengrachtte doen vervallenaangeno men met 15 legen 6 stemmen, en bij n". 101 is een amendement, om de som van ƒ9600, uitgetrokken voor uitbreiding van het Liernurstelsel, te doen vervallen, mede aangenomen met 12 tegen 10 stemmen. -- Gisteren had, in het gebouw van 'tNut, de gewone jaailijksche leden vergadering plaats van de Maatschappij voor Toonkunst alhier. Uit het ver slag van den secretaris, dat eerlang in druk aan de leden zal worden medegedeeld, bleek, dat de maatschappij zich bij voortduring in een bloei- jenden toestand mag verheugen. Relangrijke vooruitgang werd geconstateerd ten aanzien van de muziekschool, het orchest en de concerten, terwijl de financiële toestand lot geene bezwaren aanleiding gaf. Ilet plan der concerten voor den aanstaanden winter werd medegedeeld, beslaande: 1° uil vier con certen met hel orchest der maatschappij, tot een waarvan de heer Schneider uit Keulen op nieuw zijne welwillende medewerking heeft toegezegd, en waarvan een, evenals het vorig jaar, zal plaats hebben onder medewerking van het zangkoor der afdeeling Leiden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst; 2° uil twee quartet-soirées, te geven door den heer Cramer c. s. en welligl nog een of ander buitengewoon concert. De inteekening op de quartelten. en tot verkrijging van dameskaarten, is wederom voor de leden der maatschappij opengesteld. In de plaats van de hh. d'Aumerie en Knap pert, altredende zonder herkiesbaar te zijn, en tot vervulling eener derde, reeds bestaande vacature, werden tol commissarissen benoemd de hh. W. Pleyle, \V. G. C. Ryvanck en E. Kist. Tot commissie voor het nazien der rekening over het tegenwoordig maatschappelijk jaar werden benoemd de hh. I'. van Geer. C. T Stellelaar, H. C. Rogge, en tot plaatsvervangers de hh. C. F ra nek en, van Gordt en L. G. Le Puole. Door een der leden werd het voorstel gedaan, en voldoende ondersteund, om op enkele personen, die, zonder op wettige wjjze te bedankengeweigerd hebben hunne contributie te betalen, dezelfde bepalingen toe te passen, die daarvoor bij de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst bestaan, nl. schrapping van het lidmaatschap en bekendmaking der namen in het verslag. Dit voorstel zal in eene volgende ledenvergadering worden behandeld, en inmid dels aan de bedoelde personen gelegenheid worden gegevenhet door hen verschuldigde alsnog aan te zuiveren. Voorts was de vergadering, die door geen groot getal leden werd bijgewoondtoch belangrijk door besprekingen van den algemeenen muziekalen toestand hier ter stede en de verhouding der Maatschappij voor Toonkunst tot andere vereenigingen. Aan deze besprekingen, die door den heer van Geer werden ingeleidwerd verder door onderscheidene andere leden deelgenomen. Zooals te verwachten valt, werd men het niet in alle punten volkomen met elkander eens. Terwijl van de eene zijde de wensch werd uitgesproken, dat het bestuur der maat schappij krachtiger centraliserend zou optreden, betuigden anderen hun vol komen instemming met de tot dusver gevolgde handelwijze van het bestuur, door met geduld en overreding naar zamenwerking te streven. Maar indien zoodanige debatten plaats grijpen met die welwillendheid en wederkeerige waardering als ditmaal het geval was, is daarvan niet anders dan goeds te wachten, en is dit teeken van opgewekt leven zonder twijfel een goed tee- ken. Ook in dit opzigt mag men zeggendat de Maatschappij voor Toon kunst eene betere phase is ingetreden, dan eenige jaren geleden. Langs dien weg is, zoo al geen volkomen overeenstemming, toch toenadering eu zamenwerking te verwachten op een gebied, waarop de gevoelens maar al te dikwijls lijnregt, en, men zou zeggen, bijna onverzoenlijk tegenover elkander staan. Voor de burgerlijke dienst in Nederl. lndië zijn benoodigd drie gou-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1