opnemer in het gouvernement Celehes en onderlioorighedenthans met verlof in Europa, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Tot consul der Nederlanden voor de Ztiid-Weskust van Afrika tus- schen de Porlugesche bezittingen aldaar en de Frausche bezittingen aan de Gabon, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, is benoemd de heer A. F. U. Pape, met bepaling dat hij die betrekking gelijktijdig bekleeden zal met die van consul der Nederlanden voor de Porlugesche bezittingen ter Zuid-Westkust van Afrika te San Paulo de Loanda. Tot officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagl is benoemd de heer P. G. J. Vogelpoel, arts. De beweging tegen het voornemen van wcge het domeinbestuur om de schendende hand le slaan aan een gedeelte van hel Ilaagsche Bosch, neemt dagelijks toedank ook het initiatief van eeltige personen uit de burgerij om een adres van verzet tegen die plannen Ier teekening te leggen. Daarbij komt dat zij kracht en steun vindt bij de wettige vertegenwoordi gers der ingezetenen. Eene missive van den minisier van financiën, giste ren in den namiddag bij hel gemeentebestuur ontvangen, bragt de quaestie op nieuw in den raad. Nogmaals legt de minister daarin de verzekering af, dat zijne plannen niets anders ten doel hebben dan instandhouding van hel Bosch in zijn tegenwoordig karakter: juist dat, waartoe de staal door de akte van 1576 verpligt is, maar waarbij hij ook bevoegd is, naar eigen inzigten te hande len. Verklaart Z. Exc. buiten staat le zijn te voldoen aan 's raads verzoek dat de verkoop van hoornen worde uitgesteldlevens geelt hij de toezegging te doen nagaan of er misschien daaronder nog boomen zijn die kunnen blijven staan. Ook belooft hij het plan van de nieuwe beplanting en van de verlegging der achterpadenwaardoor een rijweg verkregen wordt, tijdig aan het gemeentebestuur le zullen mededeelen. Naar aanleiding van dezen brief kwam deze zaak gisteren op nieuw aan de orde. Voor- zigtigheidshalve werd de oude oirkonde te voorschijn gehaald, ten einde eens een onderzoek le doen naar de door den minisier beweerde bevoegdheid om naar eigen inzigten te handelen. De overtuiging van zulk een ministe riele magt schijnt de raad evenwel, na voorlezing van het eeuwenoude s'uk niet te hebben verkregen, zoodat bij meerderheid van stemmen, 14 leden stemden tegen, het volgende adres werd vastgesteld aan den minister van financiën //De gemeenteraad van 'sGravenhage heeft met belangstelling kennis ge nomen van uw brief van 20 October II., afd. domein. Nietegentstaande de daarin gegeven ophelderingenmoet de raad Uwe Excellentie eerbiedig maar dringend blijven verzoeken, geen boomen in het Bosch te doen vellen noch de aangekondigde houtverkooping te doen voortgaan, vóór en alleer de raad zal hebben kennis genomen van het planwaarop in het slot van Uwer Exc. brief gewezen wordten welk plan de raad gaarne zou willen kennen, ten einde met Uwe Exc. te kunnen verklaren, dat het ka rakter van het Ilaagsche Bosch zal behouden blijven en dat behoorlijk de overeenkomst van 16 April 1576 wordt nageleefd, die geene eigenmagtige handelingen van eene der contracterende partijen gedoogt." Wederom is gisteren avond, omstreeks half elf ure. toen de brandklok het verkondigde, een lelie brand in deze stad uitgebroken. Op de Ge dempte gracht bevindt zich een zeer naauw straatje - een zijloegang naar de Nieuwe kerk aan den eenen kant gevormd door een rij schamele wo ningen en aan de overzijde begrensd door de uitgebreide broodbakkerij met winkel van den heer Juliardw aarachter verschillende pakhuizen tot aan den scheidsmuur van het kerkplein reiken o. a. eene bergplaats van meu belen van den heer M., een magazijn van matten en tapijten van den heer L. V. en een zolder tot berging van mandenmakersartikclen van den heer B. De brand moet begonnen zijn in l.et mattenmagazijn boven voornoemde bak kerij. AI het daar geborgene werd een prooi der vlammen, die weldra naar de andere zolders oversloegen welke eveneens in korten tijd met hun nen kostbaren voorraad door bet vui.r werden verteerd, liet laat zieh be grijpen dat hel vuur grootendecls aangew akkerd werd door den aanzienlijken voorraad ligt ontvlambare zaken in al die pakhuizen geborgen. De vlammen verhieven zich zeer hoog en hielden den omtrek in een vuurgloeddie den op eenigen afstand slaanden kerktoren geheel verlichtte. Daarbij werd een groote massa vonken die door het verbranden van zaagsel werden veroorzaakt, in de rigting van hel Spui voortgedreven, waardoor de toe schouwers daar onder een vuurregen stonden en de vrees voor aantasting van nabijliggcnde woningen vergroot werd. De krachtige maatregelen van het brandweerpersoneel spaarden evenwel de belendende huizen hetgeen iu eene omgeving, waar men zich naauwelijks kon bewegen, eene zware taak was. Toen de brandweer zich van de vlammen in de achtergelegen pak huizen nagenoeg meester had gemaakt, verspreidde zich het vuur iu de rigting van de Gedempte grachtbaande zich door de bakkerijwelks zolder verkoold werdeen weg naar het bovenachtergedeelte der woning van den heer J. en liet eindelijk zijne tongen uit de bovenste verdieping van dat huis op de Gedempte gracht zien. Dc krachtige waterstralen van de daar geplaatste spuiten stuitten echter het vuur in zijnen voortgang. Ruim 12 ure was de brand beteugeldmaar dikke rookwolken stegen nog uit de puinhoopen op, zoodat nog den ganschen nacht en ochtend water daarheen werd gevoerd. Ongelukken van beteckenis zijn niet te betreuren. Slechts bij het instorten van het dak van een der in de ascli gelegde per- ceelen en bij het omvallen van een schoorsteen moeten eenige personen ligte kwetsuren hebben bekomen. Na afloop van den brand, die gisteren avond de westzijde van het Kerkstraatje vernielde, moet, zonder dat het dadelijk werd bespeurd, een binnenbrand zijn ontslaan in een achterkamer van een, vier huizen verder, gelegen woning, die het verlies van een mer.schenleven heeft ten gevolge gehad. Men vermoedt dat de bejaarde jufvrouwdie dit vertrek bewoonde, in de eerste oogenblikken van sclirik na hel uitbarsten van den grooten brand haar inboedel in veiligheid willende brengen, een licht heeft omver geworpen, waardoor hare kleederen vuur vatten, ten gevolge waarvanS het slagtoffer der vlammen werd; althans men vond heden ochtend bi) lijk in het vertrek, dat veel door het vuur heeft geleden. BUITENI.AINDSCHE BEBIGTEX BELGIË Te Brussel zijn twee Duitschers aangehoudenonder de volgende oj. standigheden. Eenige dagen geleden ontving de Duitsche gezant te VVeeiKj een schrijven uit Brussel, waarin hem voor een zeer aanzienlijke som51 wigtige staatsstukken werden te koop geboden, onder bedreiging datd; stukken in geval van weigering openbaar zouden gemaakt worden. Dg, briel werd door den ambassadeur aan zijn gouvernement medegedeeld, Duitsche gezant le Brussel ontving daarop bevel dc aanhouding der ttg Duitschers en inbeslagname der documenten te bewerken. De Belgischen gering, van het gebeurde onderrigt, zegde hare medewerking toe. Eenue de policie verbonden persoon, die vlug Duilsch spreekt, stapte, vergenli van een bediende, in het Grand Hotel af, waarop hij aan de üuitscben schreef, dat hij in Brussel was aangekomen om namens den ambassad® te onderhandelen. Dientengevolge werd een zamenkomst bepaald ten huiit van een der Duitschers. Toen de gewaande agent van den atnbassadtn bezig was de papieren te onderzoeken, kwamen de procureur des konins en de regter van instructie plotseling de kamer binnen en namen de papb ren. die door diefstal in hel bezit der Duitschers waren gekomen, inbesls Na een voorloopig verhoor te hebben ondergaan, werden de beide Duitschm aangehouden, onder beschuldiging van poging tot afpersing. Zij waren 11. geveer 14 dagen geleden te Brussel aangekomen. In de boekdrukkerij van den heer Guyot te Brussel had dezer daga een vreesselijk ongeluk plaats. Eenen der werkliedenTheodoor Verslraetes, werd ten gevolge eener onvoorzigtigheid bij het smeren van het raderwrt eener groote machine-pers, het hoofd afgesneden. K S K 6. ?a SS, LONDEN. 23 October. Aan de zuidelijke kust van Ierland heeft in den nacht van Zalurdg op Zondag een vreesselijke storm gewoed. Te Cork werden duizenda schoorstcenen tegen den grond geworpen en boomen ontworteld. Waai schijnlijk zijn ter zee groote rampen aangerigt. FHANKRU K. Op Zondag aansl. moeten nog 15 herstemmingen plaats vinden, 19 minste naar het oordeel van de commissiën van stemopneming; in drie trietenwaar eene herslemming moet plaats hebben, achten de repulf keinsche candidaten zich echter regtens gekozen en zullen dus republikeinen aan de herslemming geen deel nemen, in afwachting daté kamer zich deze zaak zal aantrekken. Volgens de dagbladen zal waarschijnlijk eerlang een belangrijk gediot gevoerd worden tusschen de stad Parijs en den slaatverlegenwoordigdita den minister van koophandel, ter zake van de vereffening der rekeningn aangaande de levensmiddelen, gedurende het beleg van Parijs in 1870lol 1871 verstrekt. Het ministerie van koophandel had met het oog op n beleg aldaar eene aanmerkelijke hoeveelheid mondbehoeften opgeslagen, welk: mondbehoeften door tusschenkomst van de stad werden verkocht. Dooi dezen maatregel werd eene zekere eenparigheid verkregen in het onderhotl van de bevolking en werden vooral de prijzen, althans wat de noodigstt levensmiddelen betrof, vrij laag gehouden, liet stond vast, dal de stad lit, geleverde aau het ministerie van koophandel vergoeden zou, toen on verhoek de opstand van den 18den Mauri lusschenbeide kwam en de Commune ziek van eene groote hoeveelheid waren meester maakte, welke zonder eeni; toezigt werden uitgedeeld. Aan den anderen kant had de stad zelve ft durende den laatsten tijd van het beleg sommige levensmiddelen kosteloos aan behoeftigen moeten uitreiken, waarvan zij den staat gcenerlei vergoedin; meent schuldig te zijn, aangezien de meeste dier behoeftigen vlugtelinga waren uit de omgelegen departementen. Dc slaat echter eischl thans bet gelieele bedrag der leveringen terug, zelfs van hetgeen door de Commune geplunderd en verkwist is, le zamen eene som bcloopcnde van 1,585,580Ir, waarvan de stad verklaart niet meer dan ongeveer 875,000 fr. voor het door haar verkochte le hebben ontvangen. TURK 1.1 E. In een brief uit Zimnitza, van 17 Oct., (door dc II. C. medegedeeld), wordt het volgende geschreven: Bij eiken slap, zelfs op dc groote wegen, zakt men één of twee voet in den modder, zoodat de soldaten zeer spoedij van vermoeijenis uitgeput zijn. Daarbij komt dan de voortdurende regen, die de soldaten tol op de huid doornat maakt, waartegen geene kleedern bestand zijn, die eindelijk zelfs ondragelijk zwaar worden. En ten slotte vinden de manschappen, na al die wederwaardigheden geen behoorlijk nacht' kwartier, geen brandhout om zich te warmen en te droogenmisschiet zelfs geen voedsel, omdat de toestand der wegen ook den aanvoer vat proviand soms onmogelijk maakt. Men mag dc volharding der soldaten, de goede zorg hunner aanvoerders bewonderen, die ben iu slaat stelt, nu ge- durende den herfst nog krijgsbewegingen te verrigten, die bijna onmogelijk geacht weiden en een schitterend getuigenis van de discipline in het Rus sische leger geven. Zoodra het herfstweder door den eigenlijken winter, de regen door sneeuw vervangen wordt, kan de infanterie niets meer uitrigten. Deze moet zich dan bepalen tot hel verdedigen van dc overgangen van den Donau. De Schipka-pas zal. naar schrijvers oordeel, door de Russen ontruimd moeten worden zoodra dc sneeuw daar in dc gewone hoeveelheid begint le vallen. Dan wordt een verblijf iu het gebergte onmogelijk. Uil Plewna wordt gemeld dat de Turken binnenwaarts eene nieuwe linie van sterke verschansingen hebben aangelegd. Er is nooit gebrek aan levensmiddelen geweest en de gemeenschap met Sofia is niet verbroken.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2