insciiE COURANT. 1877. 252. DONDERDAG 25 OCTOBER. bi.nnenlandsohe beiugten. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. He prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, net het Verslag der Handelingen van den Citncenlnaad f 3.3a, franco p.p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosteu. Afzonderlijke uommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Ceuts.g He prijs der Advertentie» is van 1—4 regels ƒ1.--, iedere regel meer 25 cenls.j Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 7374 der Handelingen van jtn Gemeenteraad Ingekomen stukken LEIDEN, 24 October. Zaturdag den 27'tf" October a. s.des namiddags ten twee uren zal je heer d'. G. Schlegel hel hoogleraarsambt aan de universiteit alhier aan- Tjarden, met hel houden eener redevoering in het groot auditorium van het akademiegebouw. - Bij de acte-examens voor bel lager onderwijs te 's Ilage werd eergis teren voor de acte in het teekenen van de 4 candidaten de heer T. Warfle- mius uit Delft toegelaten. Gisteren werden van de 5 candidaten voor hel- lelfde vak 1 afgewezen en 4 toegelaten, de hh.: J. L. Jlaasen uit Ter-Aar, Th. J. Mirande uit 's llage, C. M. Schepman uil 'sHage en A. van der Spie gel uit 's Hage. Voor de hoofdonderwijzersacte hadden zich 11 candidaten aangemeld; 5 werden afgewezen en 6 toegelaten, de hh.: J. A. iférgmeijer uit ZwgndrechtA. \V. de Bock uit Rotterdam, A. Bouinan uit Vlaardingen D. van den tloek uit Rotterdam, A. 11. van de Kolff uil Bleiswijk en I'. van West uil Vlaardingen. Voor het teekenen waren 5 candidaten opgekomen; 3 werden afgewezen en 2 toegelaten, de hh.: J. Bijtel en 11. S. Keuls uit Leiden. De hh. Bijtel en Keuls zijn leerlingen van de 6e klasse der school van liet genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix alhier. - Bij de acte-examens, middelbaar onderwijs, afdeeling letterkunde, die onder loorzilterschap van dr. Steyn Parvé te 's llage worden gehouden, zjjn toegelatenvoor boekhoudenmej. A. II. van Wijlen van 's llage en mej. J. A. Bazendijk van Botterdam; voor Duitsche taal- en letterkunde, mej. M. C. Brinkman uit Rotterdam. Afgewezen eene voor boekhouden en eene voor Engelsche taal- en letterkunde Niet opgekomen eene voor Fransch. - Men schrijn ons: Hetzij er ontzaggelijke koopen van aardappelen in het Zeeuwsche worden gedaan of niet, hetzij dal de berigten uit de eene streek onrustbarend,,' uit de andere bevredigend luiden, zoodra van de riekte wordt gewag gemaakt, opent zich daarmede voor den boer eene goudmijn, die, bij slot van rekening, den burger noopt diep in de beurs te lasten. Het is best aan te nemen, want er zijn meer voorbeelden van dien aard, dat, zooals uit den Tielerwaard aan de .V. R. C. geschreven werd, loen in 1845 de zoo geduchte ziekte losbrak, een boer aan zijne dochter ten hoofdsieraad van 800 ten geschenke gaf, met belofte van een bloed koralen halssnoer en slot met diamanten, als liet volgende jaar zich weer ile ziekte onder de aardappelen mogt voordoen. Er is dit jaar geen ziekte omler de Zeeuwsche aardappelen aangetroffenhoewel er van de gepote ten derde niet is opgekomen. De ongekende welvaart in Zeeland beves tigt nogtans, met welk een batig saldo de rekening telken jare gesloten wordt. De koolboeren slaan er niet minder goed bij. Zij lagchen in hun vuist, oh er melding wordt gemaakt van mislukt gewas, dat juist dit jaar, bij uitgebreide teelt en zoo hijzonder hooge prijzen, zeer gunstig is. Alleen de bloemkool zou, wat het gewas betreft, uitzondering maken. Geen nood ecbler. Is zij te onaanzienlijk om versch ter markt gebragt te worden, rijp en groen gaat in het vat. Zoo ontvangt het buitenland met duizenden vaten graag het ingemaakt product. Misschien zou de Hollander er den neus voor optrekken, waarmede de Engelschman smult. De boer maakt intusschen 4ine rekening op en geeft aan zjjne vier dochters (gelijke monnikken, ge- lijke kappen) ieder een gouden hoofdijzer ten geschenke, zooals nog niet heel lang geleden, ook in Zuidholland, plaats vond. - Ten gevolge eencr verandering in den loop der reis van het stoomschip Hol and, hetwelk op 24 dezer nit Nieuwe Diep naar Batavia vertrekt, zal met dien bodem geen brievenmaal voor Padang w orden verzonden. - In het hoofdkiesdistrict Boxmeer zijn ter verkiezing van een lid van tweede kamer der staten-generaal uitgebragt 1294 geldige stemmen. Ge- bozen is de heer mr. II. J. Brouwers, met 1114 stemmen De heer mr. Ver dijen bekwam 148 stemmen. - Naar de H. C. verneemt hebben Kruisheeren van het klooster te S'. Agatha den staat der Nederlanden bij deurwaardcrs-exploit gedagvaard ooi op 7 November a. s. te verschijnen voor de arrondissements-regtbank te 'sHertogenboschter zake van den verkoop van nabij het klooster staande boomen. Men verneemt nader dat het berigt omtrent een onheil, aan den log ger de Poolster van de maatschappij «Regt door zee" te Vlaardingen over komen, niet van groote overdrijving is vrij te pleiten. Wel heeft bedoeld vaartuig eenige schade geleden, maar lang niet voor ƒ8000, zoodat het dan ook reeds weer ter haringvangst is uitgegaan. De gemeenteraad van Delft heeft besloten tot afschrijving van ƒ4000 uit den post «onvoorziene uitgaven" en overschrijving op dien van «kosten voor openbare vermakelijkheden en feesten en voor het uitsteken van vlag gen ter gelegenheid van de viering van het studentenfeest in 1878". Voorts werd goedgekeurd het voorstel van burg. en weth. om aan het bestuur der afdeeling Delft en omstreken der lloll. maatschappij van landbouw een cre- diel van 3226 te verleenen, en magtiging te verleenen tot beschikking over /650 voor door de gemeente uit te loven prjjzen en medailles. Zondag avond II. is te Kedichem brand ontstaan bij den bouwman W. Verhaar en wel in een hooiberg. Door den hevigen wind aangewakkerd, sloegen de vlammen tot de belendende gebouwen over, waardoor in minder dan een uur tjjds vier hofsteden en drie hooibergen in de asch gelegd wer den. Met levensgevaar heeft men de kinderen uit hel eerst brandende huis kunnen reddenzes vette varkens zijn verbrand. Voor Gorinchem werd eergisteren een stroomafwaarts gesleept wor dend met steenkolen geladen vaartuig door een uit de haven gesleept tjalkschip aangevaren, met het ongelukkig gevolg, dat het vaartuig onmid dellijk zonk en de opvarenden zich in allerijl met hun boot moesten redden. Het schip kwam van Ruhrort en was bestemd voor Schiedam. In de gemeente Lieshout heeft Zondag li. een hevige brand gewoed. Drie boerderijen werden in de asch gelegd. Aan redden van een of ander kon bijna niet gedacht worden. Van verschillende hoofdstukken der staatsbegrooting zjjn de voorloopige verslagen verschenen. Rij dat van hoofdstuk I heelt men zich thans onthouden van te treden in zuiver polilieke beschouwingen. Terwijl men alzoo de begrooting alleen van de financiële en administrative zijde beschouwde, moest men al aanstonds met leedwezen verklaren, dat die begrooting en de daartoe betrekkelijke mededeelingen van den minister van financiën, vergeleken en aangevuld met die van den minister van koloniën, op verre ha geen gunstigen indruk had den gemaakt, en bet moest bevreemden, dat in de troonrede het gezegde voorkwam, «dat de toestand der geldmiddelen bevredigend mogt heeten". Integendeel was de algemeene financiële toestand in de laatste jaren, in plaats van verbeterd, sterk achteruitgegaan en was men thans deswege tot een keerpunt gekomen. Er bestonden tekorten op de Indische en op dé Nedcrlandsche begrooting; de batige sloten zijn óf verdwenen noodig om in ongedekte tekorten te voorzien, en er is wanverhouding tusschen de ge wone middelen en de gewone uitgaven in Nederland. Tot staving dier mee ning worden onderscheidene berekeningen in cijfers medegedeeld en ook teaenhesclioiiwingen geleverd en op de oorzaken van den achteruitgang ge wezen (o. a. de groote uitgaven voor den oorlog op Noord-Sumalra); maar toch gaf het financieel beheer der laatste jaren stof tot ernstige bedenking, en wees men vooral op de gestadige uitzetting der staatsuitgaven, zonder dat afdoende maatregelen werden voorgesteld om het bedreigde of verbroken evenwigt tusschen uitgaven en middelen te herstellen. Zeer velen bleven op inkrimping van de uitgaven voor de staatshuishouding aandringen. Men heeft, terwijl de buitengewone uitgaven toenamen, niet geschroomd de ge wone in sterker mate uit te zetten dan een behoedzaam financieel beleid medebragt. Vooral de kosten van personeel (jaarwedden enz.) waren in bedenkelijke evenredigheid gestegen. Vergeleken met 1874 wordt uit dien hoofde reeds 6ft miliioen meer voorgedragen, waarin het depart, van oorlog voor bjjna 2ft miliioen deelt. Te meer nog drongen zeer velen op inkrim ping der uitgaven aan, omdat in den laatsten tjjd meer dan ooit gebleken was, dat het moederland zich van de bijdrage uit Indië, althans wat zjjne gewone behoeften betreft, geheel moet trachten los te maken. 's GRAVENUAGE 24 October. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandscben Leeuw jhr. mr. G J. Th. Beclaerts van Blokland, referendaris brj het de partement van jnstitie. -- Aan den Oost-Indischen ambtenaar H. T. zu Dolina, laatstelijk burger-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1