LEIDSCHE cour i a r. [877. iV. 251. STADS- BEK IC1ITEN. BlNNENLAiNBSCllE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs dtr Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.SO, Kief het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.HU, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,80 'sjaarsbuiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, O Cents De prijs der Adverlcntiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls.| Ter Gemeente-Secretarie- zijn in druk verkrijgbaar het Alaemeen Verslag van het verhandelde in de sectiën van den Gemeenteraad omtrent de beg roo ting dezer gemeente voor 1878, de Memorie van antwoord en het rapport der Commissie van Financiën. LEIDEN, 23 October. Er beslaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Neder- landscti Indië door middel van het stoomschip Holland, van de maatschappij «Nederland", waarvan hel vertrek uit het Nieuwe Diep op den 24,,tD Oc tober is bepaald. Behalve voor Batavia zal met deze gelegenheid mede eene brievenmaal aan Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en mon sters van koopwaren belmoren uiterlijk in den avond van den 23sl«° Octo ber en de brieven den daarop volgenden dag 's morgens per eersten trein aan den Helder aangekomen te zijn. Morgen, 24 October, is het 25 jaar geledeu dal het herbouwd Evang. Lolliersch wees- en oudcliedenhuis, aan den Middelweg alhier, in eenc pleg- tige godsdienstoefening aan zijne bestemming werd gewijd. Op dien dag zal aan de bewoners van hel gesticht een vreugde-avond bereid worden, en Zondag aanst. zal in de alsdan te houden godsdienstoefening die gebeurtenis dankbaar worden herdacht door denzellden leeraar, die vóór 25 jaren Godes zegen over het gesticht mogt inroepen. Na overleg met de inspecteurs van het lager onderwijs en de chefs van de prov. bureaux van statistiek, heelt de minister van binncnl. zaken nieuwe voorschriften vastgesteld ten behoeve van de statistiek van het lager onderwijs. Daaronder is begrepen de statistiek van het schoolverzuim. Het voornemen bestaat niet telken jarc de invulling van den voor laatstgenoemd onderwerp vastgestelden staal te verzoeken, maar om, indien de proef, om dezen staat voor 1878 te verkrijgen, goed mag slagen, eenige jaren te wachten, alvorens die van regeringswege te herhalen. Van de wijze waarop de gëgevens over dat jaar zullen worden verstrekt, zal dus veel afhangen. In het tijdperk van vier weken, 9 September tot 6 October 1877, zijn, blijkens ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aangetast in Noordbrabant 1 rund, in Zuidbolland 28 runderen, in Noordholland 2, in Utrecht 8, in Friesland 7; in het geheel 46 runderen. In het vorige tijd perk van vier weken waren 53 runderen door die ziekte aangetast. blijkens eenc bekendmaking van de Duitsche rijkskanselarij van den 18'" dezer, heeft de in Geisenlietm uitgebroken veepest zich dusver over 11 huisteden aldaar verspreid. Al liet vee op de besmette stallen is afge- mlaktde noodige maatregelen van desinfectie zijn genomen, en ter ver- hoeding van verdere verspreiding is de geheelc gemeente door een militair cordon afgesloten. Het is gebleken dat de ziekte te Geisenhcim aangebragi is door vee, aangekocht te Bischofsheim en afkomstig uit Oostenrijk-Hongarije. Dientengevolge zijn de slagtvee-markten te KeulenFrankfort a/M.Mann heim, Mainz en Wiesbaden, alwaar mede verdacht vee uit Bischofsheim te koop was aangeboden, gesloten en worden zij gedesinfecteerd. Oe commissaris des konings in deze provincie zal deze week zijne inspectiereis door Zuidholland voortzetten en de volgende gemeenten bezoe ken: Woensdag 24 October: Streefkerk, Groot-Ammers, Lexmond, Hei en Boeicop, Meerkerk. Leerbroek, Nietiwland. Donderdag: Arkei, Kedichem Uorinchem. En Vrijdag: lleukelum, Asperen, Leerdam, Sclioonrewoerd EverdingenHageslein. Het stoomschip Prinses Amalia is op 14 October te Batavia aangeko men. De Prins Hendrik, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 20 October 'an Suez vertrokken. In eene vergadering van de kanunniken van het kathedraal kapittel fan 's Hertogenbosch is gekozen tot vicaris-capitularis de heer A. Godschalk, bisschop van Imeria i. p. i.die alzoo met het bestuur van hel diocees be last zal zijn, zoolang de bisschoppelijke zetel van 's Bosch onvervuld is. Mgr. de bisschop van Haarlem heeft den heer A. Waare lot praeceptor aan het seminarie Hageveld te Voorhout, den heer J. J. C. Settler tot ka pelaan der St. Jozefs-parochie te 's Gravenhage, en den heer J. Zwart tot Kapelaan te Haarlemmerliedc benoemd. llit Gorinchem meldt men dat de policie aldaar Zaturdag avond een 'e Dalem wonend persoon wegens dronkenschap en nachtelijk burengerucht in bewaring heeft gebragt. Haar wérd daarbij door den visscher Huibert Verdoorn hulp verleend. Dit werd dien visscher door eenige lieden kwalijk genomen. Er ontstond dientengevolge twist en zekere Jan van der Velden bragt met een mes Verdoorn een gevaarlijke en diepe verwonding in den riig toe. De dader is onmiddelijk in hechtenis genomen. Te Delft is zekere A. v. G., koopman, aangehouden en later gevan kelijk naar 's Uage gebragtonder verdenking van valschheid in onderhandsch geschrift en het desbewust gebruik maken daarvan. In de gemeente Goudswaard zijn door een landbouwer een paar Colo- rado-kevers ontvangen van een zijner vrienden in Amerika. Als voedsel was hun op reis het loof van de aardappelplant medegegeven en zij kwamen levend aan. Op last van den burgemeester zijn zij echter vernietigd geworden. Te Amsterdam is gisteren avond ten 10 ure brand ontstaan in de cavaleric-kazerne bij de Muiderpoort. Hjj was uitgebroken op den hooizol der en tastte ook het kleeding- en het nachtleger-magaziju aan. De brand weer slaagde er in de vlammen spoedig te bedwingen. De schade is be trekkelijk gering, maar toch de fourrage voor drie dagen is verloren gegaan. De paarden waren terstond buiten de stallen gebragt, maar zjj konden die ten 2 nre weder betrekken. Te Utrecht is men begonnen met de Willemkazerne aan de zijde van de Bidderschapstraat te besleigeren, om ongelukken te voorkomen, daar men vreesde, dat steenen of verbrande voorwerpen naar beneden zouden vallen. De ruïne wordt door zeer vele personen bezocht. De verwarring uljjft, wat de equipementsstukken en de bewapeuiog betreft, nog groot. Hoewel de administratie met den meesten ijver werkzaam is, kan onmoge lijk nog met zekerheid het verlorene worden opgegeven; men zegt dat er 500 geweren verloren zouden zijn. Voor eenige dagen waren er nog 2000 nieuwe schoenen in het magazjjn gebragt; deze zijn allen verbrand; de regiments-kleermakers en schoenmakers zitten tot over de ooren in het werk; over het algemeen zijn er weinig soldaten die slechts enkele kle dingstukken bezitten. De officieren komen de soldaten in alles zooveel mo gelijk te gemoct. Een inwoner van Ambt Vollenhove verkocht Donderdag eene koe aan ecu koopmandie het rund met andere naar het drie uren verder gelegen Geuemuiden voerde om het op de markt te verkoopen. Den volgenden ochtend echter vond de vroegere eigenaar de koe op zijn land onder zjjn ander vee grazen. De koe, te Genemuiden in eene weide gedaan, was in den nacht liet Zwarte Water, op eene plaats waar het 30 meter breed is, overgezwommen en naar de vori;e weide teruggekeerd. Voor eenigen tijd deed de heer M, van Dijk te Groningen eene mede- dceling in de Prov. Gron.C. over de schandelijke behandeling, zijn kind op eene bewaarschool aldaar aangedaan. De directrice der school diende een klagt tegen hem in wegens laster. De regtbank te Groningen heeft van Dijk vrijgesproken van de hem ten laste gelegde lastering door middel van ge drukt geschriftmet afwijzing van de vordering tot schadeloosstelling der beleedigdc partij, als zijnde niet bewezen, dat de beklaagde het oogmerk heeft gehad iemand te beleedigen; de kosten te dragen door den staat. Te Roermond is Zaturdag door de policie de hand gelegd op zakken rolders, die reeds gedurende eenige weken hun handwerk op de markt uit- oelenden. Op de aanwijzing van een aanwezige, greep de policie eene vrouw en hare omstreeks 14-jarige dochter. Bjj deze laatste heeft men tamelijk veel geld gevonden, onder anderen een beursje met ƒ6 in haar onderrok genaaid. Onder Wittem wilde dezer dagen zekere Vos het geweer van zjjn makker aannemen, dat deze hem door eene haag aanreikte; onverwachts ging echter het geweer af en kreeg genoemde Vos de volle lading in den buik. Eenige uren later was hij dood. Blijkens het rapport van de commissie van financiën óver de ontwerp- begrooting voor 1878 is zij van oordeel dat, hoe gering ook de opbrengst wezen moge der faecale stoftenvolgens het Liernur-stelsel verkregenhet ten geschenke geven van die meststoffen is af te keuren, omdat daardoor eene ontvangst van ongeveer 500 aan de gemeente zou ontvallen. Ook betwjj; feit zij of het middel wel doeltreffend zou zijn en rijst, volgens haar, de vraag, of niet, ten gevolge van de gratis-aflevering, de waarde der faecalia als meststof in het oog van het publiek zou worden gedeprecieerd. De meerderheid der commissie kan zich echter bezwaarlijk vereenigen met het voorstel tot uitbreiding van het stelsel. De genomen proeve moge heb-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1