Te Kampen Uregen Maandag II. twee onderofficieren, die elkander reeds sedert langen tijd een hevigen liaat toedroegen, eene woordenwisse ling, die zoo hoog liep, dat de een den ander een slag met de sabel op het hoofd loebragt, zoodat de gekwetste naar de infirmerie moest vervoerd worden. De dader is in voorloopig arrest genomen. Te Ochten had eergisteren een treurig ongeval plaats. De veerman P. van de Vorenmet zijn knecht bezig een koopman van de overzijde der rivier over te halen werd door een windbui overvallenwaardoor hij met een opvarend schip in aanvaring kwam en de veerschuit omsloeg. De koop man en de veerknecht klemden zich aan de omgevallen veerschuit vast en werden met levensgevaar gered. De veerman echter vond zijn dood in de golven. Ilij laat eene weduwe met 3 jonge kinderen na. Te Geerendaal, in Limburg, zijn Maandag II. twee landbouwerswonin gen met schuur en stallen in de ascli gelegd. Een knaap van 15 jarenin dienst bij den eigenaar, is, onder verdenking den brand gesticht te heb ben, gevankelijk naar Maastricht gebragt. Hij heeft reeds aan de justitie schuld bekend. Zondag avond was hij reeds begonnen met brand te stich ten in eenigc te velde staande hoopen klaverzaad. Wraakzucht schijnt hem tot de euveldaad te hebben gebragt. Aan de memorie van beantwoording van burg en welh. op het sectie- verslag omtrent de gemecntc-bcgrooling voor 1878, onllecnen wij, wat be treft verschillende posten van uitgaaf, nog het volgende: Burg. en welh. blijven van oordeel dat eene verlaging van de brug over de Groenhazen- grachl wensehelijk is voor de passage en in overeenstemming met de onlangs plaats gehad hebbende verlaging van de Noordeindsbrug. Mogten de kosten aanleiding geven het voorstel niet goed te keuren, dan zouden er op dien zelfden grond nog tuinder termen bestaan om tot eene gedeeltelijke of ge- heele demping van de Groenhazengracht over te gaan. Het gedeelte der voormalige stadskweekerijhetwelk gelegen is naast de Doelenkazerne, is aan hel rijk in huur afgestaan, onder bepaling dat het rijk bevoegd is het in eigendom over te nemen tegen een nader overeen te komen koopprijs. Het voornemen schijnt wel te bestaan om daarop woningen te plaatsen voor militairen, doch aangaande den tijd waarop zulks zal plaats hebben, zijn gecne bepalingen gemaakt. Een onderzoek zal worden ingesteld aangaande de wenschelijkheid van eene overwriting van de Binnenvestgracht bij de Buitensocieleit. Wat betreft het reinigen van riolen, stelsel Liernur, is het doel van het voorstel tot uitbreiding van het Liernurstelselom zooveel mogelijk gebruik te maken van de capaciteit van de bestaande stoommachine en van de verdere exploitatie-middelen, terwijl zonder verhooging der jaar- lijksche kosten een betrekkelijk groot deel der gemeente aan hel stelsel kan worden aangesloten. Nu de genomen proeve gezegd kan worden tech nisch volkomen geslaagd te zijn, zoude het moeten worden betreurd, wan neer de voorgestelde uitbreiding werd beperkt tol eene som van 5 a 6000. Eene besparing van eene som van /3 a ƒ4000 zoude niet geregtvaardigd zijn, aangezien alsdan op een zeker aantal percelen hel stelsel niet kon worden toegepast en de bewoners verstoken zouden blijven van de uit een hygiënisch oogpunt zoo heilzame gevolgen, terwijl toch de jaarlijksche ex ploitatie-kosten dezelfde blijven. Wat betreft de toepassing van het stelsel op de gehccle gemeente, achtten burg. en welh. thans de zaak nog niet rijp voor eene beslissing, omdat de afzet der verzamelde faeces tot dusverre niet is verzekerd. Dit geeft echter geen grond om nu ook aan de genomen proeve geenerlei uitbreiding te geven. Burg. en weth. zijn mede van oordeel dat één commissaris van policie voor deze gemeente voldoende zou wezen. Reeds vroeger hebben zij de zienswijze te kennen gegeven dat eene organi-j salie der policie onder één commissaris te verkiezen is boven de thans be slaande, doch levens dat die organisatie niet geheel afhangt van het ge meentebestuur,. Burg. en welh. zouden gaarne overgaan tot het aanschaffen van eene tweede stoombrandspuit, maar lettende op de vele uilgaven die thans aan de gemeente worden opgelegd, hebben zij gemeend met een voor stel daartoe nog te moeten wachten. Op de verhooging van het trade- ment van den lecraar in het boekhouden aan de h. burgerschool en van die van den onderwijzer in de gymnastiek wordtop verschillende gronden door burg. en welh. aangedrongen Ook verdedigen :-ij met nadruk de wfter- invoering der prijsuitdeeling op de h. burgerschool. Aan de hoofdonderwij zers is eene opgave gevraagd van de thans door hen betaald wordende huursom en ol ook personen, niet lot hun gezin behoorende, bij hen in wonen. De daarop ingekomen antwoorden zijn ter inzage van de leden nedergelegd. Hoezeer die som voor onderscheidenen minder bedraagt dan de vergoeding ad ƒ300 komt het burg. en weth. voor dat de normale huur prijs thans van dien aard is, dal eene voor den hoofdonderwijzer en gezin geschikte woning voor bedoeld bedrag minder gemakkelijk kan worden ver kregen. Zij stellen mitsdien voor de vergoeding te bepalen op ƒ350. Ook na de verdediging van het subsidie aan de rijschool in de sectiën door enkele leden, blijven burg. en welh. van oordeel dat de gemeentekas niet bij voortduring met zoodanige uitgave moet bezwaard blijven. De vrees, dat bij intrekking van de toelage de manege voor de burgers zoude worden gesloten, wordt door hen niet gedeeld; zulks zoude toch in bepaalden strijd zijn met de belangen van de inrigting. Evenmin kunnen zij'onder stellen dat. wanneer het subsidie niet meer zal worden verleend, degeheelc inrigting zal worden opgeheven. De akadeuiische rijschool is naar hunne overtuiging eene inrigting, wier belangen aan de zorgen van het tijk moe ten worden overgelaten, ook uit een financieel oogpunt. Ten opziglc van het verzoek van het deparlements-bestuur van het Nut van 't Algemeen ter bekomiug van een subsidie ten behoeve van de volkszangschool, hopen burg. en weth. dat de aangewende pogingen om hare instandhouding te verzeke ren ditmaal met een gunstigen uitslag mogen worden bekroond. Het is sedert meer en meer gebleken dat de volkszangschool, zoo zij niet financieel door de gemeente mogt worden gesteund, zal moeten worden opgeheven. Hare opheffing zoude zonder twijfel ten zeerste worden betreurd door ieder, die slechts eenigermate bekend is met den veredelenden invloed door haat- op het volk uitgeoefend. Nu voor het volgend jaar op het volle bedrag der rentegarat.tic ter zake van de duinwaterleiding ad 22500 zal moeten worden gerekend, wordt door burg. en welh. leu zeerste ontraden, boven dien nog eene som van ƒ9000 van de belastingschuldigen te hellen tot aan koop van kapitalen, liet is minstens waarschijnlijk dat het volle bedrag der rentegarantie niet bij voordnring zal behoeven te worden uitbetaald zoodat, wanneer de raad bij de betrekkelijke raadsbesluiten wenseht Ic vol- j harden, later wederom lol de belegging van de daarvoor bestemde gelden zal kunnen word n overgegaan. Ten slotte stellen burg. en weth nog voor de onlwerp-begrooting alsnog J met 1C000 in ontvangst en uitgaaf te verhoogen, welke som henoodigd is voor het bouwen van eene woning voor den directeur der gasfabriek. Mogt dit voorstel worden aangenomen, dan zal de jaarwedde van den directeur, zeodra de woning wordt b'-trokken, met ƒ500 kunnen worden verminderd. Vermits de inschrijvingen op hel Grootboek niet meer toereikend zijn om in deze uitgave te voorzien, zal deze moeten worden gedekt door eene geld. leening en wordt voorgesteld een nieuw artikel aan hoofdstuk V der'om. vangsten toe te voegen volgn. 47 a art. 2 a. Geldteening tot uitbreiding ïaj het herstellings- en vernieuwingsfonds der stedelijke gasfabriek, 16000 en gelijk bedrag in uitgaaf te brengen op een aan hoofdstuk 111 der uitgaven toe te voegen artikel: volgi». 108a art. 7. De post «renten van geldleenin. gen" volgn. 157, zal dan mede met hoogstens ƒ800 of 5 pCt. van de o» te nemen gelden moeten worden verhoogdwaarmede evenwel gepaard gaat -eene gelijke verhooging van den post «renten van kapitalen", wegens de rentevergoeding door de gasfabriek. 'sGBAVENHAGE, 19 October. Bij kon. besluit van 17 Oct. wordt de kapitein ter zee W. R. Gennep, op zijn verzoek, eervol ontheven van het bevel over het schroef- stoomschip ran Galenen vervangen door den kapitein luit. ter zee H. p König; de kapitein ter zee H. P. van Boneval Faure, eervol ontheven van het bevel over hel schroefsloomschip Zilveren Kruis, en vervangen door den kapitein ter zee W. H. baron van lleerdl, Z'. M". adjudantdie lij. dens dat bevel als gedetacheerd zal worden gevoerd van het militaire huis des konings. De strafzaak tegen Ilaasevelt. van Wees en Pastor, beschuldigd m het plegen van den dielstal door middel van inklimming en braak in dt maand Augustus van 1876, ten nadeele van den heer mr. L U. de Sitter toen regter te Rotterdamwerd gisteren door het geregtshof alhier behan deld. De tweede besch., van Wees, was ook op zijne tweede oproepin» niet verschenen. Zoowel uit de volledig afgelegde bekentenis door Haase. velt als uit de verklaringen van een aantal getuigen bleek, dat in den avond van 24 Aug. 1876, nadat Ilaasevelt en van Wees, den derden besch. uit de cellulaire gevangenis te Rotterdamwaar hij eene veroordeeling had onder gaan, hadden afgehaald, na daartoe gemaakte afspraak, die diefstal in de woning aan den Noordsingel n°. 29 werd bedreven. Daartoe had zich Haa- sevelt van onderscheidene voorwerpen voorzien. Hij bemagtigde een ladder en een beitel uit een naastbij zijnde werkplaats. De beide eersten klommen met behulp van den ladder binnen de eerste verdieping der woning, daar ontstak Haasevelt de medegebragle waskaars en brak met den beitel dt schrijftafel open, welke in de tuinkamer was geplaatst. Daarin vond hij dt sleutels van de overige meubelen. Alle kasten of kisten groot of klein wer den óf opengemaakt óf opengebroken en na een uur daarmede te zijn bezig geweest, werd de woning met een aantal voorwerpen van waarde en Idee- dingslukken verlaten. Den volgenden ochtend begaf het drietal zich naar Utrecht, waar een gedeelte van den buit werd verkocht, terwijl een ander gedeelte Ie Gouda werd te gelde gemaakt. De derde besch. bekende wel met Haasevelt en van Wees te zijn medegegaanmaar op hel oogenblik dat de diefstal werd gepleegd zou hij angstig geworden en weggeloopen zijn, Den volgenden ochtend had hij Ilaasevelt cn van Wees weder ontmoet, hij was toen met hen naar Utrecht gereisd, daar had hij wel geld ontvangen, maar dit geld was niet van dezen diefstal afkomstig. Advocaat generaal mr. Gregory requireerde voor beiden eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Nadat de respective verdedigers mls Kraeuller en Schouten hunne verdediging had den voorgedragen, werd de uitspraak bepaald op aanstaanden Donderdag. Voor hel geregtshof had zich lieden te verantwoorden een gewezen bediende van de bank van leening te Gouda, die sedert Junij 1874 aan die inrigting tegen 5 's weeks als schrijver verbonden was. Hem werd ten laste gelegd, dat hij in Februarij en Augustus van dit jaar aan oneerlijk heden ten nadeele van de bank zich had schuldig gemaakt Door het open breken eener kist had hij zich een aantal gemaakte klecdingstukken, welke beleend waren, toegeëigend en op negen verschillende tijdstippen verkocht, terwijl hij eene mand met 35 petroleumlampen waarop mede gelden waren geschoten, van lijd tot tijd van haren inhoud ontdeed, tot dat zij geheel ledig werd teruggevonden. Ook werd hij beschuldigd van diefstal van eenige ballons en het verduisteren eener pantalon. Volledig bekende de besch. zijne schuld cn het bleek dat misbruik van sterken drank weder als de aanleidende oorzaak van het plegen der misdrijven kan worden aan gemerkt. Adv.-gen. mr. van der Hoeven requireerde eene veroordeeling lol 3 jaren gevangenisstraf en eene boete van 12 50. De verdediger m'. l'aehlig voerde voor zijn cliënt eenige verzachtende omstandigheden aan. De uitspraak is op Donderdag bepaald. liUIT KN I ,A N DSCIIK UKI WC TEN. v u a v r a ij, a. lie linkerzijde van de aanslaande kamer, voor zooverre te Parijs ver gaderdheelt, naar men beweert, besloten zich persoonlijk tot den maar schalk te wenden, om hem mede te deelen, dal zij hem geheel buiten den parlementairen strijd wil laten, en dat zij daartegenover wenseht, dat hij een ministerie uil de meerderheid neme. Mogt die stap geen toenadering van den maarschalk ten gevolge hebbenzoo zou men door afstemming van het budget hem tot andere gedachten trachten te brengen. De verccnigde bureaux van de groepen der linkerzijde in den senaat hebben aan de dagbladen betreffende de zamenstelliug van de nieuwe kamer en hare laak eene nota doen toekomen. Daarin wordtna de opgave van den uitslag der verkiezingen en van den vermocdelijken uilslag der herstem- mingeunog het volgende gezegd: Er moet blijken, hoezeer de overwinning der republiek verhoogd wordt door de ontzaggelijke krachtsinspanning,door de regering tegen de republikeinen gerigt. Niet alleen is de officiële can- didatuur. welke men voor de eer der regering naar de herinneringen van een verfoeijelijk verleden verbannen moest achten, hersteld, maar de mis bruiken. welke deze noodzakelijk met zich medesleep!, zijn tot het uiterste der buitensporigheid gedreven door handlangers, die wel gevoelden, dat z| niets te verliezen hadden, liet zal de laak der kamer van afgevaardigden zijn, over dergelijke verkiezingen cn het beginsel, waarvan zij het uitvloeisel zijn, uitspraak te doen. De republikeinsche kamer, ileu ld'1'0 October

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2