LEIDSCME CO ERA AT. A0, 2-18. ZATERDAG 20 OCTOBER. 1877. fie Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, nel hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. De prijs der Advertentiön is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herinneren bij deze de^ ingezetenen der gemeente aan de bepaling van Art. 181 der Algemeene Politieverordening van den 16dcn October 1873 (Gemeenteblad N". 4), houdende, dat «ten minste tweemaal in het jaar, en ot! eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Bur gemeester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moe ien worden." En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, /iïftP v. d. BRANDELER, Burgemeester. Lbides, 19 October 1877. E. KIST, Secretaris. Versadering van den Gemeenteraad op Maandag 22 October a. s. Voortzetting van de behandeling van de voordracht tot wijziging der plaatselijke directe belasting. Op Donderdag 25 October a. s. Behandeling van dc Gemeentebcgrooting voor 1878. BINNEiNLANDSClIE BER1GTEN, LEIDEN, 19 October. Heden beeft van wege de sludenten-roeivereeniging »Njord" een roei- wedstrijd op den Rijn, het Galgewater, plaats gehad. Heden viert het studenten-gezelschap //Frisia" z(jn 25-jarig bestaan; een aantal oud-leden zijn herwaarts overgekomen om aan de luisterrijke viering van dit feest deel te nemen. Heden avond zal eene groote cavalcade gehouden worden, opgeluisterd door muziek, fakkellicht en bengaalsche verlichting. - De Staatscourant bevat het verslag betreffende den aanleg van staats spoorwegen van 1 Januarij tot 30 Junij 1877. - Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage hebben voor de handwerken 15 candidaten examen gedaan, welke allen werden toege laten, te weten, voor nut en smaak: mej. E. J. de Bruyn, A. W. J. Coe- bergh van den Braak, M. L. Crèvccoeur, A. A. C. Brandwijk, K. A. Ger ritsen; voor nut alleen, mej. M. H. L. A. Hoedt en P. C. Klinkenberg; voor nut en smaak, mej. L. Kok, C. J. Kool, J. E. MeyboomA. Th. J. vanOoijen, wed. Miiller, II. E. Stavast, A. Tacx, H. G. Zaalberg en M. M. Zwaan, allen uit 's Hage. Voor de acte in de Fransche taal werden van de 7 candidaten 4 afgewezen en 3 toegelatenmej. A. P. H. Hordijk en L. de Koomen uit DordrechtJ. P. W. de Keizer uit Rotterdam. - De gemeenschap op den telegraafkabel lusschen Singapore en Java, welke sedert de laatste dagen van September afgebroken was, is thans her steld. Het verkeer op den kabel tusschen I'enang en Singapore is nog altijd aan eenige vertraging onderhevig. - Prof. Baehr, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft, heeft 'oor de op hem uitgebragte benoeming als hoogleeraar aan de universiteit Ie Utrecht bedankt. - Door 16 koffijhandclaars en commissionairs te Amsterdam is thans een adres gezonden aan de Ned. handel-maatschappijwaarbij zij verzoeken het Maiidelijksch veilingstelsel te handhaven. - Maandag II. heeft het comité van moderne predikanten en gemeenteleden Amsterdam eene vergadering gehouden om over de jongste besluiten der synode betreffende de belijdenisvragen te beraadslagen. Er waren 29 ge meenteleden en 22 predikanten tegenwoordig. Onderscheidene voorstellen werden gedaan, maar allen verworpen, en ten slotte vereentgde de groote meerderheid zich met deze motie: Het comité, waarderende het streven der synode om tegemoet te komen aan de wenschen der modernen, verklaart éch onvoldaan met hetgeen de synode gegeven heeft en neemt zich voor, met kracht te blijven streven, ten einde meer vrijheid voor dé modernen te verkrijgen. - Aan het dep. van oorlog te 's llage is heden ochtend berigt ontvangen dat de kazerne van de infanterie en het bataillon mineurs en sappeurs te Utrecht is verbrand. De minister van oorlog heeft zich onmiddellijk na die 'ping naar Utrecht begeven tot het doen eener inspectie in loco. Uit Utrecht meldt men omtrent dien brand dat hij ten half vier ure is ontstaan in een perceel op de Wittevrouwestraat, bewoond door den grutter Pompe. Door de werking der spuiten scheen het 'gevaar ten half vijf ure geweken. Daar echter het achtergedeelte van het brandende perceel, zijnde het pakhuis met den grutmolen, aan de Willemskazerne grensde, had de massa vonken van hel brandende graan zich over de kazerne verbreid. Weldra begon de houten hoek van het dak der kazerne vuur te vatten en vond de vlam zooveel voedsel, dat zelfs de stoomspuiten niet bij magtè waren den voortgang van het vuur te sluiten. Behalve dat de kazerne tot woning voor militairen diende, waren trou wens ook de magazijnen van genie, artillerie en infanterie in het gebouw geplaatst. Van dit alles kon men niets redden, maar het leverde slof op tot het aanwakkeren der vlammen. Spoedig stond dan ook het kolossale gebouw in brand, en mogt het der ijverige pogingen van de brandweer, benevens den moed van de militairen van alle rangen slechts gelukken nog een deel van de magazijn-goederen, o. a. ook de geweren, te redden, benevens een gedeelte van de meubelen der gehuwde onderofficieren. Men zag militairen, die met onverdroten moed op hooge ladders in de nabijheid van de vlammen de kinderen haalden uit de bovenste verdieping van den zijvleugel der kazerne, die door de gehuwde onderofficieren bewoond werd; met verachting van doodsgevaar heeft menig soldaat het zijne er toe bijge- bragt, om te redden wat nog te redden was. Behalve de boeken der administratie, is slechts weinig waarde geborgen. De kazerne is geheel uitgebrand. De spuiten moesten nog den geheelen dag water geven. De schade schat men op eenige tonnen gouds, misschien niet ver van een millioen. Er was dezer dagen in de magazijnen nog een voorraad aangebragt van ongeveer 100,000. De D. Cour. meldt dat door den heer mr. S. C. II. Nederburgh Ie Leiden, laatstelijk resident van Cheribon, thans met verlof hier te lande, aan de bibliotheek en de ethnologische verzameling der instelling voor on derwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indiü aldaar een groot aantal belangrijke voorwerpen, zoo in bruikleen, als in eigendom werd afgestaan. Dit even aanzienlijk als kostbaar geschenk bestoiid o. a. uit: een^ verzameling brochures (waaronder zeer zeldzame) op Indische aangele genheden betrekkelijk, van het begin dezer eeuw; een tableau van de fac simile's der handteekeningen en der wapens van de gouverneurs- en com missarissen-generaal van Ned.-Indie, tot en met Pahud; knodsen en ander oorlogstuig, als ook pagaaijen, in gebruik bij de Zuidzce-cilanders; een prachtige lans, afkomstig van Sultan Anam van Cheribon; eene collectie wandelstokken van verschillende houtsoorten, in Cheribon voorkomende, wapenen uit verschillende deelen van den Archipelenz. Te Rotterdam is een meisje van 13 maanden, terwijl het in de wieg lag, zoodanig gebrand, dat het anderhalf uur later overleed. De moeder had zich even verwijderd om in de buurt een boodschap te verrigten en had bij het slapende kind op de kamer haar 5-jarig zoontje achtergelaten, die la'er bekende aan de wieg met lucifers te hebben gespeeld. Te Amsterdam is gisteren de tentoonstelling van kunstnijverheid zon der eenige plegtigheid gesloten. Met de verzending en aflevering rekent men zoo snel gereed Ie zijn, dat directeuren van het Paleis daar nog deze maand opera-voorstellingen denken" te doen geven. Het aanial bezoekers gedurende den loop der tentoonstelling bedroeg 340,000. Ruim 42000 loten zijn door de verlotings-commissie gedebiteerd. De verloting zal in de vol gende maand geschieden. Er zal nog eene afzonderlijke tentoonstelling plaats hebben van voor de verloting aangekochte voorwerpen. Te West-Blokker heeft eergisteren een hevig on weder gewoed. De bliksem is in den toren te Hem geslagen. De daardoor ontstane brand is spoedig gcbluscht. Te Hindelopen is de bliksem in den toren der herv. kerk geslagen; door de moedige hulp van eenige inwoners is de brand, die op den tweeden omloop boven het uurwerk plaats had en in den beginne zich vrij ernstig liet aanzien, gebluscht, zonder belangrijke schade aan te rigten. Ook een gedeelte van {hel dak der kerk is beschadigd. Nabij Winschoten zijn twee groote watermolens en te Becrta is eene boerderjj door den bliksem getroffen en verbrand. Op de te Nijmegen gehouden paardenmarkt werd een paard voor ƒ142.50 van de hand gedaan, doch spoedig voor 182 en later weder voor ƒ250 verkocht. Dit deed argwaan tegen den eersten verkooper ontstaan, die dan ook bleek gegrond te zijn, want een telegram uit Tiel berigtle, dat te Iugen een paard uit eene weide gestolen was. Het paard is in beslag genomendoch de verkooper was gevlogen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1