LEIDSCHE ft10. U7, COURANT. VRIJDAG 19 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, |87?' Be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, O Cents. De prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 18 Oclober. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad deelde de voor zitter mede dat ontvangen was cene missive van den minister van buiien- lanJsclie zaken, houdende kennisgeving dat bij de hit. Lissa en Kann te 'sllage kon worden beschikt over het eerste gedeelte, ten bedrage van ƒ17673.05 van het legaat door wjjlen den heer Buzzite Frankfortaan hel werkhuis vermaakt; hel andere gedeelte kon eerst later uitgekeerd worden. De Voorzitter gaf daarbij kennis dat in eene volgende vergadering een voorstel zou inkomen omtrent de plaatsing dier gelden. Ingekomen was een verzoek van den heer dr. van Kaathoven Sr.om niet over te gaan tot hel dempen van de Groenhazengracht, en van het curato rium van de instelling tot opleiding van O. I. ambtenaren eene voordragt lol het benoemen van leeraren. Ingevolge hun verzoek werden gecontinueerd: de heer J. L. A. Deserline, als slads-hcelmeesier. en de heer dr. C. ter Laag, als stads-geneesheer. Tot onderwijzer 2' kl. aan de school n°. 1 voor minvermogenden werd benoemd G. Gesnik, te Arnhem, en op hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan de hnlponderwijzeres mej. T. Koning en aan de hulponderwijzers G. A. van der lleydc en J. van Ling. Op liet verzoek van K. Visser, ter bekoming van grond bij het Zijlhek, werd, ingevolge hel advies der commissie van fabricage, afwijzend beschikt. De voordragt betrekkelijk den afstand van grond aan den Veslwal bij de liaiserstraal aan het rijk werd goedgekeurd. In de overeenkomst zijn thans de veranderingen gebrastdie vroeger door den raad als wenschelijk waren aangegeven. De gemeente verkrijgt thans ook een gedeelte grond bjj het zoötomisch kabinet om de rooilijn van de Kaiserslraat te kunnen verbeteren. Een voorstel van den heer van [leukelom om art. 5 der overeenkomst, waarbij wordt bepaald dat wanneer na 4 jaar geene akademische inrigting op den afgestanen grond is gesticht, de grond weder aan de gemeente Leiden terugkeertin plaats van "akademische inrigting" te lezen "chemisch laboratorium", vond, nadat het door den voorzitter was bestreden, geen voldoende ondersteuning. De begrooting van de bank van leening en die van het werkhuis, voor 1878, werden goedgekeurd, alsmede de begrootingen voor de gesubsidieerde en de niet gesubsidieerde instellingen van weldadigheid. Op liet verzoek van Gebr. van Hoekentot wijziging van de bij raadsbe sluit van 4 Sept. II. verleende vergunning, werd gunstig beschikt. Gelijke beschikking werd genomen op de verzoeken van M. van Steenom een overgang te maken over de sloot builen de Zijlpoort, en van A. Sijlhoff, lol hel leggen van een duiker. Vervolgens was aan de orde de voordragt lot wijziging van de plaatselijke directe belasting, t. w. om de belasting, zooals die thans gelieven wordt, Ie vervangen door eene belasting op het inkomen der ingezetenen, volgens eigen aangifte. Deze voordragt werd bestreden door de bh. Cock, Bijleveld, Dercksen, Krantz, Le Poole en Verster, en verdedigd door de hh. Goud- smitvan der Lilh, Harlevell, de Fremery en den Voorzitter. De heer Cock trachtte aan te loonen dat de voorgestelde belasting was onbillijk, ongelijkmatig in drukking en onzedelijk. Hij haalde daartoe eenige voor beelden aan en beriep zich daarbij op het zaakrijke geschrift over deze belasting van de lieer N. G. Piersonvoorkomende in de Gids. De beer Bijleveld betoogde dat de voorgestelde belasting in strijd was met art, 243 der gemeentewet. De heer Dercksen zag liever het beslaande verbeterd; hij zag er bezwaar in telkens de belastingen te veranderen De belasting op het iDkomen zou hij liever noemen eene belasting op de eerlijkheid, en omdat die behoort tol de eerste levensbehoeften van ons volk zou hij tegen de voordragt stemmen. De heer Krantz had uit andere plaat sen, altvaar de inkomsten-belasting was ingevoerd, bcrigten ontvangen, die hem deden besluiten tegen de voordragt le stemmen. De heer Le Poole was niet tegen liet beginsel, maar zag tegen de moeijelijklieden in de uitvoering op. De heer Verster noemde de voorgestelde belasting immoreel, vexatoir en «iet overeenkomende met het karakter van liet volk. De verdedigers der voordragt traden in eene wederlegging dezer beweringen. De heer Goudsmit geloofde wel niet dat de inkomsten-belasting een ideaal was, maar achtte die van de belastingen de billijkste, omdat men niet handelde naar willekeur, maar «aar eigen erkenning. De N'ederlandsche trouw, waarvan dikwijls zoo hoog werd opgegeven wilde hij ook in deze niet verdenken. Ook de heer Van der Cilh betoogde dat het de meest billijke belasting was die men kon invoeren. De heer Harlevelt wees op het zoo hoogst gebrekkige van de tegenwoordige belasting, bij eene inzage van het kohier stond men daarover verbaasd. De in komsten-belasting mogt ook gebreken hebben, maar zeker duizend minder dan de tegenwoordige. De heer de Fremery deed mededeelingen uit een brief uit Groningen, die zeer gunstig waren ten aanzien van de aldaar in werking 2ijnde inkomsten-belasting. Ook hij protesteerde tegen de verdenking van kwade trouw. De voorzitter verklaarde mede uit andere plaatsen zeer gun stige berigten te hebben ontvangen over de werking van die belasting. Na de sluiting der algemeene beraadslagingen werd tot de behandeling ««f artikelen van het concept-raadsbesluit overgegaan. De eerste vijl artike len werden goedgekeurd. Art. 5, luidende: "De grondslag dezer belasting is het jaar lij ksch zuiver inkomen van den belastingschuldige", werd aan genomen met 15 legen 9 stemmen, in eene nader te houden vergadering zal de behandeling voortgezet worden. Bij kon. bcslirft van 17 Oct. is, ingevolge daartoe gedaan verzoek, ingetrokken Zr. Ms. besluit van den 31"1 bevorens n". 11, waarbij jhr. J. F. L. Coenen van 's Gravesloot, ontvanger der in- en uitgaande regten en accijnsen te Leiden, is benoemd tot ontvanger der dir. belastingen voor het vierde kantoor te Amsterdam, terwjjl genoemde ontvanger bevestigd wordt in zjjne tegenwoordige betrekking te Leiden. Maandag den 22'° October a. s.des namiddags ten 2 ure, zal de heer dr. I'. J. Cosijn het hoogleeraarsambt aanvaarden met het houden eener openbare les in het klein auditorium. Heden middag ten 12 ure heeft er een schoorsteenbrandje plaatsgehad aan de Breéstraat, ontstaan door het aanwezig zjjn van een kraaijennest in den schoorsteen; spoedig is die brand door de bewoners gebluscht, zoo dat de aangerukte brandspuiten niet behoefden te werken. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt. dat liet examen ter verkrijging van het diploma van geëxa mineerd en beëedigd landmeter in hel begin van November a. s. te Utrecht zal plaats hebben. Wie daartoe wenschen te worden toegelaten, moeten zich vóór 24 October e. k. schriftelijk bij het dep. van binnenlandsche za ken aanmelden. Bij de acle-cxamens voor het lager onderwjjs te 's llagc zijn voor de Engelsche taal geëxamineerd 7 candidaten; 2 werden afgewezen en 5 toe gelaten, te weten: mej. M. Boumann uit Maassluis, G. A. Prins uit Voor schoten, A. A. C. E Schocvcrs, i. E. G. en J. C. E. Volck, allen uit 'sllage. Voor de wiskunde deden 8 candidaten examen; 4 werden afge wezen en 4 toegelaten: C. Bontenbal uit Charlois, J. A. Ileinsbroek uit Schiedam, J. G. Spandonk uit Nieuw-Helvoet en L. van Weel uit Spijkenisse. Bij kon. besluit van 13 Oct. jl. zijn Balk. gemeente Gaastcrland, prov. Friesland, en de gemeenten Mijdrecht, prov. Utrecht, Oude Pekcla, prov. Groningen, en 'sGravesande, prov. Zuidholland, aangewezen als standplaats voor een postkantoor. Door de Pruissische regering is officieel bekend gemaakt dat de vee pest is uilgebroken le Geisenheim (in den Rheingau, nabij Riidesheim). De bij de wel voorgeschreven maatregelen zijn onverwijld in werking gebragt. Men acht het waarschijnlijk dat de verschijning der ziekte ditmaal te wjjten is aan vee uit Oostenrijk over Passau ingevoerd. Sedert den ll'1"' dezer is door Prnissen, Saksen en Beijeren alle invoer van vee uit Oostenrijk verboden wegens bet toenemen der pestgcvallen in Bohemen. Saksen heeft zijne grenzen aan den kant van Oostenrijk reeds met militaire cordons bezet om den sluikhandel in vee legen te gaan. Van den kant van Pruissen behoefde men zoodanigen maatregel niet meer te nemen, vermits de militaire bezetting der Pruissisch-Poolsche grenzen sedert het begin dezes jaars gehandhaafd is gewordendaar de gevreesde ziekte zoowel in Russisch Polen als in Gallicië het gansche jaar door zonder ophouden bleef heerschen, en hare verwoestingen laatstelijk in omvang zjjn toegenomen. Het stoomschip Torrington is op 10 Oclober te Batavia aangekomen. Te Lisse is eergisteren avond brand ontstaan in de woning van den lieer J. van der Mey, die grootcndeels een prooi der vlammen werd. Op denzelfden dag is aldaar de bliksem in eene woning geslagen, waardoor gelukkig slechts eenige glasruiten werden verbrijzeld. In den nieuwen IJpolder is op dien dag ook een gebouw door den bliksem gelroflen en afgebrand. Te Amsterdam is een 78 jarige vrouw omgekomen, ten gevolge van brandwondendie zij ontving door liet omvallen van een brandende petro leumlamp. Men meldt uit Meppel: In den boterhandcl is thans een geweldige neerslag. De prijzen zijn, ten gevolge van de vele kunstboter, die in onder scheiden fabrieken in Holland gefabriceerd wordt, steeds dalende; vele koop lieden ondervinden belangrijke schadezoo wordt o. a. van een koopman uit Holland gemeld, dat hij al zijn onlangs alhier opgekochte boter weer naar hier heeft opgezonden, om ze voorloopig in te kelderen. Te 's llerlogenbosch is, hij het herstellen van een vervallen huis, een zware muur omgestort. Vier werklieden werden gewond, twee hunner verkceren iu levensgevaar. De arronil.-reglbank te Maastricht heeft een brouwersknecht, die door onvoorzigligheid een kind had overreden, schuldig verklaard aan onwilligen doodslag en hem. met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot een maand eenzame opsluiting. Omtrent de gevolgen van de inlijving der Transvaal wordt het vol gende aan het Hbl. geschreven: De heer Shepstone begint reeds langza merhand zijne gedane belolten te vergeten; o. a. de Lebowbospoorwegdie Transvaalsche levensquaestie, is eenvoudig op zijde gezet, nadat de zaak kwansuis door een kolonel was onderzocht, die natuurlijk te kennen gaf,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1