PER TELEGRAAF. brand was ontstaan rp de eerste verdieping, bewoond door den lieer de Bourbon, wiens geheele inboedel een prooi der vlammen is geworden. De tweede verdieping, bewoond door een doofsiom huisgezin, met een insge lijks doofstommen logé, is gespaard gebleven. De bewoners daarvan wer den door de buren met moeite wakker geschud. 's GRAVENIIAGE 15 October. Door Z. M. is vergunning verleend aan den luit.-kolonel J. D. A. Barre, van den groolen staf, adjudant van Z. K. 11. prins Frederik der Nederlan den, tot het aannemen en dragen der versierselen van kommandenr der orde van den II. Karei, hem door den vorst van Monaco geschonken, en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat A. Andresen, van het kolo niaal werfdepot, tot hel dragen van het Pruissische onderscheidingsleeken 3' kl.voor 9-jarige trouwe dienst. Door Z. M. is aan den heer K. C. J. M. A. Cramer van Brienenop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ambij, onder dankbetuiging voor de in die betrekking gedurende vele jaren bewe zen diensten, en tot burgemeester der gemeente Ambij benoemd de heer A. II. Hennes. Door Z. M. zijn benoemd: tot subslitunt-officier van justitie bij de arrond.-rcgtbank te Zwolle, de heer mr. A. N. baron de Vos van Steenwijk, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zierikzee: lot snbsiiliuit-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zierikzee, jhr. mr. II. M. J. van Asch vjn VVijck, thans substituut-griffier bij de arrond.- regtbank te Utrecht. Voorts is aan den heer mr. J. Fresemann Viëtor, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Winschoten en als regler- plaatsvcrvanger in de arrond -regtbank aldaar. De heer K. J. Gcy van Piltius, thans rijksontvanger te Weesp, is als zoodanig benoemd Ie 's Gravenhage. Tot controleur van het binnengewoon zegel te Amsterdam is benoemd de heer F. C. Pastor, thans commies van de posterijen 2e kl. aldaar. Z. M. heelt benoemd: tot lector aan de rijks universiteit te Utrecht, den heer dr. P. Q. Brondgeesten tot hoogleeraar in de faculteit der ge neeskunde aan de rijks universiteit Ie Groningenden heer dr. A. P. Fokker. Aan de hh. dr. C. M. Kan en mr. L. de Hat'log is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, en tot leeraar aan die school zijn benoemd de hh. A. Groenier te Alkmaar en G. de Bruyne te Zierikzee. Tot vijfden onderwijzer bij de rijks kweek school voor onderwijzers te 's Herlogenbosch is benoemd de heer A. M. Bo- gaerts, hoofdonderwijzer aldaar. Door Z. M. zijn in rang en betrekking verplaatst: bij de artillerie-, stapel- en constructie-magazijnen te Delft, de le luit. C. de Kort, magazijn meester der art. 2e kl. te lleusden, en de 2e luit. J C. van Hoftcn, ma gazijnmeester der art. 3e kl. te Wondricltem; van Delft naar Woudrichem, de lc luit. magazijnmeester der art. 2e kl. J. Scheppers. Door den minister van marine zijn de hh. VV. Meyboom A. Zwart en S. J. Fischer benoemd tot student voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt. Z. M. de koning heeft heden voormiddag Hd. buitengoed te Bijswijk betrokkenmet het voornemen om daar onbepaalden tijd te vertoeven. De ministers van justitie, van financiën en van oorlog zullen in deze week geen gehoor verleenen. Het stoffelijk overschot van dep president van den hoogen raad.m'.F. de Greve, zal aanstaanden Woensdag ten 11 ure op Eik en-Duinen graf waarts worden gebragt. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad bragt de vice-president mr J. D. W. Pape eene warme hulde aan den over ledene. De lieer mr. J van Gigch wijdde, namens de balie, mede een woord aan zijne nagedachtenis. De mandie in de laatste week zooveel van zich deed sprekende hardlooper Berlaccini zal zijn kunst niet meer vertoonen. In het gasthuis alhier eindigde gisteren middag het paard-mensch zijn loopbaan. Aan de gevolgen van eene koude, gevat na den snellen loop in het Malieveld Dings- dag jl.beszweek de Italiaan ver van zijn geboorteland. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIË Te Antwerpen werden sedert eenige dagen in het spoorstation van den Grand Central herhaaldelijk goederen gestolen, zonder dat men de daders op het spoor kon komen. De policie kreeg eindelijk vermoeden op twee Duitsche gezinnen, zonder evenwel termen lot eene arrestatie te kunnen vinden. Toevallig werd een der daartoe behoorende personenSomcr ge naamd. door de Duitsche regering opgeeischl, als zijnde veroordeeld wegens diefstal. Daarop werd onmiddellijk bevel tot inhechtenisneming gegeven. De policie, bij hem in huis binnengedrongen, vond er de beide gezinnen, be staande uit 7 mannen en 3 vrouwen. Somer greep 2 revolvers, loste op de manschappen eenige schoten, waarbij de hoofdbeambte aan de wang werd getroffen en sprong uit het raam. Bij den hoek der straat door een voor bijganger tegengehouden, joeg hij dezen een kogel in hel lijf. In derigting van Berchem werd hij echter door de gewapende magt aangehouden. Ten zijnen huize heeft men voor eene aanzienlijke waarde aan wollen en andere goederen gevonden. Ook zijn gezin is in hechtenis genomen. E W E A K B. LONDEN. 14 October. plaats In de King-Pit-kolenmijn nabij Wigan heeft eene ontploffing gehadwaardoor bij de 40 mijnwerkers hel leven verloren. ERAHkB IJ K. Zondag was het de dag waarop, door de verkiezingen, het groote pleit, dat de gemoederen zoo geruimen tijd in spanning heelt gehouden, moest heslist worden. In de hoofdstad is het daarbij kalm toegegaan. De rust is niet verstoord geworden. liet garnizoen, alsmede die van Versail les, St. Denis enz. waren geconsigneerd. (Bcriglen omtrent den uilslag worden ouder de telegrammen vermeld.) Het tweede manifest van Mac-Mahondat eerst op het laatste oogen- blik openhaar moest worden gemaakt, om alle tegenspraak af te snijden, is hel eerst medegedeeld door de Fiancevan den lieer de Girardin, die zich van een afschrift had welen meester te maken. Dc regering moest zich daarom haasten het stuk ui de met haar bevriende organen te plaatsen. Er zal een onderzoek omtrent deze zaak ingesteld worden. Uit Parijs werd gemeld dat dc republikeinen niet zonder zorg zijn over de verkiezingen ten plattelande. omdat de ijver der ambtenaren en geestelijken, althans in eenige departementen, alles overtreft wat men ooit daarvan heeft gezien. In het bijzonder wordt dit gemeld uit de departe menten der Somme. du Nord en Pas de Calais. In kleine gemeenten de maires gezegd dal zij alle buiten hel lokaal der verkiezingen ingevulde billenen zullen weigeren en de kiezers dwingen in het stembureau zelf de billelten in te vullen. In Brelagne laten dc inaires en pastoors de aanplak, billetten der republikeinsche candidaten afscheuren. Te Précy-sur-Oise werd door den omroeper onder trommelslag afgekondigd, dat de maire den in«. zetenen verbood op den 14de° in groepen van meer dan twee personen op straat stil te slaan en over politiek te praten. In de Figaro las men Zalurdag: Als de 363 zegepralen, dan is het oorlog; de republikeinen zullen er niets bij winnen, want de maarschalk nog dezer dagen aan een van zijn generaals verklaard, dat hij nooit heeft zijn post zal verlaten. De republikeinen zullen dan voor een werkefijklieid staan, die is zamengesleld uit 400,000 soldalen, 20000 gendarmen en lOOOfl policie-agenten. SS MTS SS S. A Nr' S. Op 5 Oct. heeft men in het Ertsgebergte om 11% uur des nachts ett om 5 uren van den daarop volgenden ochtend twee zeer sterke aardschok- ken gevoeld. Zij waren zoo hevig, dat in het Saksische grensstadjeGeisinj de bewoners vol angst hunne """intron v»i-ii»f»n nit «moe puinhopen te worden bedolven. De Bitlerschaftliche Privatbank te Stettin heeft hare betalingen gestaakt, met een passief van 10 millioen mark. Die bank ging voor eene der dege' lijkste instellingen van dien aard door én haar val kwam dus geheel onver wacht. Haar directeur was kort te voren plotseling overledenmen zegt dat hij zelf een einde aan zijn leven heeft gemaakt. T1IRKIJË In berigten van het oorlogslooneel wordt eene treurige schets gegeven van het lijden der soldaten, ten gevolge van dc stormen, den regen en de sneeuw, die alle operatiën onmogelijk maken. Menschen en dieren bezwjj- ken onder de vreeselijke inspanning om zich langs de ondoorwaadbare we gen voort te bewegen en ziekte en gebiek eischeu onder de soldaten vreese lijke offers. Een telegram uit Nicopolis aan de Standard meldt, dat de sterfte in hel Rnssisch-Rumcenschc leger tengevolge van de weersgesteldheid en de gebrekkige verpleging op hartverscheurende wijze toeneemt: in 20da gen zijn 15,000 man gestorven en wel 3500 Russen en 1500 Rum niërs voor Plewna. 4700 man in het leger van den kroonprins, 2000 te Tirnowa en in den Schipka-pas en 3000 in de Drobudscha. Men moet echter aanneuiendal deze opgavendie uit eene Turkschgczinde bron voortkomen zeer overdrevei zijn, maar zooveel is toch zeker dat dc toestand treurig is. De correspondent van de Daily News meldt uit het hoofdkwartier van den Russischcn kroonprins, van 10 Oct., het volgende: Een vreeselijke stormvergezeld van een konden wind en regenwelke nu ongeveer eene week geleden begon, houdt sedert zonder ophouden en zonder eenige kant op verbetering aan. De kampementen zijn letterlijk zeeën van modder en, met uilzondering van den grooten weg van Biela naar Ruslschuk, zijn allé wegen onbegaanbaar. liet lijden der soldaten is onbeschrijfelijk, daar no« geen maatregelen tegen het winterweder genomen zijn, dat ons zoo plot seling komt verrassenen die regimenten welke bij den terugtogt op dt Jantra, nu ongeveer een maand geleden, hunne tenten en kapotjassen ver loren, zijn nog niet weder van nieuwe voorzien. Ten gevolge van den storm zijn alle operatiën tol stilstand gekomen. Met uitzondering van schcrmul- selingen bij Pyrgos van weinig belang, heeft nog geene ontmoeting met het Turksche leger onder zijn nieuwen bevelhebber Suleiman-pacha plaatsgehad. De Férité. het orgaan van het Turksche ministerie van oorlog, be- weert dat Duitsche troepen op weg zijn naar westelijk Polen, om Rusland in staat te stellen de 100.000 manwelke zy in de garnizoenplaatsen van Polen heeft, naar het zuiden te zenden. Ofschoon dit berigt zeer onwaar schijnlijk is, blijkt er toch uit dat de Turken overtuigd zijn dat Duitsch- land niet op hunne hand is. BOS T-I KDIE. BATAVIA. 5 September. Heden heeft op het raadhuis de aftredende resident van Batavia, de heer W. A. Jellinghaus, zijne betrekking neergelegd en is hem bij monde van den ads.-res. als een blijk van dc gevoelens van achting en gehechtheid zijner ondergeschikten in hel gewestelijk bestuur, in teekening een geschenk in zilver en kristal aangeboden, dat. in Holland bewerkt, den repatriëren- den resident aldaar wacht. Wat aan dit geschenk voor den heer Jelling haus dubbele waarde moet geven, is de bijzonderheid, dat a'Ie ambtenaren tot de kommandantcn of districtshoofden toe daaraan hebben bijgedragen, namelijk ieder één dag tractement. Een op 30 Aug. te Pinang aangeboden telegram van den waarnemenden militairen tevens civielen bevelhebber te Atchi-i luidt als volgt: 26 Augustus. Kampong Blamg Tamboer, waarin vier zware benlengsmet voorwerken, genomen en verbrand; groote verliezen bij den vijand. Hevig gevochten bij benteng Temoelil; deze genomendertig Alchiuezcn, waar onder vermoedelijk zoon van den radja Merdoe. sneuvelden in deze verster king. Gesneuveld: le luit. infanterie F. W. Broker en 1' luit. artillerie J. L. Granpré Molière, benevens tien minderen. 27 Augustus. Onderhandelingen geopend voor de balei vrouwen en kin deren in kampongs; zonder tegenstand doorgenikt naar Kwala Samalangen, waar versterking gebouwd en onderhandelingen voortgezet worden. Een van den stations-kommandanl ter Noordkust van Atchin ontvangen telegram luidt als volgt: Samalangan. 26 Augustus. Na hevige gevechten, waarbij vele gesneuvel den en gewonden en hevig bombardement oorlogschepen vijandelijke ver sterkingen genomen en vijand teruggedreven. Positie genomen ten Zuiden van kampong Tamboer. 27 Augustus. Zoon van vorst Telok Semawé. schoonzoon en vermoede lijke troonopvolger van Tjibangis, opent namens dezen onderhandelingen. KONSTANTINOPËL13 October. Tusschcn Moukhtar-pacha en de Russen heeft den llden eene kanounade plaats gehad. De vijand maakt eene be weging aan den reglervleugel. De onzen nemen aldaar maatregelen. Reouf- pacha meldt, dat den lldtl1 het weder genoegzaam was opgeklaard om het geweervuur te kunnen voortzetten, doch dat er des avonds weder zware buijen waren opgekomen. Chcfkct-pacha is den 12dn le Plewna aangekomen en heeft met Osman-pacha eene conferentie gehad. Het derde convooi is aldaar binnengekomen. Langs den weg over Orchanie, die door de Turken wordt bewaakt, was geen enkel spoor van den vijand te zien. PARIJS, 14 October. Dc kiezers komen in grooten getale op. Het is in de stad kalm. PARIJS, 15 October Voor zoo veel de uitslag thans bekend is zijn van 300 republikeinsche candidaten 197 gekozen onder welke 130 van de 363. Van 99 gekozen conservative!) behooren 64 tot de 158.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2