LEIR8CHE COURANT. Z TURDAG I BINNENLANDSEHE BERIGTEN, N°. 242. OCTOBER, |ÏV'« De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, f 'sjaars, huiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant De prijs der Advertentiën is van 1—4 r LEIDEN, 12 Ociober. Heden aanvaardde de heer dr. P. J. Veth liet hoogleeraarsambt aan de universiteit alhier met het honden eener redevoering«Over de opneming lirr talen en letterkunde van den Indischen Archipel onder de vakken van hooger onderwijs". - In het dezer dagen bij de tweede kamer ingediende wetsontwerp tot herziening der kiestabelin dien zin dat het ledental van dien tak der wet geving met 5 wordt vermeerderd, is de volgende verschikking van het be slaande, 92.749 zielen tellende, district Leiden, voorgesteld. Het district Leiden staat aan het distriet Haarlemmermeer af Nieuwvecn 12Hz., Ter-Aar 2141 z., Woubrugge 2039 z.te zamen 5390 z., rest 87,359 zielenen ontvangt van het district Gouda Bodegraven 3189 z.zoodat het blijft 90,548 zielen. - Bij nota van wijziging op het ontwerp lol verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1877 is nader eene verliooging voorgesteld voor Iractementeii van het personeel der hoogescholenomdat de dadelijke be noeming van meer hoogleeraren noodzakelijk is gebleken dan tijdens het opmaken de, siaatsbcgrooting voor 1877 was voorzien. Voor Leiden zijn bovendien nog twee benoemingen van hoogleeraren in overweging en te Hneclil zijn nog twee hoogleeraren en twee lectoren te benoemen. - (listeria avond is. na afloop van de voorstelling in den schouwburg, ion Madlle Agar door lilt. studenten eene serenade gebragt in het hotel Levedag, alwaar de gevierde tragédienne haar intrek had genomen. ■- Gisteren avond zijn van een met twee paarden bespannen rijtuig waarmede een rijtoer zou gedaan worden de strengen gebroken. Een der paarden is met hel rijtuig op hol geraakt en in woesle vaart tegen de Sieuwsteegsbrug aan het Rapenburg geloopcnalwaar het gegrepen werd. He in liet rijtuig zittende personen hadden zich weten te bergen en zijn er, aaar wij vernemen, zonder letsel afgekomen. i - De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dal in de maand December e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot hel afleggen der examens, vermeld in art. 9 der wel van 1 Jonij 13G5, ter verkrijging eener acte van bevoegdheid als apotheker in art. 16 vermeld. Dag en uur dier examens zullen nader worden bekend ge maakt. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Nov. c. k. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar dr. VV. F. R. Suringar te Leiden. -Men schrijft ons: Buitengewoon laat is alle gewas dit jaar aangeko men. Hel was bijna zomer geworden toen nog maar schraal aan de vraag «aar groenten kon worden voldaan. Uit hel Westland kwamen de aspersies, die ten gevolge v^ii de langdurige koude niet mooi warenhierop volgde let rooijen der vroege aardappelendie wegens de hooge prijzen en den lamlel met het buitenland zeer goede rekening gaven, en daarna had de verzending van aalbessen plaats, waarvan de pluk ruim bleek te zijn Op slttnvruchlen kon niet gerekend worden; de perziken o a. waren dit jaar «ne uitgezochte lekkernjj en, ofschoon de peren- en appelboomen mooi gebloeid hadden, het bleek weldra dat de vruchten spoedig zouden geteld zijn. De zeer uitgebreide teelt van aardbeziën verschafte ook dit jaar de voldoening van een ovcrvloedigen pluk; voor verscheidene duizenden gulden 'trd van deze vrucht wijd en zijd omgezet. Hiermede was het fraaiste gedeelte van den zomer verstreken. Het was langdurig droog, maar vast «eer geweest; de thermometer klom in Junij vaak tot 80'. Doch naauwe- üjks was de helft van Julij aangebroken of het weer werd onbestendig en «er regenachtig lot October toe; de thermometer heeft dan ook niet meer l'l genoemde cijfer bereikt. Boven verwachting was intusschen de hooi- uitgevallen. Zoo er iemand dit jaar reden heeft tol tevredenheidhet ti ie boer. Er was altijd overvloed van grasen ofschoon er thans over ic longblaar onder de koeijen geklaagd wordt, de opbrengst van het zuivel l«'l menige beurs gespekt en de hooge prijzen van het vee goede rekening ton maken. Schrikbarend was de ziekte onder de vroege aardappelen uit- gebroken. Ueele partijen gingen, als ten eenemaie tol voedsel ongeschikt, "Wf de fabrieken. Ook onder de late aardappelen was de ziekte ontstaan ie stortregens deden het ergste vreezen. Bij het rooijen blijkt het nu it over het algemeen de toestand niet veel ongunstiger is dan anders. 11 Gelderland zijn wel is waar geheele akkers met zieke aardappelen om e prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, nco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 \ijn verkrijgbaar voor S Cents, franco p. p. 6 Cents. ;els ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. gedolven; in Zeeland komen er bij het rooijen meer verrotte dan zieke aardappelen voor, doch niet zóó om er van terug te schrikken. Uit die provincie komt doorgaans de beste waar. In de duinen zijn nog al aard appelen verdronken. Een verbouwer te Katwijk, die het vorige jaar voor ƒ1300 omzette, rekende nu op ƒ500, hoewel de prijzen zeer hoog zijn. Men spreekt van ƒ6 of 7 de heet. voor beste vvinter-duinzandaardappelen. Reeds vroegtijdig werd voor het te veld staande gewas der uijen 2 gebo den. doch de verbouwers bedongen ƒ2.50. Bijna overal is van dat gewas voor Engeland verscheept, ten gevolge waarvan de prijs aanmerkelijk ge stegen is. Het koolzaad voldeed bij de dorsching vrij wel, het vlas gaf eene uitmuntende uitkomst, van de granen werd middelmatig geoogst. De vroege koolteelt viel tegen en de late is ook niet ruim. De bloemkool kwam niet vooruit, zij was schaarsch en onaanzienlijk; ook thans staan er o. a. te Rijnsburg nog geheele veldenwaarvan de planten weinig -of geen bloem meer beloven. Met goed gevolg werden uit de Veenen augurken en snij- boonen verzonden, doch toen de regen aanhield en een hevige wind losbrak was het spoedig met het een en ander gedaan. De akkers wer den overal ziek van het overtollige water, zoodat het tweede gewas van tuinboouen niet slaagde. Ook de late peen is niet best, daarentegen i vertrekken uit Veur, inzonderheid naar Amsterdam, scheepsladingen met uitmuntende andijvie. Nog hangen er onrijpe vruchten aan den moerbeziën- boom, waarvan de pluk zoo luttel was. omdat de koesterende zonneschijn ontbrak. Bijgevolg had men van de druiven geen beste verwachting. Wel zijn er mooije meloenen uit de bakken en druiven uit de kassen gesneden, maar het gewas langs de muren is eigenlijk niet rijp geworden. Als het Westland geen fraajje druiven heeft, waarvoor men poging kan doen door ze achter ramen vooruit te brengendan is de druiventeelt bij anderen niet gelukt. De hoedanigheid van de druif uit het Westland is dit jaar dan ook niet roemenswaard. De tulpen en hyacinthen bloeiden dit jaar zeer laat en de koude lente bleef arm aan bloemen. Tijdens den zomer was er echter veel vertier in de kweekerijen. Het vochtige weer en de niet te straffe zonneschijn waren gunstig voor de ontwikkeling van menige plant, wier bloemen daarbij met frissehe kleuren prijkten. Daaronder vertoonde zich de roos met weergalooze schoonheid. September bragt echter, al te spoe dig verval onder de bloemen en met al te rassche schreden naderde de herfst. Het tweede gedeelte van het natuurkundig examen is nog met goed gevolg afgelegd door de hh. D. Teessen en M. M. de Jung, beiden van Amsterdam. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's llage zijn voor de acte in de lloogduitsche taal 4 candidatcn geëxamineerd; 1 werd algewezen en 3 toegelaten, de hh.: J. C. Pauptit uit 's llage, J. J. Hoffman uit Gorin- chem en J. N. Snackers uit Leerdam. Voor de acte in de Franschc taal werden 7 candidaten geëxamineerd; 4 werden afgewezen en 3 toegelaten, de hh.: A. M. Abels uit Rotterdam, J. D. Douw uit Rotterdam en J. H. van der Dusse uit Overschie. Blijkens een bij het dep. van buitenl. zaken ontvangen schrijven van den consul-generaal te Odessa, van 21 September jl.was zoowel daar ter plaatse als in de omstrekengelijk mede te Cherson en te Nikolajeff, sedert cenige dagen de zoogenaamde Siberische pest onder het rundvee uitgebroken. Dagelijks stierven honderden ossen en koeijen aan deze kwaad aardige ziekte. De hh. J. J. L. ten Kate, J. B. F. Roelvink, A. B. J. Sterck, J. A. Alberdingk Thijm, A. D. de Vries Az.. Th. Borrel, P. J. 11. Cuypers, J. P. Hasebroek en W. J. Hofdijk hebben zich vereenigd tot eene commissie, die zich ten doel stelt, een der oudste gedenkteekensde bekende St. Wille- brordsput te lleiioop eene wijze te verbouwendie er een waardig mo numentaal karakter aan geeft. Zij heeft de medewerking van vereerders onzer nationale herinneringen en geschiedkundige gedenkteekenen in Noord en Zuidholland ingeroepen. Te Utrecht had Woensdag in het krankzinnigen-gesticht de zitting der Nederl. Verceniging van Psychiatrie plaats. Meerenberg is gekozen voor de volgende vergadering in Mei 1878. Op voorstel van dr. Donkersloot, die de algemeen erkende overbevolking der gestichten en het gebrek aan plaats ter sprake bragt, werd aan het bestuur opgedragen, te gelegener tijd een adres over deze aangelegenheid bij de tweede kamer in te dienen. Te Amsterdam werd door den beer W.houthandelaar, sedert gerui»

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1