bejammeren zijn, indien de beslaande voornemens om liet Bosch, geheel of gedeeltelijk, in een park te veranderen, werden verwezenlijkt. Die voorne mens zijn, helaas, reeds tot een begin van uitvoering gekomen. Wel verre van, door deskundigen voorgelicht, maatregelen te nemen om het behoud van het bestaande te verzekeren is men begonnen met de aanvankelijke verwoesting van een der schoonste gedeeltenter voorbereiding van eenc verandering, welke aan het Bosch zijne eigenaardigheid grootendeeis voor goed ontnemen zou. Aan de zuidzijde bij den vijver heeft men hel bevallig glooijend terrein in een eeuloonigc platte vlakte doen verkeeren en iets verder den grond op de zonderlingste wijze afgegraven, zoodat de wortels geheel ontbloot zijn en ongetwijfeld zullen bezwijken, liet mag, meenen de adressanten pligl heeten om met nadruk te wijzen op de zeer groote schade, die aldus wordt toegebragl en op de wenschelijkheiddat het advies van deskundigen worde gevolgd. Men bedenke, dat het hier niet het bij zonder genoegen geldt van enkelen, maar een bezitting van Nederlanddie, in haar oorspronkelijk karakter bewaard, een veredelend genot oplevert en den gezonden zin voor ware schoonheid bevordert. De misvorming van zulk een lustoord kan door niets worden vergoed. BUITKNI.AM)SCIIK BKIUGTEN. EKGELASD. LONDEN, 10 October. De regering heeft besloten het garnizoen van Malta te verminderen. Aan de drie Staunton's en Alice Rhodes is medegedeeld dat hunne le- rcgtstelling zal plaats hebben op aanstaanden Dingsdag. De gevangenen blijven hunne onschuld staande houden. De belangstelling van het publiek in deze zaak is nog niet verminderd. De meening, door bekwame genees kundigen geuit, dat Harriet Staunton niet aan verhongering, doch aan eene uitterende ziekte gestorven is, heeft een diepen indruk gemaakt, en weegt blijkbaar bij het publiek veel zwaarder dan de aangevoerde bewijzen voor de schuld der veroordeelden. Uit Philadelphia wordt aan de Times gemeld, dat de heer Patterson, voor Zuid-Carolina lid van den senaat, te Washington is in hechtenis ge nomen, tem gevolge van eene aanklagt wegens landverraad (dat de doodstraf verdient) legen genoemden staat, doch onder borgstelling vrijgelaten werd lot 17 October, waardoor hij in de mogelijkheid is gesteld aanstaanden Maandag deel te nemen aan de organisatie van den senaat, PKANKRMH, De minister van binnenlandsche zaken heeft bevel gegeven dat de bui- tenlandsche bladen, die te Parijs worden ontvangen, niet mogen worden uitgedeeld, alvorens door een daartoe aangewezen ambtenaar te zijn onder zocht of zij aan alle bepalingen der postwet voldoen. De uitgifte wordt daardoor meestal meer dan 12 uur vertraagd. Bij de uitvoering van dien last wordt echter voor sommige bevriende bladen onderscheid gemaakt. In eene bijeenkomst van het conservative comité heeft de minister de Broglie eenige legen het kabinet ingebragte beschuldigingen wcderlegd. Hij heeft betoogd, dat de wezenlijke quaestie thans is: conservatisme of radica lisme, Mac Mahon of Gambetta. Hij wederlegde de beschuldiging van cleri- calisme en constateerdedat de betrekkingen van Frankrijk met alle mogend heden uitstekend waren. Hij verwachtte nogtans dagblad-arliken of depêches te zien verschijnendie uil Parijs naar RomeBerlijn of Londen gezonden worden en dan van daar terugkomen om de beurs met schrik te vervullen. Hij waarschuwde thans reeds de eerlijke publieke opinie tegen slinksche streken, waartoe men op het laatste oogenblik vóór de verkiezingen zijne toevlugt nemen zon. De heer Gambetta is gedagvaard Vrijdag 12 October te verschijnen voor de 9e kamer van correctionele regtspleging, ter zake van de openbaar- making van zijn manifest aan de kiezers. In de dagvaarding wordt de zin snede, welke weder van het bekende «méégaan of heengaan" gewaagt, in het bijzonder aangehaald. Men laat niet onopgemerktdat ditmaal alleen van beleediging (offense) en niet, als bij de vervolging van de rede te Rijs- scl, ook van hoon (outrage) gesproken wordt. De inschrijving, door den Uien public geopend voor een standbeeld j van Thiers, bedraagt reeds ruim 10000 fr. De inschrijvingen zijn niet hooger dan één francveie zelfs zijn slechts van 50 centimes. In de Ind. tlretonne leest men de volgende aankondiging van het be stuur: Wij moeten de koffijhuishouderstabakverkoopers. ontvangers, enz. waarschuwen, dat zij zich zouden blootstellen aan het sluiten van hun in- riglingen, indien zij aldaar lieten aanplakken, zoowel van binnen als van huiten. eenige politieke geloofsbelijdenis van de candidaten, die vijandig zijn aan de regering van den maarschalk. De regering mag niet toelaten, en te regt, dat personen, onder haar orders staande en geld van haar trek kende, de revolutionaire propaganda in bescherming nemen. De sluiting der koffijhuizen en tabakswinkels zoude onmiddellijk volgen, indien die in- riglingen middelpunten werden van politieke agitatie. Reeds hebben ver scheidene van deze ambtenaren der regering, die dezen pligt niet begrepen, hun inriglingen zien sluiten, en het zijn niet de candidaten, die tegen de regering zijn of de heer Gambettadie hen schadeloos zullen stellen. Bij gelegenheid van eene kiezersvergadering te Castres is de vloer der zaal ingestort, zoodat tusschen de twee- en driehonderd menschen naar be neden vielen. Een tiental personen zijn min of meer ernstig gewond ge worden, doch niemand doodelijk. Dc candidaat, Charles Simon, zoon des oud-ministers, ondervond hoegenaamd geen letsel. U I V S C SI S. i». Te Marienbitrg heeft de onthulling plaats gehad van een gedenkteeken S voor Frederik den Groolen. Het weder was zeer ongunstig, doch evenwel had alles met veel plegtighcid plaats. Vooral de feestelijke oplogt voldeed zeer goed; iedere stad van SVesl-Pruissen was daarin door een maagd ver tegenwoordigd. De keizer van Duitschland had zich door zijn zoon, detl kroonprins, doen vertegenwoordigen. Te Mulhouse zijn den 9den October eenige ligte schokken van aardbe- ving gevoeld, in zuid-westelijke, noord-westelijke rigting; ook te Bern wer den ligte schokken waargenomen. Heviger waren die 1 October te Male- sine; daar werd aan verschillende huizen schade loegebragt, er ontstonden spleten in de straten en een man, die hout sprokkelde, werd door een massa van de bergen afgeschoven aarde zoo getroffendat men voor ajjn leven vreest. T II Ei 1,5 E, Uit Bucharest meldt men dat in den laatsicn tijd. zoowel aan deae als aan gene zijde van den Donau ijskoud stormachtig weder heerscln. De Donau is zoo onstuimig, dal voertuigen niet over de bruggen bij Sistovaen Nieopolis konden passeren. Groote voorraden levensmiddelen en winter, klecderen voor hel Russische leger worden in alle riglingen door Bulgarije vervoerd. Te Fratesti, Zimnilza en Turnu-Margurelli worden werkplaatsen opgerigt voor het vervaardigen van barakken voor de troepen en voor de zieken. De correspondent van de Köln. Zeit. bij het Russische leger voor Plewna meldtMeer dan door het vuur van den vijand hebben de troepen door ziekten te lijden Ik geloof dat dooreengenomen dagelijks 200 man naar de lazaretten gebragt en gedeeltelijk ook naar Sistova geëvacueerd wordenterwijl de toevoer aan herstelden dagelijks hoogstens 20 a 30 man bedraagt. Dit maakt toch in 5 a 6 dagen een verlies van 1000 man uit waardoor de toch reeds zoo verzwakte regimenten nagenoeg alle kracht verliezen. Zoo goed als de inrigting der lazaretten bij de Russen is, zon slecht is er voor het vervoer der zieken gezorgd. Indien er na een veldsla; gebrek is aan transportmiddelen en men tot allerlei voertuigen zijne toevlugt neemt, dan is dat zeer verklaarbaar en ook vergeeflijk. Doch zoo men op een plaats als de stellingen voor Plewna, waar men reeds langen lijd van te voren naauwkeurig wist, welke massa's zieken getransporteerd zouden moeten worden, voor dezen niets anders beschikbaar heeft dan de ellen digste ossekarren, zonder kap, slechts voorzien van een dun en slechtstroo- leger, welke voor den rid naar Sistova 4 dagen noodig hebben, dan is dat eene nalatigheid, die de Russische soldaten voor hunne heldhaftigheid waar lijk niet verdiend hebben. Een Duilsch oorlogs-correspondent, de heer Dietz, die door de Turken was gevangen genomen en beschuldigd werd als spion van de Russen te hebben gediendbevindt zich thans te Konstantinopel. Het is hem gelukt het bewijs te leveren van zijn onschuld. PER TELEGR AAF. KONSTANTINOPEL, 10 October. Ter gelegenheid van het Bairamsfeest heeft de Sultan aan dc beveihebbers der troepen gelukwenschen toegezonden en de hoop uitgedrukt, dat de oorlog weldra geëindigd moge zijn ten voor- deele van Turkije, zoodat het den soldalen gegeven zal zijn spoedig naar Turkije terug te kecren en de belangrijke verliezen te herstellendie zjj ter verdediging van het land zich moesten laten welgevallen. MADRID, 10 October. Ilel Duitsche eskader is voor Gibraltar gekomen. LONDEN, 11 October. Karajal 10. SVegens het slechte weder zijn de Russen in hunne vroegere stellingen teruggekeerd. De operatiën zrjn geschorst. LONDEN, 11 October. De Standard meldt uit Orkanie van den 10": «Chevket-pacha heeft nabij lindomirdjc zich met Osman-pacha vereenigd. De troepen der bijeengetrokken corpsen hebben verscheidene belangrijke stellin gen genomen. MADRID, 10 October. De burgemeester en de pastoor te Yznalorafe (Andaluzië) hebben het pasgeboren kind van protcstantsehe ouders wegge voerd om het te doopen. Door de regering is een onderzoek gelasten de justitie zal de bedrijvers dier daad van onverdraagzaamheid vervolgen. KONSTANTINOPEL, 10 October. Chevket-pacha meldt van den9": «Gis teren heeft de cavalerie der voorhoede van de divisie van Orkanie zich ver eenigd met een uit Plewna gedetacheerde kolonne nabij Telich. Chevket- pacha, door een regiment cavalerie begeleid, is gisteren vertrokken om zich bij Osman-pacha aan Ie sluiten. In eene depêche van Suleiman-pacha van den 8sleD worden twee aanvallen vermeld, door een Russisch detachement tegen den pas van Kozlovitz onder nomen. De Russen werden afgeslagen. Een andere aanval der Russen, te gen Kjeuijekei, is mislukt. Den lleer SCHLUMBERGER. Parijs, 26 Juli 1877. Mijnheer Gelieve nog heden even hij mij aan te komen; ik zal u weer laten thuis brengen. Ik gebruik thans Salicylate de Sonde, volgens uw voorschrift klaarge maakt door CHEVIUER; en het beste bewijs dat ik mij daarbij wèl bevind, is zeker wel dat ik nu weêr zelf kan schrijven. Ik lijd uu al 15 jaar aan de jicht, en zelfs in hevigen graad. Daar ik buiten woonde, maakte ik mijne medicijnen altijd zelf klaar, maar bij niets kon ik baat vinden. Als een lijder, die al 7 maanden lang zijn bed heeft moeten houden, en de jicht heelt in zijn voeten, zijn hcenen, zijne dijen, zijn ruggegraat. zijn maag, zijn handen, zijn armen en zijn schouders, zoodat alleen zijn hoofd nog vrij is gebleven; als zulk een lijder vertrouwen stelt in een nieuw geneesmiddel, waarvan de goede werking alleen nog maar in Parijs bekend, maar daar ook goed bekend, schier een wonder schijnt; als, zeg ik, zulk een lijder zich zelf er aan wagen durft om u een proef met hem te laten nemen, waarlijk, draal dan niet met hem te hulp te komen. Kom dus spoedig en breng mij vooral een flesch zuivere Salicylate de Sonde tnede. Aanst. Dinsdag zou de dokter mij iels komen voor schrijven, maar ik wil liever de volkomen genezing door uw middel afwachten. (Geleekend) V. LA MARENNE. Dc producten van Salicyic zuur van de firma SCHLITIIIBERGEK EN ÉEKCKLE, rue Bergère 26 te Parijs, waarvan in boveu- staanden brief sprake is, zullen binnen eenige dagen verkrijgbaar zijn iu de volgende Depóts: Amsterdam, W. A. GROOTE, lvalverstraatArnhem, DE WAAL, Drogist; Breda, VAN DE GOORBERGHDeventer, BERGHUIS en VAN DER MOER; Gouda, ZELDENRIJK; Groningen, J. KUILENBERG Jzn.; Haarlem, VEEN EN C°.; 's IJ ageSNABILIÉHarlingen, HERMAN SNIJDERS; "s Hertogenbosch, VAN OS KEULS; Kampen, BROESE; Leeuwarden, STELLINGWERF REIN'

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2