VRIJDAG 12 OCTOBER. STADS-BERICHTEN. BIN NENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advertentiön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 18de° October a. s.waarin o. a. behandeld zal worden het voorstel tot wijziging van de plaatselijke directe belasting. LEIDEN, 11 October. De lieer A. C. Vreede. benoemd tot hooglecraar in de faculteit der let teren en wijsbegeerte aan de universiteit alhier, heeft heden die betrekking aanvaard met, in eene openbare les, hel houden eener toespraak: vOrer liet belang van de studie der Javaansche taal en hare beoefening aan de rgks-instellingen voor Indisch onderwijs". - Uit 's llage meldt men ons dat de heer mr. Kappeyne van de Goppello gisteren door Z. M. den koning is ontvangen. 's Lands middelen over de negen maanden dezes jaars hebben opge- gebragt 09,015,179.37%zijnde /379,454.20% minder dan in hetzelfde tijdvak van 1876. De raming bedroeg 67.041,777.87. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer J W. de Kof!, militair student. - Bij de acte-exann ns voor het lager onderwijs te 's llage zijn voor de acte in de Engelsclie iaal geëxamineerd 9 candidaten; 3 werden algewezen en 6 toegelaten, te weten de hh.J. Daumann uit Leerdam, J. van Gelde- ren uit Rotterdam, G. Ch. HoogerwerfF uit Rotterdam, J. Stolk uit Rotter dam, A. Wagemaker uit Rotterdam en G. van Wijngaarden uit Dellshaven. Van de 7 candidaten, die voor de acte in de wiskunde examen deden, wer den 2 afgewezen en 5 toegelaten, zijnde de hh.: J. Adams uit Rotterdam, 3. Deelman uit Delfshaven, D. A. P. Kok uit Rotterdam, J. &1. A. Korvers uit Rotterdam en A. Spoon uit Rotterdam. Thans ziet het licht bet eerste nommer van een blad, getiteld: Eigen hulporgaan van de Vcreeniging van dien naam. liet hoofdbestuur berigt daarin dat de poging om een eigen orgaan te verkrijgen in de vaderlandsche pers, dank zij de welwillende medewerking van de firma D. A. Thieme te 'sGravenhage, aanvankelijk met goed gevolg bekroond is. Rijde voorwaar den, waarop deze uilgever zich bereid verklaard heeft die uitgave te onder nemen, is men overeengekomen, dat het intellectueel deel voor rekening komt van het hoofdbestuur en van de leden der verceniging, die daaraan willen medewerken; het materieele deel blijft geheel voor die des uitgevers. Zal deze uitgave vruchten dragen en in stand blijven, dan is daartoe eene verspreiding noodig in ruimen kring, alleen te verkrijgen door een uitge breid debiet van dit blad onder de leden van Eigen Hulp. Wordt dit laatste niet verwezenlijkt, dan zal deze uitgave weder moeten gestaakt worden. Het blad is in de eerste plaats bestemd om medcdeelingen te bevatten van hoofdbestuur en districts-besturen en omtrent de uitbreiding der vereeniging; j verder is er plaats voor districtszaken en opmerkingen van individuele ledenI en voor alles wat naar het oordeel van het hoofdbestuur den bloei der vereeniging kan bevorderen. De uitgave geschiedt aanvankelijk op onbepaalde tijdstippen. De eerste reeks, ongeveer 18 nommers, kost 1. - Het algemeen verslag van het instituut voor doofstommen te Gronin gen over 1876, uitgebragt in de jaarlijksche vergadering van contribuerende leden van 25 Junij 11., is thans in druk verschenen. Aan dal verslag is toegevoegd eene beschrijving van het instituut voor doofstommen te Parijs, de oudste inrigting van dien aard. door de hh. J. G. Rmgmans, hoofdonder wijzer, en T. T. Bartelshulponderwijzer aan het instituut te Groningen. Het stoomschip Drenthe, van Batavia naar Nederland, is op 10 Octo- ber Malta gepasseerd. - De bisschop van Haarlem heeft de wijdingen toegediend: van het sub- diakonaat aan den heer J. S. Planken; van het diaconaat aan de lib. W. C. KortekaasN. Nieuwenhuizen G. F. G. M. van Rijn. J. F. Rutten en A. A. Verbeek; en van hel priesterschap aan de lib. H. F. Akersloot, C. C. van BerekelTh. J. A. Bosman, A. H. Hammer, W. J. M. Herscheit, A. J. Ho- lierhoekA. van Rijn, A. P. Snelleman, G. 11. F. Stoflels, J. Zwart, P. Zwart en jhr. W. 11. G. Wiltert van Hoogland. Op dringend verzoek van de afdeeling Delft is de algemeene ver gadering der Nederl. Gustaaf-Adolf-Vereeniging niet gehouden op 11 October, ®aar zal die op Vrijdag 19 October plaats hebben. Vijf eikenhouten platenontvreemd uit de houtzagerij van den heer J. Boelen te Zoelerwoude, en door twee zijner knechts verkocht te Delft, zijn door de Delftsche policie in beslag genomen en ter beschikking der jus titie naar 's llage opgezonden. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam stond gisteren teregt eene jeugdige vrouw, ter zake van diefstal van een gouden doekspeld. Zij was met eene andere vrouw op den avond van 28 Sept. II. in de Warmoesstraat te Amsterdam met twee heeren in gesprek geraakt. Bij het weggaan had er eene omhelzing plaats en bij die omhelzing verloor een der heeren zijn doekspeld. De beklaagde, die beweert hem voor de grap daarvan te hebben beroofd, had den volgenden dag, na de aangifte, de speld naar de policie ge- bragt De bestolene verklaarde thans voor den regter dat hij bet beweren der beklaagde voor juist hield, o. a. op grond dat hij met haar bekend was en haar herhaaldelijk sprak. Na het getuigenverhoor requireerdc de subst.- oflicier van justitie, mr. A. J. Karseboom, veroordeeling van de beklaagde tot eene cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden. De regtbank sprak haar echter vrij en gelastte nare onmiddellijke invrijheidstelling. In den loop dezer week werden te Amsterdam des nachts vier nacht- wachts aangetroffen in een tapperij, waar zij, in plaats van op de dieven te passen, zeer genoegelijk een kaartje zalen te spelen. Men meldt uit GroningenDoor den trein van Weener naar Bunde is Zaturdag avond nabij laatstgenoemde plaats een man zoodanig ovetreden, dat hem de beide beenen werden afgesneden. Men had een kleinen schok gevoeld en vond bij het zoeken naar de oorzaak hiervan den ongelukkige, een timmermansgezel uit Oldenburg. Hij werd naar het station gebragt en verbondenmaar bezweek nog dienzellden nacht. Men had den man ten 6 ure nog nabij Bunde in beschonken toestand gezien; hij zal van den reg- ten weg afgedwaald en zoo op den spoorweg gekomen zijn. Uit Middelburg meldt men aan de N. R. C.: De regter-commissaris bij de arrond.-regtbank alhier is, vergezeld van den subst.-officier van justitie en een beëedigd klerknaar Colijnsplaat vertrokken, alwaar, naar men zegteen moord zoude zijn gepleegd. -- Omtrent de aanhouding van den candidaat-notaris N. uit Wiltem wordt gemeld, dat door dezen persoon betaling van een landbouwer was geëischt van een schulddie reeds vereffend was en waarvan hij zelf op de betref fende acle quiiautie had gegeven. Nadat die acte echter andermaal in zijne handen gekomen was, moet hij daaruit de quitantie hebben doen verdwijnen. 'sGRAVENHAGE. 11 October. Bij het departement van Hnanciën zijn benoemd lot commies J. L. van Verre, thans adjunct-commies; toL adjunct-commies W. F. Pfeiffer, thans eerste klerk. De heer B. C. J. van der Meer, thans ontvanger der registratie en domeinen te St. Oedenrode, is als zoodanig benoemd te Maastricht. Aan den heer K. Bes, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Warlfum. De telegraphist 2e kl. A. W. van Diggelen is met 15 Oct. uit 's rijks dienst ontslagen. Met 1 November aanst. worden aan boord van het schroefstoomschip le kl. 'itfeh geplaatst, de luit. ter zee le kl. J. P. Mercier, als le officier, de luitl. ter zee 2C kl. J. J. de Bruyne, J. 11. Slrootman, H. Velthuyzcn en J. P. van Rossum, de officier van gezondheid 1' kl. M. C. Buyze, de officier van administratie lf ld. J. C. de Vriese en de scheepsklerken M. J. Rambonnet en P. G. J. van Wijhe. Aan boord van het wachtschip te Wil lemsoord werden geplaatst de scheepsklerken J. Langereis en S. Hummelinck. Z. K. 11. prins Frederik heeft, naar men verneemt, zijn verblijf te Neuwied nog een achttal dagen verlengd. De minister van binnenlandschc zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. De leden van bet schilderkundig genootschap Pulchri Studio, alhier gevestigd, hebben zich tol de tweede kamer gewend met een adres tegen de bij de regering bestaande plannen tot bet aanbrengen van veranderingen in het Haagsche boscli. Het llaagsclic bosch, zoo wordt in bet adres ge zegd, heeft zijne schoonheid vooral hieraan te danken, dat bet zoo onop gesmukt en natuurlijk is. Dit is het gevolg van zijn oorsprong. Als over blijfsel uit zijn voonnaligen toestand van natuurwond, hecrscht er nog een ongedwongenheid en verscheidenheid, die niet opzettelijk is aangebragt, maar toevallig ontstaan en juist daardoor zoo aantrekt. Het zou dus te

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1