LEID8CHE COURANT. J in 3\10. 236, 3111! i Hes lXTEI IMS l$/7. ZATURDAG 6 OCTOBER. lie Courant verschijnt dagelijhs, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Ue prijs der Courant is per vierendeel ja ars f 3.franco p. p. f 3. SO, mt het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjrns, buiten de erpeditiikosten. Afzonderlijke uommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. O Cents. Dc prijs der Advertentie» is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCME BERIGTEN. LEIDEN. 5 October. Heden morgen werd op de It. K. begraafplaats alhier het stoffelijk over schot grafwaarts gebragt van den eergisteren op zoo noodlottige wijze omge komen zoon van den heer Olelf. Eene talrijke schaar zijner vrienden had het lijk derwaarts begeleid. De droefheid en rouw van vader en broeder en van zoovele jeugdige vrienden van den overledene, die rondom de groeve geschaard stonden maakten diepen indruk op al de aanwezigen. Nadat de kerkelijke plegtigheden waren afgeloopen, rigtte een der vrienden, de heer G U. Timmermann Jr,een woord van troost tol den zoo diep geschokten valer en de verdere bloedverwanten. Verwacht niet van mij, zeide hij, dal ik al de verdiensten zal opsommen van den helaas zoo vroeg uit het leven geroepen, van de aan zijne ouders en uit zijnen werkkring zoo onverwachts weggerukte» jongeling, dat ik op die wijze u de zwaarte zal schetsen van den slag die u getroffen heeft, daartoe acht ik mij niet in staat. Ik wil alleen eeti wensch uitspreken, een wensch tot de hier aanwezige vrienden gerigtdat gij met mij den vriend in uwe gebeden zult gedenken en dat pij met mij u zult beijveren om door innige en warme blijken van vriend schap jegens de bloedverwanten van den ontslapene bun bet onherstelbaar verlies zooveel mogelijk te verzachten. Daarna gaf een ander vriend, dc heer André Piek, zijn gevoel lucht, door het uitspreken van eenige dichl- bjiiea «een laatst vaarwel!" aan den overledene, en daarna sprak nog de lieer 1. Stikkelorum een woord van bemoediging tot allen, die even als hij, met den overledene in zoo naar.we vriendschapsbetrekking stond. Hij wees er op hoe plotseling dit jeugdig leven was afgesneden en de vriendschapsband was losgemaakt. Aan hem met wien zij zoo gaarne zamen waren, zonden zij immer blijven denken Zacht moge bij sluimeren, zeide hij, en wan neer eens het oogenbiïk is aangebrokenwaarop wij van onze aardsche betrekkingen moeten scheiden, dat wij beui dan mogen ontmoeten in betere gewestenwaar het aardsche leed voor liernclsch geluk zal wijken. Door twee vrienden, de lib. W. L. Lozier en N. Nicola, werd vervolgens een immortellenkrans op de kist nedergelegd. Daarna betuigde de heer M. l'eres dank aan al de aanwezigen voor de beloonde deelneming, niet alleen uit naam van de ouders en betrekkingen, maar ook voor zich zeiven, daar ook hij den jeugditren ontslapene, die door zijnen vriendelijkcn omgang steeds aller harten wist te winnen, geeerd en lief gehad bad. Aan dé dichtregelen waarmede de heer André Piek bij het graf lucht gaf n zijn vriendschapsgevoel, is het volgende ontleend: Vrienden treurt vlecht immortellen Voor hem die God zijn leven gaf, Laat liefdevol een traan uw oog ontwellen, Gij trouwe schaar, rondom zijn kille graf. Ja 't beeld blijft immer leven Zyn geest versiert nog steeds ons hart, Een laatst vaarwel zij hem op 't graf gegeven Een traan ontrolteen blijk des vrienden smart Jageeft uw boezem luchtlaat vrij uw tranen vlieden Gij onderszustertal en broeder van onz' vriend Moog God nn thans een betre plaats hem bieden Die hij door trouw zoo ruimschoots heeft verdiend. Welaan treedt voort! gij gansche vriendenschareI Werpt nog een blik op 't lijk dat Hij u gaf, Dan zult gij in uw hart vertroosting nog ontwaren, Vaarwel vriend Joseph I uw beeld zweeft op uw graf Bij de acte-examens voor liet lager onderwijs te 'sflage, zijn van 8 eandidaten voor de Fransche taal 5 afgewezen en 3 toegelaten. Toegelaten berden de hh. C. 11. BroHwer, D. H. Meijer en Ch. W. Valken, te 's Hage. W de acte als hulponderwijzer werden van de 15 eandidaten 8 afgewezen 811 7 toegelaten, te weten de hh.W. F. Golterman te 'silage, D Kelder 18 's Hage, P. J. van der Linden te Leiden, A. Th. Peiffer te 'silage, A. B. 'nn der Voorden te Leiden, A. J. Wagner te 's Hage en C. den Heijer te 's llage. Be Staatscourant bevat het verslag der commissie voor 1877 belast ®ft het afnemen der examens van vroedvrouw. 35 vrouwen hadden zich 'oor dat examen aangemeld, waarvan 25 toegelaten en 10 afgewezen werden Het stoomschip Prins van Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is Of 4 October van Napels vertrokken Door Z. M. den koning is aan de stoomvaart-maatschappij »Zecland" ver gunning gegeven om den titel te voeren: "Stoomvaart-Maatschappij Zeeland, Koninklijke Nederlandsche postvaart". De uitreiking der op de in Augustus te Antwerpen gehouden tuinbouw tentoonstellingen door Nederlanders behaalde bekrooningen zal geschieden door Z. K. H. prins Hendrik op Maandag 8 October aanst., op het paleis te Soestdijk. De jttry voor de tentoonstelling van schilderijen te Amsterdam heeft de gouden medailles, van gemeentewege uitgeloofd voor de schoonste kunst werken, toegekend aan de hh. Jan van Beers te Antwerpen, Jaroslav Her mak te ParijsC. Gussow te Berlijn15. Burnier (Nederlander) te Dussel- dorf, H. J. Melis te Botterdam en C. J. de Vogel te Dordrecht; laatstge noemde heeft bovendien het genoegendat de schilderijwaarvoor hij be kroond is: "De vijver in het Haagsche Bosch", voor rekening van liet rijk is aangekocht. Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is de jongen, die teregtstond ter zake van hel geven van een klap tegen het hoofd van een policie-agent, bij gelegenheid van eene zamenscholing nabij het huis van den burgemees ter, veroordeeld lot eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen. - In de vorige maand werd onder Acliltienhoven bij Utrecht, midden op den dag, eene boerin, toen zij van de markt te Utrecht huiswaarts keerde, door een man aangerand, die haar van haar gouden halssieraad beroofde. Deze straatroover is thans door de policie le Utrecht aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld. Te 's Herlogenbosch had Dingsdag 11. het volgende ongeval plaats. Een zakkendrager had zich tegen eenige zakken graan te ruste gelegd; na te zijn ingeslapen, raakten de zakken in beweging en werd de 65-jarige huis vader onder het zware wigt van het graan bedolven. Toen zijne dochter hem tegen den avond wilde gaan roepenwas hij reeds een lijk. De koopman en zijn knecht, die dezer dagen een herbergier te Siltard hebben opgeligt, zijn le Maastricht in hechtenis genomen. Op Aruba, een der West-Indische eilanden tot de Nederlandsche bezit tingen behoorendc, heerscht ontzaggelijk veel ellende. Op de natuurram pen, die het eiland hel vorig jaar hebben getroffen, is thans een mislukte oogst gevolgd. In de Frijmoedige van 28 Aug. komt de volgende adver tentie voor: "Heden overleed mijne geliefde echtgenoote Maria Pielernella, in den ouderdom van 48 jaren. Zonder ziekte en gezond van harte tot haar laatste uur, bezweek zij door gebrek aan levensbehoeften; met andere woorden: zij stierf den hongerdood. Wat mij zclven betreft, na zoovele maanden honger en gebrek geleden te hebhen, bevind ik mij zóó verzwakt, dat, al werd mij ook dadelijk onderstand verleend, het re-ds te laat zou zijn en ik mijne vrouw na weinige dagen naar liet graf zal moeten volgen, (get.) Lauw Boekhoud." De Tijd, die een schrijven heeft ontvangen van den pastoor op Aruba, waarin de treurige toestand wordt geschetst, doet een beroep op de parti culiere liefdadigheid en heeft reeds aan het kerkelijk gezag op Curasao ge- telegrapheerdvoor rekening van het blad, voorloopig over 2000 te be schikken, om den eersten nood op Aruba te lenigen. 's GRAVENHAGE 5 October. Aan den heer mr. F. W. C. P. graaf van Bylandt, raad van legatie, chef van het kabinet van den minister van buitcnlandsche zaken, is de persoonlijke titel van Minister-Resident verleend. Tol burgemeester der gemeente Deursen is benoemd de heer P. A. van der Putten. De luit. ter zee 2" kl. W. F. Wesselink is bevorderd tot luit. ter zee le kl.hij liet personeel van de geneeskundige dienst der landmagl zijn be noemd lol officier van gezondheid 1' kl., de officieren van gezondheid 2ekl. H. F. A. Giesbers cn H. E. Korndörffcr, beiden van dat personeel; de officier van gezondheid 2C kl. W. Smith, van het personeel van de genees kundige dienst der landmaglen de luit. ter zee le kl. C. A. Woldringh worden op non-activiteit gesteld. Het schroefstoomschip le kl. /itjehliggende te Amsterdam, wordt met 1 November in dienst gesteld en hel bevel daarover opgedragen aan den kapitein ter zee jhr. H. O. Wicliers. In de heden ten half vier ure geopende zitting der tweede kamer is de lieer Barge beéedigd en toegelaten. Ingekomen zijn o. a. een ontwerp tot herziening der kiestabel en een ontwerp betreflende onteigening van

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1