leidsche co num. iV. 234. LONDERDAG 4 OCTOBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, net liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p. f 3.8b. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke stemmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Oe prijs der AdvertentiCn is va» 1—4 regels iedere regel meer 25 ccnis. LEIDEN, 3 October. Tol lioogleeraar in de leiicren en wijsbegeerte aan de universiteit alhier benoemd dr. G. Schlcgcl. - De gedachtenisviering van Leidens ontzei in 1574 had heden naar üvoonie plaats. In de bedehuizen der Ned. hervormde en der Ohr. gere formeerde gemeenten werd dit zoo gedenkwaardige feit uit den strijd onzer vaderen godsdienstig herdacht. De stad had door de vlaggen, die allerwege waren uitgestokeneen feestelijk aanzien. Op den middag liet bet klokkenspel zich hooren en van 2 tol 4 ure had er eene muziekuitvoering Is door de stafmuziek van het4dt reg. inlanlerie op de koornbeurs, terwijl tegelijkertijd de muziek der dienstd. schutterij zich liet hooren voor de sociëteit Amicitia. Uitgelokt door liet schoone weder had zich een zeer lalrjjk publiek beide punten vereenigd. Het stedelijk museum op de Lakenhal werd teler druk bezocht en de menigte verdrong zich voor de aanschouwelijke voorstelling van het lijden der burgerij door van Bree zoo meesterlijk ge schetst. Aan den avond van den dag zal, volgens gedane aankondiging tui; een volksconcert plaats hebben in de stads gehoorzaal te geven door tie muziek der dienstd. schutterij. - Hij besluit van 21 Jnlij jl.opgenomen in de Staatscourant van beden, is de koninklijke bewilliging verleend op het overgelegd notarieel afschrift der acte van oprigling van de naamtooze vennootschap: «de Lcidsche duin- tvalermaalschappij", gevestigd te Leiden. Heden morgen omstreeks half elf ure is in de fabriek van den heer (llrll aan de Haven alhier eene ketel gesprongenten gevolge waarvan diens 17-jarige zoon is doodgeslagen en een der werklieden de hand verbrijzeld. - Er beslaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Ncder- Isndscb Indie door middel van bet stoomschip Hampton, van de Rotter- dimselie Lloyd, waarvan liet vertrek uit Rotterdam op den 71"" October naast, is bepaald. Behalve voor Batavia zal mede eene brievenmaal aan Padang worden verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwa ren moeten uiterljjk in den avond van den G1"1 October en de brieven dcit daarop volgenden dag 's morgens vóór 10 ure le Rotterdam aange komen zijn. - )len deelt ons het volgende mede: Het renaissance topslHk met eene vlam, dat de vaderen voor misschien tweehonderd jaar op den zuidlranseps- gevel van de St. Pancras- of llooglandsche kerk plaatsten, toen er, als finaal, waarschijnlijk hel kruis op voorkwam (dal er, naar verhaald wordt, door den bliksem werd afgeslagen), is thans vervangen door eene pijnakel met kruisbloem en sluitknoop. De vaderen zwoeren toen evenzeer bij het renaissance als zij afkeerig waren van alles wat naar gothischen bouwtrant zweemde. Dat was le «paepsch." Er is nog een oogenblik aan gedacht om dat topstuk te doen vervangen door een kruis, gelijk liet oorspronke lijk nog op den noordlranseps-gevel dier kerk voorkomt, of door eene dub- Me kruisbloem, doch liet symbool der Christenheid, tevens een volkomen gewettigd ornament in den gothischen stijl, werd geoordeeld thans minder passend le z(jn. Men behoorde rekening te houden met den tijd. Die ver werping geeft nogtans gereede aanleiding tot eene vergelijking van liet nu geplaatste ornament met hetgeen oorspronkelijk op den noordlransepsgevel 'wkomt, en of het één niet als werkelijk sieraad uitkomt, terwijl hel Mdere als eene regte lijn tusschen zoovele andere regte lijnen, eene schrale wiooning maakt. - Oe minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat, wegens het iloar mr. P. van den Heuvel genomen ontslag, de verkiezing van een lid 'au de tweede kamer der siaten-generaal in het hoofdkiesdistrict Boxmeer plaats hebben, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op sdag 23 October, en dat, zoo herstemming noodzakelijk is, die zal ge nlieden op Dingsdag 6 November aanst. - Het stoomschip Madura, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 2 Oc tober van Port-Saïd vertrokken. Betreffende de hulp in den Russisch-Turkschcn oorlog wordt omtrent to Hollandsche ambulance in den Caucasus het volgende medegedeeld. Deze ambulanceten gevolge van de laatsle zending van hel hotifdcomilé op 32 bedden gebragtis gevestigd op eene eenigzins hellende vlakte, vrij hoog gelegen aan den voel van een bergtop, die tegen de Itooge winden weer stand biedt. (Deze voorzorg bleek zeer noodig, toen eenige dagen later door een woedenden storm alle tenten van liet Baltisthe hospitaal, die iets hooger lagen, midden in den nacht omvergerukt werden). Midden op de genoemde vlakte werd de groote hospitaaltent opgeslagen, omringd door 10 kleine tenlen; naast de groote tent wappert de Nederlandsche vlag. De iurigling van dit lazarelh wekt de bewondering van alle bezoekers, artsen, hoogere, militaire en civiele autoriteiten. Deze beweren, dat men tot in de kleinste bijzonderheden kan zien, dat deze doelmatige inrigting van Hol- laudsclien oorsprong is. De grootvorstin Olga gaf als haren weusch te kennen, dat alleen officie ren in dit «schoone hospitaal'' zouden worden opgenomen. Dr. Tiling meende echter dat de inrigting meer geschikt was om de zwaarst gekwetsten op le nemen. Oe grootvorstin gaf dit toe en verzocht hem mede te gaan om in de verschillende hospitalen in hare tegenwoordigheid de zwaarst gekwetsten uit te zoeken. Zoodra deze reconvalescent zijnworden zjj geëvacueerd naar andere hospitalen en hunne plaats door anderen ingenomen. Dr. Tiling zelf werd in het begin van Augustus ljjdende eerst aan koorts, daarna aan typhus; eene zeer zorgwekkende tijding. Gelukkig werd alles goed geregeld. De grootvorst zond zijn lijfarts om hem te behandelen en liood hem tevens eene woning aan. Dankbaar sloeg dr. Tiling dit aanbod af, daar hij het naar zijne meening nergens beter kon hebben, dan in zijn eigen hospitaal. Dp. Tiling zal waarschijnlijk binnen weinige dagen weer iu slaat zijn zelf de leiding van het hospitaal op zich te nemen. De hoogleeraar Valeton le Groningen is van de letterkundige faculteit tot de theologische overgegaanen wordt voor het onderwijs iu de Ooster- sche talen vervangen door den nieuw benoemden hoogleeraar dr. van den Ham. Dr. A. Kuyper heeft voor zijne benoeming tot pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam nog niet bedanktmaar eenig uitstel van de door lieni te nemen beslissing verzocht. -- liet geregtshof te Arnhem heeft Paul Forst en Heinrich Scheitsbach, de daders van den bekenden diefstal te Tielveroordeeld elk tot 12 jaren tuchthuisstraf. Te Smildc is, ten gevolge van onvoorzigtiglieid bij het omgaan met een geladen geweer, een meisje door een schol in de hand getroffen. De hand moest afgezet worden. - Te 's Hertogenbosch is een wisselwachter van den spoorweg aangehou den verdacht van eenige patrijzen uil een gesloten mand te hebben gesto len, terwijl deze mand zich in de basculekamcr van liet station bevond. Te biulcloord is eene schuur met den oogst van ruim 50 hectaren bouwland een prooi der vlammen geworden. De N. R. C. maakt melding van eene opligting van nieuwe vinding, die te Sittard heeft plaats gehad. Een koopman, vergezeld van een knecht, kwam in eene herberg en bood goederen te koop aan, daarbjj verhalende dat hunne zaak te niet was gegaan en zijn vader zich uit wanhoop om het leven had gebragt, weshalve lijj genoodzaakt was de overgebleven goederen ver beneden fabrieksprijs te verkoopen. Onder het spreken verwijderde zich de koopman; zijn knecht wist toen den herbergier over te halen om, als hij zelf de goederen niet wilde hebben die voor hem te koopen. Regt- streeks, beweerde hij, wilde de koopman aan zijn knecht niets overdoen. Om vertrouwen bij den herbergier le winnen, gaf de knecht dezen eenig geld in pand. Bij de terugkomst van den koopman kocht nu de herbergier de goederen, maar tot heden is de knecht nog niet verschenen om ze af te halen. Volgens bcrigtcn uit Zuid-Afrika van 4 September, door het Bbl. medegedeeld, zet de gouverneur der Kaapkolonie zijne reis door de Ooster districten voort. Eene hartelijke ontvangst viel hem ten deel. Hij laat zich zeer behoedzaam uit en wil blijkbaar de zucht van genoemde districten tot zelfbestuur niet bevorderen. Tusschen Kaffers en Fingos zijn vechtpartijen geweest, doch door de krachtige houding van het bestuur zijn die geëindigd, lil den Oranje-Vrijslaat hadden sommigen een verzoekschrift aan den lieer Sliepstone tot aanhechting bij dc Engelsclic bezittingen geteekend; dit had groote verstoordheid hij andersdenkenden opgewekt; het Kaapscli Volksblad gelooftdat Sliepstone de aanhechting zou willenals er eene groote meer derheid vóór ware, doch dat het zoo gemakkelijk niet gaan zal, dat land te annexeren als de Transvaal of zelfs bij de Engelschen dat denkbeeld in gang te doen vinden.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1