BUITENLAINDSCHE BERIGTEN, PER TELEGRAAF. JB S fi 1 li A. M m, LONDEN, 28 September. De heer Gladstone heeft te Nottingham eene redevoering over de Oos- tersche quaestie gehouden. Hij verklaarde dat de oorlog het gevolg was van de besluiteloosheid der Engelsche regering, die in overeenstemming met de andere mogendheden tusschenbeide had moeten komen om de regten der Christenen te beschermen. In weerwil van Europa's waarschuwingen ging Turkije voort met de Christenen op de traditionele wijze te behandelen. De heer Layard behoorde eene lijst over te zenden van de Russische gevan genen, die zich in handen der Turken bevinden. Door tusschenkomst van den Brilschen ambassadeur te Konstantinopel heeft lord Derby eene depêche ontvangen van den Britschen consul-generaal in Bulgarije, den heer Fawcett, die in de streken beduiden den Balkan rondreist, met het doel om waar hij kan en voor zoover de gelden, die hem zjjn toevertrouwd, dit toelaten, eenigzins den nood te lenigen. De depêche bevat de treurigste tafereelen van jammer en ellende. Kezanlik, eene vrij groote, vroeger welvarende en schoongelegen plaats, wordt door hem thans één groot pesthuis genoemd, waar gewonde soldaten en lijders aan koorts en dyssenterie in elke woning te vinden zijn. Zijne reis naar Yenisagra ging door een aantal door Bulgaren en RussenCircassiërs en Baschi-bozoeks ver woeste en verbrande dorpensommige geheel verlatenandere nog door aan alles gebrek lijdenden bewoond. Rottende lijken verpesten overal de almos- pheer. Gedurig trof hij troepen van Turksche huisgezinnen aan, die rond zwerven, van alles beroofd. De berigten van den oorlogscorrespondent van de Daily News, omlimt den toestand van het Russische leger voor Plewna, reeds in hoofdzaak mede gedeeld, leiden dat blad tot de volgende conclusie: Niet door nieuwe troe pen op te roepen, niet door nieuwe ofïers van het Russische volk te eischen zal de toestand verbeterd worden, zoolang niet onbekwame mannen ter zijde gezet en door voor hunne taak berekende officieren vervangen wor den. Onze correspondent zegt dat, daar geen wijziging in den stat waar schijnlijk is, iedereen ontstemd is. Keizer Alexander vestige hierop zijne aandacht, want de stemming in het leger zal zich onvermijdelijk ook op de bevolking van het rijk overplanten. De garde treedt nu op het tooneel en zij moge nog niet door deze stemming aangetast zijnmaar wat de oude troepen betreft, welke Osman-pacha's uitval afsloegen en daarna den llen en 12en vochten bij dezen is aan het met geestdrift vechten niet meer te den ken. Op het oogenblik kan het Russische leger niets met eenige hoop op succès ondernemen. Het koude en regenachtige jaargetijde nadert met rasse schreden en reeds is er sprake van een winterveldlogt. Zulk een plan be hoorde geen oogenblik in overweging genomen te worden; zulk een besluit zou onvergeeflijk zijn. Officieren die hunne troepen bij gunstig weder niet kunnen verzorgen en aanvoeren, hebben geen regl om hen aan winter koude en sneeuwjagten bloot te stellen. De dappere Russische soldaten zijn op wreede en schandelijke wijze misbruikt en zoo de keizer hun geen betere aanvoerders geeft, dan zal hij daarvan de gevolgen ondervinden op eene wijze, welke wel eens hoogst onaangenaam zou kunnen zijn. Een berigt uit Teheran meldt dat de koerier met de depêches, die het Britsche departement van buitenl. zaken den 30'n Augustus aan de legatie te Teheran zondaangevallen en beroofd is. Men verzekert dat van het geheele pakket papieren niets teregt is gekomen. De Duitsche metselaars, die herwaarts waren gekomen om de metse laars die het werk hadden-gestaakt te vervangen, zijn plotseling weder naar Hamburg vertrokken, naar men wil ten gevolge van de bemoeijingen der Internationale. In de zaak van Staunton, die, bijgestaan door zijne bijzit, zijn broe der en zijne schoonzuster, zijne vrouw den hongerdood heeft doen sterven, nadat hij in het bezit van haar geld was gekomenheeft het geregtshof uitspraak gedaan. Het viertal is ter dood veroordeeld, de mannen zonder, de vrouwen met eene aanbeveling tot gratie. Voor het aquarium van Westminster is uit New-York alhier aangebragt een groote levende walvisch. De colossus is met goed gevolg in het voor hem bestemde bassin overgebragt; slechts weinige minuten was hij na deze operatie eenigzins bedwelmd, maar spoedig kwam hij bij en ziel er nu ge zond uil; hij heeft echter niet veel gelegenheid om zich te bewegen, zijn bassin is daartoe niet groot genoeg. F Kfi. A IV' Si R IJ K De Agence Bavas] meldt, dat de verkiezingen tot vernieuwing van de helft van de leden der algemeene raden vermoedelijk zullen plaats hebben op 4 November, dat is, drie dagen voor de zamenkomst van de nieuwe ka mer. Volgens de wet hadden die verkiezingen in Augustus moeten plaats hebben. Het manifest van de republikeinsch-socialistische democratie wordt algemeen geacht een verzonnen stuk te zijn, waarmede de conservative partij het publiek schrik wil aanjagen. De heer Haussmann, prefect der Seine onder het keizerrijk, is officieel candidaat te Ajaccio. De Aigle. het orgaan der prefectuur, beveelt hem in warme bewoordingen aan, op grond dat hij de verdediger is van de zaak van den keizerlijken prins, dien hij vertegenwoordigt. Voorts zegt dal blad dat de candidatuur van Haussmann goedgekeurd is door den pauselijken nuntius en den aartsbisschop van Parijs, en dat, indien de 363, hoe on- v denkbaar ook, terugkeeren, Mac Mahon zich aan het hoofd der groote imperialistische partij zal stellen. De heer Emile Ollivier heeft zich candidaat gesteld in het district Dra- guignandepart. Var. Hij herinnert de kiezers dat hij, hetzij in of buiten betrekking, altijd tegen het stelsel van officiële candidalureneen despotiek middel, dat thans weer in praclijk wordt gebragt, is opgekomen. Hij ver klaart verder, dat hij het ministerie zal bestrijden, de republikeinsche con stitutie eerbiedigen en voor een plebisciet pleiten, als de constitutie her zien wordt. De heer de Cassagnac heeft de kiezers van Gers volgenderwijze aange sproken »Gij. die bij de vorige verkiezing u zoo dapper en onversaagd gedragen hebt; gij. die mij op uwe forsche schouders getorscht, gij. die mij tegen ieder en een iegelijk toegejuicht hebt, zult ge mij ditmaal begeven, nu ik een beroep doe op uwen moed, op uw gezond verstand, nu ik u uitnoodig de gelederen aan te sluiten rondom den maarschalk, die u wel zijn wil, die uwe rust wil, die den vrede wil en die u tracht te bewaren voor de revolutie, met haar verderf en hare schande? Later, wanneer Frankrijk gereed zal zijn, zal ik u den keizerlijken adelaar toonen en u zijn krachtig wiekgeklap doen hooien. Maar thans toon ik u slechts wat aanwezig is. wat daar schittert in het zonnelicht, het ontbloole lemmer des edelen krijgsmans, die u voeren wil tol de politieke eer, gelijk hij u reeds ten allen tijde tot den oorlogsroem geleid heeft. Kiezers! Ik geef u rendez-vous bi) de stembus, op 14 October, en dien dag zullen wfl te u. men eene nieuwe, eene afdoende nederlaag toebrengen aan onze gemeene vijanden, de vijanden des gezags, der godsdienst en der goede orde, welke wij anders opvatten dan zij, wij, die geene republikeinen zijn!" De maire van St. Amand, in het dep. Cher, is afgezet, omdat hij j»e. weigerd heeft het billet, houdende aanbeveling van den regerings-candidaat te doen aanplakken. Ook andere maires hadden bezwaar tegen het aan' plakken van die billetten, omdat zij op wit papier zijn gedrukt, dat alleen gebruikt wordt voor de afkondiging van officiële stukken. Te Parijs werd dezer dagen de volgende aanbeveling aangeplakt gevon den "Aan mijne medeburgers! Franschen, stemt allen voor Crémieux; hii alleen zal zijn woord houden, hij alleen zal u nooit bedriegen; hij alleen zal u wezenlijke en voordeeiige bezuinigingen verschaffen; hij alleen zal u ge ven het smaakvolle, het gemakkelijke, het solide; hij alleen van al de klee- dermakers van Parijs zal u voor 35 frs. naar de maat een fraai lakensch costuumhaute nouveauté van het saizoen, binnen 48 uren leveren. Fran schen! geen onthouding!" Te Brest heeft een mandie plotseling krankzinnig was geworden, des nachts 3 personen vermoord, die hetzelfde huis bewoonden waarh(jver blijf hielden daarna zich zelf om het leven gebragt. ËlHTIC-KLAIti 1». De keizer is naar Baden-Baden vertrokkenwaar hijals naar ge woonte in den herfst, eenigen tijd zal doorbrengen. De troepenmanoeuvres zijn allen afgeloopen. Men schrijft uit Jena aan de Köln. Zeit.: Dr. Emil Bahrens, hoog leeraar alhier, heeft eene benoeming als gewoon hoogleeraar in de Latijnsche taal en letterkunde te Groningen aangenomen. Sedert David Ruhnken.die in de vorige eeuw een professoraat te Leiden bekleedde, werd, voor zoo ver men hier weetgeen Duitsch philoloog naar eene Nederlandsche uni versiteit beroepen. De heer Löwe, lid van den Berlijnschen gemeenteraad, heeft bij testa mentaire beschikking eene som van 300,000 mark bestemd tot stichting van een fonds voor ongehuwde dames van minstens veertigjarigen ouderdom, be- hoorende tot de beschaafde klasse. Voorloopig moet aan 12 dames eene rente worden uitbetaald, voor ieder ten bedrage van 900 mark, terwijl de overige rente moet worden uitgezet, zoolang tot daaruit de kosten vooreen gebouw ten behoeve van zoodanige dames kunnen worden bestreden. TURKIJE. Te Konstantinopel heerscht, zoowel aan het hof als onder de bevol king, een geheel andere stemming dan eenige weken geleden. Toen moede loosheid, alsof de vijand reeds voor de poort stond; nu eene dankbare, vro lijke stemming. De Sultan heeft niet slechts aan zijn generaals telegrammen van gelukwensching doen toekomenhij heeft ook hunne vrouwen met kost bare geschenken vereerd. Van verschillende punten van het oorlogstooneel ontvangt men voort durend het berigt dat de operatiën stil staan, ten gevolge van stortregens. Chefket-pacha heeft, nadat het hem gelukt is Plewna van provianden ammunitie te voorzien, een versterkt kamp bjj Orchanie betrokken, omstreeks halfweg Sofia en Lowatz. Naar gemeld wordt zouden de Turken in Plewna 14000 gewonden hebben, die zij niet kunnen vervoeren. In berigten uit Athene wordt erg geklaagd over den staat van zaken in Thessalië. Die provincie is het vereenigingspunt van beuden ongeregelde Turksche troepen. De mannen worden mishandeld, de vrouwen onteerd, hel vee wordt gestolenen dat alles ofschoon de Thessaliërs zich volkomen rustig houden. Het is alsof de Turken de Grieken tot wanhoop willen voeren, evenals zij dit deden met de Slaven. BERLIJN, 28 September. Eene keiz. verordening van 25 dezer roept den bondsraad bijeen tegen den 8en October. BRUSSEL, 28 September. De Etoile Beige schrijft: Bij het ter perse gaan vernemen wijdat de ex-keizerlijke prins Brussel passeerde op we; naar het kasteel Dave bij Namen, PARIJS, 28 September. De spoorweg-maatschappij "Paris—Lyon-Médi- terranée" verkocht aan de Russische regering 300 wagens en 30 locomotiven, Een groot bankiershuis alhier verzondop aanschrijving van de Russische regering, naar Bucharest eenige millioenen in goud en zilveren 5 franc- stukken. I PESTH, 28 September. Nog is geen definitive beslissing omtrent Servies I I deelneming aan den oorlog genomen, maar zij kan niet lang meer uitblij ven. De lijst der verschillende militaire ambtenaren en hunne eventuéle indeeling is openbaar gemaakt. LONDEN. 28 September. Lord Odo Russell, Britsch gezant te Berlijn, is met zijne echtgenoote alhier aangekomen. KONSTANTINOPEL, 28 September. In den Schipka-pas en aan den voet I van den Balkan ligt de sneeuw 10 centimeters hoog. Tahir-pacha vervangt Reouf-paeha te Schumla. KONSTANTINOPEL, 28 September. Graaf Zichy en prins Reuss hebben heden namens Rusland aan de Porie, op grond van de conventie van Genève, magtiging gevraagd tol het vervoer langs den Douau van hout bestemd voor hospitaal-barakken. De Porte wenscht een onderzoek of zij niet strekken moeten voor herberging van soldaten. PARIJS, 28 September. Vele legitimisten zijn naar Frohsdorf vertrokken, om morgen hnnnen "koning" geluk te wenschen ter gelegenheid van zijnen verjaardag. Khalil-pachagezant der Porte alhier, verlaat heden Parijs. Lord Odo Russell, gezant van Engeland te Berlijn, is heden hier aangekomen en zette zijne reis naar Londen voort. ROME, 24 September. De graaf van Chambord heeft aan den Paus een brief geschreven, houdende adhaesie aan den wensch door den Paus geopen- baard in zijn antwoord op de toespraak der Fransche bedevaartgangers uil Angers. Met Pius IX wenscht hij dat onder de conservativen in Frankrijk de grootste eendragt moge heerschenen het uiten van zijne meening over elk ander vraagstuk behoudt hij zich voor tot betere tijden, j: ERZERUM, 27 September. Den 22 werd een veldslag geleverd tusscbeii Ismail-pacha en Tergukasoff. De strijd hield negen uren aan. Beide partijen []j zijn naar hunne legerplaatsen teruggetrokken. De Turken hadden 15 dooden en 30 gekwetsten.' De Russen verloren 300 man. AK&DEMIE-NIEGWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. Den 29st"° September de heer T. N. Tadama, geb. te Zulphen, in de reg ten, met stellingen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6