BJJTOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag October 3877, iF°. 233, STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BERlGÏm BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, brengen ter kennis van Be ingezetenen, dat op aanstaanden Woensdag 3 October, den ge denkdag van Leiden's Ontzet, eene MUZIEKUITVOERING zal «egeven worden, des namiddags van 2 tot 4 uren door het muziekkorps van liet 4de Regiment Inianterie op de Koornbeursbrugen des avonds van tot ÏO uren door het muziekkorps der dienstdoende Schutterij in de Stads-Gehoorzaal. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 28 September 1877. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 4 Octo- ber 1877. LEIDEN, 29 September. Heden had de aangekondigde bijeenkomst plaats der leerlingen van gymnasium en hoogere burgerschool, ter opening van den cursus voor gods dienstonderwijs. Een groot aantal leerlingen was opgekomen; ook waren verscheidene ouders en voogden daarbij tegenwoordig. Dr. Hagen sprak over de noodzakelijkheid van een degelijk onderwjjs in de godsdienst voor een ieder, die waarachtige beschaving liefheeft, en wenschte, dat de jongelui door dat onderwijs zouden gevormd worden tot veelzijdig ontwikkelde, deugzame menschen, gezond van hoofd en hart. Prof. Kuenen las daarop de namen voor van hen, die zich tot dat onder wijs verbonden, deelde het programma der lessen mede, en sloot, na eene hartelijke dankbetuiging aan hen, die dat onderwijs wilden geven, met eene krachtige opwekking aan de jongelui om daarvan getrouw gebruik te maken ten nutte van zich zeiven en tot een zegen der maatschappij. Wjj vestigen de aandacht op dé hierachter voorkomende aankondiging van de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappijvolgens welke Donderdag aanst. weder een pleiziertrein voor reizigers le en 2" klasse naar Amsterdam zal loopen. Daar de eerste maal aan alle aanvragen om plaatskaarten niet kon worden voldaan, wordt thans nogmaals de gelegenheid aangeboden voor lagen prijs een bezoek aan Amsterdam en de tentoonstelling aldaar te brengen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 50 tot 63 volwassen personen en 11 tot 17 kinderen. Op 12 September jl. is in de brievenbus aan het postkantoor te Leiden gestoken een brief, geadresseerd aan den heer S. P., te Rotterdam, »poste restante", welke brief, inhoudende een muntbillet van ƒ10, dd. 1 Mei 1870, B. X. n°. 30, niet te Rotterdam is aangekomen. Sedert 23 September jl. wordt te Amsterdam vermist de aspirant-mi- litoir geneeskundige student J. B.oud 17 jaar. Den volgenden dag is uit het Spaarne te Haarlem eene hem toebehoorende portefeuille opgevischt, waarom men vermoedt dat hij is verdronken. Te Appingedam is aangehouden een valsche gulden met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1845. Blijkens bij het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberig- ten zijn in het tijdperk van vier weken, 12 Augustus tot 8 September 1877, door longziekte aangetast: in Zuidholland 37 runderen, in Noordhol land 1, in Zeeland 1, in Utrecht 8. in Friesland 6; te zamen 53 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 35 runderen door die ziekte aangetast. Te Zwammerdam had eergisteren een hevige brand plaats in de grut- terij van den heer Veelenturl. De grutterij en het pakhuis zijn afgebrand, waarbij 20 voer hooi en eene partij granen verloren gingen. Te Tiengemeten had Woensdag 11. een treurig ongeval plaats. Een 16-jarig jongeling bragt twee paarden naar de weide. Terwijl hij het tweede paard, dat met den staart aan het voorste vastgemaakt was, den halster afstreek, ging het voorste paard op den loop en geraakte de knaap met een been verward in den halster, welke nog aan den staart van het paard vastgebonden was. In woeste vaart werd hij 4 a 5 malen de weide rond geslingerd, over greppels en slooten heen, totdal eindelijk, na verloop van meer dan een uur, het paard gevangen werd. In deerniswaardigen toestand werd de jongeling gevonden, zijne kleederen waren hem over het hoofd ge streken, zoodat zijn ligchaam op verscheidene plaatsen was ontveld. Bewus teloos heeft men hem huiswaarts gebragt. Men vreest dat hij er het leven niet zal afbrengen. Naar men uit Amsterdam meldt zijn de hh. dr. L. H. Slotemaker, te Arnhemen mr. N. G. Piersondirecteur der Nederl. bankaangezocht en hebben zij zich bereid verklaard zich aan de universiteit aldaar te verbin den, de eerste als hoogleeraar in de wijsbegeerte, de tweede als hc-ogleeraar in de staathuishoudkunde. Ter beurze te Amsterdam is het volgende aangeplakt: "Door deze wordt ter kennis gebragt, dat de hekken van het voorportaal der groote koop mansbeurs voortaan te 3 uren zullen worden geslotenalleen de zijdeur aan den kant der Warmoesstraat zal tot 3% uren geopend blijven. Daar over het gedrag van enkele bezoekers dagelijks met het volste regt geklaagd wordt, zoo is deze tevens dienende elkeen uit te noodigen tot handhaving der goede orde mede te werken. Ook wordt hierbij in herinnering gebragt, dat ieder die ter beurze de orde verstoort of iemand in de uitoefening zijner zaken, op welke wijze ook, belemmert, ingevolge de bestaande verordening, gestraft wordt met een boete van 3 tot 10 gulden." Door de arrond.-regtbank te Amsterdam is thans uitspraak gedaan in de bekende zaak van het R. K. gesticht "de Voorzienigheid" tegen D. van Sitteren en echtgenoote. Regenten van het gemelde gesticht hadden opge- eischt eene minderjarige, geboren uit ouders van verschillende godsdienstige gezindte en verpleegd ten huize van van Sitterendie door den kantonregter tot voogd aangesteld was, nadat het kind, vroeger in het gesticht opgenomen, daaruit was teruggenomen. De vordering der regententoegelicht door mr. J. A. N. Travaglino, grondde zich op art. 421 B. W. Zij werd voor de pleegouders bestreden door mr. J. A. Levy. De reglbank besliste dat de voogd het regt heeft het verblijf van een kind in een gesticht te doen eindigen, wanneer het hem goeddunkt, zoodat de voogdij van regenten voor iedere andere voogdij wijken moet. Mitsdien werd de vordering ontzegd. Volgens het N. v. d. D. zou de heer dr. A. Kuyper voornemens zijn het te Amsterdam op hem uitgebragt beroep tot predikant niet aan te nemen. Eene der stoombooten, varende op het Noord-Hollandsch kanaal, had in den nacht van.Donderdag op Vrijdag 11. een vaartuig, met tweepersonen bemand en waarin vaten petroleum, op sleeptouw genomen. Bij het aan breken van den dag, ter hoogte van Purmerend, werd met ontzetting door de equipage der stoomboot ontdekt, dat het vaartuig omgeslagen in het kiel water lag en de opvarenden verdronken waren. Betreffende den Engelschman, die zich onlangs in den spoortrein tus- schen Veenendaal en Maarsbergen met een knipmes eene doodelijke wonde toebragt, verneemt men, dat uit bij hem gevonden papieren is gebleken dat hij was de Rev. James Ewing uit Glasgow. Hij had bij zich een piaatsbillet van Grangemouth naar Rotterdam, hetwelk den 10d™ dezer te Glasgow af gegeven was en geldig is tot het einde van September. In zijn zakalmanak waren verschillende aanteekeningen met potlood, waarschijnlijk in den trein geschreven, waarin hij, in wanhopige en hartverscheurende woorden, van zijne betrekkingen, waarschijnlijk kinderen, afscheid nam. Mislukte pogin gen om eene gevestigde betrekking te krijgen, schijnen veel tot zijne nood lottige daad, die hij in zijnen vacantietijd volbragt, te hebben bijgedragen. Het Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde heeft Woensdag 11. te Leeuwarden zijn vijftigjarig bestaan gevierd. Na het hou den der algemeene vergadering, ten 11 ure, in de kleine zaal van den heer van der Wielenwerd de vergadering ten 1 ure in de groote zaal voortge zet. Behalve tal van leden des genootschapswaren ook vele officieel ge- noodigden, en onder deze de commissaris des konings, opgekomen. De feestrede werd gehouden door den president van het genootschap, den heer mr. J. Dirks. In die rede werd betoogd en door bewijzen gestaafd dat de historische tentoonstelling van Friesland, als bevorderende kennis en weten schap eene kroon was waardig het gouden feest van het genootschap. Voorts werd eene bijdrage geleverd door jhr. mr. F. J. J. van Eysingaeen gedicht, waarin hulde werd gebragt aan de mannen, die zich ten allen tijde aan de spits hadden gesteld van hen die in den geest van het genoot schap werkzaam hadden willen zijn. Nadat nog een bezoek aan de histo rische tentoonstelling was gebragt, vereenigden zich de leden en genoodig- den aan een diner. Voor het geregtshof te Leeuwarden stond gisteren teregt R. A. van Limbeek, tapper en arbeider te Schoonebeekerveldbeschuldigd van doodslag, op Piet de Jonge gepleegd. Hij bekende de Jonge met een plank te hebben geslagennadat deze bij hem verscheiden glazen had ingeslagen. De adv.-gen. mr. B. W. N. Servatius requireerde schuldigverklaring aan doodslag en, met aanneming van verzachtende omstandigheden, veroordeeling tot 5 jaren tucht huisstraf. De verdediger beweerde, dat het niet bewezen was dat de dood het gevolg was der door besch. toegebragte slagen, zoodat hij van doodslag vrijgesproken moest worden en alleen wegens mishandeling veroordeeld kon worden. De uitspraak is bepaald op 4 October. Nabij Maastricht is een werkmanbij het steken van leemaardeonder de aardmassa bedolven geraakt. Toen men hem er uit had gehaald was hjj reeds gestikt. Te Heerlerheide is in den loop dezer week eene woning met stalling enz. een prooi der vlammen geworden, waarbij een paard, twee koeijen, een kalf en twee varkens omkwamen. De persoon van Deusch, die dezer dagen te Reimerstock in Limburg door een misverstand zijn vriend doodelijk heeft getroffen, is door de justi tie op vrije voeten gesteld. "sGRAVENHAGE, 29 September. Z. M. heeft vergunning verleend aan Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, den luit.-generaal N. Mae-Leod, inspecteur der infanterie, en aan diens adjudant, den kapitein jhr. F. van Spengler, tot het dragen der ver sierselen, eerstgenoemden van grootkruis der orde van den Rooden Adelaar en laatstgemelden van ridder 3e kl. der Pruissische Kroonorde, hun door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, geschonken. Tot burgemeester der gemeente Vlijmen is benoemd de heer P. A. Zwaans. Door Z. M. zijn aan de rijks universiteit te Utrecht benoemd: tot hoogleeraar in de faculteit der regtsgeleerdheid de heer mr. H. J. Hama ker; in de faculteit der geneeskunde de heer dr. G. van Overbeek de Meijer, met eervol ontslag uit zijne betrekking van inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezigt voor Gelderland en Utrecht; en tot lector in de tandheelkunde de heer dr. Th. Dentzaldaar. De militie-commissaris in het 2e district van Friesland, P. F. de Groot, is in gelijke betrekking overgeplaatst naar de provincie Groningen; en tot militie-commissaris in het 2" district van Friesland is benoemd de gepens. luit.-kolonel provinciale adjudant J. B. R. Pre'vot. De heer H. M. Leysner, arts, wonende te Paramaribo, is voor den tijd van vijf jaren benoemd tot officier van gezondheid 2" kl. bij het perso neel van de geneeskundige en hospitaaldienst der landmagt in West-Indië. Door den minister van marine zijn de jongelingen D. VV. C. van Dort Kroon en J. H. Costerman Boodt benoemd tot student voor de militaire geneeskundige dienst der zeemagt. Z. K. 11. prins Frederik zal een tiental dagen te Neuwied verblijven.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5