I3U l TE N L A N DSC IJ E BFKIG T li N PER TELEGRAAF. ANTWOORD. worden gegeven, Van waar toch zouden in dien korlen tijd al die geleer den te verkrijgen zijn? Zou men niet gedwongen worden tol lager peil te dalen en de keuze te vestigen op personen, die anders niet in aanmerking zonden komen? De regering wil daarom gebruik maken van den termijn van vijf jaren voor het vervullen van de leerstoelen gegeven en zich thans bepalen tot de vakken waarin examen moet worden afgelegd. Zij wil der halve aan elke rijksuniversiteit zes hoogleeraren aanstellen en te Utrecht bovendien één lector en zal zich gelukkig achten voor die 19 plaatsen ge schikte personen te kunnen krijgen. Te Leiden zullen van de 44 hoogleeraren 12 een jaarwedde ontvangen van ƒ4000, 7 van ƒ5000 en 25 van ƒ6000; te Utrecht van 32 hoogleeraren 11 een jaarwedde van ƒ4000, 5 van ƒ5000 en 16 van 6000; te Groningen van 28 hoogleeraren 9 een wedde van /4000, 7 van 5000 en 12 van 6000. De lectoren ^2 te Leiden en 2 te Utrecht) zullen elk ƒ2000 genieten. Het bedrag der personecle toelagen voor hoogleerarendie door afschaffing der collegiegeldcn schade zonden lijden, is nog niet met zekerheid bekend en daarom nog niet op de begrooting gebragt. liet wordt op ruim f 44000 geschat, waarvan ƒ37000 voor de Leidsche, ƒ7000 voorde Utrechtsehe, ƒ250 voor de Groningsche hoogleeraren. 's GRAVENHAGE28 Sèptember. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Ilooge en Lage Zwaluwe, dc heer 1). J. baron van Ueeckeren van Brandsenburgen lot burgemeester der gemeente Lieshout de heer J. van den Heuvel. De luit. ter zee 2e kl. H. Vreedcnberg, dienende aan boord van het ramtorenschip Koning der Nederlanden, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit ter zee 2e kl. J. Wentholt, in wiens plaats aan boord van het wachtschip te Amsterdam wordt voorzien door den luit. ter zee 2s kl. R. C. van der Meulen. Z. 11. de koning vertrekt aanstaanden Zondag des voormiddags ten 11 Vi ure naar het Loo, ten einde daags daarna de feestelijke opening van de burgerschool te Apeldoorn met Hd. tegenwoordigheid te vcreeren. Z. K. H. prins Frederik heeft zich heden ochtend voor eenigen tijd naar Neuwied begeven. Dezer dagen is hier ter slede uil Batavia aangekomen de heer van Deventer, afgetreden lid van den raad van Indië. FRANKRIJK. De prefect van Ille-et-Vilaine heeft aan de onder zijne bevelen slaande ambtenaren ecne circulaire gerigt, waarin hij o. a. zegt: De maarschalk zal op zijn post blijven tot 1880; hij zal krachtig de ambtenaren bescher men. die trouw hunne pligten zullen gedaan hebben. Sommigen uwer vat ten de ministeriële circulaires zonderling op en schijnen te mcenen, dat zij eene strikte onzijdigheid in acht te nemen hebben. Onder deze maar al te gemakkelijke theorie schuilt eene dwaling, eene laffe berekening of verraad. Neen, strikte onzijdigheid is u niet geoorloofd tusschen de orde en de wanorde, tusschen het goede en het kwade, tusschen hen, die onze heiligste belangen beschermen, en hen, die den ondergang van alle maat schappelijke beginselen beoogen. Bij gevolg kunt gij niet onzijdig blijven tusschen de officiële candidaten en hunne tegenstanders. Al uwe daden en woorden moeten strekken om aan de regering het grootst mogelijke voor deel te verschaffen. De Parijsche correspondent van de Times schrijft aan dat blad, dat de verkiezingsstrijd een onrustbarend karakter aanneemt, waarvan de gevolgen 's daags na de verkiezingen niet zullen verdwijnen. Geen denkbeeld kan men zich vormen van de verbittering, die nu reeds tusschen de staatkun dige partijen bestaat. Zij zjjn als twee vijandige natiën tegen elkander over geplaatst, gereed om elkaar te lijf te gaan. Nooit was vóór 16 Mei de woede der partijen tot die hoogte geklommen; nooit hebben medeburgers elkaar zoo gemeen belcedigd. In het belang van Frankrijk is het te wen- schen, dat de verkiezingsperiode spoedig voor goed geëindigd zij en dat het weer tot zijn normalen toestand kome; anders zou het kwaad onherstelbaar kunnen worden. In een Bonapartistisch blad, de Electeur de Dax, leest men: De 363 zullen, als zij herkozen worden, voor de regering moeten buigen; zoo niet, zal de maarschalk hen laten neerschieten. De heilrijke indruk, meldt de officieuse Frangais, door het manifest van den maarschalk de Mac-Mahon op de conservativen gemaakt, is gebleken uit eene aanmerkelijke toeneming der inschrijvingen bij het conservative verkiezings-comité. Eene week geleden bedroegen die 415,736 fr. en den 24'° dezer reeds 802.435 fr. Het Journ. des Déb. vestigt met voldoening de aandacht op eene bijeenkomst in de hoofdstad, in het 17Je arrondissement, waarop de can- didatuur van den heer Pascal Duprat, een van de 363, gehandhaafd werd, tegenover sommigen, die een radicaler vertegenwoordiger verlangden, doch een vastberaden tegenstander vonden in den heer Qiienlin, zelf iemand van onberispelijk radicalisme, maar zich opofferende in het belang der partijtucht en der eensgezindheid. ËUITSUSf LAN». Te Hamburg is thans eene tentoonstelling geopend van W'cslphaalsche steenkolen en cokes. Zij gaal uit van de "YVestphaalsche vereeniging tot uitvoer van kolen" en omvat de voortbrengselen van 53 kolenmijnen in de onderscheidene tijdperken van bewerking en in den toestand, waarin zij in hel groole Ruhrkolen-bassin voorkomen. De tentoonstelling zal op 10 October gesloten worden. Uit Wecnen meldt men dat in eene zitting van het huis van afgevaar digden prins Auersperg, de interpellatie betreffende de üostersche quaeslie beantwoordende, heeft verklaarddat de regering ook thans niet is afge weken van haar tot dusver ingenomen standpunt: volkomen onzijdigheid, nadrukkelijke handhaving der belangen van üostenrijk-llongarije, zonder partij te trekken voor de eene ol d. andere der oorlogvoerende mogendheden. Wat echter de bonding be reft, welke de monarchie tegenover een eventueel handelend optreden van Servië zou moeten aannemendaarover achtte de regering het niet oorbaar thans reeds verklaringen af te leggen. TUEMIJE. De correspondent van de Oaily News in hel Russische hoofdkwartier voor Plewna meldt, dat de moedeloosheid en ontevredenheid meer toenemen dan men had verwacht Men ziet onder den tegenwoordigen gencraleu staf weinig succès te gemoet Elke nieuwe phase in den veldtogt levert nieuwe bewijzen van de onbekwaamheid der aanvoerders. Men vreest dat het aan tal zieken in het ongunstige saizoen groot zal zijn. Aan genoemd blad wordt nog gemeld: De aanval op Plewna heeft voor een geregeld beleg plaats gemaakt. Sedert generaal Skobeleff zijne veroverde redoutes weder verloor, heeft er geen gevecht van beleeken' plaats gehad; alleen volharden de Rumeniers in hunne vruchtelooze aanval' len op de tweede Grivica-redoute. Inmiddels werken zij vlijtig met snaj en trancheën voort en ongetwijfeld zullen zij de redoute binnen eenige j! gen in hunne magt hebben. De Russen zullen ook hunnerzijds deze tactiek volgen zoodra zij spade i hebben. De staf van het hoofdkwartier heeft h« grepen, dat dergelijke gereedschappen wel eens nuttig in den oorlog 2 en heeft bevolen, dat zij naar het leger gezonden zullen worden. z0oer niets in den weg komt, kunnen deze gereedschappen met 4 of 6 weke» verwacht worden en dan kan het beleg met alle kracht begonnen worde» indien inlusschen de Rumeniers, die wel spaden hebben, de plaats niet pomen hebben. Is de redoute genomen, dan volgt er weder eene on L' halve mijl afstand, daarna weder twee of misschien drie verschanste ieoer. plaatsen langs den noordelijken bergrng. KONSTANT1NOPEL27 September. Volgens berigt van den bevelhebber te Boyardik versloeg het Egyptisch en Circassisch paardenvolk den 26«i« een duizendtal Russische ruiters hij Mossion. Suleiman-pacha berigt van den 25en: Gezien hebbende de bevelen, door het Seraskirat gegeven aan Mehemed-Ali, om Biela aan te vallenheb it aan Sladetkerai-pacha bevolen eene demonstratie te doen tegen Elena, dat door 2000 Russen was bezet. Maandag viel Sladetkerai-pacha Elena aan nam en vernielde eene redoute, versloeg den vijand, die 150 dooden verloor en keerde daarna terug naar zijne kwartieren; vier dorpen werden gefc! rende het gevecht in de asch gelegd; onze verliezen waren zeer gering, fo den Schipka-pas worden de voorposten onophoudelijk door het geschut beschoten. WEENEN, 27 September. De avondbladen berigten eenstemmig, dat lm leger van Mehemet-Ali, ten gevolge van het bijeentrekken van aanzienlijke strijdkrachten door de Russen en wegens de bezwaren welke de verzorging der troepen bij het slechte weder ondervindtMaandag II. naar zijne vroe gere positiën aan de Kara-Lom is teruggetrokken. INGEZONDEN. ii. Als derde bron van onderzoek naar den oorsprong en de bestemming van het fonds: Pesthuis, heb ik geraadpleegd de Notulen van de Vergaderingen der Municipaliteit van 1796—99. Daaruit blijkt dat, na het in-voortdurend gcbruikstellen tot rijks-hospitaal. Regenten en Regentessen, onder heftigen tegenstand, zijn ontslagen bij resolutie van de eerste kamer van het Verte genwoordigend Ligchaam; dat over de roerende goederen door de stedelijke overheid is beschikt; de kapitalen in bezit zijn genomen, om onder bewa ring van den Thesaurier gesteld tc worden met een bepaald doel, zooals blijkt uit de volgende woorden, die men vindt in de resolutie van 22 Maan 1799: //En ten aanzien van hel subsidie uit de revenuen van het Pesthuis, is het gelegen in de intentie dezer vergadering, om deszelfs fondsen niette smelten in die van de gemeente, of eenig ander gestigt, maar afzonderlijk te administrceren, om uit de revenuen daarvan de administratie van liet Pesthuis, zoodra het wederkeert onder het beheer der Municipaliteit, aaa den gang te kunnen houden, cn in geval eene besmettelijke ziekte (welke de Almachtige genadiglijk van ons weere) de verdere onkosten dier admi nistratie uit de interessen, zooverre die strekken kunnen, goed te maken." De subsidie die hier genoemd wordt betrof de gasthuizen, die toen in grooleu geldelijken nood verkeerden. Notulen van de Municipaliteit, 12 Julij 1799: "Dat overeenkomstig de resolutie dezer vergadering, het zuiver overschot van de inkomsten van het Pesthuis, welk op ruim ƒ1100 jaarlijks gerekend wordt, zal worden geëmployeerd ten dienste en ten behoeve van de Ver- eenigde Gasthuizen, tegen obligatiën van 4 ten hondert, met dien verstande dat de interessen der gelden, welke uit bovengenoemde hoofde gescholen worden, telken jare bij de nieuw te verleene subsidie gevoegd en de obliga tiën daarmede vermeerderd worden." Uit de begrootingen en rekeningen na dien tijd (1799) zal kunnen wor den opgemaakt welke wisselingen van daling cn rijzing dit fonds ondergaan heelIhet vermoeden heeft eenigen grond dat de bedoeling van bovenge noemde resolutie is geweest een oploopend fonds daarleslellen, aan het slot daarvan wordt de Thesaurier genoemd "als administrerende de goederen van het Pesthuis." Uit die wijze van administreeren zou men ook kunnen ver klaren hoe, na de tierceering in 1810, de nominale waarde, in 1795 uitge trokken voor een cijfer van ƒ90000, later (1848) het cijfer heelt behouden van 60000. In de begrooting van dat jaar wordt onder art. 17 met schrijfletters achter de woorden: fonds Pesthuis, de som van ƒ1450 uitge trokken. Dat die renten al vroeger in de stadskas gebragt werden, kan men opmaken uit hetgeen gelezen wordt in Toelichtingen en opmerkin gen op den vergelijkenden staat der ontvangsten en uitgaven over de jaren 18321847, dd. 12 November 1849, door de Commissie van Finantiën me degedeeld, alwaar op (blad C.) 4°. onder de oorzaken, die de gunstige resul taten van het beheer der laatste tien jaren hebben teweeggebragt, genoemd wordt "dat de renten der fondsen van het Pesthuis, die niet werden ver antwoord", toen onder de inkomsten zijn gebragt. Men vindt daarin tevens hel bewijs, dat in het behoud van het kapitaal de beschikking van 1799 is geëerbiedigd. Van dien tijd werden de renten van het fonds mei fluctuatiën van ƒ1450 tot ƒ1513. In de memorie van toelichting voor de dienst van het jaar 1854 vindt men voor de eerste maal niet enkel de renten, maar ook het kapitaal in cijfers uitgedrukt, als sub n°. 22: «Inschrijvingen ten laste van het Rijk. ten name van het Pesthuis ƒ59000, a 2 pCt., rente 1475. Van dat jaar is in de Memoriëu van Toelichting tot en met 1877 gelijke vermelding in acht genomen; ook. wat het kapitaal betreft, met weinig verschil in cijfers, als tusschen ƒ60000 (waarvoor bekende reden is) en ƒ58800. Vraagt men welke redenen er beslaan, dat te midden van zoo vele uit gaven en ondernemingen, die van welvaart moeten getuigenjuist nu in. dezen tijd dit fonds wordt aangesprokenniettegenstaande vroegere en latere besturen, van 1799 tot 1877, dit kapitaal bewaard hebben, dan is het moei- jelijk daarvoor eene voldoende reden te vindenomdat men geen willekeur mag aannemen. Of is men zóó gerust dat, terwijl in het Oosten een ver- woedenden oorlog gevoerd wordt, niet daar, ten gevolge van dierlijke ver rotting, de kiemen voor besmettende ziekten kunnen uitbroeijen, die langs onzekere maar onverweerbare wegen, zij zijn dan atmospherisch of persoon lijk, naar hel westen kunnen worden voortgeplant. Is op die wijze niet de Cholera Asiatica naar Europa overgebragl en tot in haar midden heer- schende geweest? Is niet onlangs aan een schip de toegang tot het kanaal van Suez verboden, omdat de Choi. As. in hevige male aan boord was uit gebroken? Is niet uit Odessa gemeld dal aldaar een geval van Pest is

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2