fessoraat in zijn hoofdvak, het oud-Germaansch, en eene betrekking die hem daarenboven het doceren in het Nederlandseh oplegde, dan had hij geen oogenblik geaa.izald aan het eerste de voorkeur te geven. Den 22steo Sept. ontvingen burg, en welh. een schrijven uit Leiden van dr. Cosijn. Hij vermeldde in die missive op audiëntie te zijn geweest bij den minister van binnenlandsche zaken, ten einde hem zijn dank te be tuigen voor de vereerende benoeming tot hoogleeraar te Leiden, en hem de vraag voor te leggen, of zijne benoeming tot hoogleeraar te Amsterdam aan 'skonings goedkeuring onderworpen kon worden en hij alzoo zijn ge geven woord gestand kon doen. De minister had toen, schreel dr. Cosijn, de volgende ondubbelzinnige verklaring afgelegd: «dal hij, in overweging genomen hebbende, dat mij geen keus lusschen Amsterdam en Leiden over bleef, en ik, ingeval ik vrij ware geweest, aan Leiden de voorkeur zoude hebben gegeven, mijne benoeming te Amsterdam niet aan 'skonings goed keuring zoude onderwerpen, zelfs indien ik voor Leiden bedankte." Een schrijven van burg. en welh. werd daarop tol dr. Cosijn gerigt, houdende het verzoek zijn woord gestand te blijven. Zij namen alle gevolgen voor hunne rekening en durfden hem verzekeren, dat indien hij bleef volhouden, ten slotte de kon. goedkeuring op zijne benoeming zou verworven worden. Het telegraphisch antwoord hierop van dr. Cosijn ontvangen luidde: //Ant woord gisteren verzonden, zaak is afgedaan. Leiden aangenomen. Kan niet anders." Door hel gcregtshof te Amsterdam zijn de gisteren vermelde onder teekenaars van een brandbrief, overeenkomstig den cisch van het openb. min.veroordeeld de eerste tot 6 maanden celstraf, de tweede tot gelijke straf gedurende drie maanden. De beide personen, die in hechtenis genomen waren als vermoedelijke bedrijvers van den diefstal, die in den nacht van 17 Junij II. te Tiel plaats had, ten nadeele van den heer T. G. de Jongh, goud- en zilverwerker, stonden eergisteren voor het geregtshof te Arnhem leregt. De een, die bij zijne inhechtenisneming had opgegeven te heeten Robert van Kempen, is later gebleken genaamd te zijn Paul Forst, in Pruissen reeds lot zeven jaar tuchthuisstraf te zijn veroordeeld, op 26 Febr, 1876 uit de gevangenis te Dortmund, waar hij was opgesloten als verdacht van diefstal, te zijn onl- vlugt en daar te lande ook van poging lot doodslag te zijn verdacht. Ook de tweede, lleinrich Scheitsbach, onderging in Pruissen straf en wordt van andere diefstallen, daar gepleegd, verdacht. Voor beiden is 15 jaren tucht huisstraf geeischt. De uitspraak is bepaald op 2 October e. k. Te Hasselt is door de justitie huiszoeking gedaan bij een persoon die te Zwolle was aangehouden, in zijn bezit hebbende drie valsche rijksdaalders. Maandag avond, omstreeks 11 ure, meldt de P. Dr. C., werd er bij T. Boer, wonende even buiten Assen, terwijl alle huisgenoolen zich reeds te bed hadden begeven, aan de deur geklopt en onmiddellijk daarna werd tweemalen door de glazen gescholen, waardoor 10 glasruiten verbrij zeld werden; gelukkig dat de blinden gesloten waren, anders hadden de in hel vertrek slapende personen ligt kunnen getroffen worden. Onder de vele kostbare voorwerpen op de historische tentoonstelling te Leeuwarden trok de bijzondere aandacht een zoogenaamd stel oud Ja- pinsch rood porselein, beslaande uit vijf stuks, uit de nalatenschap van mevr. de wed. Looxma, geb. Dolman, verleden jaar overleden. Dal stel is dezer dagen verkocht aan een Amslerdamsch koopman voor ƒ8400. 'sGRAVENHAGE, 27 September. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw den heer H. J. Schollen, te Haarlem, en den luit. ter zee le kl. jhr. II. M. van der Wijck. Tot burgemeester der gemeente Zuidhorn is benoemd de heer E. But- tinger, onder toekenning van eervol oulslag als burgemeester der ge meente Wedde. De heer K. Boudewijn, thans rijksontvanger te Hillegersberg, is als zoodanig benoemd te 's Gravendeel. Tot schoolopziener in het 9e schooldistrict van Gelderland is benoemd de heer mr. Th. J. Hoppe, te Drulen. Bij kon. besluit van 26 Sept. is: 1". V. M". ordonnance-officier, de le luit. jhr. W. F. H. van de Poll, van den grooten staf, op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld; 2°. genoemde le luitenant, in verband daarmede, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ordonnance-ofTicier, en teruggeplaatst bij hel wapen der cavaletie; 3'. benoemd tot Zr. Ms. ordon- nance-oflicier, de lc luit. 11 G. J. van Hoogstraten, van het reg. grenadiers en jagers, die iu verband daarmede, iu zijnen rang wordt overgeplaatst bij den grooten staf van het leger. Voorts is aan den kapitein W F.L.Zurich, van het 3' reg. infanterie, op zijne aanvrage, pensioen verleend, en bij hel wapen der infanterie benoemd tot kapitein 2C kl. bij het 3e reg. infanterie de le luit. J. B. de Kal, van het algemeen depót van discipline. De officieren machinist 2C kl. J. A. van der Meer. geplaatst bij 's rijks werf te Hellevoelsluis, M. L. A. W Klomp, dienende aan boord van het rant toren schip Koning der Nederlandenen A. Jongkees, geplaatst bij 's rijks weri te Amsterdam, worden overgeplaatst respectivelyk naar 's rijks werf te AmsterdamHellevoelsluis en Willemsoord. In de zitting van de tweede kamer van heden deelde de voorzitter mede dat de commissie, belast met de aanbieding van het adres in antwoord cp de troonrede, zich gisteren namiddag ten half zes ure van hare taak heeft gekwe en en dat Z. M., na voorlezing van dat adres, daarop heeft ge antwoord: //Mijne heeren! Ik betuig mijn dank voor het aangeboden adres der tweede kaunr en verzoek u die betuiging aan haar te willen overbrengen." Op voorstel van den voorzitter zal aanstaanden Maandag ten 1 ure wor den overgegaan tol het opmaken eener nominatie lot vervulling van de opengevallen betrekking van raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. Ten gevolge van dat besluit zal het onderzoek over de staatsbegrooting voor 1878 in de afdeelingen eerst aanvangen Dingsdag morgen ten elf ure. Morgen. Vrijdag, zal de Indische begrooting voor 1878 in de afdeelingen worden onderzocht. In de heden gehouden lereglzitting van het geregtshof te's Gravenhage stond een sjouwer uil Leiden leregtdie steeds aan zijn naam is getrouw gebleven. Hij is genaamd II. de Kaper en wegens onderscheidene misdrijven heeft hij reeds elf veroordeelingen ondergaan. In April jl. uit zijne gevan genschap ontslagen, werd hij een paar maanden later weder in hechtenis gesteld, thans verdacht van diefstal van twee dekens, gepleegd in den avond van den 28™ Junij op een bewoond vaartuig destijds liggende aan de Bees tenmarkt te Leiden. Met het oog op de vroegere veroordeelingen requireerde adv.-gen. mr. van der Hoevendie den diefstal bewezen achtte op grond van de afgelegde bekentenis in verband met de verklaringen der getuigen, de veroordeeling van besch. lol 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger mr. Paehlig trachtte den hove, onder aanvoering van z. i. verzachtende omstandigheden tot het opleggen eener ligtere straf te bewegen, maar het hol zag daartoe geen aanleiding en veroordeelde nog heden de Kaper tol de straf welke In O. M. voor Item had geeischt. 111 BUITEN IA A1 )SCI IE BEI1IGTEN E SS «3 SS I., A K SS, LONDEN. 26 September. Op eene meeting van geestelijken en leeken van Bristol en Cliften is geprotesteerd tegen het in gebruik brengen en afnemen van de oorbiecht door geestelijken van de Engelsche kerk. De meeting heeft besloten een adres aan de kroon te rigten, waarin deze verzocht wordt maatregelen te nementen einde de toepassing van de oorbiecht in de Engelsche kerk te beletten. De uitgebreide magazijnen van verfwaren van de hh. Fenner ct in het oostelijk deel der stadzijn een prooi der vlammen geworden. 1 Te Liverpool is op de publieke straat weder een man doodgeschopt, Onder de daders, drie mannen en twee vrouwen, zijn een broeder en eene zuster van de twee individuen die vóór een paar jaren werden opgehangn wegens het doodschoppen van zekeren Talbot. FRAHKRIJH. Het Parijsche comité der regterzijde heeft mede een manifest tot j( kiezers gerigt. Daarin leest men: Tegen ons over staat eene partijdie meer dan ooit de maatschappelijke orde bedreigt. Te vergeefs hangt zij een masker voor om zich aannemelijk te maken. Het land zal niet de dupe zijn van dio kunstgreep; het zal haar medcpligtige niet willen worden. Hel radicalisme is de openlijk aangekondigde omverwerping van den maarschalk; het is de dictatuur eener conventie door de slaalsche onderwerping van alle andere openbare magten. Het is de ondergang van alle maatschappelijke krachten, de desorganisatie der magistratuur, der administratie, van kei leger zelfs, de verwarring in de financiën, de progressive belasting, die de berooving is, in de plaats van de evenredige belasting, die naarmate van ieders krachten gedragen wordt. Het is de onvruchtbaarheid der revolutio naire woelingen in de plaats gesteld van de vruchtbare werkzaamheid van den arbeid. Het is eene drukpers, die de vrijheid verlaagt door hare ge weldige ophitsingen en door het cynisme harer beleedigingen. Het is de maatschappij zonder godsdienstde kerk zonder priestersde school zonder God, de natie, van de zedelijke hoogte van haar christelijk geloof, afda lende tot materialistische begrippen. Ziedaar het gevaarVerblinden, die het niet zien! Wij willen met het land de orde, eene goed geregelde vrij. heid, een vooruitgang die geruststelling geeft; wij willen met het land den vrede. Kiezers, gij zult de roepstem beantwoorden van den roemrijken soldaat, van den regtschapen, edelmoedigen, onbaatzuchligen man. die zoo moedig voor het behoud der bedreigde maatschappij in de bres is gesprongen, Dat het gevaar alle menschen van goeden wil vereenige! -- Als eene zeer vreemde verkiezings-manoeuvre, ten behoeve van de offi ciële candidatenmag wel beschouwd worden een bevel van den prefect der Beide Sèvres om eiken Zondag, na het eindigen van de godsdienstoefe ning, in de plattelandsgemeenten het manifest van Mac Malton den boeren voor te lezen. Wie, vraagt de Débats, zou zoo iets voor tien jaren moge lijk geacht hebben? Wij niet, en de hertog de Broglie ook niet. De Univers is van gevoelen, dat de regering zich om het manilest van Thiers niet behoeft te bekommeren. Indruk zal het niet maken. Dc slag, waardoor Thiers getroffen is geworden, heeft ook zijn invloed vernie tigd. Thiers doedhet manifest dood. Reeds zijn elf vlugschriften betreffende de verkiezingen, het ministerie enz.door de overheid in beslag genomen. DVITSCHliAKO. Gedurende den oorlog in 1870/71 bevond zich op het Tempelhoferveld, hel manoeuvre-terrein in de nabijheid van Berlijn, een groot tijdelijk hos pitaal, bestemd voor de verpleging der gewonden, die van het oorlogsloo- neel geëvacueerd werden. Het bestond uit een vijftigtal barakken, die in geenen deele een schoon aanzien haddenmaar opgerigt waren geheel vol gens de voorschriften der hygiënisten. De uitslag was schitterend. Een buitengewoon groot aantal gewonden en geopereerden genazen, de steilte was bijna nul, de tijd van behandeling tot een minimum teruggebragt. Dien tengevolge besloot het departement van oorlog aan deze geïmproviseerde in- rigting een blijvend karakter te geven. De eenvoudige houten barakken werden vervangen door een reeks ligt gebouwde paviljoensvan elkander gescheiden door tusschenruimlen. Men bouwde er zooveeldat 500 zieken bedden er geplaatst konden worden. In het midden bevinden zich de ge bouwen voor de algemeene dienst, achter de paviljoens zijn uitgestrekte remises aangelegd voor het veldmaterieel van hel garde- en 3e corps. T 1116 ïi IJ E. Van het oorlogstooneel zijn geen beriglen van cenig gewigl te ver melden. Alleen trekt de aandacht de logt van de Turken over den Donatt bij Silistria, alwaar zij. op Rumeensch grondgebiedvoor de Russen een groot gevaar opleveren, ten opzigte hunner communicatie-linie. In een brief uit Bucharest aan de Augsb. Allg. Ze.it. wordt het verlies der Russen in de gevechten bij Plewna op 25000 man geschat, waaronder zich ook vele gevangenen moeten bevinden. De berigtgever noemt dien sla; den bloedigsten van onze eeuw. Want de Duilschers verloren bij Gravelotte wel eveneens 25000 man, maar zij waren 225,000 man sterk en de Russen telden nu slechts 100.000 man. Bovendien brenge men hel groote onder scheid in rekening, dat bij Gravelotte ten koste van zoo groote verliezen dan ook de overwinning verkregen werd. De Russen daarentegen zijn ter neder geslagen, in het bewustzijn, dat al hunne ontberingen en verliezen vergcefsch waren; niet alleen de soldalen, maar ook de officiereu. Zelfs een Russisch hoofdofficier liet zich te Bucharesttoen hij de troepen der garde zag doortrekken, de woorden ontvallen: //Jammer van die prachtige regimenten; zij zullen in dezen ellendigcn oorlog evenzoo vernietigd worden als de overige." Buitenlandsche officieren waren over het voorkomen der gardetroepen niet zoo vol geestdrift. De manschappen en paarden zijn wel allen uitgelezen, maar de soldalen misten dat eigenaardige, hetwelk men van eene keurbende verwacht, en de paarden waren zoo vermoeid, dat zij acht dagen rust schenen noodig te hebben, voordat zij in het veld konden komen. De artillerie der garde gaf den indruk, of zij uit den tijd va» Alexander l afkomstig was. OS§ T-E N 59 I E. BATAVIA, 22 Augustus. De Jar. C. bevatte aangaande den togt naar Samalangan het volgende; 12 Aug. Bivak aan strand verschanst, 8e bataillon daarin teruggetrokken lot later de vlakte voorgoed kan bezet worden. De kampong Koeala Tam-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2