se li li COURANT. 1877. DONDERDAG 27 SEPTEMBER. ST A 1)3-KEK IC if T EN. OPROEPING IN WEIDELIJKEN DIENST. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. N°. 338. De Courant verschijnt dagelijhs. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De pi ijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Pe prijs der Advertentién is van 1- 4 regels 1. iedere regel meer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 63—66 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). De BURGEMEESTER der Gemeente LEIDEN, Gezien de Circulaire van den Heer Commissaris des Konings in de pro vincie Zuid-Holland, van den 8sl,n September II., A. N*. 3024/1 (2® afd.), lJro- mciaalblad N». 69 Brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de lolelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en, overeenkomstig de 2C zinsnede van art. 57 van het Koninklijk besluit van den 8slMei 1862 {Staatsblad n". 46), na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, op Dinsdag den 2dtn October aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteld, ten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne ganvzoensplaatsen bchooren te begeven en dat mitsdien bedoelde lolelingen bij deze onder de wapenen worden geroepen, met last om te zorgen, dat zij op gemelden dag, vóór 4 uren des namiddags, bij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetendheid zonde kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en doorplaatsing ill de l.eidsche Courant. De Burgemeester voornoemd. Leides, 21 September 1877. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 26 September. In de onlangs gehouden vergadering der commissie voor het gedenk- leeken van Leidens ontzet is door den penningmeester medegedeeld, dat het bedrag der beschikbare geldenna aftrek van alle onkostenthans geslegen is tot de som van 18700. Door de leden der technische subcommissie werd berigt, dat de lieer Koelman drie der bas-reliefs, die het gedenkteeken zullen versieren, geheel voltooid en tevens den kop van het standbeeld in pleister afgewerkt heeft. Een en ander is, naar het oordeel van die com missie, zoo uitstekend geslaagd, dat men zich met regt vleijen mag een maal een gedenkteeken Ie zullen zien verrijzen, dat niet alleen getuigen zal ran onze erkentelijkheid jegens de voorvaderen, aan wie Nederland zijne bevrjjding te danken hadmaar ook als kunsigewroclit aan onze stad tot een waar sieraad zal verslrekken. Moge de 3dc October, dien wij eerlang weder hopen te vieren, velen opwekken om de pogingen der commissie met milde bijdragen te steunen en de nog ontbrekende middelen zoo spoedig mogelijk aan te vullen. Door vriendelijke tusschenkomst van den heer dr. W. Pleyle ontving dezer dagen de commissie van oppertoezigt en beheer der Leidschc kweek school voor de zeevaart, namens een onbekende, ten behoeve dier inrigiing. cene gift van ƒ100. In cene algemeene vergadering van hh. leden van het alhier gevestigde Genootschap Mathesis Scienliarum Genilrix, morgen avond in het Nulsge bouw le houden, zal het jaarlijksch verslag worden uiigebragt en de uit reiking der medailles plaats hebbenvoorts zal door den penningmeester rekening en verantwoording worden gedaan en de verkiezing van nieuwe bestuurders geschieden. De Staatscourant bevat het verslag van den slaat der rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde, gedurende het studiejaar 1876 77. Bij ken. besluit van 18 Sept. jl. is Wolvega, gemeente Weststelling werf, aangewezen als standplaats van een postkantoor. De huizen van arrest te Eindhoven, Nijmegen, Leiden, Brielle, Hoorn en Amersfoort zullen, te rekenen van 1 Januarij 1878, worden opgeheven. Tot praeceptor aan de Latijnsche school te Zwolle is benoemd de heer P. Hoekstra, cand. in de letteren te Leiden. Ongeveer zeventienhonderd officieren van het leger hebben den koning een album aangeboden met hunne handleekeningenom hunne erkentelijk heid te beluigen voor de vorstelijke gift, die Z. M. aan de Vcreeniging van gepensioneerde officieren heeft geschonken. Het albumgroot folio-formaat van donkerlila fluweel, draagt op de bovenzijde een zilveren koninklijke kroon, terwijl de vier hoeken met zilveren eikeloof zijn gedrapeerd. Eene vrouw, zekere J. d. W., van Leiden, heelt te Delft de winkels afgeloopen en getracht goederen magtig te worden op naam van anderen, wat haar slechts bij één winkelier mogt gelukken. Door de policie is tegen haar proces-verbaal opgemaakt. Door het kantongeregt le Rotterdam is een persoon, die uit Rotterdam aan iemand te Oude-Tonge een briefkaart had gezonden, waarin hij den geadresseerde een uiterst schandelijk feit ten laste legde, veroordeeld tot eene boete van ƒ2 50 of subsidiair gevangenis van één dag. Bij gelegenheid van de opening der Amsterdamsche universiteit zal van gemeentewege op het IJ een luisterrijk vuurwerk worden ontstoken. In den schouwburg zal een historisch tooneelsluk van den heer Hofdijk wor den opgevoerd. Door het geregtshof te Amsterdam is de schrijnwerker van Ollefen schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegdcn moedwilligen doodslag op den bij hem inwonenden van Hnlst, die aan de gevolgen van een door een hamer op het hoofd toegebragte verwonding is overleden. Hel hof heeft hem te dier zake veroordeeld tot een tuchthuisstraf van zes jaren. Door dat geregtshof is gisteren behandeld de zaak van den zoogenaamden brandbrief, die op Donderdag 26 Juiij bij den lieer S. A. Roiiendaal op de Keizersgracht bij de Weslermarkt is bezorgd. Die brief luidde: «Den heer Rouendaal wordt gesommeerd, om 'savonds 9 uur, 25 te verstrekken op de Weslermarkt, stille zijde, te geven aan de aldaar wachtende personen Birhuis en lioutmer, zullende genoemde personen in gebreke hiervan, op een goeden avond zulke schade aau uw huis toebrengen, dat deze op hon- derde guldens zal beloopcn oi de roode haan opzetten". De brief was ge- teekend met de beide bovengenoemde namen. De heer Rouendaal gaf van het voorval aan de policie kennis en gal aan een zijner bekenden een cou vert met een muntbillct van ƒ10, om het dien avond den vragers ter hand te stellen en die dan onmiddellijk door de policie te doen aanhouden. Een hunner, J. Birhuis, verscheen aldaar werkelijk op het bedoelde uur cn nam het couvert met liet muntbillet in ontvangst. Hij werd op hetzelfde oogenbiik door een paar agenten in burgerkleeding gearresteerd. Zijn mak ker, Houtmer, gaf zich dienzeltden avond bij de policie als landiooper aan. Beiden gaven op alleen te hebben gehandeld met hel doel om in handen der policie te komen, als zijnde zrj zonder werk of huisvesting. De advo caat-generaal requireerde tegen Birhuis eene cellulaire gevangenisstraf van zes, tegen Houtmer eene van drie maanden; de verdediger, mr. Visser, con cludeerde tol vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Woensdag aanst. Tc Amsterdam heeft een agent van policie, die een jongen in arrest bragt, op straat een messteek in den rug ontvangen, gelukkig niet gevaar lijk. De dader is onbekend. Te Gulpen heeft zich zekere D. vrijwillig in hechtenis gesteld, onder verklaring dat hij vermoedelijk onder die gemeente een man had doodgesla gen door wien hij zou bedreigd zijn geworden. Er is werkelijk op den weg een man gevonden, die den volgenden dag bezweek, blijkbaar ten ge volge van mishandeling. De verslagene was een boezemvriend van den ver moedelijk schuldige. - De wets-voordragt houdende afschaffing van den accijns en wijziging van het invoerregt op de zeep is thans in druk rondgedeeld. In de toelich ting lot dit ontwerp verklaart de minister van financiën, dal het voorstel tot afschaffing van den accijns op bedoeld artikel op nieuw bij de vertegen woordiging aanhangig is gemaakt, bepaaldelijk in verband met de overige voorstellen tot wijziging van eenige belastingen, die thans aan de vertegen woordiging zijn of op dit oogenbiik worden voorgedragen. De opbrengst van den zeepaccijns kan worden gesteld op 1,500,000, en alleen wanneer de wijziging van andere belastineen een genoegzaam aequivalent tot dit be drag vermag aan te wijzen, durft de minister in de tegenwoordige omstan digheden de afschaffing van den zeepaccijns aanbevelen. De minister berekent dat de meerdere inkomst van de voor eenigen tijd aangeboden wijziging der zegelbelasting en de meerdere opbrengst der suc cessiebelasting een excedent zullen opleveren van ongeveer f 1,300.000 te zamen, zoodat, voegt men bij dit bedrag de som van ƒ200,000, welke het gedistilleerd door de verhooging zijner accijns zal opbrengen, dan is het volle bedrag van den zeepaccijns reeds gevonden De afschaffing der zeepbelasting bepleit de minister vooral in het belang

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1