een vrijboer, welke wooing voor veertien dagen een prooi der vlammen werd. De justitie uil Maastricht heefi zich Zaturdag naar Butting begeven, ten einde onderzoek te doen naar een aldaar vermoedelijk plaats gehad heb benden kindermoord. Eene 45-jarige weduwe, die aldaar bevallen was, verklaart het kindhelweik zij beweert dat kort 11a de geboorte overleden is, zelve begraven te hebben, doch het lijkje is tot heden nog niet gevonden. 's GRAVENHAGE 25 September. Z. M. heeft aan II. II. Delsing te Echt, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van eene vrouw uit een waterput, toege kend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Door Z M. is aan den bij iiet leger in Nederl. Indië dienenden kanon nier 2e kl. F. J. Richter, vergunning verleend tot het dragen van het Prttissischc herinneringsteeken voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71 hem door den Duitschen keizer, koning van Pruissen, geschonken. Tot bewaarder van de hypotheken enz. te Almelo is benoemd de heer P. Harling, thans ontvanger der registratie te Lemmer. Door Z. M. is de kapitein F. 51. Avenarius, van het 8' reg. infanterie, op non-activiteit gesteld, en de kapitein C. J. Dcbonnicr, van het 3® reg. infanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Voorts zijn door Z. 51. benoemd: bij den plaatselijken staf, tot kapitein, plaatselijken adjudant 1° kl.de le luit. J. 51. Bichelmeijerplaatselijk adjudant 2' kl. te Maastricht; bjj het wapen der infanterie, tot kapitein 2® kl.bij het 3® reg., de le luit. F. II. Kncbcl, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 6® reg., de le luit. E. S. E. Tiesselinck, mede van het reg. grenadiers en jagers; bij het 8® reg., de le luit.-adjudant J. J. G. van Berkel, van het 6® reg. Door den minister van koloniën is de civiel-ingenieur S. W. Becking, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot adspirant-iugenieur bij den waterstaat en de bur gerlijke openbare werken daar te lande, en de heer N. J. Kollewijn, opge leid aan de akademie voor boschwclenschappen te Neustadt Eberswalde, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal voorn., om te worden benoemd lot technisch ambtenaar bij het boschwezen daar te lande. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehocr verlcenen. In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde de algemeene beraadslaging over het adres in antwoord op de troonrede. Over de algemeene strekking van dat adres voerde de heer Wintgens uitvoerig het woord. Volgens hem was die strekking doorgaans eene van wantrouwen. Vooral wees hjj op 5 (financiën) en op §9, waar gesproken wordt over ge mis aan overeenstemming tusschen de regering en vertegenwoordiging. In één woord, nam men de strekking aan, dan was daardoor een votum van wantrouwen uilgesproken en stond men dus voor de ministeriële quaestie. En dat was ook ongeveinsd erkend door den rapporteur zijner afdeeling. Nu vroeg hij: 1°. Is het nu raadzaam bij het adres dergelijk gevoelen uit te spreken? 2°. Kan de meerderheid der vergadering met grond dergelijk be weren voeren tegenover dit kabinet? Beide punten werden door hem uiteengezel. De heer Kappeyne van de Coppello verdedigde de algemeene strekking tegen over den heer Wintgens. Zij werd goedgekeurd met 53 legen 15 stemmen. Paragraat 9 gaf aanleiding tol eene politieke discussie. De minister Heems kerk betoogde herhaaldelijk dat de aanneming er van de behandeling der onderwijswet onmogelijk maakte. De paragraaf werd echter aangenomen met 44 tegen 28 stemmenmet verwerping van alle daarop voorgestelde amendementen. Ten slotte werd het geheele adres eveneens aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. Bedoelde 9 van het adres luidt als volgt: Op onze bereidwilligheid om nuttige en noodige verbeteringen in onze wetgeving te helpen tot stand brengen, kan ten allen tijde worden gerekend. Aan zoodanige verbetering echter heelt vóór alles de wet op hel lager onderwijs behoefte. Dat een zoo gewiglig volksbelang schade lijdt door het gemis aan overeenstemming tusschen regering en vertegenwoordiging wekt algemeene en diep gevoelde teleurstelling op. De gemeenteraad heeft, overeenkomstig het voorstel van burg. enweth., besloten tot het aangaan met 1 November a. s van eene geldleening van 7450,000, tegen de rente van 4 pCt.ter bestrijding der koopsommen en verdere kosten van de in de Lange Poolen aan te koopen percelen ten be hoeve van de verbrecding dier straat. Den heer Dunkler werden bij zijn jubiié talrijke gelukwenschen en prachtige geschenken aangeboden. Onder de depulatiën, die zich ten zjjnen huize vervoegden, merkte men op die van de Literaire sociëteit, die van den Zoöl. Bol. tuin, die van de officieren van het reg. grenadiers en jagers', hetwelk hem gaarne eene openlijke ovatie had willen aanbieden, indien het weder zulks had toegelaten. Voorts kwam eene commissie van kapelmees ters en toonkunstenaren uit ons land den jubilaris een souvenir en album overreiken, welke commissie bestond uit de hh.: Richard llol, Boers, Ueinze, Nicolai en Coeuen. liet album beval de portretten van allen die bet souvenir hebben aangeboden. Van builen de stad waren ook commis- siën opgekomen. De heer Dunkler heeft, in gevoelvolle woorden, voor de hem betoonde hulde en hoogachting zijne erkentelijkheid betuigd, maar voor de eer eener serenade en voor een hem aangeboden feestmaal gemeend te moeten bedanken. Ook de kon. familie liet zich bij deze hem zoo heu gelijke gelegenheid niet onbetuigd. IJülTKM,AM)SCUlb HKltlGTE.N. K S SS S> Jk as Kt, LONDEN. 24 September. Onder de Bulgaren, aan wie door de Turksche autoriteiten hel dood vonnis zou worden voltrokken, belmoren ook twee heeren Gerholl, twee kooplieden, vroeger te Manchester en te Liverpool gevestigden daar in groot aanzien. In laatstgenoemde stad dreven zij vier jaren een grooten handel in manufacturendien zij 'nu in hun eigen land voortzetten. Twee Bulgaarsche kooplieden, nu nog te 51anchester woonachtig, zijn naar lord Derby gegaan om diens bemiddeling in te roepen. Ook de handelsstand te Londen en te 51anchesler heeft zich hun zaak aangetrokken. Uit Konsiantinopel is thans hel berigt ontvangen dal de bedoelde perso nen nog niet in dadelijk gevaar zijn. Zij zullen naar de hoofdstad gevoerd en naar de regtbank verwezen worden. F B A It k R IJ b. De minister van justitie heeft, naar aanleiding der verkiezingen, aan de procureurs-generaal eene circulaire gezonden. De minister herinnert aan de wettelijke bepalingen, waaraan kiezers en candidaten zich hebben te onder werpen en voor wier inachtneming de procureurs-generaal hebben te zor gen. Voorts zegt de minister: hel zal wel ounoodig zjjn er bij te voegen dat de daden en woorden in eene kiesvergadering verrigl en gesproken, indien zij het karakter diagen van een vergrijp, onder de strafwet vallen. Uwe waakzaamheid mag in dit opzigt niet verslappen. De vrijheid van vergadering, die den kiezers gedurende de verkiezingsperiode is toegestaan, zou haar doel missen, indien zij, in plaats van eene voorbereiding te zijn tot eene kalme en vrije uiting der kiezers, de maatschappelijke beginselen en de eer der burgers onbeschermd liet tegen de hartstogtelijke en heftige aanvallen der partijen. De procureurs generaal worden verder aangemaand om de staatkundige geloofsbelijdenissen, circulaires, aanplakbillet tenen in het algemeen alles wat met de verkiezingen in verband slaat, met eene bijzondere zorg door de onder hunne bevelen slaande ambtenaren te laten lezen, zoodra die stukken gedeponeerd zijn. De candidaten en kiezers heb ben volledige vrijheid hunne gevoelens uit te drukken, over de verdiensten der voorgestelde candidaturen hunne gedachten te ontwikkelen en de han delingen der regering ter toetsc te brengen; maar er mag niet geduld wor den, dat die polemiek het karakter aanneemt van hoon van het hoofd des staats, of van de vertegenwoordigers der overheid, noch dat men bedrei gingen bezigt, of zich van leugens bedient, om het geweten der kiezers in verwarring te brengen en de eerlijke uitdrukking hunner stem te vervalschen. In het door den heer Thiers nagelaten manifest wordt o. a. gezegd, dat het om de omverwerping der republiek ten bate van eene der drie mo- narchiën zoowel den 16'®° Mei dezes jaars als den 24"®° Mei 1873 is te doen geweest. Om het land, zooals zij zegt, te raadplegen, houdt de rege ring de crisis 5 maanden gaande, lot groot nadeel van handel en nijver heid, en neemt zij hare loevlugt tot al de kunstgrepen des keizerrijks om de uitspraak van het algemeen stemregt te vervalschen; ja zij gaat daarin nog verder dan het keizerrijk. Dat alles doet zij om eene monarchie te herstellen, zonder te weten welke, blijkbaar op gevaar af van een tweevou- digen burgeroorlog, een om de keuze tusschen de drie monarchiën en een tweeden om de gekozene ten val te brengen. Want, meent de heer Thiers, gcenc monarchie is in Frankrijk meer leefbaar; de republiek alleen is er mogelijkzij alleen is in staat den binnen- en buitenlandschen vrede te verzekeren. Europa zelf zal eenmaal komen lot de republiek en Frankrijk is, naar regt, zijnen tijd vooruit. Het vertegenwoordigt den geest der 19i! eeuw, d. i. nationale soevereiniteit, gelijkheid voorde wet, gewetens-vrij heid, lotsverbetering voor de groote meerderheid. De bisschop van Orleansmgr. Dupanloupheeft in de Pays een poli tiek mandement bekend gemaakt, waarin hij voornamelijk de onthouding bestrijdt, lie verantwoordelijkheid van de kiezers tegenover God, schrjjft hij, is groot en het is zelfs in naam van die verantwoordelijkheid, dal ik het woord tol hen rigt. In het tweede gedeelte van dit bisschoppelijk schrijven bestrijdt mg®. Dupanloup de verdeeldheid die onder de conservativen heerscht. De heer Grévy heeft de candidatuur aanvaard, hem aangeboden door de republikeinsche kiezers van het 19® arrondissement van Parijs, dat vroe ger den heer Thiers afvaardigde. Men wil weten dal Thiers zijn huis en zijne kunstverzamelingen aan den staat heeft vermaakt. De wetenschap heelt een groot verlies geleden door het overlijden van den sterrekundige Leverrier. Hij was in het jaar 1811 geboren. Oil 1TICSL ADI i» Volgens den Bcriijnschen berigtgever van den Parijschen Moniteur heeft Duitschland het voornemen met meer nadruk legen de Porte op te treden, daar liet antwoord van Turkije op hel Duilsche protest nopens de hand having van de conventie van Genève door het Bcrlijnsche hof als alles be halve voldoende wordt geacht. Zoodra Bismarck te Berlijn teruggekeerd zou zijn. zou besloten worden of hel Duilsche eskader al of niet in de Turksche wateren zou blijven. Oostenrijk en Engeland zouden in dezen met Duitschland één lijn trekken. Aan de Köln. Zeit. wordt gemeld dat er tegenwoordig zooveel valsch Russisch papier in omloop is, dat het publiek niet dringend genoeg daar tegen gewaarschuwd kan worden. RUSLAND. Van het oorlogstooncel is hier het volgende officiële berigt ontvangen: Uit Gorni-Stndcn wordt van 23 Sept. gemelddat de aanval der Turken bij Czerkovna, op 21 dezer, geheel afgeslagen is. De aanval is den volgenden dag niet herhaald. De Turken trokken terug. Wij hadden een verlies van 20 officieren en 400 soldaten. De Turken hebben minstens 1000 man ver loren. liet Russische corps cavalerie, dat op den weg van l'lewna naar Sophia stond, heeft twee verkenningen gedaan, waaruit gebleken is, dat de Turken vele troepen uit Sophia hebben laten komen. Den 20"®° rukten de vleugel-adjudant graaf Slackelberg naar Raschita, en vernietigde voor dat dorp drie Turksche escadrons, maar hij ontdekte achter hen infanterie,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2