€01 RAN 1*77. WOENSDAG 26 SEPTEMBER. 227. STADS - BERICHT EN. BINNEtNLANDSClIE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expeditirkosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. ft Cents. De prijs der Advertentiön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien Del adres van de fabrikanten J. J. Krantz en Zoon, daarbij ver gunning verzoekende tot liet. plaatsen van een reservestoomketel in hunne lakenfabriekgelegen aan. de Langegracht; Gelet op de ar». 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 8"'" October aansl., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek ia te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 24 September 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 September. In de «Amsterdamsche Gids", een blad dat gedurende de tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, wordt uitgegeven, leest men onder het opschrift tKameeën" het volgende: »üp de galerijter linkerzijde, kan men kennis maken met eene kleine verzameling afgietsels, ingezonden door den heer A. Hooiberg te Leiden. Dergelijke afgietsels, waaronder men dikwerf zeer voortreffelijke vindt, zijn volstrekt geen zeldzaamheid. Ten onzent bezit bijvoorbeeld de akademie van beeldende kunsten eene hoogst belangrijke verzameling en ook op ver- koopingen komen zij herhaaldelijk voor. Wel een bewijs dat er ook in ons land meer aanwezig zijn dan men zoo oppervlakkig zou meenen. In dit geval wenschen wij er echter de bijzondere aandacht op te vestigen, omdat de. inzender er tevens de vervaardiger van is. En voor zoover ons bekend is hij de cenige in ons land. Dat zijn hoogst verdienstelijke arbeid sinds geruimen lijd bjj kenners en liefhebbers niet onopgemerkt is geblevenblijkt uit de omstandigheid, dat hjjdoor tusschenkomst van dr. L. J. F.Janssen, o. a. een twee duizend stuks afgietsels heeft gemaakt naar gesneden stecnen in de kon. bibliotheek te 's Hage ten behoeve van het keizerlijk museum te St, Petersburg: een arbeid, die zeer ten genoege dezer instelling is uitge vallen. Onder hetgeen de heer Hooiberg heeft tentoongesteld bevinden er zich trouwens zeer vele, die uitmuntend geslaagd mogen heeten en een gunstig getuigenis afleggen van de bekwaamheid des vervaardigers Om eens iels te noemen, wijzen wij op de middenste, een zegewagen met paarden bespannen, waarbij de zuiverheid van bewerking, in spijt der zeer teedere en fijne onderdeelen, niets te wenschen overlaat. Men hoort meestal spreken van gemmen en kameeën. De eerste zijn ge woonlijk eenkleurig en dragen een ingesneden beeld of groep; de laatst e hebben meestal twee kleuren en vertoonen een verheven of uitgespaarde voorstelling. De opgewerkte figuur komt hier op haar sprekenden ondergrond natuurlijk gunstiger uit. Deze kunstvoortbrengselen waren in Griekenland en ook bij de Romeinen en Egyptenarenwaar men echter in de kunst niet die hoogte had bereikt, een geliefkoosd vcrsicringsmiddel. Men bezigde ze voor ringen, zegels, halssieraden, haarnaalden enz. en bragt ze zelfs aan op bekers, drinkschalen, gordels en meer andere voorwerpen. De vermogen den legden tevens verzamelingen aan van deze steenen, waaraan de eerste meesters hunne talenten beproefden. In later tijd waren het vooral de Italiaansche vorstenhuizen, die zich beijverden om deze kunstschatten bijeen fe brengen. Van hoe onschatbare waarde dergelijke steenen zijn, niet alleen voor de kunstgeschiedenis, de kennis der kleederdragten enz., maar ook voor het onderwijs, laat zich gemakkeljjk bevroeden. Het verheugt ons daaromdat een onzer landgenooten eene genoegzame male van geoefend heid bezit om het beste wat ons uit vroeger en later tijd van dien aard is overgebleven, door fraaije afgietsels meer onder het oog van velen te brengen. Wjj hopen dat onze lezers niet zullen verzuimen de kleine maar reine ver zameling des heeren Hooiberg in oogenschouw te nemen. Welligt bevindt zich menigeen onder hen, die gaarne van oor- en halssieraden door eene dierbare overledene gedragenop deze gemakkelijke wijze eene zigtbare her innering wil vermenigvuldigenzoodat wij ook hun vooral geen ondienst gelooven te doen door er de aandacht op te vestigen." Heden morgen, ten ongeveer half negen, is aan het Levcndaal al spelende in het water gevallen Jacobus Badrie, oud 14 jaren, doch spoedig zonder bekomen letsel gered door zijne moeder en nog eene vrouw. Heden middag ten 12 ure is nog aan de Aalmarkt een 10-jarige jongen in het water gevallen, die door een agent van policie en een burger werd gered. Men leest in het Hbl.: Wij hebben voor eenige dagen medegedeeld, dat dr. Cosijn zich bereid had verklaard, ook na zijne benoeming aan de Lcidsche universiteit, zijn woord aan ons gemeentebestuur gegeven en waarop eene benoeming door den gemeenteraad is gevolgd, gestand te doen. Wij hebben ons te vroeg verheugd: wel is die verklaring afgelegd, waarmede men meende dat de zaak beslist was, maar de heer Cosjjn heeft thans toch de benoeming voor Leiden aangenomen. Hij moet, naar wjj vernemen, ge zwicht zijn voor de bedreiging van den minister Heemskerk, dat, bij geval voor Leiden bedankt werdde benoeming voor Amsterdam toch niet aan 's konings bekrachtiging zou worden voorgedragen. Het stoomschip Friesland is op 18 Sept. en de Koning der Neder landen op 21 Sept. te Batavia aangekomen. De Stad Haarlem is op 24 Sept. van Suez vertrokken. De heer A. van Eek, thans bewaarder der hypotheken en van het kadaster te Leiden, ontving dezer dagen een fraai geschenk, bestaande in een pendule met een paar coupes, van den kring van notarissen in het arrond. Hoorn, vergezeld van een zeer vlejjend schrijven, als blijk van waardering voor de wijze, waarop hij gedurende zes jaren de belangen van hel notariaat in voornoemde betrekking aldaar heeft behartigd. Blijkens het wets-onlwerp omtrent de registratie-belasting kunnen de evenredige overgangsregten van roerende en onroerende goederen voorshands niet worden afgeschaft zonder van de schatkist te zware offers te vergen. Dit wets-voorstel beoogt daarom hoofdzakelijk vervanging van bijna alle onderscheidene vaste registratieregten door een uniform regt van ƒ1; en 2°. beperking van de evenredige registratieregten tot die op aannemingen en op den overgang van roerend en onroerend goed. Het door de schatkist te lijden verlies wordt opgewogen door eene belasting op de successie en den overgang in de regte lijn, waardoor bovendien het equivalent gedeeltelijk zal worden gevonden voor de vermindering van het tarief der registratie regten. Het successieregt wordt bepaald als volgt: 1". door bloedverwanten in regte nederdalende linie, van bloedverwanten in regte opgaande linie, of door den eenen echtgenoot van den anderen, indien kinderen of afstamme lingen aanwezig zjjn1 pCt.2°. door bloedverwanten in regte opgaande linie, van bloedverwanten in regte nederdalende linie, 3 pCt.; 3". door den eenen echtgenoot van den anderen, zonder kinderen of afstammelingen, 4 pCt.4°. door broeders en zusters, van broeders en zusters, 4 pCt.5°. door neef en nicht, naneef of nanicht, van oom of moei, oudoom of oud- moei en omgekeerd, 6 pCt. Op hetgeen in de gevallen sub. n". 4 en 5 meer wordt verkregen dan het aandeel bij versterf zou hebben beloopen, mitsgaders in alle onvoorziene gevallen, 10 pCt. De opbrengst zal vermoedelijk zijn aan successie-belasting 2,145,170. en aan overgangsbelasting ƒ199,623, te zamen ƒ2,345,333. Volgens eene mededeeling van den minister van financiën in de toelichting van het wets-onlwerp betrekkelijk de successie-belasting, zal een geheel her zien wets-ontwerp op de patentbelasting weldra bij de kamer inkomen, uitgaande van het beginsel, dal jaarlijks een zeker percent van de vermoe delijke handelswinst wordt geheven. Te Zevenhuizen is in den nacht van Zondag op Maandag brand uitge barsten bij den kastelein van Delft. Het geheele gebouw, door zes gezinnen bewoond, benevens een belendend gebouw, schuur en berg met hooi zijn een prooi der vlammen geworden. Te Overschie hebben gisteren in den vroegen morgen twee ontploffin gen plaats gehad in de gasfabriekde eene in het kamertje waar de groote meter staat, en de andeie in den zuiveringsketel. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad en er is geen sloornis in het gebruik van gas ver oorzaakt. De schade is echter aanzienlijk. Door de arrond.-regtbank te Haarlem is een ouderen-paar uit Ilpen- dam, wegens oumenschelijke mishandeling van een kind uit een voorhuwe lijk, tot 2 jaren gevangenisstraf en ƒ100 boete veroordeeld. - Te Assen is gevankelijk hinnengcbragl zekere M. A.bestedelinge in de kolonie Frederiksoord, beschuldigd van brandstichting in de woning van

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1