PER TELEGRAAF. DE LEIDSCHE MANEGE, voorstel van Burg', en Weth. Te Stuttgart is dezer dagen een congres van directeuren der Duitsche gevangenissen gehouden, waarin bij meerderheid van stemmen, 47 tegen42, het toedienen van stokslagen als middel tot handhaving der tucht in de gevangenissen is afgekeurd, De vergadering besloot met bijna algemeene stemmen tot aanbeveling van de celstraf als regel voor gevangenisstraften. Uit Lausanne wordt gemeld dat door een hevigen brand de helft van het dorp Marchissy in de asch is gelegd. TURKIJE. Van het oorlogstooneel wordt niets van eenig belang vernomen. Vol gens de jongste Russische berigten is het overal «rustig." Men verwacht thans spoedig, niet een aanval op Plewna, maar een treffen aan de Jantra tusschen de legers van den Russisehen kroonprins en Mehemed-pacha. De laatste heeft in den laatsten tijd gaandeweg terrein gewonnen, Omtrent de bemagtiging van het fort St. Nicolaas in den Schipka-pas, dat door de Turken weder zou verlaten zijnverneemt men thans dat wel de hoogte, waarop het fort ligt, stormenderhand werd bemagtigd, maar dat het fort zelf geen oogenblik in Turksche handen is geweest. OOST-INDIE. BATAVIA, 13 Augustus. In den tijd van tien dagen kwamen in deze maand te Batavia drie branden voor, van welke de laatste niet minder dan 113 huizen, voor het meerendeel ruime en nette woningen van bamboe, vernielde. Enkele brand spuitmeesters en een aantal militairen en burgers hebben gedaan wat in hun vermogen was om de branden te stuiten, maar aan blusschen van het bran dende viel niet te denken. De gezondheidstoestand op Batavia is tegenwoordig niet bijzonder gun stig, al zijn grootendeels de ongesteldheden niet van zeer ernstigen aard. De felle koude 's nachts, eenige dagen geleden, werkte nadeelig. In de hooge streken van de Preanger moet nachtvorst zijn voorgekomen en 's morgens aan bruggen ijs gevonden zijn. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Nederland, aan den controleur le kl. bij het binneul. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura D. P. Jentink; aan den len subst.-griffier bij het hooggeregtshof jhr. mr. J. H. Singendonck. Ontslagen: eervol, de le en 2» commies bij de algem. rekenkamer J. A. Kal en G. A. Grosman; de klerken bij het depart, der burg. openb. werken J. H. Laurens en J. C. Sibbald. Benoemd: lot referendaris bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de tolk voor de Chinesche taal te Batavia W. P. Groeneveldt; tot controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, de ambte naar op non-activiteit A. W. Deerns; tot griffier bij den omgaanden regter in de le afd. op Java en Madura, de 2e subst.-griffier bij het hooggeregtshof mr. A. E. Pool; tot ltn hulponderw., aan de openb. 2' lagere school te Pa- dang, H. Timmer; aan de openb. le lagere school te Soerakarta, A. J. Bieshaar, ambtenaar op non-activiteit; tot 3en commies bij 's lands drukkerij le Batavia, de ambtenaar op wachtgeld F. S A. van Hierden; bij het hoog geregtshof, tot len subst.-griffier, de griffier bij den omgaanden regter in de le afd. op Java en Madura mr. J. 11. Abendanon; tot 2eD snbst.-griffier, de 3e subst.-griffier mr. S. J. Lagerweytot 3e" subst.-griffierde ambte naar voor de regterl. magt mr. W. C. Berkhout Jr. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der inf. E C. Matheron. Benoemd: tot 2eD luit.-kwartierm. bij de mil. administr., de fourier A. Frowein. 'sGRAVENHAGE, 22 September. Door Z. M. is benoemd tot rector magnificus, studiejaar 1877/78aan de universiteit te Leiden, de hoogleeraar R. J. Fruin. Door Z. M. is de kolonel van der Heyden, tijdeljjk bevelhebber in Atchinbevorderd tot commandeur in de Militaire Willemsorde. Bij de krijgs- verrigtingen te Salamangan is hij gewond en verloor dientengevolge een oog maar bleef desniettemin het bevel voeren, tot dat de expeditie tot een goed einde was gebragt. BERLIJN, 21 September. De gezant bij het Engelsche hof, graaf Miinster, is gisteren hier aangekomen. SALZBURG, 21 September. Prins Bismarck is heden namiddag met fa milie over Munchen naar Berlijn vertrokken. WEENEN, 21 September. Een telegram van heden uit Bucharest aan de Pol. Corr. meldt: De Rumeniersdie den 18d(l1 een mislukten aanval uit de Grivica-redoute op de groote centrale redoute der Turksche positiën voor Plewna deden, verloren daarbij 400 dooden en gewonden. De Turksche redoutes en de stad Plewna worden onafgebroken beschoten en lijden zigt- baar groote schade. Een Turksche munitie- en proviand-kolonne geraakte op den weg van Sofia wegens de rondzwervende kozakken-patrouilles in gevaar en is naar Nisch teruggekeerd. Alle Nizams (geregelde infanterie) der bezetting te Widdin zijn in allerijl naar Plewna vertrokken. Den 17den had op den weg naar Widdin een gevecht tusschen Rumeensche cavalerie en Circassiërs plaats, waarbij de laatsten op de vlugt geslagen werden. RAGUSA21 September. Trebinje is in staat van beleg verklaard. Alle Turksche dorpen onderwerpen zich aan den vorst van Montenegro. LONDEN, 22 September. Uit Konstantinopel van gisteren meldt Reuter, dat in de omstreken van Biela een groote veldslag geleverd is geworden. Hij duurde van 9 uur 's ochtends tot 7 uur 's avonds. Mehemel-Ali heeft de Russen volkomen verslagen; deze tellen 400 dooden en 800 gekwetsten. De Daily Telegr. berigt uit Schumla van gisteren dat de Russen bij Biela 4000 dooden en 8000 gekwetsten hadden. LONDEN, 22 September. Behalve den Daily Telegraphmelden de andere bladen niets van den veldslag bij Biela. Bij den minister van oorlog te Kon stantinopel is eene depeche van Mehemet-Ali ontvangen, houdende berigt dat Vrijdag eenige gevechten zijn geleverd en dat hij steeds vooruitrukt. De Standard meldt, dat vier voorname firma's in Londen uitgenoodigd zijn geworden prijzen op te geven voor het leveren van ijzeren barakken, die bij Bucharest zullen opgerigt en waarin 100,000 Russische soldaten moeten gehuisvest worden. PARIJS, 22 September. Het Journ. Off. bevat twee decreten: bij het eene worden de kiezers opgeroepen om den 14 October afgevaardigden te kiezen; bij het andere wordt bepaald, dat eene buitengewone zitting van den senaat en de kamer zal geopend worden den 7 November. PARIJS, 21 September. De heer Rameau, oud-afgevaardigde, heeft als maire van Versailles ontslag genomenomdat het manifest van den president der republiek hem, als door de regering benoemden maire, niet meer vrij. laat een politieke meening te hebben. NEW-YORK, 21 September In Chattannooga zijn, ten gevolge van dea zwaren en aanhoudenden regen, overstroomingen ontstaan, waardoor de katoenoogst is vernield. De vallei der Black-Warrior-rivier. in Alabama, g overstroomd; 30,000 balen katoen zijn vernield. IN«EZONDEN. Sedert korten tijd is een voorstel aanhangig, inhoudende de intrekking der jaarlijksche toelage aan den directeur der Leidsche Academische Manége. Naar aanleiding van dit voorstel mogen een paar opmerkingen hier huuné plaats vinden. De Manége is eene academische instelling en staat onder toezicht der curatoren. De directeur is rijks-ambienaar en is alleen als zoodanig dei curatoren verantwoording schuldig. Zonder deze toelage, door de stad ver. strekt, was hier eeae Manége, waarvan geen stedeling, tenzij academie, burger, gebruik kan maken. De motieven waarom men nu juist den direc teur zijne toelage ontneemt, is.niet zeer duidelijk. De persoonlijkheid ej plichtsbetrachting des directeurs zijn in deze zaak boven alle verdenking en misschien zou eene te groote zuinigheid hier een toestand doen geboren worden, die met recht exceptioneel kan heeten. Nog komt hier iets b| De Indische inrichting, waarvoor Leiden zich zoo terecht geïnteresseerd heeftzal het zwaarst getroffen worden. Indien niet ieder daar studeerend jongmensch zich laat inschrijven als student, wat hem ieder jaar 200 zal kosten, is hij verstoken van het recht om rijlessen te nemen, die hem voor zijne latere carrière onmisbaar zijn. Geene dame, geen burger zal natuur lijk om dezelfde redenen lessen meer kunnen nemen. Dit alles zal vernie tigd zijn, indien het voorstel van B. en W. wordt aangenomen, en Leidei heeft, eene manége waarvan door de niet-studenten geen gebruik kan wor den gemaakt. Wij willen hopen dat men dit eens overdenke vóór mei overgaat tot het nemen van een maatregel, die, door het besparen van ecu geringe som gelds, de grootste onaangenaamheden na zich zal slepen. Ii andere steden draagt men bereidwillig de kosten voor aanbouw, onderhond en bezoldiging, hier waar een jaarlijksche toelage van ƒ800 in het gebrek voorziet, zal men die ook nog zelfs willen intrekken. Wij hopen toch niel dat men hier op 's lands geldmiddelen speculeert en denkt dat zonder toe lage de onveranderde toestand als vroeger zal blijven voortbestaan. Dit zou eene vreemde redeneering zijn, en de klachten der academieburgers, die niet zouden uitblijven, indien in het goede jaargetijde buiten en in den winter binnen, de paarden door hen werden gebruikt, die daarop geen recht heb ben, zouden ten nadeele der laatsten komen. Zoude het niet wenschelijk zijn, dat men al de gevolgen van dezen maatregel eens ernstig overdacht. X. Mijnheer de Redacteur! Nu de Kantonrechter uitspraak heeft gedaan in het geding der Gemeente- Commissie van de Ned. Herv. Gemeente alhier tegen den fleer Dr. J. J. Prins, ter invordering van den kerkelijk hoofdelijken omslag over 1876, acht dt Commissiemet de leiding der verdediging door een zestigtal personen, die zich hadden vereenigd, om zich gemeenschappelijk tegen zoodanige gerech telijke invordering te verdedigen, belast geweest, zich verplicht op te hel deren waarom de aanslag van een' dier opposanten eenigen tijd geleden is betaald geworden. In het laatst van Augustus jl. werd, terwijl men meende dat de zaak tot de uitspraak van den Kantonrechter in het geding tegen den Heer Prins, welke uitspraak bepaald was op 15 September jl.zoude blijven rusten, onverwacht tegen een' der opposanten, den Heer H. C. Hartevelt. eene dag vaarding uitgebracht om op den 88leD September jl. voor den Kantonrechter le verschijnen. De advocaat der opposanten, M'. Vlielander Hein, was toen buiten 's lands en werd niet voer den 10deo September terugverwachttenge volge waarvan de zaak, als die op den bepaalden dag voorkwam, van de zijde van den gedaagde niet konde verdedigd worden. Dat nu achtte de Commissie zich verplicht te keeren en zij bezigde daartoe bet eenige middel, dat zij konde aangrijpen; zij betaalde namelijk den aanslag en de kosten van dagvaarding van den Heer Hartevelt, die daarvan vooraf door haar in kennis werd gesteld en voor zooveel noodig daartoe zijne toestemming gaf, zeker toen niet vermoedende dat enkelen zouden meenen dat die betaling van hem zoude zijn uitgegaan en hem als eene daad van inconsequentie zoude worden toegerekend. De Commissie achtte het passend deze ophel dering niet publiek te maken vóór de uitspraak van den Kantonrechter. Met dankbetuiging voor de opneming van het bovenstaande Namens de voornoemde Commissie, Leiden, den 22 September 1877. A. J. WIJNSTROOM. AK ADEMIE-ÜVIEU W 9. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 22slen September de heer A. Isebree Moens, geb. te Zierikzee, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over de voortplantings-snelheid van den pols. Denzelfden dag de heer A. J. C. Snijders, gcb. te Neuzen, in de wis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De schei kundige werking van water en zoutoplossingen op zink. PROGRAMMA VAA MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 25 September 1877, des avonds ten halfzeven ure, Invitatie-Concert onder directie van H. Völlmab. le Afd.; 1. «Silber- ner Hochzeits-Marsch", Völlmar Jr.2. Ouverture «Ossians Nachklange", Niels W. Gade; 3. Concertante voor twee Trompetten, Schneider; 4. Fan- taisie hongroise voor Cello, Grützmacher; 5. Fantaisie uit «Tannhduser", opera van Rich. Wagner. 2e Afd.: 6. Balletmusik uit het drama «Rosa- mttnde", F. Schubert; 7. Fantaisie voor Clarinett over Ah! perfido, Scène en Aria van v. Beethoven; 8. a. Andante, Solo voor Oboe; b. «Die Nachti- gal", Concert-Polka, (Solo voor kleine Fluit), Mollenhauer9. «Du bist die Ruli', Strijkquintett(Consordini), F. Schubert; 10. Fantaisie uit «Oberon", opera van C. M. von Weber. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6