BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant BUITENEANDSCHE BEBIGTEN, van Maandag 24 September 4877, 2V". 226, Een koopman in ledige petroleumvaten te Rotterdam, wiens handel niet al te voordeelig scheen te gaan en daardoor telkens, wat zijne finan ciën betreft, op het drooge zat, scheen uitmuntend de kunst te verstaan grootere of kleinere bedragen van deze of genen ter leen te verkrijgen en betaalde dan steeds door het sluiten eener nieuwe leening zijn oude schuld, zoodat hij voortdurend de oude knecht bleef. In Junij van dit jaar had hij er iets anders op bedacht. Toen scheen hij spaarzaam te willen worden. Jlet zij" kapitaal op zak, ten bedrage eener som van ƒ15, begaf hij zich den 13deD diet maand naar de spaarbank van het depart. Rotterdam tot Nut van 't Algemeen en ontving voor de storting daarvan ren boekje. Reeds den volgenden dag gaf hij aan zijn opgevat voornemen gevolg om met dat boekje zijn voordeel te doen. Na achter de cijfers 15 twee nullen te hebben ge plaatst, vervoegde hij zich bij den directeur van het ouderling crediet te Rotterdam en trachtte van dien heer, door eenige leugens te vertellen, een voorschot op zijn gestort kapitaal te bekomen, maar dit mislukte. Een zijner sladgenooten liep echter in den val. Ook aan hem maakte hij iets wijs van een voordeeligen aankoop eener partij vaten, dien hij zou kunnen doen en met het vooruitzigt 120 van de winst te zullen bekomen, gaf deze hem eene som van ƒ500. Hierdoor bemoedigd, trachtte de koopman dienzelfden dag nog ƒ400 van den goedgeloovigcn medeburger te bemag- tigen, maar dat ging zoo vlot niet. Reiden begaven zich naar het kantoor der spaarbank en het toen ingestelde onderzoek leidde tot de aanhouding van den bedrieger. Gisteren stond hijbeschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift en daarvan tweemalen te hebben gebruik gemaakt, voor het geregtshof alhier teregt. Hij bekende volledig zijne schuld. Advo caat-generaal mr. Gregory zag in den besch. nog slechts een leerling in de school van het kwade en requireerde op dien grond een celstraf van 1 jaar en 3 boeten van ƒ50. De verdediger, mr. M. de Pinto, wees het hof mede op verzachtende omstandigheden, welke hij hoopte, dat aanleiding zouden geven tot het opleggen eener geringere straf. De door het openb. min. ge- eischte straf werd door het hof aan den besch. opgelegd. - In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is besloten het voor stel tot het aangaan eener leening van ƒ450,000 te stellen in handen der financiële commissie. Een ander onderwerp, mede van geldelijk belang, kwam daarna in behandeling. De commissie voor de belastingen was nog steeds haar advies schuldig over het denkbeeld, destijds aan hare overweging aanbevolen, om van de hooge regering wettelijke voorziening te vragen in de moeijelijkheden, waarin de raad zich telkens geplaatst ziet tegenover zoo danige belastingschuldigen, die op grond van beweerd hoofdverblijf in eene andere gemeente, restitutie van den door hen betaalden hoofdelijken omslag vragen, een toestand waaronder de gemeentebesturen volgens het oordeel van velen niet weinig lijden. Zij had de zaak overwogen en kwam tot het voorstel voor het oogenblik aan het denkbeeld van het indienen van een adres, in den geest van het verzoek van den Amsterdamschen gemeenteraadgeen gevolg te gevenen den loop af te wachten dien de overwegingen der rege ring ten aanzien van het gemeente-belastingstelsel zullen nemen. Dit stelsel van afwachten vond bestrijding, üp voorstel van den heer Mock werd be sloten zich met een adres, waarin op die misbruiken zouden worden gewe zen, tot den minister van financiën te wenden, en van dat adres afschrift te zenden aan de beide takken der wetgevende magt, ten einde ook de sta- ten-generaal van de grieven te doen kennis nemen. JEMCtKliASUft. LONDEN, 21 September. De pogingen om het wrak van de Forest op te ruimenzijn herhaal delijk mislukt. De Times acht het zonderling een Britsch pantserschip, toegerust met al de hulpmiddelen der moderne vernielkunstmagteloos te zien tegenover een dobberend wrak De bijdragen tot leniging van den hongersnood in Indië beloopen thans 200,000 Te Singapore kost tegenwoordig de rijst 5 dollars per pikol. De be- rigten uit de hongersnooddistricten in Britsch-Indië blijven allerdroevigst. Over het geheel is de oogst van dezen west-moesson mislukt, en moet nu op herstel van den toestand weer tot Januarij gewacht worden. De ramp, die Orissa voor twaalf jaar getroflen heeft, zegt de Madras-Mail, is niets, vergeleken met hetgeen, waardoor nu het grootste gedeelte van zuidelijk Indië bedreigd wordt. De groole moeijelijkheid voor het oogenblik is om de rijst van de kust naar het binnenland te transporteren. In de stad Oota- camund is den 17deo Julij een soort van cholera in de gevangenis uilgebro ken, ook deze stad ligt in een hongersnoodgewest. Er was daar slechts rijst voor nog geen 24 uren en de aanvoer was door gebrek aan vervoer middelen onvoldoende. In Darwar, waar het vee in grooten getale ge storven is, verhuren de menschen zich bij geheele troepen om de ploegen te trekken. -- Eerstdaags zal voor de assises van Old Baily behandeld worden de zaak van zekeren Staunton, beschuldigd van, met behulp van zijne bijzit, van zjjn broeder en van zijne schoonzusterzijne vrouw den hongerdood te hebben doen sterven. Daar het bewijs moeijelijk zal te leveren zijnver wacht men belangrijke debatten. De beide beschuldigde vrouwen zijn in de gevangenis bevallen. In berigten uit de Vereenigde Staten wordt gemeld dat op 29 Augustus op den spoorweg Chicago Roch Island een brug is ingestort, tijdens een passagiers-trein er over ging; 18 personen werden gedood en een aantal gewond. De Times ontvangt uit Philadelphia het volgende berigt: Dingsdag- avond werd het station Big Springs aan den Union-Pacific-spoorweg, 162 Engelsche mijlen beoosten Cheyenne, overrompeld door dertien gemaskerde mannen. Zij dwongen den stationschef tot het uitsteken van een rood licht als sein van onraad. De van het westen komende expres-trein die specie vervoerde, stopte dus, en werd door de roovers aangevallen. Zij plunderden de passagiers, stalen uit een waggon 100,000 dollars, en. maakten zich uit de voeten, na de telegraafdraden te hebben afgesneden. De spoorweg-maat schappij heeft 10,000 doll, uitgeloofd voor het opsporen en aanhouden der dieven. FRANKRIJK. Onderscheidene dagbladen doen uitkomen dat er geen verschil bestaat tusschen de handelwijze van Karei X in 1830 en die van Mac-Mahon op dit oogenblik. Zij drukken, gelijk met het manifest van Mac-Mahon, ook de proclamatie af door Karei X op 13 Jtinij 1830 tot de Franschen gerigt, na dat hij de kamer had ontbonden. Natuurlijk wordt daarbij, ter waarschu wing, op de gevolgen gewezen. Ook toen stelde het land de kamer in het gelijk, de koning verklaarde niet te willen wijken, maar drie dagen waren voldoende om den koning te doen vallen. Het manifest wordt nog altijd druk door de dagbladen besproken. Ge duld, zegt de heer Lemoinne in het Journ. des Déb., onze dag zal komen. Binnen eene maand zullen de Franschen gelegenheid hebben te antwoorden op de aanmaning, die hun gedaan is en waaraan geen naam gegeven kan worden. Toen zij Woensdag ochtend wakker zijn geworden, zullen zij zich afgevraagd hebben of zij nog droomden. In welk jaar zijn wij dan? Is de Fransche revolutie eene uitvinding der geschied- en der romanschrijvers? Zijn wij onder Lodewijk XIV, die zeide: "De staat ben ik!" of onder Lodewijk XV, die zeide: "Na mij de zondvloed!" Ja, wij meenen te droomen, als wij dit manifest, of liever dit bevel aan het Fransche volk lezen. Rigt men wel het woord tot het Fransche volk, en zij, die het aldus toespreken, be grijpen zij wel wat zij zeggen? Bij alle omwentelingen, die sedert eene eeuw den toestand van Frankrijk herhaaldelijk veranderd hebben, bij alle veranderingen van regering en vorstenhuis, stond er altijd één denkbeeld onveranderlijk vast: de wil van het land om zich zelf te besturen. Om die vrijheid te veroveren en te verzekeren was het, dat het Fransche volk al zijne revolutien heeft gemaakt; om dat goed te hernemen was het, dat het voor bijna eene eeuw het oudste en beroemdste vorstenhuis van Europa heeft verjaagd en het juk heeft afgeschud van den luisterrijksten en van den zwaarst drukkenden naam uit de historie. En na op den vaderlandschen bodem, op de gansche aarde zooveel bloed vergoten, zooveel tranen gestort te hebben, na zooveel geslachten, gestorven in ellende, gestorven om ons vrij te ma ken, wil men ons tot de kazerne terugvoeren! Neen, nooit heeft iemand, noch een Bourbonnoch een Napoleonaldus tot ons gesproken. Niet alleen dat de taal van het manifest ruw is, in de hoogste mate kwetsend, zij is ook zoo onverstandig mogelijk. Het tafereel van hetgeen Frankrijk was voor drie maanden, vergeleken bij hetgeen het nu is, is de verschrikkelijkste acte van beschuldiging, die de regering tegen zich zelve kon opmaken. Ja, het land was rustig, het nam de staatsregeling aan, die het gegeven was, en het eerbiedigde de functien en den persoon van den president der republiek. En dienzelfden eerbied rekent men tot eene misdaad aan. Men heeft Mac Mahon in het hoofd weten te praten, dat men zijn naam misbruikt heeft hij de laatste verkiezingen. Inderdaad, het kost moeite ernslig te blijven, als men ziet hoe streng hij de republikeinen verbiedt, zich onder de hoede van zijn naam te stellen. Alsof zij die waarschuwing noodig haddenen alsof zij niet wisten, dat de bescherming van de regering voorbehouden is aan de vijanden der republiek De Rép. frang. maakt een soort van manifest aan de Franschen open baar, uitgaande van de oud-algevaardigden van Parijs en uit de departemen ten van alle groepen der republikeinsche partij. Het stuk treedt in eene wederlegging van het manifest van Mac Mahon. De Frangais, het orgaan van den heer de Broglie, zegt dat de beurs het manifest gunstig opgenomen en begroet heeft met eene rijzing. Vóór de openbaarmaking van het manifest, zegt de Temps, stond de 5 pCt. Fransche rente op 106.50; nu slaat zij op 105.60; alzoo eene daling van 90 c. In den Pays brengt de heer de Cassagnac eene hulde aan den dezer dagen overleden graaf Clary, aide-de-camp van den keiz. prins. Hij zegt o. a. Evenals Mozes heeft hij slechts in de woestijn mogen rondzwerven en hij sterft, na van den top des bergs het beloofde land aanschouwd, na het keizerrijk aan den gezigteinder gezien te hebben, zonder daarin zijne voeten te zetten. Welk eene smart! Aan eene zaak het gansche leven gegevenzich onverdeeld toegewijd te hebbenen heen te gaan vóór de belooning, te vallen vóór de overwinning! O, wanneer later de adelaar zijne vleugelen uitslaat aan Frankrijks hemel, wanneer jubelkreten de kroo ning in de aloude hoofdkerk begroeten, wanneer wij Frankrijk "aan zich zelfaan het keizerrijk zullen hebben hergevendan zal het ons betamen te midden van de blijdschap des oogenbliks hen niet te vergeten, die onder weg bezweken en die verdienen in getrouwe en eeuwig dankbare herinne ring te blijven leven. De proefneming met het electrische verliehtings-systeem van Joblohofl' voor den gevel van de Nieuwe opera is volkomen geslaagd. Het lichtaan- gebragt door middel van bougies, verspreidde een schitterend witten glans over het gebouw. BUITIKHLAN». Men wil weten, dat bij den Pruissischen landdag zeer vele petitiën zullen worden ingezonden, strekkende om de opheffing der zoogenaamde Mei-wetten te verkrijgen. Zoo verneemt men, zegt de Bank- and Band.- Zeit., dat te Dortmund eene groote ultramontaansche vergadering zal wor den gehoudenbestemd om over dergelijke petitie te beraadslagen. Op die wijze hoopt men den stoot te geven aan eene beweging waaraan ieder zich zal aansluiten die tot de katholieke bevolking van Pruissen behoort.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5