Be Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.SO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.30, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, builen de expeditie kosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents. He prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. BIJ deze Courant belioort een Bijvoegsel. STADS-REK IC II TEN. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden, brengt bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden voor leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, dat overeenkomstig de artt. 6, 17 en 23 der Wet van 6 Juli 1850 (N°. 39) door de Gedeputeerde Staten bepaald is. dat in liet hoold- j kiesdistrict Leiden eene verkiezing zal plaats hebben voor een lid dier Staten op Dinsdag 9 October a. s ter vervanging van den Heer Mr. 11. P. J. TOLLENS, die de provincie Zuid-Holland met ter woon heeft verlaten en j iii 1880 zoude hebben moeten aftreden, en dat de herstemming, zoo die i noodig mocht zijn, zal plaats hebben op Dinsdag 23 October daaraan- 1 volgende. De Voorzitter voornoemd. Leiden, 20 September 1877. v. n. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 27 Sep- lember a. s. BINNEiNL\NDSCIIE BER1GTEN, LEIDEN, 22 September. De kantonregter deed heden uitspraak in de zaak van de gemeente- commissie der Ned. herv. gemeente, als eischeresse, tegen prof. Prins, als gedaagde. In een zeer uitvoerig en gemotiveerd vonnis releveerde hij het geen door beide parljjen voor hunne zaak was in het midden gebragt en concludeerde dat de gemeente-commissie geen regt had dergelijke belasting le heffen, weshalve haar als eischeresse de eisch moest worden ontzegd. Het vonnis luidde hierop dan ook tot afwijzing van den door eischeresse ingestelden eisch en tot hare veroordeeling in de kosten van het geding. Ook tegen de andere heeren, wier quaestie dezelfde was en waartegen ook hetzelfde gold als in bovengemelde zaak, werd hetzelfde vonnis geveld. De uitspraak hiervan echter was aan het einde der zitting. Door de nasporingen der justitie is de vermoedelijke dader van den in de maand Junjj jl. gepleegden diefstal van de ringen en kostbaarheden in het museum van oudheden alhier thans bekend, maar nog niet in hare handen. Hij heet Freytag of wel Freytag-Eslorfbaron of Freiher vonzich ook genoemd hebbende Ernest Mensching, E. Merling en E. Mersching laatst student te Straatsburg en voorgevende te zijn student te Hannover, volgens opgave een jong ménsch met kleinen knevel en zeer goede manieren sprekende zeer goed Duitsch, slecht Fransch en Engelsch met eenigzins Amerikaanschen tongval. Tegen hem is door de regtbank te 's llage ter zake van voorschreven diefstal regtsingang met bevel tot gevangenneming verleend. Heden namiddag ten 2 ure viel vrouw Dukaan de llinnenvestgracht (langs het Plantsoen), bij het uitspoelen van eenig goed, op eene peur- schuit, in het water. Twee mannen sprongen, onder een geweldigen toe loop van vrouwen, in de gracht en slaagden er in, schoon niet zonder inspanning en hulp van zich in de schuit bevindende personen, de vrouw, die naar de diepte zonkte redden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 50 tot 65 volwassen personen en 11 tot 14 kinderen. Men schrijft ons: Sedert gisteren worden de zwaluwen in dezen om trek niet meer waargenomen; men kan aannemen dat zij nu vertrokken zijn. Heden nacht heelt het betrekkelijk hard gevroren. Uit zee komen »og steeds de buijen opzetten. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat door het aannemen der benoeming tot hooglecraar aan de hoogeschool te Leiden door dr. W. J. A. Jonckbloet de verkiezing van een lid van de tweede ka mer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Winschoten moet plaats hebben, heeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op Dingsdag 16 October e. k.en dat, zoo herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden °P Dingsdag 30 October d. a. v. Naar wij tot ons genoegen vernemen, meldt het Hbl.heeft de heer Oosijn zich inderdaad verbondenom de betrekking van gewoon hooglecraar aan de universiteit van Amsterdam aan te nemen, was de benoeming le Leiden ook voor hem geheel onverwacht en is hij ten volle bereid zijn aan Amsterdam gegeven woord gestand le doen. Het te Amsterdam gehouden litterarisch-maihemaiisch examen is dezer dagen met goed gevolg afgelegd door de hh. P. J. RuckmanC. le Nobel, J. Rlaauw, S. J. Fischer, G. Poslhuma, J. de Jonge Urbaeh, G. M. Marga- dant en F. A. Jesurum. Het stoomschip Prinses Amalia, van Nieuwe Diep naar Ratavia, is op 20 September van Suez vertrokken. Op 6 Sept. jl. zijn te Rotterdam ontdekt en in beslag genomen 29 gul dens, voerende de beeldtenis van koning Willem 11 en het jaartal 1846, welke stukken aan 's rijks munt in den gewigte en scheikundig onderzocht, bij uitspraak van het muntcollegie, valsch zijn verklaard. Een brief met een geldswaardigen inhoud van p. m. ƒ300 aan bank en muntpapier en coupons, den 14 September jl. door een koopman te Vlis- singen aldaar eigenhandig in de brievenbus van het postkantoor geworpen geadresseerd aan een ingezetene te Hilversum, is niet teregt gekomen. Ook is een uit Veghel verzonden brief, inhoudende eene acceptatie groot 477.85, betaalbaar bij de kassiersfirma N. en C°. te Amsterdam, aan het adres van den heer E. te Keulenzoek geraakt. Te Katwijk is tot gemeente-secretaris benoemd de heer S. Crommelin Jr. cand.-notaris aldaar. Ter gelegenheid der herdenking van het 200-jarig bestaan van hel geneeskundig gesticht voor krankzinnigen, het St. Joris gasthuis, te Delft, hadden Woensdag en Donderdag eeltige feestelijkheden plaats. Onder anderen werd eene voorstelling in het goochelen door Ramberg gegeven. De ver pleegden der 3C kl. werden feestelijk onthaald in het kcrklokaal, en die der jste en 2<|« kl. op hunne kamers. Blijkens eene bij den kerkeraad der Ned. hervormde gemeente te Am sterdam ingekomen kennisgeving, heeft dr. T. Modderman Az. zijn ambt als predikant nedergelegd en elke betrekking tot de Ned. herv. kerk verbroken. Te Amsterdam is in het plantsoen nabij de Willemspoort een kind ge vonden, in een doek gewikkeld en met een zuigflesch aan den mond. De vondeling werd door de policie naar het bureau op de Noordcrmarkt gebragt. De heer dr. J J. de Gelder, rector van het gymnasium te Alkmaar, vierde gisteren zijn 50-jarig doctoraat. De hartelijkste blijken van belang stelling vielen hem ten deel. Des ochtends werd hij door curatoren begroet, bij monde van den heer mr. van Leeuwen en door den oudsten leerling van het gymnasium. Des avonds werd hem door het stedelijk muziekcorps eene luisterrijke serenade gebragt en ontving hij de gelukwenschen zijner oud leerlingen. Het geregtshof te Leeuwarden heeft den ontslagen hoofdonderwijzer te Oudeschans, thans klerk te Groningen, veroordeeld tot 2 jaren celstraf en ƒ150 boete, met ontzegging van alle voogdij of curatele en alle deelne ming in de raadplegingen van nabestaanden, gedurende 20 jaar, ter zake I van feitelijk vergrijp tegen de zeden. Door het omslaan eener petroleumlamp op de Groninger stoomboot, heeft de vrouw van den schipper zulke hevige brandwonden bekomen, dat zij bij aankomst te Maastricht in beklagenswaardigen toestand naar het gasthuis moest worden vervoerd. 'sGRAVENIIAGE, 22 September. Door Z M. is vergunning verleend aan J. Baekers, te's Hertogenbosch tot het dragen der versierselen van ridder der orde van den H. Sylvester, hem door den Paus geschonken, en aan den Oost-Indischen ambtenaar E. Roelofs. commies bij het haven-departement te Soerabaija, tot het aanne men van eene gouden ceremedaille, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Tot ontvanger der registratie en domeinen zijn benoemd: te Assen, de heer L. van Assen, thans te Amsterdam; te Dockum, de heer F. van Dalsen Fonteinthans te Beetslerzwaag. De heer F. J. Witteveen. thans essayeur bij den waarborg op de gou den en zilveren werken te Alkmaar, is benoemd tot controleur bij dat middel te Amsterdam. Tot schoolopziener in hel achtste schooldistrict van de provincie Gro ningen is benoemd de heer E. Huizinga te Veendam. De 2e luit. L. G. A. 11. Féber, van hel 2e reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Indiö.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1