BU1TKNIAMSCiIE BEItlGTEN. f r. a a u r. tegenover een 12-jarig meisje. Naar men zegt is hij door de policie öp heeterdaad betrapt. Te Bergen op Zoom is de overste Kraijenhoff van de Leur op treurige wijze om liet leven gekomen. In den nacht van Maandag op Dingsdag ont stond er brand in zijn huis. In de haast om zich te redden, viel hij van de trappen en bezweek spoedig daarna. Uit Middelburg meldt men dat de heer J. de Decker, Dingsdag avond uit 's Hage aldaar teruggekeerdbij zijne aankomst van den spoortrein met daverende juichkreten werd begroet. Inlusschen had zich ecne talrijke men- schenmassa voor zijne woning verzameld, en toen het tijtuig, dal door honderden gevolgd was, daarvoor stilstond, kwam er geen einde aan de jubelkreten, die eerst ophielden toen de heer d. D. zich op de stoep aan het publiek vertoonde. De Indische begrooting voor 1878 is aan de leden van de tweede kamer rondgedeeld. Daaruit blijkt dat, na uitkcering van de bijdrage aan het moederland ad 10.850 000de dienst een nadeelig saldo zal opleveren van ongeveer 16% millioen. De overschotten van vorige dienstjaren tot 1875 zjjn op 9 millioen na opgebruikt, en door den meerderen aankoop van koffij, ten gevolge van den ruimen kofïijoogst, leverden de diensten van 1876 en 1877 tekorten op. liet nadeelig saldo is hel gevolg van de uitgaven te besteden aan de spoorwegen en de publieke werken op Java, zooals de uitbreiding der spoorweglijncn in Midden Java, de voortzetting van den spoorwegaanleg in de Preanger, de aankoop van den spoorweg Batavia—Buitenzorg, de voortzetting van de havenwerken te Batavia, de beveiliging tegen overstroo mingen. Met het oog daarop wcnscht de regering eene leening aan te gaan van 16 millioen op eene door de wet nader te regelen wijze. Zoodanige leening was reeds onder het vorig ministerie als conditie aangenomen. Waarschijnlijk zal het aanbeveling verdienen dat de staal de lecning ten behoeve van Ned. Indië sluite en dat uit de Indische geldmiddelen de inte ressen en onkosten aan het rijk worden vergoed. De rente wordt berekend op 4% pCt. 'sjaars. 's GRAVENHAGE 20 September. Z. M. de koning-groothertog heeft jhr. Sandberg tot den Essenburg intendant van het kon. paleis en domein het Loo, benoemd tol officier der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is aan den lieer mr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, te. Oostkapelle, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van ridder der Leopoldsorde, hem door den koning der Belgen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Aduard is benoemd de heer A. C. J. F. Bouwmeester, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Rolde. Aan den heer mr. J. V. C. Wickers is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter-plaalsvervanger te Appingedam, en als zoodanig is benoemd de heer mr. A. J. Thomassen a Theussink van der Iloop, advo caat te Slochteren. Bij kon. besluit van 19 Sept. is de aanstelling van dr. A. D. Loman, dr. W. Moll, dr. J. G. de Hoop Schefler, J. G. D. Martens, dr. S. Hoekstra Bzn., mr. C. Pijnacker Hordijk, mr. L. de llartog, mr. J. de Louter, dr. Th. Place, dr. C. 11. Kuhn L.Hz., dr. B. J. Stokvis, dr. H. Hertz, dr. J. L.Chan- fleury van IJsselsteyn, dr. J. W. R. Tilanus, dr. C. L. Wurfbain, dr. L. Lehmanndr. C. J. Matthes, dr. J. D. van der Waals, dr. C. A. J. A. Ou demans, dr. W. Berlin, dr. J. W. Gunning, dr. S. A. Naber, dr. J. C. Matthes, dp. A. Pierson, dr. F. T. 11. Jorissen en dr. C. de Kan, tot ge wone hoogleeraren aan de universiteit te Amsterdamen van dr. W. M. Gunning, dr. A. II. Israëls en dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppcllo, tot buitengewone hoogleeraren aan die universiteit, bekrachtigd. Tot Ieeraar aan de rijkslandbouwschool is benoemd de heer P. Lobman, te Veessen, en tot tijdelijk Ieeraar bij die instelling de heer 11. Bos, te Gro ningen tot Ieeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen is be noemd de heer dr. G. Penon, thans in die betrekking te Warllum. De officier van gezondheid le kl. P. Groeneboom, van het reg. rij dende artillerie, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en de officier van gezondheid le kl. bij de zecmagt 11. L. Koning wordt op non-activiteit gesteld. Door den minister vau koloniën is de hoofdonderwijzer M. P. van Licrop gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor de dienst daar te lande. Blijkens een bij het depart, van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, dd. 17 dezer, zijn de aan den radja van Samalangan gestelde voorwaarden van onderwerping door hem aange nomen en beëedigd. -- Blijkens bij het depart, van marine ontvangen telegraphische berigten zijn de schroefstoomschepcn Batavia en Macassar, respectivelijk onder be vel van de luitt. ter zee le kl. W. van Oorschot en J. C. Commijs, eerst genoemde den 17llCD te Batavia en laalstgemelde den 18',c0 dezer te Port-Saïd aangekomen. In de zitting van de eerste kamer van heden was aan de orde het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede. Daarover werden geene beraadslagingen gevoerd; het ontwerp, een weerklank van de troonrede, werd met algemeene stemmen aangenomen, liet adres zal Z. M. door eene commissie uit de kamer worden aangeboden. Daarna werd overgegaan tot de benoeming van een griffier der kamer, in de plaats van den heer jhr. mr. J. A. Singendonck, wien eervol ontslag is verleend. Gekozen werd jhr. mr. J. K. J. de Jonge, thans commies-grif- fier, met algemeene stemmen, ingaande met 1 October aanst. De heer de Jonge werd terstond door den voorzitter beëedigd en daarna op treffende wijze toegesproken De voorzitter deelde nog mede dat de benoeming van'een commies-griffier later zal plaats hebben en inmiddels de kamer eene voordrag! lot regding der bezoldigingen zal worden loegezendon. De kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Te dezer stede is aangekomen de heer mr. J. P. P. baron van Zsylea van Nijevelt, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. den koning bij de Fransche republiek. - Door het gcregtshof te 'sGravenhage zou heden behandeld wordeu de zaak van Haasevelt, van Wees en Pastor, beschuldigd van diefstal bij nacht door meer dan één persoon, in een bewoond huis, door middel van buiten- braak, inklimming cn binnenbraak, doch ten gevolge der onlviugting van den 2de" besch. werd, op requisitoir van den adv.-gen. mr. Gregory, bevolen dat van Wees andermaal zal worden opgeroepen om te verschijnen in 'shofs teregtzitling van Donderdag 18 October aanst., tot welken dag de behande ling der zaak is verdaagd. Heden middag werd door het hof uitspraak gedaan in de jl. Donderdag gediend hebbende zaken, als van: jl. H. J. G., G. v. d. 1.. en D. v. H. te Zall-Bommelzij werden ter zake van het hun ten laste gelegde: valsch- hcid in geschriften en medepligtighcid daaraan, veroordeeld: G. tot 5 jaren tuchthuisstraf en 4 boelen van ƒ50, v. d. L. lot 4 jaren gevangenisstraf ea 1 boete van 50en v. 11. tot 1 jaar gevangenisstraf en 1 boete van ƒ50; cn 2°. A. F.te 's Heer Arendskerke. Hem w erd wegens diefstal in een bewoond huis met behulp van buitenbraak en iuklimming te Ovezande ge- pleegd5 jaren tuchthuisstraf opgelegd. KKGELA S ES, LONDEN 19 September. De werkstaking van de scheepstimmerlieden aan de Clyde, die in Mei begonnen is, is nu ten einde. De werklieden hebben er in toegestemd, dat de scheidsregterlijke uitspraak zou plaats hebben volgens het door de werk gevers verlangd beginsel. Zij zullen intusschen het werk hervatten. De maarschalk-president heeft aan de stad Chateaudun, wier burgerij zich in den oorlog van 1870 zoo heldhaftig had gedragenmagtiging ver leend het kruis van het Legioen van Eer in haar wapen le voeren. De handelwijze der regering, het verspreiden eener depêche met eene valsche verklaring van den heer Grévy, wordt door het Journ. des Déb. op uiterst scherpe wijze veroordeeld. Dal blad vraagt of de regering thans ook niet den heer Grévy zal vervolgen, wegens het door hem gege ven antwoord. Immers, deze heeft verklaard, dat wat de depêche hem toe schrijft, laster is. Is dat geen beleediging van eene openbare autoriteit! Het is waar, Grévy is niet begonnen; hij heeft slechts geantwoord. Maar ook Gambctla is niet begonnen, toen deze te Rijssel de artikelen van het Buil. des Comm. heeft gebrandmerkt. Waar zou het heen, indien gewone burgers zich vrij mogten verstouten de overheid legen te spreken en zich tegen haar konden bedienen van uitdrukkingen als: /'dwaasheid" en Was ter"? Het kwaad zou zich al meer en meer uilbreiden cn niet te overzien zijn. Laat nog gelden voor Gambetta! Maar hoe! durft ook Grévy zich beklagen? Hij, dien men zoo bescheiden, zoo zachtzinnig, zoo schroom vallig achtte! Nog eens: wien zou men, als het kwaad zoo om zich heen- grijpt, niet belagchelijk kum.cn maken, wien niet kunnen lasteren? Pakt de zaak dus aan, ministers, gij hebt eene goede gelegenheid. Er is eea groote rol aan Grévy toegedacht; zijn brief doet zien, dat hij die niet on voorwaardelijk van de hand heeft gewezen. Waarom dus niet preventie! gehandeld en getracht Grévy van zijne burgerschapsregten te berooven! Niets zou gemakkelijker zijn dan dat, als men zijn brief maar juist wil opvatten en, zoo noodig, er eenige woorden in veranderen, om dien nog duidelijker te maken. Als de regering hem niet vervolgt, waarschuwen wij haar vriendschappelijk dat Grévy een gevaarlijk man voor haar kan worden. De heer Haussmann, gewezen prefect der Seine onder het keizerrijk, heeft zich te Ajaccio candidaat gesteld, onder het patronaat der regering. Om zich bij de kiezers aan te bevelenbrengt hij in herinnering dat hij als prefect der Gironde indertijd te Bordeaux plegtig het keizerrijk heelt geproclameerd, De Temps ontvangt uit Vittel, in de Vogesen, de tijding dat de heer Buffet aldaar bij gelegenheid eener landbouw-tentoonstelling eene rede heeft uitgesproken, scherpe aanvallen behelzende legen de ropublikeinsch-Iiberale meerderheid der ontbonden kamer. Zelfs weigerde hij aan het feestmaal, waarbij dit geschiedde, als voorzitter, iemand die een dronk op de nage dachtenis van den heer Thiers wilde instellen het woord. Volgens de dagbladen van Marseille heeft het comité voor de oprig- ting van een standbeeld ter eere van den heer Thiers reeds eene som van 10000 Ir. bijeengebragt. De jonge Napoleon heeft, om te jagen, voorloopig zijn intrek genomen bij den hertog de Fernan-Nunez, die door zijne vrouw aan de familie Montijo verwant is, en wel op het kasteel Dave, in de provincie Namen. Volgens den Moniteur zal de prins daargedurende den verkiezingstijd in Frankrijk, vertoeven. Rouher moet dit hebben aangeraden daar hierdoor de zamen- komsten lusschen den prins en de partijgangers van het beroep op het volk gemakkelijker kunnen plaats vinden. Bil Men meldt uit Salzburg dat Bismarck en Andrassy, die beiden in liet Hotel de l'Europe aldaar hun intrek namen, Dingsdag avond eene confe rentie hebben gehouden Andrassy vertrok Woensdag; Bismarck zou Don derdag zijne reis voortzetten. Naar men uit Berlijn aan de Heser Zeit. meldt is prins Putbus met de noorderzon vertrokken, met achterlating eener schuld van cenige mü- lioenen. Volgens den Bost is ook een ander hooggeplaatst persoon, lid van een Duitseh gezantschap, totaal geruïneerd, en wel ten gevolge van mis-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2