COURANT. LEIDSCHE VRIJDAG 21 SEPTEMBER. STADS-BERICHT EN. UINNENLANDS<111E BEl'.IGTLN N°. 223. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, met het Verslag der Handelingen Van den Gemeenteraad ƒ3.35, 'sjaars, buiten de erpeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant De prijs der Advertenliën is van 1—4 De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden, brengt bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden voor leden van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, dat overeenkomstig de arlt. 6, 17 en 23 der Wet van 6 Juli 1850 (N°. 39) door de Gedeputeerde Staten bepaald is. dat in liet hoold- kiesdistrict Leiden eene verkiezing zal plaats hebben voor een lid dier Staten op Dinsdag 9 October a. s ter vervanging van den lieer Mr. H. P. j. TOLLENS, die de provincie Zuid-Holland niet ter woon heelt verlaten en in 1880 zoude hebben moeten aftreden, en dat de herslemming, zoo die noodig mocht zijn, zal plaats hebben op Dinsdag 23 October daaraan volgende. De Voorzitter voornoemd, Leiden, 20 September 1877. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 20 September. Bij kon. besluit van 19 Sept. jl. zijn benoemd tot hoogleeraar: in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit Ie Leiden, dr. Th. li. Mac fiillavry, met eervol ontslag uit de betrekking van directeur der rijks veeartsenijschool te Utrecht; in de faciliteit der letteren en wijsbegeerte aan genoimde universiteit, dr. P J. Cosijn; in de faculteit der wis- en natuur- kunde aan de rijks universiteit te Groningen, dr. F. van Calker. Aan bet bij de hoogeschool alhier op 17 en 18 September gehouden admissie-examen hebben deelgenomen 114 adspiranten, waarvan er zich 25 onder het examen terugtrokken. Toegelaten werden 32 adspiranten. Door den heer Tobias du Moulin, te Antwerpen, werd in den loop van liet jaar 1875 aan 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie alhier ten ge schenke afgestaan eene hoogstbelangryke en kostbare verzameling van diamantsoorten van verschillende landstreken afkomstig. Aan dat geschenk heeft genoemde heer thans een tweede, niet minder be langrijk en merkwaardig, toegevoegdte weteneene volledige verzameling van modellen van al de gereedschappen die vereischt worden voor het kloven, snijden en slijpen der diamanten. Deze beide geschenken zijn thans als één geheel in bovengenoemd museum voor het publiek tentoongesteld, terwijl daaraan is toegevoegd eene door den heer du Moulin vervaardigde verklaring, die door de bezoekers bij de be- zigtiging kan worden geraadpleegd en waardoor eene duidelijke voorstelling wordt verkregen van al de geheimen van deze vooral hier te lande zoo belangrijke tak van industrie. Daarenboven is de tentoonstelling zóó inge- rigt en zyn de werktuigen in diervoege geplaatst, dat een vakkundige dadelijk met het bewerken der diamanten eene proef zoude kunnen nemen. Het zal wel geen betoog behoevendat de heer du Moulin dit zoo eigenaardig en in zijn soort geheel eenig geschenk, niet zonder groote kos ten heeft bijcengebragten dat bij mitsdien ten volle aanspraak heeft op de erkentelijkheid onzer landgenoolen door hetzelve zoo geheel belangeloos ten algemeene nutte af te staan. Wij vestigen de aandacht op de hierachter voorkomende aankondiging van de Iloll. ijzeren spoorwegmaatschappijbetreflende het rijden van een pleiziertreinl"e en 2rte klasse, van Rotterdam naar Amsterdam, op Don derdag 27 dezer, waardoor ook aan ingezetenen van Leiden de gelegenheid wordt aangeboden voor lagen prijs een bezoek aan Amsterdam en aan de aldaar gehouden wordende tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid te brengen. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt. dat in het jaar 1878 kunnen worden aangesteld vijftien surnumerairs der directe belastingen, in- en uitgaande regten en accijnsen; dat in de maand Maart van het jaar 1878, op nader te bepalen plaats en dagen, zal worden afgenomen het vergelijkend examen, en dat de verzoekschriften om toelating tot ilat examen vóór of uiterlijk op den l,,tD Februari] 1878 bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomen. De adspiranten moeten, te rekenen van 1 Julij 1878, den ouderdom hebben bereikt van 19 jaar en niet ouder zijn dan 25 jaar. Voor de dienst in Nederl. Indië zullen in den loop van dit jaar nog benoodigd zjjn eenige onderwijzers 3e kl.by voorkeur ongehuwd, in het bezit eener acte van bekwaamheid als hoofd- of als hulponderwijzer. Hoofd onderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponderwijzers, bc- De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, aiieo p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. Cents. ■gels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. neden den leeftijd van 24 jarenen genegen zich als onderwijzer 3e kl. aan 'slands dienst in Nederl. Indië te verbinden, kunnen zich daartoe aan melden bij een op zegel geschreven aan het dep. van koloniën gerigt en aan den heer dr. A. T. van Akeninspecteur van het lager onderwijs in Zuidhollaudte 'sGravenhage, in te zenden request. Ter beoordeeliug van de prijsvraag, betreffende de zamenstelling van een ontwerp van wet voor de regeling van schutterij en militie, zonder dat grondwets-verandering noodig zijzijn door de Vereeniging tot verspreiding van kennis aangaande de landsverdediging uitgenoodigd de hh. Booms, ge- neraal-majoor; Knoop, luit.-generaalPompe, majoor der infanterie; Stork, lid der eerste kamer; Insinger, lid der tweede kamer; prof. Buys; m'. Jacq. Wertheim, majoor der schutterij; Knight, kolonel der schutterij; Jeekel, gepens. luit.-ter zee en majoor der rustende schutterij. Van de 217 adspiranten voor den eersten cursus aan de kon. milit. akademie hebben 63 voldaan. 56 zijn voorgedragen tot plaatsing by het wapen hunner keuze. De overige 7 zullen weliigt bij een ander wapen geplaatst kunnen worden. Op 18 September jl. is door de policie te llattem in beslag genomen een valsch munt billet, groot 10. n'. 739 B B, gedagteekend 1 November 1871, voorzien van de naamteekening van Bosse, terwjjl de heer van Bosse destijds minister van koloniën en de heer Blussé minister van financiën was. De valschheid is voorts te herkennen in de kleur van het papier, in het ontbreken van den regtervleugel in het beeld, ter regterzijde van 's rijks wapen aangebragl, en in het ontbreken der watermerken. Te Haarlem is tot hulponderwijzer aan de school B. benoemd de heer J. Bakewelte Leiden. Z. M. de koning is gisteren ten 12 ure te Amsterdam aangekomen, alwaar hij werd opgewacht door Z. K. H. prins Hendrik. De vorsleljjke personen begaven zich van het slation naar het Amstel-Hótel en bragten daar een bezoek aan de hertogin van Nassau. De koning reed daarna met prins Hendrik naar het paleis op den Dam, waar het déjeuner werd ge bruikt. Daarna begaven de hooge bezoekers zich naar Arti, waar eene internationale tentoonstelling van photogiaphiën is geopend. Vervolgens be zochten de vorstelijke personen het Oudemannenhuis, waar de heer den Tex Z. M. verzocht de tentoonstelling van schildcrjjen Ie willen openen. Per extra-trein keerde Z. M. naar de residentie terug. - Aan de te Alkmaar bij gelegenheid van de laudbonw-tentoonstelling gehouden harddraverij hebben 20 paarden deelgenomen. De prijs, een zil veren servies met bladuitgeloofd door de afd. Alkmaar der Holl. maat schappij van landbouw, is behaald door een paard van den heer Doonte 's Gravenhage; de le premie, twee zilveren presenteertrommels met blaadjes, uitgeloofd door de Vereeniging "Eendragt maakt Magt", door een paard van den heer van Santen, te Rotterdam; de 2e premie, een lepeldoosje met zilveren lepeltjes, uitgeloofd door de Vereeniging "Eendragt maakt Magt", door een paard van den heer Schilder, te Spierdijk. Nabij Werkendam vielen Maandag II. een voerman en twee jongens met eene bespannen kar van den dijk. De voerman werd zoodauigverwond, dat de dood onmiddellijk volgde. De jongens bekwamen geen letsel. Uit Almelo meldt men: Eene aanzienlijke dame, die hier geheel alleen een groot huis bewoont, is dood op hare legerstede gevonden. Toen men haar aldus vond, was zij, volgens geneeskundige verklaring, reeds 24 uren dood. Bij haar testament heelt zij o. a. de volgende legaten gemaakt, als: ƒ20000 aan het geref. weeshuis6000 aan de gercf. armen, ƒ2500 aan de r. k. armen, 1250 aan de Israël, armen, allen alhier: ƒ2000 aan het doofstommen-instituut le Groningen en /2000 aan het blinden-instituut te Amsterdam. Te Assen is Maandag avond 11. in den Katlengang een ongeveer 15-jarig meisje op erge wijze mishandeld. Zij werd voor dood van de straat opge nomen. Later is zij echter weer bijgekomen en naar de woning van haren vader overgebragt. Naar den dader wordt door de justitie ijverig gezocht. Te Harlingen is dezer dagen een knaap onder het krijgertjes-spelen met een anderen op den vloer gevallen en met het hoofd tegen de planken teregt gekomen. Aanvankelijk scheen hoofdpijn het eenige gevolg van den val te zijn, maar den volgenden ochtend is de knaap aan de gevolgen van herschenschudding bezweken. Te 's Hertogenbosch is gevankelijk binnengebragt een landbouwer, oud 66 jaren, woonachtig te Nitcnen, beschuldigd van onzedelijke handelingen

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1