I Bij den gemeenteraad van Parijs is een voorstel ingekomen, strek- kende om op de Place St. George een standbeeld op te riglen voor Thiers 1 en hel plein le noemen Adolf-Thiers-plein. noodlottig gevolg dat het been van een hunner, een 60-jarig man, tusschen den wand der loods en de plank, over welke de inlading geschiedde, werd verbrijzeld. Men gelood dal het been zal moeten algezei worden. Te Zuidlarcn is Maandag avond een nabij het station op post staande wisselwachter door een sneltrein overreden en gedood. Zondag II. is Ie Stratum, nabij Eindhoven, een hevige brand uitgebar sten. Vier aaneengebouwde woningen met bijna deu geheelen inboedel werden door hel vuur vernield, liet volgende ongeval deed zich daarbij voor: een kindje, dat met de wieg, waarin het lag te slapen, buiten het brandend gebouw was gedragenscheen niet ver genoeg van het vuur te zijn verwijderd; althans op een onbewaakt oogenblik werd de wieg uog door de vlammen bereikt, met het ongelukkig gevolg dat, alvorens hulp kwamde wieg met het kindje was verbrand. Eergisteren morgen is de zoon van een ingezeten van Venlo, die zich als commies met zijn makker tusschen Velden en Arcen in dienst bevond, door twee slroopcrs in de borst getroffen; zijn leven is niet buiten gevaar. Zijn makker bleef ongedeerd. De daders zijn niet bekend, doch waar schijnlijk boeren uit den omtrek. •sGRAVENlIAGE. 19 September. De officier van administratie le kl. J. G. liebelaar, dienende aan boord van de instrnctiebrik Zeehond, wordt op non-activiteit gesteld en vervan gen door den officier van administratie 2" kl. C. H. S. Pastor. Z. M. de koning vertrok heden ochtend per Rijnspoor ten 10 U ure naar Amsterdam. Tegen 6 ure keert Z. M. alhier terug. Z. M. de koning zal morgen namiddag ten 5y2 ure de commissie uit de tweede kamer ontvangen belast met de aanbieding van de candidatcnlijst voor het voorzitterschap. Ten gevolge der goedkeuring van het raadsbesluit tot verbrecding der Lange Poolen alhier hebben burg. en weth. voorgesteld over te gaan tot den aankoop van negen panden aldaar. De meeste eigenaren hebben zich bereid verklaard hunne eigendommen tegen 15 November aanst. aan de ge meente al te slaan voor de bedragen, waarop de verschillende panden door de drie aangewezen deskundigen geschat waren. Die aankoop zal eene uit gave vorderen van ƒ435,000, welke echter niet anders dan door eene leening kan worden gevonden. Met het oog op den korten termijn, legen welken over dat geld moet worden beschikthebben burg. en weth. den raad voor gesteld te besluiten tot het aangaan eener geldleening van 450,000, terwijl de verkregen ondervinding hun vrijheid geeft te adviseren om die leening weder tegen eene rente van 4 pCt. aan le gaan. Aanstaanden Vrijdag zal over dal voorstel worden beraadslaagd. Heden werd aan het ministerie van biunenl. zaken aanbesteed het her stellen van het metselwerk met de ramen van de hofzaal op het Binnenhof alhier en het maken van een nieuwen bordestrap. Minste inschrijvers waren de hit. J. van Lith Jr. en A. P. van Dam alhier voor ƒ8900. Omtrent de ontvlugting van de twee gevaarlijke personen uit de ge vangenis te dezer stede, verneemt men nog de volgende nadere bijzonder heden; De ontkoming is niet het gevolg van een oogenblikkelijken inval om hun verblijf te ontsnappen, maar schijnt de uitvoering van een sinds lang bij hen gerijpt plan. Immers gebruikten zij om hunne ontvlugting te ver gemakkelijken een touwladder, een voorwerp dat, vooral in gevange nissen. zoo maar niet voor het grijpen ligt. Integendeel getuigde de kunstmatige vlechting van verschillende eindjes touwdie verbonden door koordjes, het uitbrekingsmiddel vormden, van een langdurigen en vernuftigen arbeid voor het herkrijgen hunner vrijheid. De beide gedetineerden, die in een der cellen van de bovenverdiepingen opgesloten warenmoesten op de plaats water halen lot reiniging van hunne verblijfplaats, welke corvee in tegen woordigheid van een bewaker behoort verrigt te wordenmaar ditmaal zonder tóezigl werd vervuld. De weg om te ontsnappen lag dus open, de avond cn de afwezigheid van de schildwacht, die eerst ten 8 ure zijn post op de binnenplaats betrekt, bevorderden hun plan. Vermoedelijk is de lad der herhaalde malen naar de hoogte geworpenten einde een daaraan be werkstelligde haak vast te zetten en toen dit maar al te zeer gelukte, mag men aannemen dat langs den trap hel dak bereikt werd, van waar langs goten of muren een vrij terrein opgezocht werd, waarna de logt verder is voortgezet. BUITENI.AM)SCIIE BEBIGTEN ESGELA X O. LONDEN. 18 September. Een aantal Engelsche genootschappen van liefdadigheid, die in de Ver- eenigde Staten en in Canada gevestigd zijn, hebben te Philadelphia eene vergadering gehouden en eene vcreeniging opgerigt, die den naam zal dra gen van de Noord-Amerikaansche St. George-Vereeniging. Het doel dier vereeniging zal zijn, hulp te verleenen aan hulpbehoevende Engelschen in Noord-Amerikade herinnering aan Engelands roemrijke historie levendig te houden, en de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Engeland en de Vereenigde Stalen te bevorderen. ntANHRlJR. !.a France bevat een brief van den heer Grévy aan den hooldredac- teur de Girardin, waarin hij schrijft: 'Hoewel het mijne gewoonte niet is, van dwaasheden die men mij toeschrijft, kennis te nemen, kan ik toch de zonderlinge depêche, die uw nommer van 16 September mij heeft leeren kennen, niet zonder wederlegging laten; vergun mij iu uw blad te verkla ren, dat de houding cn taal, welke die depêche mij toeschrijft, niets dan laster zijn". Aanleiding tot dit schrijven gaf eene depêche van den prefect van de Vendée, waarin deze het volgende mededeelde: »De heer Grévy is naar het departement der Jura teruggekeerd en heeft zich aan de bemoeijin- gen der linkerzijde onttrokken, llij heeft aan verscheidene personen ver klaard dal hij lot geen prijs in het aanvaarden van de leiding der repu. biikeinsche partij bewilligen zou, welke slechts één ding te doen had: zich met den maarschalk-president le verzoenen". - De Univers ziet niet in waarom de verkiezingen reeds op 14 October moeten gehouden worden. Volgens dal blad bestaat er geene wetsbepaling die daartoe verpligt. Men zou even goed lot 14 December kunnen wachten, Uitstel kan v0or de regering nog winst opleveren. Daardoor zag zij toei, reeds haar grootsten tegenstander uit den weg geruimd en langs dien weg zou zij misschien Gambelta nog achter slot en grendel zien gebragt. - Het ministerie van onderwijs heeft een statistiek laten opmaken tit het aantal boekwerken, handschriften, enz. van alle openbare bibliotheken in Frankrijk. Deze statistiek is thans in het Journ. off. bekend gemaakt, i Daaruit blijkt dal de nationale bibliotheek meer dan 500,000 boekdeeiei bevat, de bibliotheek van het instituut ruim 100,000, die van de kamer I van afgevaardigden 50000. 01'1TSCM LAK D. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. heeft eene firma te Berlijn een con- tract gesloten voor de levering van 65000 tenten ten behoeve van het Rus- sische leger. Het gehecle aantal moet binnen vier weken worden afgele- verd. Reeds een duizendtal personen zijn met dat werk bezig. I Bij de regtbank le Stade wordt thans een proces gevoerd tegen 1500 personen, deels wegens verkoop, deels wegens koop van llamburgsche en Brttnswijksche loten, die in Pruissen verboden zijn - Te üeutz is het station van den Berg-Markischen spoorweg afgebrand. De brand moet ontstaan zijn door het omvallen van een petroleumlamp. TUKKIJË. Van de hevigheid van den nabjj Plewna gevoerden strijd kan men zich een denkbeeld vormen, wanneer men leest hetgeen daaromtrent door een correspondent van de Daily Metcs wordt gemeld: Generaal Skobelef verloor, volgens zijne eigene opgave, bij het bestormen der redoute op 11 Sept., 2000 man en 's namiddags, gedurende het bezet houden der redoute tegen de- aanvallen der Turkennog eens 1000 manzijne bataillons verdwe nen als bij tooverslag. Een bataillon jagers smolt tot op 160 man, eene compagnie van 150 man op 40. Het verlies van officieren is buitengewoon groot; slechts één regimentscommandant en naauwelijks een paar batail- lons-kommandanten overleefden den vreessclijken dag. SkobelefT alleen bleef ongedeerdhoewel hij zich vaak blootstelde en meermalen de redoute be zocht om zijne manschappen aan te vuren. Hoe dringend en herhaaldelijk hij ondersteuning vroeg, is reeds vroeger gemeld. De hulp, die ten slotte gezonden werdwas te zwak en kwam ook te Iaat. Het langste hield een jong officier met een handvol manschappen zich in de redoute slaande; zij vielen lot den laatsten man daar zij weigerden te vluglcn. Skobelef! was verbitterd en driftig; zijn degen was gebroken, zijn uniform met modder bespat, zijn gezigt zwart van het kruid en zijne oogen ontstoken, 'sAvonds werd hij iets kalmer en zeide: elk heb hel mogelijke gedaan, meer kon ik niet. Mijne afdeeling is voor de helft vernietigd; mijne regimenten beslaan niet meer; ik heb geene officieren over. Men zond mij geene versterkingen; ik verloor drie stukken geschut. Ik maak niemand een verwijt. Het was Gods wil". Volgens eene opgave uit het Russische hoofdkwartier te Poradim be droeg het getal gewonden, die na de jongste gevechten nabij Plewna de verschillende verbandplaalsen passeerden: 239 officieren en 9482 minderen, Het getal dooden wordt op 3000 gesciiat, doelt hel was nog onmogelijk dit met juistheid op te geven. Het geheele verlies der Russen bedroeg om streeks 300 officieren en 12500 manschappen. Het Rumeensche leger had tot den 14den 's ochtends aan dooden en gewonden een verlies van 60 offi cieren en 3000 soldaten. Men gelooft niet dat de Russen meer aan een nieuwen aanval kunnen denken, alvorens zij versterking hebben ontvangen. Intusschen blijft het vuren van en op de Grivica-redoule aanhouden. -- Naar men uit Bucharest aan de Weener Presse meldt zouden 340 Israëliten uit Turkije in die stad aangekomen en onder de bescherming ge steld zijn van den Oostenrijkschen consul, nadat zij zware mishandelingen van de Bulgaren ondergaan hadden, twaalf hunner rijke geloofsgenoolen vermoord warenverscheidene vrouwen en meisjes aan de ergerlijkste wan daden hadden blootgestaanen de overblijvenden slechts aan de bescherming der kozakken hun leven te danken hadden. PER TELEGRAAF. 's GRAVENHAGE 19 September. Door Z. M. zijn benoemd aan de univer siteit te Leiden: tot hoogleeraar in de geneeskunde dr. Mac Gillavry, direc teur van de rijksveeartsenijschool tc Utrecht; lot hoogleeraar in de letteren en wijsbegeerte dr. P. J. Cosijn. WEENEN, 18 September. Aan de Pol. Corr. wordt uit St. Petersburg gemeld, dal alle op wapenstilstand of bemiddeling betrekking hebbende ge ruchten in builenlandsche bladen verzinsels zijn. Uit Bucharest werd den 18d,n aan het blad gemeld dat bij Plewna bet artillerie-gevecht voortduurt. ST. PETERSBURG, 19 September (officieel}. Uil Gorni-Studen wordt van 17 dezer gemeld, dat de insluiting en hel beschieten van Plewna voortdu ren. De batterijen, gesteld op de door den grootvorst gekozen position, brengen den vijand groote schade toe. Generaal Radelzky meldde uit den Schipka-pas, dat na een bombardement van vijf dagen de Turken onverwachts ten drie uur 's morgens storm lie pen op het fort Nicolaas. Ten vijf uur had de aanval over de gansche linie plaats; 20000 man Turkschc troepen namen er aandeel. Na een gevecht van negen Uren werd de vijand niet ontzaglijke verliezen afgeslagen, liet ver-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2