PER TELEGRAAF. Burgerlijke ADVERTENTIEN ee,olg (laarvan is geweest, dal thans niet zoo wordt geijverd legen het iii dienst treden der militaire dienstpligtigen. Hier mag derhalve worden gezegd, dal wederkcerige achting hel gevolg is geweest van de nadere kennismaking, gene zaak echter wordt door Lotliaringers en Duitschers zeer bejammerd, het bezwaar namelijk dat door beider zoo verschillende taal in den omgang wordt veroorzaakt, hetgeen afbreuk doet aan het vertrouwelijk karakter van het onderling verkeer. Dezer dagen werd door de Berlijnsche policie eene dame aangehouden. In een prachtig blaauw zijden gewaad en met eene houding zoo trolsch en fier als eene echte Spaansche vrouwverscheen zij in het lokaalalwaar zij voor de beambten werd gebragt. Nieuwsgierig keken deze op. waarna een hunner tot aller verbazing uitriep: «Zoo, Wichmann, oude jongen, hebben we jou toch eindelijk weer in handen? Wat zie je er deftig uil!" /'Ik hebniet de eer, mijnheer stamelde zij bedeesd en keek Item vragend aan. De ander liet zich evenwel niet van zijn stuk brengen maar rukte haar de fraaije Mozarlpruik van het hoofd enonder een algemeen gelach herkende men in de vermeende dame den vroeger veroordeelden Wichmann, die sinds eenigen tijd uil de gevangenis op Plotsenzee was ontsnapt. TVRHIJË. De Porie heeft aan hare vertegenwoordigers in het buitenland eene dépêche gezonden, waarin zij opkomt tegen de handelwijze der Russen, die verschillende handelsvaartuigen, welke zij genomen hadden, niet als prijzen opbragten, maar aan de vlammen prijs gaven. Indien de Turksche rege ring, aldus wordt in de dépêche gezegd, dit voorbeeld wilde volgen, zou haar de gelegenheid daartoe niet ontbrekenmaar zij heeft zich tot dusver onthouden van alles, wat niet voor de militaire operation gebiedend nood zakelijk was. De correspondenten van de Times en de Daily News deelen verschil lende beriglen mede omtrent den strijd nabij Plewna, voor zooverre zij daarvan ooggetuigen waren. Daaruit blijkt dat de bestorming van de uiterst sterke positién der Turken van de Russen en de Rnmeniërs zware offers heeft geeischt. De gevechten, waren moorddadig en bij honderdtallen wer den de aanvallers weggemaaid. De moed der Russische soldaten, die onder het hevigste vuur de stoimladders beklommen, was boven allen lof verhe ven, maar al wat de ladders beklom, werd gedood. Van het bemagtigen van de redoute bij Grivica hadden die berigtgevers niets gezien. De redoute van Grivica, die in de magt der Russen is, werd bemagligd door het regiment van Archangel; de kommandant, kolonel Schmitler, ad judant des keizers, sneuvelde terwijl hij eigenhandig het Russische vaandel op de borstwering plantte. Uit Bucharest meldt men aan de Weener Pol. Corr.: Toen generaal Skobelcfl de eerst veroverde redoutes na zes bestormingen moest verlaten, had hij de helft zijner manschappen en drie stukken geschut verloren. Door de Turken in de engte gedrevenvroeg hij herhaaldelijk om hulp. Deze werd Item door den onderchef van den generalen staf, generaal Lewibky, geweigerd, en toen hem toch eindelijk versterking werd toegezondenkwam 4\e te laat. De hoofdredoute Grivica is nog in handen der Russen en Ru- meuiers, die zich aldaar hebben versterkt. Het beschieten van Plewna wordt voortgezet, liet totaal verlies der RumeniSrs in de laatste gevechten bedroeg 1500 man aan dooden en gekwetsten. Van Mehemed Ali is, van 13 September, het volgende berigt ontvan gen: Gisteren verliet de divisie onder Hassan Djuma en kwam 's avonds te Cavadjade Circassiers dreven 3000 kozakken terug; Baker-pacha versloeg met een bataillon voetvolk en een regiment paardenvolk vier bataillons en een regiment ruiterij ondersteund door een batterijde Russen verloren 100 dooden. Het elfde korps van den vijand verliet Tirnova en trok op naar Biela. ter versterking van het twaalfde en dertiende corps. Vier dui zend Russen schoten met kanonnen Gouidiz in brand, maar weiden terug geslagen met een verlies van 150 dooden. Suleiman Pacha berigtle den 14de°, dat de Circassiers den vorigen dag 500 Russen versloegen bij Elena52 dooddenen Ganatokoi in brand sla ken. In de Schipkapas staakte de vijandvan wien verscheidene kanonnen gedemonteerd waren den 1411™ ten 4 ure het vuur. De Turken boin- bardeeren hem zonder ophoudenook 's nachtsom hem te beletten de bressen t e herstellen. Te Bucharest zijn de onrustbarendste geruchten over de verliezen der Rnme niërs in omloop; van de 24000 man, die aan den strijd voor Plewna deel nemen, zouden reeds 6000 a 7000 buiten gevecht gesteld zijn, en ooggetui gen beweren, dal van het geheele Rnmeensche leger hoegenaamd niets tereglkomt, indien de beslissing niet binnen één of twee dagen valt. Men is ook zeer ontevreden over de wijze waarop de Rumeensche troepen op bet slagveld door de Russen worden behandeld. Wanneer, zegt men, bevel tot den aanval gegeven is. worden de Russische troepen met artillerie in een halven cirkel achter hen geplaatst, zoodal een teruggaande beweging onmogelijk is. Een gewond Rumeenseh officier vertelde: "Wij hadden de keus tusschen mogelijkheid en zekerheid, tusschen de Turksche kogels die ons konden en de Russische kogels die ons moesten treffen. Wij kozen van twee kwaden het geringste en gingen werktuigelijk tegen het Turksche vuur in, om eerst tot bezinning te komen, als de Turksche kogels geheele gelederen nedermaaiden." ATHENE16 September. De Turken ondervinden moeijelijkheden bij het provianderen van Plewna. Chivro is naar Oskamia vertrokken, om het bevel te aanvaarden over hel corps, bestemd om Plewna te ontzetten. Men hoopt dat Osman-pacha inmiddels kan stand houden. De Duitsche gezant te Konslantinopel heeft uit naam van Rusland vermo gen tot de Porie geriglwegens het geweldadig wegvoeren van Christelijke familién, te huis behoorende in Mingrelie. RAGUSA 16 September. De Montenegrijnen zijn gisteren begonnen met Beiek Ie bombarderen, welke plaats, wegens de overmagl der aanvallers, vermoedelijk niet tegen hen bestand zal zijn. Het plan is ook eeu aanval op Trebinje te doen. ST. PETERSBURG 16 September. Een telegram van grootvorst Nicolaas uit Poradin van den 15'I,D meldtDe batterijen beschoten den IS'1"1 en 14,le0 lol 's avonds 6 uur Plewna. De Turken beantwoordden hel vuur niet en schenen de ammunitie te sparen voor het geval dal weder een bestorming plaats vindt. Den 14J,° openden de Turken des avonds een lievig vuur tegen de Grivica-redoute en vielen deze vervolgens aan, doch werdenonder mede werking van onze en van de Rumeensche reserve, teruggeslagen. De strijd duurde 3& uur. lieden gaan wij voort de stellingen van den vijand te be schieten; de stad staal in brand. LONDEN, 17 September. De Daily Telegraph meldt, dat Stanley den 8'° Augustus te Embouza, ter westkust van Afrika, is aangekomen, de Lualaba onderzocht en de identiteit van deze rivier met de Congo geconstateerd heeft. LONDEN, 17 September. De Times meldt: Ostrog. 16 Sept. Prcscycka heeft gecapituleerd. Uit Bileh wordt berigtdal de belegerden aldaar aan zoek hebben gedaan om te capituleren. PARIJS, 17 September: Iu de wijnbouvversvergadering te Caslillon heeft de minister Decazes eene rede uitgesproken. Met nadruk betoogde hij, dat de Fransche regering zeer vredelievendgezind is, en dat Europa goed begre pen heeft den uitsluitend deliniliven aard der militaire reorganisatie. Europa heefl sympathie voor Frankrijks vreedzame houding. PETERSBURG, 17 September. Poradin 16. Hel bombardement van Plewna werd gisteren voortgezet. De Turken beantwoordden hel vuur bijna niet. Aan vorst Karei van Rumcnië is de ridderorde van den It. George verleend. KONSTANTINOPEL. 16 September. Depêche van Osman-pacha: Acht Rus sische kolonnes hebben Plewna aangetast, doch werden ingrooteverwarring teruggeslagen, meteen verlies van 15000 man. drie stukken geschut en een aanzienlijke hoeveelheid munitie. De Russen hadden drie redoutes genomen welke zij echter weder verloren. KONSTANTINOPEL, 17 September. (Reuter.) Suleiman-pacha heeft op 16 September het fort Sl. Nicolaas in den Schipka-pas bemagligd; op dat fort wappert thans de Turksche vaan. Deze bemagtiging werd voorafgegaan door vreeselijke aanvallen van de Russen op de Turksche positiën die den weg naar Grabova beheerschen. I N .G E X ft A II E X. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje in uw veelgelezen blad voor het volgende: lk ben gisteren morgen in de Marekerk geweest. Wat was dat een drukte bij het hokje, waar plaatsbriefjes uitgegeven werden. Ik vroeg om eene plaats voor een dubbeltje. Zij waren er niet meer, kreeg ik ten ant woord. lk ging aan een bank staanmaar weldra kwamen er een paar heeren in die bank, die na mij plaats gevraagd en gekregen hadden. Dal vond ik niet eerlijk en ik liep weg. In het voorbijgaan merkte ik, dat er nog meer standjes waren over de plaatsen. Waar moet het heen met de stichting in de openbare godsdienstoefening! Ik heb gehoord, dat de arme menschen ook niet meer in het ruim mogen zitten, al staan er verschei dene stoelen ledig. Maar dat is onmogelijk. Als het kerkbezoek veel min der wordt, dan heelt de gemeente-commissie het op haar geweten. UEd. Dienaar, J. N. v. d. R. ONDERTROUWD: C. A. Kuipers, jm. 29 j. en J. Krieger, jd. 20 j. Mr. B. Ort, jm. 23 j. en H. J. A. A. Ilarlcvelt, jd. 18 j. A Madcr. wedr. 38 j. en M. Spanjaart, wed'. 44 j. N. Huntelman, jm. 26 j. en M. van Wijk, jd. 25 j. A. YV. Nieboer, jm. 24 j. en M. Termeer, jd. 37 j. J. J Rozier. wedr. 33 j. en P. M. Baars, jd. 36 j. W. van Maris, jm. 29 j. en M. Albert, jd. 21 j. J. J. van YVeeren, jm. 23 j. en M. Stouten, jd. 29 j. A. Isebree Moens, jm. 30 j. en 11. G. C. M. Kolff vau Oosterwijk. jd. 28 j. II. 11. Kievits, jm. 30 j. en J. A. Radema ker, jd. 28 j. P. A. Schuurman, jm. 23 j. en jonkvr. J. YV. van den Bosch, jd. 30 j. Bevallen van eene Dochter M. E. A. RUTGERS VAN DER LÜEFF FOCKEMA. Barchem. 15 September 1877. Bevallen van een Dochter P. v. d. KLOOT, gcb. RI.INSBURGEIl. Leiden. 16 September 1877. Bevallen van een Zoon J. HUGE, geliefde Echtgenoote van P. FONTLIN I'z. Leiden, 16 September 1877. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon li. DRIESSEN VAN DER KLUGT. Leiden, 17 September 1877. Voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van Prof. Dr. J. A. BOOGAARD ontvangen, betuig ik, ook namens mijne kinderen, mij nen hartelijken dank. Huize Vreewijk, bij Leiden, A. J. RIJSllOUYVER 15 September 1877. YVed. J. A. Boogaard. Voor de talrijke bewijzen van deelneming, bij de geleden verliezen on dervonden, betuigt de Ondergcteekende zijnen dank. Leiden, 17 September 1877. C. II. FELIX.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3