voor 1877, verschillende verhoogingen voorgesteld. Onder de gevraagde som men zijn ook begrepen de gelden noodig tot het verriglen van herstellingen in het aangekochte huis naast de kon. bibliotheek, dat als hel ware een gevel met deze instelling heeft en cene zeer groote uitbreiding van ruimte verschaft. Ook is eene verhooging voorgesteld van ƒ8000, tol betaling der kosten wegens den aankoop van de regtsgeleerde, uit meer dan 16000 dee- len bestaande, boekerij van den ruslend-hoogleeraar mr. J. de Wal. Na onderzoek is het gebleken, dat deze verzameling bijzonder rijk is aan wer ken over de wetgeving en de geschiedenis der wetgeving in en builen Neder land, over het strafregl en de strafwetgeving, over het handelsregt, over het oud-llollaudscli regt en staatsbestuur en over letterkundige geschiedenis. 's GRAVENIIAGE17 September. Het heeft Z. M. behaagd, bij besluit van 13 Sept. 11., ter zake der krijgsverrigtingen in Atchin, en wel bijzonder gedurende de maanden Sep tember en October 1876, de volgende onderscheidingen te verlcenente we len: 1". te benoemen: a. lot ridder 3' kl. der Militaire Willemsorde den generaal-majoor G. 11. T. Wiggers van Kerchcm; en b. tot ridder 4C kl. dei- Militaire Willemsorde den majoor der inf. F. G. Burgers; de kapiteins der inf. .1. C. Schmidt en 11. E. Schoggers, den officier van gezondheid 2® kl. W. Hamaker; de le luitt. der inf. J. F. Smith, A. G. Popelier en C. .1. Laceullc; de 1' luitt. der art. J. F. Dormaar en K. G. A. Veuier; de 2e luitt. der inf. G. P. de Neve en H. A. L. Wichers; den sergeant-majoor der inf. P. Jobsc; den ziekenvader A. J. Muls; den sergeant der mineurs en sappcurs G. F. Frensel, sedert tijdelijk gegagcerd; den korporaal der inf. R. 11. Men- ninga, sedert bevorderd tol fourier; den ziekenoppasser J. Ie Feber; de fuseliers J, B. kenckenbrinksedert gegagcerdH. van der Slraatcn en W. J. C. Jouby; de kanonniers 2* kl. K. J. F. Vodegel, sedert kanonnier 1' kl.en K. A. Meester, sedert bevorderd tol korporaal; den mineur 1' kl. G. Iluizer, en de Amboenesche fuseliers A. Malonda, sedert bevorderd tol korporaal, A. Bengali en D. Rotly; 2°. toe le kennen de eere-sabel met het gebruikelijk opschrift aan: den luit.-kolonel van den generated staf H. F. Meijer; den kapitein van dien staf F. C. E. Meijer; den kapitein der inf. F. W Beeckmau, en den 2'" luit. der inf. A. A. Schutter; 3°. bij afzonder lijke dagorders, zoowel in Indië als in Nederland, eervol te doen vermel den: den sedert als luit.-kolonel gepeus. majoor der inf. E. V. Jelles; de kapiteins der inf. II. Hamakers en F. II. Schoemaker; de 1® luitt. der inf. M. llooghwinkclII. C. P. de Ilruyn, H. M. Mahne, 11. W. Nijenhnis, J. W. van Vooren, W. T. N. von Geusau, II. G. Balfour van Burleigh en T. A. de Man, laalslvermelde gedetacheerd van hel Nederl. leger; den 2,D luit. der inf. J. Kobus; den sergeant-majoor der inf. A. M. C. Dcsprets, sedert bevorderd tot adjudant-onderofficier, dienstdoende als officier: den sergeant der inf. J. Meijer; den fourrier der inf. J. T. B. Lieberknecht den korporaal der inf. 11. A. Jalink, sedert bevorderd tot sergeantden korporaal der mineurs en sappeurs F. D. Mulder; den korporaal-teekenaar F. A. von Görschen; den ziekenoppasser K. Roos; de fuseliers H. Speek, S. B. Schoonejans en C. A. Behude; den cavalerist 2® kl. V. F. de Roo, en den mineur 1® kl. P. Flisijn. Boor Z. M. is aan den voor de dienst in lndie bestemden soldaat A. Biittner, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de Buitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. Aan den heer J. G. Cocnen is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Zalt-Rommel, onder dankbe tuiging voor de trouwe diensten den lande gedurende 51 jaren bewezen. Be kapitein-luit. ter zee G. Bijl de Vroe, 1® officier, en de luit. ter zee 1® kl. E. J. Hoos, beiden van het wachtschip te Willemsoord, worden op non-activiteit gebragt, en eerstgenoemde vervangen door den kapitein- luit. ter N. Mac Leod. Z. M. de koning heeft heden ochtend ten 10 ure in lid. paleis de her kozen of nieuwbenoemde leden der beide kamers van de staten-generaal beëedigd. In cene vereenigde zitting van de beide kamers der staten-generaal had lieden de opening plaats der zitting 1877/78. Be heer de Vos van Steenwijk, die den voorzittersstoel bekleedt, opent, nadat de leden der beide kamers zich in de vergaderzaal der tweede kamer vereenigd hebben, tegen half één ure de zitting, en laat een koninklijk besluit van 6 September jl. n\ 5, houdende zijne benoeming lot voorzitter der eerste kamer gedurende het aanstaande zittingjaar, door den griffier dier kamer voorlezen. Be voorzitter, wien derhalve, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 d r grondwet, de leiding der vergadering is opgedragen, benoemt eene com missie van 18 leden, die Zijne Majesteit den koning bij Iloogsldcszelfs aan komst in tiet gebouw der staten-generaal zal ontvangen en in- en uitge leide doen. Be ministers, hooiden van ministeriële departementen, de kanselier der beide orden en de leden van den raad van state vervoegen zich ten één ure mede in de vergaderzaal. Zijne Majesteit de koning, die zich met Z. K. 11. prins Hendrik op de in iiet programma voor «ie opening van de vergadering omschreven wijze naar het gebouw van de tweede kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aangekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Zijne Majesteit tie koning plaatst zich op den troon en houdt, terwijl Z. K. II. prins Hendrik naast Hoogstdenzelve gezeten isde volgende openingsrede Mijne Heerex!' Hel verheugt Mij, de Vertegenwoordigers van liet Ncderlandsche Volk weder vergaderd te zien. Be algeuieene deelneming in den rouw die Mij en Mijn Huis trol door liet overlijden van 11. M. de Koninginbew ees op nieuw hoe naaiiw Mijne onderdanen met het Koninklijk Huis zijn verbonden. Mijne betrekkingen met de vreemde Mogendheden laten niets te wenschen over; geone stoornis werd daarin gebragt door den oorlog in het Oosten. Be oogst der veldvruchten en de opbrengst der visscherijen zijn voldoende; de veestapel vereiseht nog voorzorg. Be handel is over hot algemeen dc crisis, die sedert eenigejaren lieerscht nog niet le hoven. Van het ten vorigen jare geopende Noordzeekanaal wordt een druk s» britik gemaakt; ook dc verbeterde haven le tlarlingen, en de kracht! voortzetting der werken aan den Nieuwen Maasmond komen der scheep vaart ten goede. Be toestand der geldmiddelen mag bevredigend heeten; verbeteringen i« het belastingwezen zullen aan Uw oordeel worden onderworpen. Ik waardeer dc belangstelling in kunst en nijverheid, bij onderscheidene tentoonstellingen hier te lande gebleken. Be zee- en landmagt kwijten zich voortdurend mei toewijding van hare belangrijke pliglen. Be diensten door heide wapenen in het Noorden van Sumatra bewezen verdienen dank en lof. Nu, sedert maanden, in Grool-Atjeh greene militaire operatiën noodig zijn geweest, koester Ik de hoop. dal na de onderwerping van nog enkele onderhoorigheden, linze krijgsmagt aldaar aanmerkelijk zal kunnen worden verminderd. Voor het overige is dc toestand van Nederlandsch-Indië voldoende; voor- stellen bclrellende den aanleg van werken, die tot vermeerdering der volks- welvaart op Java moeten leiden, zullen U bereiken. Een wetsontwerp lol vermeerdering der arbeidskrachten in Suriname komt weldra tol Uwe kenuis. Ter voldoening aan de Grondw et zal een nader voorstel worden ingediend tot verhooging van hel getal leden der Tweede Kamer. Ik reken op Uwe bereidwilligheid om nuttige en noodigc verbeteringen in verschillende deelen der wetgeving le helpen lot stand brengen. Moge op Onze eendrachtige pogingen om 's Lands welzijn te bevorderen, Gods onmisbare zegen rusten. Ik verklaar de Vergadering der Stalen-Generaal te zijn geopend. Zijne Majesteit de koning verlaat, na het uitspreken dezer rede, mei Z. li. 11. den prins, begelrid door de commissie, de vergaderzaal, om ziek op de bepaalde wijze naar het koninklijk palcis terug te begeven. De voorzitter sluitnadat dc commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting. Bij dc plegtigc opening der staten-generaal was cene groote menigte op den weg dien de stoet volgde geschaard, waaronder zicli vele bewoners uit andere deelen des rijks bevonden, door extra- en goedkoope treinen aangebragt. 11IJ-ITK MA MSC 11 BCHIG T E X BELGIE. Te Gent is hel militair hospitaalingerigl voor 300 zieken, door brand vernield. Het is nog in tijds gelukt de 85 aanwezige zieken naar andere gehouwen over le brengen. K EUAS S3. LONDEN 16 September. Te Manchester is Donderdag een nieuw raadhuis geopend en ingewijd, De koningin was uitgenoodigd om die plegtigheid te vervullen, maarlord Beaconsfield had namens de koningin geantwoord, dat zij aan die uitnoo- diging geen gehoor geven kon. Thaus werd de opening verrigt door dei burgemeester, den heer Heywood. Aan een diner, dat op de opening volgde, werd op den toast, aan hel lagerhuis gebragt, geantwoord tloorden heer John Bright, die daarbij de politiek van Engeland in Britsch-Indii. besprak. Mm verneemt nader dat dc Forest niet gezonken is. Zij werd, mei hare kiel naar boven, op ongeveer vier mijlen alstand van Portland drij vende gevonden. Boor de aanvaring zijn 108 menschenlevens en eene waarde van 130,000 verloren gegaan. Het geregtelijk onderzoek naar de oorzaken van de ramp is begonnen. Voorloopig mag men voor zeker houden, dat althans op de Forest de uitkijk niet in orde was. Ook wordt gewezen op het ontoereikende der bemanning van laatstgenoemden bodem. 0e font had in het geheel slechts 21 koppen aan boord, en deze, voor een schip van die grootte veel te zwakke equipage, bestond nog bovendien uit matro zen van zes of zeven verschillende nationaliteiten. F K H H IJl R. Havas meldt dat de datum voor de verkiezingen definitief is vastge steld op 14 October. Het decreet zal in de volgende week verschijnen. Be Siècle werpt het vermoeden op, dat het vonnis van Gambetla bj voorbaat door de regtbank was opgemaakt. Het blad doet uitkomen dat in het vonnis le lezen staat: //Overwegende, dat uit de gevoerde pleidooijen ei uit de verklaringen van den beschuldigde in de instructie blijkt" enz. Dan het vonnis bij verstek gewezen is, zijn er natuurlijk geene pleidooijen gt- voerd. De regtbank zou dan verzuimd hebben, die woorden uil het vooral gereed gemaakte vonnis le schrappen. De inschrijvingen voor de feesten bij de ontvangst van den maarschalk president hebben te Riberac 10000 fr. meer bedragen dan noodig was ei deze som is onder de behoedigen van die plaats verdeeld. Zaturdag vergaderde de akademie van zede- en staatkundige weten schappen. Het was hare eerste zitting na den dood van Thiers. Na de voor lezing van de notulen der vorige zitting stelde dc voorzitter voor, dat de akademie hare smart over dat verlies zou uitdrukken door ten leeken van rouw de zitting op Ie In Ben.Daartoe werd besloten. te tl ITIOHLA ft' if. De Zeitung jür Lotharingen deelt mede, dal de groote troepenman- oeuvres rondom Metz weer zijn aangevangen. Vergelijkt men de ontvangst, aan de troepen in dit jaar te beurt gevalien, met hetgeen in diezelfde streken vroeger van dien aard is gezien, dan mag met het volste regt wor den gezegd, dat eene groote schrede op den weg van verzoening is gezet- l)c afkeer van al hetgeen Duitsch mag heeten lot heden aan den dag geM door dat gedeelte der bevolking, die tot de Franschgezinde partij behoorde, heeft schier geheel opgehouden le beslaan. Men heeft geheel uit eigen be weging het vroeger gekoesterde vooroordeel afgelegd. Be dagelijksche betrekking, waarin ook dal Fransch gedeelte tot de Duitschers staal, heeft lewceggebragt, dal men elkander beier heeft leeren kennen. IW

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2