BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 07 September dS77, iF°. 2d9. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ST ADS-BERICHT EN. 1, P ATEWTBIiA^ESf. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat de ingevulde patentbladen over het dienstjaar 1877/8 voor de wijken 7. 8 en 9 bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente verkrijgbaar zijn, even alsook de restanten der verschillende wijken en zulks dagelijks, van den 17dfD tot en met den 22,tei1 dezer, des namiddags tusschen één en drie uren, op vertoon van het aanslagbiljet, terwijl na het verstrijken van den genoemden termijnde onafgehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afgege ven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden15 September 1877 v. d. BRANDELER. LEIDEN, 15 September. 5 Heden ochtend waren velen opgekomen om de uitspraak van den kan- tonregter te hooren in zake der gemeente-commissie tegen prof. Prins als gedaagde. Men voelde zich echter zeer teleurgesteld. Immers iets wat niet alledaagsch kon heeten is nu gebeurd. Niet alleen het publiek, dat vrij lal- rjjk was opgekomen, maar ook de advocaat van den gedaagde was hierover ;s verwonderd. De beer van der Linden had nl. in dien tusschentijd nog eenige papieren in handen gekregendie als groote bewijsstukken moesten dienen, doch door den heer Vlielander Hein voor stukken werden gehouden, die hoegenaamd met de zaak niets te maken hadden. Het debat had dan ook niet veel merkwaardigs voor hendie vroeger de argumenten der par tijen gehoord hadden. In een geestige repliek drong de heer Vlielander Hein er op aan dat niet alleen eene beslissing, maar eene zeer spoedige be slissing noodig was, opdat de rust in de gemeente kon terugkeeren. Daarom I wilde hij ook niet langer stilstaan bij de zaak, bij de behandeling van welke, zooals hij zeide, de tegenpartij slechts zijne argumenten had opge poetst. In de dupliek trachtte de heer van der Linden te bewijzen dat de zaak door den heer Vlielander Hein uit een verkeerd oogpunt was gezien en hield vol dat de gemeente-commissie door ieder Leidsch burger en door vereenigingen van personen als wezenlijk regt- en magthebbende werd be schouwd, dat een reglement van deze commissie door ieder moest worden geëerbiedigd en dat elkeen aan de bepalingen daarvan zou moeten gehoor zamen. De heer Vlielander Hein zag hierna van het woord af, omdat hij meende dat de zaak zoo goed bekeken was dat men ze gerust aan den j kantonregter kon overlaten. Tegen half twee keerde het publiek teleurge steld naar huis. Wij geven echter geen verslag van het verhandelde, opdat voor onze lezers het ook geen repetita lectio zou worden. De kantonregter bepaalde de uitspraak, die lieden had moeten zijn, op 22 September 's voor middags ten elf ure Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 lot 63 volwassen personen en 12 tot 14 kinderen. Bestuurders van het Haagsche genootschap tot verdediging van de Christelijke godsdienst hebben aan eene verhandeling van dr. G. P. Wey- f goldtte Lörrach (Baden), over het Darwinisme in verband met godsdienst en zedelijkheid, den uitgeloofden prijs toegekend en tegelijk besloten, den i Nederlandschen auteur eener verhandeling over hetzelfde onderwerp, inge zonden met de spreuk: //Nut' daran musz man festhalten" u. s. w. (Steek), als blijk hunner waardering van zijnen arbeid, eene som van tweehonderd gulden aan te bieden. In hel laatst der vorige maand zijn door de plaatselijke politie te 'sHage in beslag genomen twee valsche guldens, een met de beeldtenis van Willem II en een van welke de beeldtenis onkenbaar is, beide met het jaartal 1844. Op hetzelfde tijdstip is te Groningen ontvangen een valsch 25-centstuk met de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1849. Den 7dcn Sept. is langs den spoorweg van Harderwijk naar 's llage een zak vervoerd, o. a. inhoudende een bankbillet groot ƒ40. De geadres- j. seerde mogt wel de zak ontvangen, maar het bankbillet was verdwenen. Den 13d"1 der volgende maand zal van bet koloniaal werfdepot te Har derwijk naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement suppletietroepen j sterk 100 ntan benevens 6 onderofficieren om dienzelfden dag te embarque- ren aan boord van liet via Suez naar Java vertrekkende stoomschip Voor waarts. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den kapitein der infanterie van het O. I. leger J. A. Vette. Te Amsterdam werd dezer dagen gehouden eene gecombineerde verga- 1 deritig van hel bestuur en eenige daartoe uitgenoodigde leden der vereeni- ging lot bevordering van de belangen des boekhandels, ten einde te beraad slagen wat, naar aanleiding van het ingediende ontwerp eener wet op het auteursregt. te doen staat De leden, door het bestuur tol deze vergadering uitgenoodigd en die daaraan deelnamen, waren de lib. J. H GebltardTj. van Holkema, P. N. van Kampen, W. II. Kirberger. P. Kraay Jr.A. C. 1 Kruseman, Frederik Muller, G. T. N. Surir.gar en D. A. Thieme. j Hel (V v. d. I). meldt dal Dingsdag avond een slagersjongen op den Dam te Amsterdam een dienaar van policie, zonder eenige aanleiding hoege naamd een slag met een scherpsnijdend voorwerp op den helm heeft gege ven, zoodat het hoofddeksel spleet en den agent een ernstige schedelwond werd toegebragt. De dader is opgespoord en in slaat van beschuldiging gesteld. Te Diemerbrug kreeg eergisteren een landbouwer onder het melken j zulk een slag van de koe tegen het onderlijf, dat hij nog denzelfden dag aan de gevolgen overleed, j' De gemeenteraad van Utrecht heeft aan een bij dat ligchaam ingediend rapport betrekkelijk de bank van leening zijne adhaesie geschonken. Die instelling zal nu niet langer eene gemeente-instelling blijven, maar zooals j die van Leiden worden ingerigt. Te Rijssen had Woensdag 11. een treurig ongeluk plaats. Terwijl de I vrouw van een arbeiderdie aan eene oogziekte lijdthaar man uit een fleschje met oogwater, waarin zich atropinum bevond, de oogleden be- 3 streek, nam hun ruim tweejarig kind hel fleschje heimelijk van de tafel en had, toen de ouders het ontdekte, er reeds eene teug uitgedronken. Het kind werd daarop zeer benaauwd en leed aan hevige pijnen. Aan de on middellijk ingeroepen geneeskundige hulp mogt het gelukken het gevaar voor het leven van het kind in zoover qf te wenden, dat er nog eenige hoop op herstel beslaat. Eergisteren geraakte, bij den terugkeer van de markt te Meppel, het paard van een landbouwer uit Wannepcrveen op hol. terwijl een brug in den weg, dien het moest passeren, juist was afgedraaid. In vollen draf kwam het paard op het kanaal aanrennen en stortte met den wagen, waarin behalve de eigenaar nog twee vrouwen zaten, van den steilen wal- muur in de diepte. Een der vrouwen heeft een been gebroken, terwijl de andere aan een harer armen zwaar gekwetst werd. Paard en bestuurder hebben geen letsel bekomen. Op 27 September a. s. zal R. A. Limbeek, beschuldigd van moedwilli- gen doodslag, gepleegd tegen Pier de Jonge, te Schoonebleekersveld, voor het hof te Leeuwarden teregtslaan. In Limburg heeft men weder steenkolenlagen ontdekt en wel te Crau- beek, v, aar thans de boringen ijverig worden voortgezet. 's GRAVENHAGE15 September. Door Z. M. is aan den Oost-Indischen hoofdambtenaar mr. S. C. J. W. van Musschenbroek. laatstelijk resident van Menado, thans met verlof hier te lande, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van commandeur der orde van de Kroon van Italië, hem door den koning van Italië geschonken. Tot directeur van een der rjjkstelegraaphkantoren is benoemd de tele graphist 2' kl. E. van Bochove. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen telegram is het schroef- stoomschip Macassar, onder bevel van den luit. ter zee le kl. J. C. Com- }mijs, den 13dtn dezer te Smyrna aangekomen. In eene vereenigde zitting der beide kamers is de vergadering der staten-generaal heden door den minister van binnenlandsche zaken, namens - den koning,, met het houden der volgende rede gesloten: "Mijne heeren Aangenaam is mij het vervullen van den pligt. om u, bij het einde dezer vergaderingden dank des konings over te brengen voor uwe medewerking tot het bevorderen van 's lauds belangen. Omtrent verscheidene zaken in de jongste troonrede aangeduid, werd de gewenschte overeenstemming verkregen. Op de vermindering ten vorigen jare van het aantal geregtshovenvolgde thans eene nieuwe indeeling der arrondissementen en kantons; enkele ver- beleringen werden in de wetboeken gebragt, en eene wettelijke regeling der cooperative vereenigingeu kwam tot stand. Voor tijden van oorlog en gevaar werden de wetten omtrent onteigening en inkwartiering herzien. Vele speciale wetten strekken tot bevordering van nuttige openbare wer kenook van internationalen aard en eene verbeterde overeenkomst wegens de exploitatie van het meerendeel der staatsspoorwegen mogt uwe goedkeu ring verwerven. Het weren van besmetting door schepen uit zee werd geregeld met intrek king eener verouderde wet. Het tarief van regten op den in- en uitvoer werd in dien milden zin her zien die onze handelswetgeving kenmerkt. In het muntwezen voor Nederland en Indië zijn nuttige wijzigingen gebragt. Wij mogen verwachten dal de nieuwe wellen omtrent de militaire pen sioenen en het onderwijs aan de militaire akademie tot verhooging van 's lauds weerbaarheid zullen bijdragen. Bij dit alles en een aantal zaken van beheer, door u behandeld, bleef nog veel in een toestand van voorbereiding voor uwen lateren wetgevenden arbeid. In naam des konings sluit ik deze vergadering der staten-generaal." Z. M. de koning heeft de inspectie, welke heden door Hd. over de escadrons van het derde regiment huzaren zou worden gehoudenuithoofde van het ongunstige weder, tot de volgende week uitgesteld. De tentoonstelling van pluimgedierte in den Zoölogischen tuin is heden geopend. Die tentoonstelling, die jaarlijks gehouden wordt, neemt gaande weg in belangrijkheid toe. Het getal inzendingen bedraagt thans 386, ver deeld over ruim 50 personen of genootschappen. LONDEN. 14 September. Het londs ter ondersteuning der noodlijdenden in Britsch-Indië be draagt thans 135 000 lie lord-mayor ontving Dingsdag 11 een telegram van de commissie, die in Madras voor de ondersteuning der hulpbehoevenden te zorgen heeft, waarin gezegd wordt, dat de edele en steeds toenemende deelneming van de Engelsche natie in de ramp van Britsch-Indië aldaar een diepen indruk gemaakt heeft. Voorts werd in dat telegram gemeld, dat er over het algemeen nogal regen gevallen is en hier en daar de oogst be houden zal zijn. De Daily IVews bevat nadere omstandigheden omtrent de aanvaring van de Forest en de Avalanche in liet Engelsche kanaal bij Portland. De Avalanche was een ijzer schip van 1100 ton. met 60 passagiers en eene bemanning van 40 koppen; de Forest was een houten schip van 1500 ton, met 21 koppen bemanning. Dingsdag avond te hall tien, bij mistig weder, sterken wind en zware zee, kwam de Forest in basing meld e Avalanche-. zij stootte haar midscheeps, met zóóveel geweld, dat de Avalanche schier onmiddellijk, binnen twee of drie minuten, haar den bodem ging. De passa giers van de Avalanche waren voor het meerendeel Nieuw-Zeelandsche kolo nisten, die van een bezoek aan Engeland terugkeerden. Wat de Forest be treft, ook zij was zóó zwaar beschadigd dat zij snel begon vol te loopen, en mede spoedig moet gezonken zijn. Er was echter nog lijd de bemanning te bergen in drie booten, waarvan er sle.chts één, met twaalf man, te regt gekomen is. Deze ééne boot was den ganschen nacht blootgesteld aan ver schrikkelijk weder. Korf na het aanbreken van den dag, werd zij gezien door eenige vissehers op het strand, die reeds uit het aanspoelen van lijken hadden begrepen dat er een ongeluk moest hebben plaats gehad. De vissehers bragten twee van hunne booten uit, met zeven man elk, en roeiden op de schipbreukelingen af. Na geruimen tijd met de golven geworsteld te hebben gelukte het den wakkeren vissehers de ongclukkigen te bereiken en aan wal te brengen. De geredde kapitein van de Forest verklaart dat hij zelfs geen kreet van de opvarenden der Avalanche vernomen heeft. Het instroo- mend water moet hen allen dus opeens, zonder de geringste waarschuwing, hebben verzwolgen. Zestien Britsche onderdanen zijn uit Konstanlinopel, ten gevolge van den krijgin zeer berooiden toestand te New-haven aangekomen. De mi nister van binnenlandsche zaken heelt terstond last gegevenhen op rege- ringskosten naar de respective plaatsen hunner bestemming te doen vervoeren.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5