BliiTliNIjAiNDSCIlE BER1GTliN GSGËLAKB. LONDEN, 13 September. Berigten uit Arghanistan luiden tegenstrijdig, maar over het algemeen iets gunstiger voor Engeland en iets minder gunstig voor Rusland. De Rus sen, die den Emir reeds bijna geheel voor zich gewonnen hadden, schijnen het wantrouwen van den achlcrdochtigen Schir-Ali wakker gemaakt te hebben. Er is eene zamcnzwering tegen hem ontdekt; men wilde zijnen zoon Yakoeb-Khan op den troon plaatsen. De Emir heeft al de zamen- zweerders laten ter dood brengen, en hel ongeluk wilde, dat er onder hen ook Russen waren. De Emir is nog altijd bezig met zich ten strijd toe te rusten, ipaar het is nog niet geheel zeker, of hij den oorlog wel aan En geland en niet liever aan Rusland verklaren zal. Bij de aanvaring van het naar Nieuw-Zeeland bestemde schip Avalan che met het Amerikaansche schip Forest hebben, naar men meldt, 90 per sonen hel leven verloren. De equipages hebben getracht zich in de booten te redden. Eene boot sloeg om, waardoor allen, die er zich in bevonden, verdronken. De gezagvoerder van de Forest, de stuurman en negen man der equipage zijn door visscberliedcn van Portland uit de scheepsboot opge nomen en aan land gebragt. Twaalf man zijn te Chesilbeach aan land ge komen en vijf lijken zijn aangedreven. Van de Avalanche zijn alleen de derde stuurman en twee matrozen gered; al de andere opvarenden, bene vens de loods en meer dan zestig passagiers, zijn verdronken. FRAIKRUK, De llép. /rang. meldt, dat Gambetta in voorziening komt van hel vonnis, dat de regtbank over hem heeft uitgesproken. Door dit blad en ook door vele andere bladen, zelfs door het Journ. des Déh.wordt hel vonnis, tegen Gambetta uitgesproken, ten scherpste veroordeeld. Van conservative zijde is gevraagd, waarom Gambetta zijne verdediging niet zelf heeft voorgedragen. De gewoonte, zeggen de republikeinsche bla den, is dat een advocaat door den deken zijner orde verdedigd wordt, en toen deze plotseling ongesteld werd, vroeg de heer Gambetta den oud deken Allou. Toen deze zich op de welwillendste wijze bereid verklaard had de laak van den deken over te nemen, niet denkende, dat de regt bank hem den lijd om van de zaak kennis te nemen weigeren zoukon de heer Gambetta, zich jegens den heer Allou verbonden rekenende, niet plotseling zelf de verdediging op zich nemen. -- liet Uien Public is in beslag genomen, omdat het een verslag van de teregtzilting in zake Gambetta gegeven heeft. De regering gaat uit van de meening, dat deze zaak valt onder de oude wet, volgens welke van pro cessen wegens hoonlaster of bcleediging geene verslagen in de dagbladen mogen verschijnen. De regering had ook nog andere bladen in beslag la ten nemen, alleen op het vermoeden, dat zij wel een verslag van de zitting der regtbank zouden behelzen. Daar dat het geval niet was, moesten die bladen weder worden vrijgegeven. De heer Emile Ollivier heeft aan een der provinciale dagbladen geschre ven dat, indien hij niet van Parijs verwijderd geweest ware, de Académie aan geen ander zou hebben opgedragen bij het graf van den heer Thiers te spreken en hij van dit regt geen afstand zou hebben gedaan. Volgens de Figaro zijn de kosten der begrafenis van den heer Thiers geweest als volgt: Overbrengen van het Ijjk van St. Germain naar Parijs, met inbegrip van de kosten der pikeursdie de paarden aan den toom leid den, 2000 frs.de met atlas en fluweel bekleede lijkkist 1200 frs.hetinrig- tcn der kapel 2000 frs.; draperien aan de deur van het sterfhuis 600 frs.; de katafalk met 100 kaarsen en 4 allegorische beelden 1000 frs.; draperiën in de kerk en troonhemel 3000 frs.; versiering van hel portaal der kerk 200 frs.: de lijkkoets en 14 volgkoetsen 2000 frs.; kosten van de lijkdienst 3000 frs. Totaal 15000 frs. Naar men uit Rome meldt heeft kardinaal Simeonide staals-secretaris, op last van den Paus, aan de buiten Italië wonende kardinalen eene cir culaire gcrigtwaarin zij worden uilgenoodigdindien de staat hunner gezondheid het toelaat, in den loop van den aanstaanden winter te Rome te komen, ten einde hun gevoelen te zeggen over de maatregelen, die, met het oog op toekomstige gebeurtenissengenomen behooren te worden. BVITICIILANB. Reeds is gemeld dat bij het beklimmen van een der Zwitsersche berg toppen eenige personen het leven hebben verloren. Nader wordt daaromtrent gemeld: Bij Zcrmat. in het kanton Wallis, zijn twee bekende Engelsche bergbeklimmers, de heeren Lewis en Paterson, met drie gidsen op den Lys j kamm verongelukt. De dood van laatstgenoemden is ook een groot verlies voor toeristen, daar de alom bekende gebroeders Knubel tot de verongeluk ten belmoren. Deze gidsen werden door hunne buitengewone geschiktheid door de leden van de Engelsche Alpen-club voor ontdekkingen en moeijelijke bergexpedities gebezigd; o. a. hebben zij voor rekening dier club een onder- zoekingstogt naar den Caucasus gedaan, waarvan zij eerst onlangs terug keerden. Al de lijken zijn gevonden; de oorzaak der ramp is echter niet uitgemaakt. RU8LA1VD. Te St. Petersburg is uit Poradim van 12 Sept., 'savonds- 10.40, het volgende officiële berigt ontvangen: Gisteren hebben wij sedert het aan breken van den dag tot des namiddags Plewna beschoten en vervolgens storm geloopen. Tegen den avond waren drie redoutes op het zuidelijk front door generaal Skobeleff en de groote Grivica-redoute door generaal Rodionofl genomen, welke laatste een ligtc wond bekwam. De kommandanl Schlilar en generaal Drobowolsky zijn gesneuveld. Heden. 12 dezer, is met het aanbreken van den dag weder over de geheele linie een heftig vuur geopend. Onze troepen staan, in het gezigt der Turksche fortificatiën, in de gisteren genomen positiën. Gisteren zijn ruim 5000 man gekwetst. ||et aantal dooden is nog niet bekend. T U R li IJ E. Van Turksche zijde nog geen berigten ontvangen omtrent den strjj| bij Plewna en tj Konstantinopel wordt dit aldus verklaard, dat sedert deo 7den dezer geen enkel berigt van Osman-pacha aldaar ontvangen was, zoo. dat de telegraaf waarschijnlijk hier of daar door vijandige Bulgaren ol door Russische cavalerie afgesneden is. Van Suleiman-pacha weet men ook niets, zelfs niet waar zijne hoofd, magt zich thans bevindt. Naar men meldt heeft Suleiuian-pacha. bij de herhaalde aanvallen op den Schipka-pas, minstens 15000 man geoelendc soldaten verloren. Kesanlik Karabunar en Adrianopel liggen vol gewondendie bijna niet kunnen wor den verpleegd en derhalve, voor zooveel mogelijk, naar Konstantlnopelwor. den gezonden. Er zijn bijna geheel geen heelkundigen. Te Kesanlik waren# maar twee. voor meer dan 1000 gekwetsten. Op Suleimans dringende vrj. gen om versterking worden dagelijks 2000 a 2500 man tot hem gezonden Meerendeels echter zijn dit geheel ongeoefende manschappen. Ook zijn slechts enkele dezer balaillons gewapend en gekleed. Te Konstantinopel wordenwegens den gunsligen loop van den oorlog in Bulgarije, de werkzaamheden aan de verdedigingswerken met vrij wat minder spoed voortgezet dan vroeger. De verdedigingslinie bestaat uit redon- ten, 14 in getal, die met uitstekend geschut int de fabriek van Krupp worden gewapend. De Porie kan beschikken over eene uitgebreide artillerie, wel 2000 stukken. Aan de Köln. Zeit. wordt uit Pera gemeld dal de Turksche regering sedert het begin van den oorlog reeds meer dan 1 millioen voorschot al leen van Grieksche bankiers (Zarifi, Oegroponte. Slefanowitch) ontving; nog onlangs gaf het huis Zarifi 300,000 Ook de leverantien voor hel leg# worden hoofdzakelijk door Grieken gedaan. Ten gevolge van de vertoogen van Duilschland en Frankrijk, heeft de Porte bevolen, dat vijf van de schuldigen aan den moord te Salonica, dieop vrije voeten waren gesteld, weder in hechtenis zullen genomen worden. Uit Bucharest wordt van 11 Sept., des avonds, gemeld: De Russische keizerlijke garde passeert op het oogenblik Bucharest, dooreengenomen400(1 man daags, liet is zeer waarschijnlijk dat generaal Gurkho, die op hel oogenblik hier is en ééne divisie der garde aanvoert, morgen naar Bulgarije vertrekt. Wij hebben verandering van weer gekregen. De thermometer is 35 graden gedurende de laatste 5 dagen gezakt en er is een winterachtige tint in de lucht met sterke vorst 's nachts. Van Galatz wordt gemeld, dat van 24 Augustus lot 7 September 4001 man Russische versterkingen, waaronder 6000 ruiters, de Barboschi-brug over de Screth passeerden. De correspondent van de Times meldt dat het Russische hoofdkwartier te Belgrado heeft doen welen, dat eerlang 50,000 Russische soldaten het vor stendom zullen binnentrekken, en reeds zou al het noodigc worden gereed gemaakt om hen als vrienden behoorlijk te ontvangen. Deze Russische al- deeling zou in last hebben tegen Widdm en Sofia te opereren. De Monlenegrijnen hebben bij de overgave van Nicsic aan de 400 man van het garnizoen en aan de inwoners vrijen aftogt met wapenen en bagage verleend. Zij vonden in de vesting een aantal kanonnen, voor het meeren- deel oud en onbruikbaar, maar tot hunne vreugde toch ééne batterij voor treffelijke stalen Krupp-kanonnen In het hospitaal waren nog 30 gekwetsten, die aan de zorg der Russische afdeeling van het Roode Kruis werden toever trouwd. Gedurende het geheele beleg had de bezetting 200 man aan dooden en gekwetsten verloren. De stad is zeer vervallenmaar had van het bom bardement weinig geleden. Uit Cettinje wordt van 12 Sept. gemeld: Bij Jezero vond een belang rijk gevecht met de Turken plaats, waarin de Monlenegrijnen schitterend overwonnen. Eene afdeeling Turksche troepen werd afgesneden. Denzelf- den dag vielen de Turken ons bij Pharmaki-Oinos met overmagt aan en werden na zes uren strijdens met groote verliezen teruggeslagen en vervolgd. Eene bende van 150 Circassische ruiters, uit het Turksche leger in Klein-Azië gedeserteerd, heeft op verschillende plaatsen rooverijen gepleegd, Er zijn troepen gezondenom die bende uileen te jagen. S» 9 T-IIV 1 E. BATAVIA8 Augustus. In het journaal van den waarnemenden militairen en civilen bevelheb ber in Atchin, wordt o. a. medegedeeld: Van Simpang Olim is berigt ont vangen van het nemen en vernielen van Tapin Sercnde versterkte verblijf plaats van den ex-radja van Simpang Olimmet slechts gering verlies van onze zijde (5 gewonden, waaronder een officier). In zijn voorloopig rapport schrijft de adsistent-resident dienaangaande het volgende: Na een lievig gevecht is Tapin Siren, de verblijfplaats en de versterking van Toekoe Moeda Nja Malim, genomen. Hij vlugtle met achterlating van al zijne roerende goederen. In de versterking werd gevonden p. m. ƒ9000 in dollars, blad goud en goudwerken, waarvan de waarde door mij niet kan worden ge schat. Van een en ander is door den majoor von dem Bussche in mijne tegenwoordigheid een inventaris opgemaakt. Voorts 13 kanonnen en lillas, 259 vaatjes buskruid, 21 vaten patronen, eenige kisten slaghoedjes en eenige vaten kogels. Volgens gerucht zijn aan 'svijands zijde drie dooden geval len. De ex-radja bevindt zich op Kerti's grondgebied met tien volgelingen, Hoewel de radja gevlugt is kan het behaalde succes niet anders dan af doende genoemd worden; zonder kruid, zonder geld en zonder een eigen verblijfplaats kan de ex-radja ons weinig afbreuk meer doen. Voorts wordt nog gemeld: De radja van Pedir wordt door zijne vroegere bondgenootcn bedreigd. Den 9dcn Julij werd eene poging gedaan om den pasar in brand te steken. Reeds was het dak van een der kadleis aange stoken, doch spoedig aangebragte hulp belette verdere vernieling. Op hel dak werd een bundeltje gevonden, o. a. kruid en lucifers inhoudende, zoo-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2