1877. 1°. 2(8, ZATURDAG lè> SEPTEMBER. De CmiratU verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.—, iedere regel meer 25 cenls. .-ca'tïïiaa BINNEN'LANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN. 14 September. Daar de welwillendheid van de gemeente-commissie van het Nederlandsch hervormd kerkgenootschap is thans het stedelijk mnscttm van schilderijen en oudheden in de Lakenhal alhier verrijkt met den beroemden wimpel, afkomstig van het Spaansche admiraalschip St. Itlattheusbehoorende tot de onoverwinnelijke vloot en door jhr. Pietcr van der Does, vice-admiraal, den 9"" Augustus 1588 vermeesterd. Deze wimpel was tot dusverre in de Pieterskerk alhier bewaard gebleven en is thans in het museum ter bezig- tiging gesteld. Nadere bijzonderheden betreffende dezen wimpel vindt men in ingezonden stukken in de Leidsche Couranten van 9 en 11 Augustus 1876. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat in Augustus 1878 een examen zal plaats hebben voor de betrekking van scheepsklerk. Jongelingen, die verlangen mogten bij dat examen mede te dingen, moeten zijn Nederlanders en op den l" Januarij van gemeld jaar liet 15« jaar bereikt hebben, doch het 18' jaar nog niet zijn ingetreden; alzoo komen alleen in aanmerking zij, die geboren zijn in de jaren 18G1 en 18C2. In dc maand April aanst. zal worden opgegeven het aantal open te stellen plaatsen, alsmede de lijd. waarop de verzoeken om toelating motten worden inaediend. liet stoomschip Prinses Amaliavan Nieuwe Diep naar Batavia, is op 13 September van Napels vertrokken. De Torrington, van Rotterdam naar Bataviais op dien dag te Port-Saïd aangekomen. Men schrijft ons: Alle boomen bloeiden dit jaar later dan anders en sommige hadden zelfs geen spoor van bloesemzooals de iepen. Toch ont kwamen de bloesems niet aan de late nachtvorsten, na een zoo langdurig koud voorjaar, die bij het vruchtzetten vernietigend werkten. Alzoo is de pluk van peren en appelen schaarsch. Doch ook in Junij bloeiden nog ap- pelboomen, toen de moerbeziënboom ook nog maar schier half in het blad stond, en die boomen dragen vruchten. Zoo komt in dezen omtrek voor dc Roode Joost, fen overigens niet gezochte en reeds door fijne soorten ver drongen appel, die goed beladen is. De menigte bruin-roode vruchten loopen terstond in het oog tusschen het overigens bijna geen ooft dragend ge boom te. Door de geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het artsexamen uitgereikt aan D. Bakker, med. docto randus. De officier van gezondheid Th. A. Quijcr is tot arts bevorderd. Te Pijnacker is lot hoofdonderwijzer benoemd de heer A. W. Swart, hulponderwijzer te Leiden. Te Amsterdam is de avond van gisteren rustig voorbijgegaan. Enkele troepjes gingen op de eerste aanmaning der policie uiteen. Van half elf regende bet ook flink. tiet dezer dagen van wege den ontvanger der registratie en domeinen in het openbaar voor afbraak verkochte kruidmagazijn te Deventer heeft ƒ150 opgebragt. liet kostte toen hel gebouwd werd n. m. ƒ20000. Omtrent den te Nijmegen gepleegden moord meldt men nader van daar: Een zekere J. vertoefde eergisteren morgen in de Vleeschhouwerstraat om 8 uur ten huize eener vrouw, die van haar man gescheiden leeft. Haar zoon, een oppassend jongeling, pas van een ziekte herstellend, kwam zijne moeder vragen of hij niet eenigc dagen huisvesting bij haar kon krijgen. J., hem wegstootende, moet gezegd hebben: "Jij hoort hier niet"; waarop de zoon met een duw antwoordde: «Jij nog minder". Toen zou J. hem «en mes, dat op de toonbank lag, een diepe wonde hebben toegebragt tus schen de lendenen van achteren en hem de deur uitgesmeten hebben. Het slagtoffer was terstond een lijk. Betreffende het monument te Heiligerlec meldt men aan de Gron. C.: Ten einde tot dc noodige herstellingen te geraken, is dezer dagen een onderhandsche overeenkomst gesloten tusschen den minister van binnen- landsche zaken en den beeldhouwer J. Geefs, te Antwerpenwaarbij deze laatste zich heelt verbonden tot het vervangen van het bovenste dier stuk hen, waaruit de romp van het grafelijk beeld bestaat, en van twee deelen van het voetstuk der beeldengroep, door stukken van Savonnièresteen der beste soort; vervolgens tot het verwijderen van al de ijzeren doken, die bjj de uitvoering van dit werk losgenomen moeten worden en haar ver enging door doken van koper; het wijzigen der plooijen van het vaandel op het voetstuk en van andere gedeelten van het monument, ten einde het regenwater naar eisch kunne afloopenen ten slotte het schoonmaken van de geheele groep en het bijwerken van de beschadigde deelen. Een en ander moet, naar wij vernemen, vóór den l!len November zijn uitgevoerd. Het gereglshof te 's Hertogenbosch heeft W. H. v. O., brander te Meers- sen, schuldig verklaard, omdat hij bij hel stoken in zijne branderij meelbe slag aanwezig had elders dan in de werktuigen aangegeven, en hem veroor deeld tot eene geldboete van ƒ1000, bij niet-betaling te vervangen door eene maand gevangenisstraf. Te Breda heeft een huzaar, aldaar in garnizoen, die naar de klasse van discipline zou worden overgebragt, zich in de arrestkamer de twee eerste leden van zijn regter voorvinger afgesneden, waardoor hjj hoopte de hem opgelegde straf te ontgaan. Eergisteren werd aldaar een driejarig kind, dat op de rails voor aardvervoer aan de geslechte terreinen speelde, door een geladen aardwagen overreden. Een uur later was het reeds dood. Door wijlen den heer H. van der Linden, te Bergen-op-Zoom, is aan de St. Vincent ins a Paulo-vereeniging aldaar ƒ25000 gelegateerd. Volgens berigten uit Zuid-Afrika van 21 Aug., door het Iibl. medege deeld was de gouverneur der Kaapkolonie bezig, dc oostelijke districten te bezoeken. In de Transvaal heeft de heer Shepstone verklaard, dat hij de werken aan den Lobombospoorweg had doen staken en dat de zaak in handen der rijks-regering was. De Folksstem uit de Transvaal verdedigt den gewezen president Burgers en zegt dat hij zoolang mogelijk voor 's lands onafhankelijkheid geijverd heeft; van de zaak van het pensioen wordt geen melding gemaakt. 's GRA VENHAGE 14 September. Door Z. M. zijn benoemd: tot officier van justitie bij de arrond.-regl- bank te Amsterdam, de heer mr. A. Telders, thans substituut-officier van justitie bij die regtbank; tol kantonregter-plaatsvervanger te Hoorn, de heer J. E. J. Jordaan. inspecteur der registratie en domeinen aldaar, en tot kantonregter-plaatsvervanger te Arnhem, de hh. mr. D. W. Nibbclink, ge wezen kantonregter in het voormalig kanton Doetinchem, en mr. K. M G. de Meijier, advocaat te Arnhem. De heer J. Kruseman is toegelaten als consul van Italië te Soerabaija. De hertog van Nassau is lieden middag, vergezeld van een adjudant, ten 12 ure met een extra trein langs den Rijnspoorweg uit Amsterdam alhier aangekomen. Aan het station te dezer stede werd de hertog, namens Z. M. den koning, door Hd. adjudant, baron de Posson, ontvangen en naar een met vier paarden bespannen hofkoets geleidwaarmede de voorname personen zich naar het paleis begaventen einde een bezoek bij den koning af te leggen. Na de ontvangst volgde een collation door Z. M. den hertog aangeboden, waarna Z. D. II. zich omstreeks 4 ure naar de hoofdstad terug begaf. Het F ad. meldt dat het fraaije buitenverblijf van wijlen H. M. de koningin, "Het Kleine Loo", bij testamentaire beschikking der vorstin is toebedeeld aan Z. K. H. prins Alexander. lieden zijn in de zitting van het geregtshof de pleidooijen voortgezet in de zaak van den schecpsrceder de Decker. De heer mr. van Gigch droeg het tweede gedeelte van zijne verdediging voor. Hij kwam tot de conclusie dal, wanneer het hof mogt aannemen dat de schuld van bekl. bewezen is, het dan zou verklaren dat de feiten noch misdaad noch wanbedrijf noch overtreding opleveren en het den bekl. van alle regtsvcrvolging zou ontslaan. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op Dingsdag aanst. Gisteren is door de leden van den gemeenteraad aan den heer burge meester op het groot stedelijk badhuis een diner aangeboden. Wegens het on gunstig weder kon de aangekondigde illuminatie van het terras geen voort gang hebben. Van de tentoonstelling van pluimgedierte enz. in den Kon. Zoöl. Botan. tuin mag men iets goeds verwachten. De inzendingen overt rellen die van vroeger, zoowel in qualileit als in quant it eiter zijn ruim 100 nummers meer dan ooit te voren. De tentoonstelling zal gehouden worden op het terrein achter in den tuin. Zij zal a. s. Zalurdag worden geopend en Maan dag-middag gesloten. Zalurdag zal ten 2 en 3 ure 's namiddags een groote postduivenvlugt plaats hebben, respeclivelijk naar Arnhem en Rotterdam, terwijl Maandag-namiddag, na afloop der plegtige opening van de zitting der staten generaal, muziekuitvoering zal plaats hebben door de kon. kapel van het reg. grenadiers en jagers.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1