hooglecraar dr. G. L. Wurfbain de vakken Ic geven, die zij tot hiertoe ge doceerd hebben. Ook geven zij hun wensch te kennen, om den hoogst verdienstelijken dr. Barnouw op nieuw tot lector aan te stellen. De wet houder de Koning kon mededeelen dat het misverstand met prolessor Tila- nns uit den weg was geruimdvermits gemelde heer zich bereid had ver klaard, zonder den titel van professor in de tandheelkunde, dat vak te docerentotdat een specialiteit daarvoor door den gemeenteraad zou zijn aangewezenen stelden burg. en weth. thans ook de benoeming voor van gemelden heer tot hoogleeraar in gewone en militaire heelkunde. Voorts deelde hij mede, dal ook de bezwaren van den heer J. G. de HoopScheffer, hoogleeraar bij het doopsgezinde seminarium, waren uil den weg genomen, zoodat die heer thans werd voorgesteld als vijlde hoogleeraar in de facul teit der godgeleerdheid. Ten slotte werd aan de voordragt nog toegevoegd voor hoogleeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde dr. P. J. Cosijn uit Leiden en tot lector in het Sanskriet de praeceptor bij het gymnasium te Amsterdam dr. J. S. Speijer. Deze heeren werden, even als die, welke op de reeds bekende voordragt waren geplaatst, achtereenvolgens benoemd, uitgenomen de heer Willeumier. Tc Amsterdam waren gisteren avond weder veel menschen op de been, die zich in een digte massa van den Dam door de Kalvcrstraat naar het Koningsplein bewogen. Te half tien was de Heiligeweg niet meer begaan baar, doch weldra werd ruimte gemaakt. Op dit tijdstip had zich echter weder eene groole volksmenigte op de Heerengracht tegenover hel huis van den burgemeester verzamelddoch werd door acht dienaren van policie met getrokken sabel uit elkaêr gedreven, toen zij bemerkten dat er stee- nen tegen en door de ruiten vlogen van de perceelen 481 en 497. Bij die evolutie werden vijf jongens gevat en naar den policiepost op het Rcm- brandtsplein gebragl. Dat hierbij klappen met de sabel zijn toegediend, be hoeft niet gezegd, en dat er wonden bij zijn toegebragt bleek later uit hel verhaal van een bewoner van hel Damrakwiens zooneen jongen van 16 jaren /-halfdood was te huis gebragt". en die zich daarover bij den commis saris wilde beklagen. Van de Muntsluis trok een troep zingende kwajongens, die in een oogenblik tot een stoet van nagenoeg 2000 personen aanwies, door de Vijzelstraat naar de Heerengracht. Bij de sluis werden zij echter tegenge houden door 8 politie-agentendie ook hier slechts hun sabel hadden te onlblooten, om de geheele bende uiteen te doen stuiven. Overigens bleef het vrij rustig; wel waren zeer veel nieuwsgierigen nog laat op straat, doch de passage werd nergens meer gestremden zingende troepen weiden nagenoeg niet meer vernomen. De Held. Cour. meldt: Maandag waren wjj tegenwoordig bij een proef vaart van eene in Engeland gebouwde torpedoboot. Het vaartuig liep met eene 19mijls vaart, draaide in een oogenblik, stoomde in volle vaart vooruit en achteruit, en het meest frappante dat wij zagen was, dal de boot met volle kracht uit de haven het sluisgat indraaide en op het oogenblik, dat men vreesde, dat zij door de sluisdeuren zou vliegen ol zich daartegen te bersle stooten, hoorde men het geluid van een schelletje en de boot lag be wegingloos stil Eergisterenbij het beproeven van een nieuw stoomgemaal in den polder Woudmeer (Noordholland), had de machinist het ongeluk tusschen liet raderwerk der machine te geraken. Vreesclijk verminkt, is hij een half uur later overleden. Te Arnhem viel dezer dagen een werkman van het dak der in aan bouw zijnde remise van het Nederl. Rijnspoor met het hoofd naar beneden. Ofschoon door den val zijn schedel was gespleten, wanhoopt men niet hem in het leven te kunnen behouden. Gisteren ochtend kreeg zekere L. Janssen, wonende aan de Vleesch- houwerstraat te Nijmegen, twist met den 22-jarigen zoon eener vrouw, die bij hem inwoonde. Hij bragt den jongeling daarbij met een slagersmes van achteren een steek toe, die onmiddellijk den dood ten gevolge had. De dader is gevat. De buitenplaats Bese, te Dalfsen, heeft met inbegrip der boomen in publieke veiling opgebragt 136,217. Voor omstreeks dertien jaren was zij j ondershands voor 105,000 verkocht. De persoon van V. 11., die onlangs, als verdacht van den gruwelijken moord te Almkerk te hebben gepleegd, naar de gevangenis te 's Hertogen bosch was óvergebragtis op vrjje voeten gesteld. 'sGRAVENHAGE, 13 September. Z. M. heeft aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat F. H. Kiesing, van hel koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van het IJzeren Kruis 2' kl.hem door den koning van Pruissenkeizer van Duitschland, geschonken, en van de Diiilsche medaille ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. --De lc luit. J. Doornbos, commandant van de lc compagnie hospitaal- i soldalenis op zijn verzoek eervol uil die betrekking ontheven en in rang bij het 5' reg. infanterie overgeplaatst. De 2' luit. A. E. W. Schuak van i het 1' bat. 4e reg. inf. is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld. Z. M de koning heelt Z. D. 11. den hertog van Nassau, die met zijne dochter te Amsterdam vertoefd, uitgenoodigd morgen den dag bij Hl), door te brengen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zalurdag aansl. geen gehoor verieenen. Ter criminele tereglzitling van het geregtshof te 's Gravenhage werd heden uitspraak gedaan in de zaken Donderdag jl. behandeld. Het veroor deelde: G. v. Z.boomkweekersknechlte Boskoop, wegens valschheid, lot 2 jaren gevangenisstraf en 3 boelen van ƒ50; L. F., schilder te Zierikzee, mede wegens valschheid, tot 2 jaren gevangenisstraf en 2 boeten van ƒ50; en M. d. K., huisvrouw van J. C. O.. Ie Dordrecht, ter zake van diefstal ten nadeele harer buurvrouw, tot 3 maanden eenzame opsluiting. Ook werd uitspraak gedaan in de zaak van J. v. R. te Katwijk, beschuldigd van valschheid. Hij werd met aauneming van verzachtende omstandigheden met vrijspraak van enkele punten van aanklagl, tot 1 jaar celstraf en 10 boeten van ƒ50 veroordeeld. Eergisteren middag is op den llollandschen trein van 3.45 ure schen Rijswijk en den Haag een schot gelost, hetwelk, behalve een lig|, verwonding van een der reizigers, geen verdere gevolgen gehad heeft, g, stations-chef, van het gebeurde in kennis gesteld, heeft zijn medewerking tot onderzoek toegezegd. 13 U IT E NIA IS DSC IJ E BlilUGT E N EI6GLA N Ek, LONDEN. 12 September. De heer Layard, Britsch gezant te Konstantinopelheeft aan lord Derby een afschrift gezonden van een brief door hem ontvangen van den heit Fawcett, die belast was met de taak om aan de noodlijdenden in Turkij» eenige ondersteuning te doen toekomen van mevr. Burdet-Coutts. In Adrij. nopel waren 6000 Mohammedanen, 1600 Joden en 400 Bulgaren, die v® alles beroofd waren. In Rodasto vond hij er 1200, die aldaar, 250 mijl® van hunne woonplaats, in ellendigen toestand waren aangekomen, omdatij in Adrianopel en Philippopel geen toevlugtsoord meer vinden konden. Ij het geheele district van Rodasto waren er ongeveer 6000, die van al hunne bezittingen beroofd waren en gebrek leden. Te Adrianopel werden er gevoed en gekleed van wege eene Engelsche commissie, die zich daar g(. vormd had. De heer Fawcett moest zich, toen hij naar Adrianopel g door een goed geleide van Turksche soldaten doen vergezellen, daar de Cir- cassiërs en Baschi-bozoeks den weg hoogst onveilig maakten. Een Engel doctor, die een transport van Turksche gewonden vergezelde, werddoorh® gedwongen, zijn geld en al wat hij van waarde bij zich had hun af te staao. Aan hel postkantoor te Edinburg heeft men zich meester gemaakt va 16 Coloradokevers. Zij waren uit Noord-Amcrika «per couvert" toegezon den aan een bewoner van Schotland. Door een toeval ontdekte men dei inhoud van het pakketjedewijl een der kevers zich een weg baande door een opening in hei papieren couvert. Terstond werd de bepaling der wet op de zoo schadelijke insecten toegepast. Uit Alexandrie wordt gemeld dat de berigten uit de verschillende dis tricten nopens den nieuwen katoenoogst goed zijn en eene overvloedige op brengst vermelden. F K A KBU K. De heer Gambetla is, zooals reeds gemeld is, door de regtbank ver oordeeld. De heer Bétolaud, die de verdediging van Gambetta op zich hii genomenhad voor een paar dagen eene beroerte gekregenzoodat de ad vocaat Allou, die zich bereid had verklaard in de plaats te treden van den heer Bétolaud, de regtbank verzocht had de behandeling der zaak aebt dagen uit te stellen, aangezien de tijd hem niet was gegeven om de stuk ken in te zien. Het openb. min. verklaarde zich tegen dit verzoek en di regtbank, beslissende overeenkomstig het openb. min., sprak, na zich ruin een uur verwijderd te hebben, het veroordeelend vonnis uit. De regtbank heeft onderscheidene gronden voor het vonnis aangevoerd. De president der republiek is by de wet beschermd tegen aanvallen, die het regt van critiek overschrijden en zijn persoon of zijne bedoelingen in minachting kunne! brengen. De aanvallen komen voor in de rede te Rijssel. In sommige ge deelten dier rede wordt hij persoonlijk aangewezen. De poging, om den persoon en de bedoelingen van den president der republiek in minachting te brengen, bereikt zijn toppunt in de woorden: «Indien het land zijn souvereinen wil kenbaar zal hebben gemaakt, moet men méégaan of heengaan." Die woorden zijn eene bedreiging, en de bedreiging, aldus geformuleerd, wordt eene beleediging voor den president der republiek. De regtbank heeft ook het tweede punt der beschuldiging: hoon van de ministers, aangeno men. De daden der ministers kunnen aan eene critiek onderworpen wor den; maar dit regt heeft zijne grenzen. Gambetta heeft de ministers her haaldelijk gehoond, onder anderen waar hij gezegd heeft, dat zij dagbladen er op nahouden, die leugen en laster verspreiden. De heer Mural, verantwoordelijk uitgever van de Rép. Franc., is tot de zelfde straf als Gambetta veroordeeld. Hertog Decazes heeft den volgenden brief aan mevrouw Thiers gezon den: Mevrouw, liet verleden en de welwillendheid, die de heer Thiers mij heeft bewezengeven mij het regtu het aandeel te verzekerendat ik in uw verlies neem. Mijn vader en moeder waren zeer gehecht aan den uit stekenden man, dien gij betreurt, en ik heb mijn loopbaan onder zijn lei ding begonnen. In weerwil van de gebeurtenissen, die lot mijn groot leed wezen mij van hem hebben gescheiden, wensch ik u te verzekeren.dat niemand dieper dan ik het verlies gevoel van den grooten burger, dien g| betreurt. Het graf van den heer Thiers is Zondag II., den dag na de begrafenis, door meer dan 100,000 personen bezocht. Dienzelfden dag zijn ook zeer vele Parrjzenaars naar St. Germain gegaan om hel vertrek te zien, waar hij overleden is. Uit een brief van den maire lc Nogens-le-Roulroudep. Eure-et-Loire, blijkt dat hij bij gelegenheid van de begrafenis van den lieer Thiers de nationale vlag met een rouwstrik had uitgestoken. Van wege den onder prefect werd hem de mondelinge last gegeven de vlag ;in te trekken, maar daar de maire aan geen mondelingen last wilde voldoen, is de vlag eindelijk door een commissaris van policie ingehaald. De commissaris nam den rouwstrik in beslag en wilde daarna de vlag zonder den rouwstrik weer uitsteken; maar hiertegen verzette zich de maire. Men leest in de Soir: De lieer Bourgarel, officier van gezondheid der marine, is naar Parijs ontboden. De heer Bourgarel had de eer het eerste verband te leggen toen maarschalk Mac Mahon te Sedan gewond was. Het schijnt, dat hij moet figureren op een groole, historische schilderij, die

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2