PER TELEGRAAF. aansclie troepen zich in het gevecht van Zalurdag flink gehouden heb ben zoodat vorst Karei aan het vaandel van een der regimenten heL Kruis van'de Rumaansche Ster verleend heeft. De Czaar had 40 kruisen der George-Orde gezonden om onder de Rumaansche officieren en soldaten ver deeld te worden die zich bijzonder hadden onderscheiden. Van het oorlogslooneel in Azië wordt gemeld dat van de zijde der Russen, door vrijwilligers van de ongeregelde ruiterij, een aanval is gedaan op het cavalerie-kamp van Mouktar-pacha. Zij sabelden een zestigtal Turk- sclie ruiters neder en de hen vervolgende Turken wisten zij in een hinder laag le lokkenwaardoor zij ernstige verliezen leden. PARUS, 11 September. Er is veel volk op de been naar aanleiding van Gamhelia's proces; de stemming is opgewonden, doch geen enkele manifes tatie had tot heden plaats. BUCHAREST, 11 September. De Rurneniërs vermeesterden drie vcrschan- sin„en bij Plewna. Tijdingen van eergisteren, gisteren en heden ontbre ken; doch de strijd duurt voort; men kan te Turna Magurelle het geschut onafgebroken hooren. WEENEN, 11 September. Officiële en particuliere berigten, die lot heden middag loopen, bevestigen, dal het de Russen nog niet gelukt is Plewna te bemagiigen. BUCHAREST, 11 September. Eene proclamatie van vorst Karei aan het Rumaansche volk, uit hel hoofdkwartier te Parodim, van 8 September, luidt o. a. als volgt Sedert de kamers aan Turkije den oorlog verklaarden zijn drie maanden verloopengedurende welke wij getracht hebben ons te bepalen lot het ver dedigen van onze grenzen, ondanks de toenemende en gruwelijke verwoes tingen. door de Turken aangerigt. Wij duldden alles, in de hoop dat de Bussiscli-Turksche oorlog spoedig zou afloopeuen in hel vertrouwen dat onze gematigdheid ons bij het vaststellen van de vredesvoorwaarden door de groote mogendheden gunstig zou worden toegerekend Ongelukkig en tegen de verwachting, duurt de oorlog lang, en wordt hij van de zijde der Turken hardnekkig en fanatiek gevoerd. Daardoor is het vooruilzigt voor Rumanië zeer haechelijk geworden. Hoe vreesselijk zou onze toestand wezen, indien de Turken den oorlog overbragten naar deze zijde der rivier! Wij werden tot handelen geroepen door de omstandigheden, door 'slands huishou delijke belangen en door drang lot zelfbehoud. Niet door veroverings zucht werden wij geleid tot het opgeven van onze verdedigende houding. Zoolang Turksche vestingen, van Widdin tot Matchin, onze steden kuanen bombarderen, en zoowel het internationaal als het plaatselijk verkeer op den üonau kunnen stremmen; zoolang tevens in Bulgarije niet een men- schelijk bestuur is ingevoerd en de menschelijke regten der Christenen in Turkije verzekerd zijnkan en mag Rumanië niet gelooven dat het in vrede veilig is tegen onheilen nu en later. De tijd is gekomen, dat Rumanië, door de opoffering van alle klassen en door het uit zijne zonen gevormde leger, aan Europa het bewijs levert dat het levensvatbaarheid bezit, en geschikt is om zijne roeping te vervullen aan de Donau-mondingen, lot herstel van orde en duurzaamheid in het Oosten. Naast de Russische vaan, op welke bevrijding der Christen-volkeren in het Oosten geschreven staat, verheffen wij daarom de Rumaansche, welke tot devies draagt: onafhan kelijkheid van den Rumaanschen staat. WASHINGTON, 11 September. In plaats van Brigham Young is de pre sident John Taylor lot kerkelijk opperhoofd der Mormonen benoemd. INGEZONDEN. PUBLIEKE REINIGING ONDER EIGEN REHEER! Mijnheer de Redacteur! De voorstanders van eigen beheer zullen wel waterlanden als zij de ont- werp-begrooting der gemeente Groningen over 1878 onder de oogen krijgen want daarin wordt geraamd de opbrengst van haardasch, vuil, beer, enz. op /93.628.20, terwijl de koslen bedragen 61,868, zoodat er een batig slot overblijft van 31,760.20, en het zal zeker niet te verwonderen zijn, als mcenigeen weer den wensch te kennen geeft, dat in zijne gemeente de publieke reiniging onder eigen beheer zal komen; 't is toch zoo prellig zoo'n 30,000 in hel laadje le strijken. Maar van die illusie zullen zij wel eenigzius bekomen, als zij dezelfde ontwerp-bcgrooling voor de gemeente 's Gravenhage inzien, daarvan zullen zij wel kippenvel, zoo niet erger, krijgen. In de toelichting aangaande de ontvangst leest men: »De opbrengst van haardasch, vuilnis, bagser en dergelijke mestspecien wordt geraamd op ƒ45,925, waaronder voor 's Gravenhage 41,700. De geraamde ontvangsten van 42,000 voor 1877 (voor 's Gravenhage) zal niet verkregen worden". Keen zeker zal die niet verkregen worden, evenmin als de geraamde ont vangst voor 1877 zal worden verkregen; de ontwerpers moesten dat toch weten, want nog nooit is een geraamde ontvangst verkregen, zoolang de publieke reiniging aldaar onder eigen beheer bestaat, ofschoon de uitgaven altijd hooger waren dan de raming was. Maar aclizij leven op hoop; liet schema van Groningen prikkelt nog immer hunne verbeelding, in dier voege dat zij van de voordeelen niet kunnen afzien, al zijn zij dan ook maar denkbeeldig. En nu de uitgaven Hier volgt woordelijk hetgeen in de ontwerp-begroo- hn» voorkomt. »De uitgaven voor de openbare reiniging worden op 113,835.95 geraamdzijnde een aanzienlijk hooger bedrag in vergelijking mol de beide laatste jaren. Door vermeerdering van personeel, materieel en paarden, wil men zooveel mogelijk le gemoctkotnen in gegronde klachten" enz. enz. enz. In plaats van een batig slot van 31,760.20, dat, in verhouding tot de bevolkingmeer dan het dubbele zou moeten bedragenkrijgt men hier een tekort van 67.000, wel te verslaan als de ontvangsten niet kleiner zijn, en de onkosten niet de raming verre overlreffen, zooals tot dusverre altijd het geval is geweest. Maar hiermede is men er op verre na nog niet. want de renteberekening van het exploitatie-kapitaal, henevens de afslijting van het materieel, die men zonder overdrijving gerust op ƒ15000 kan brengen, zijn daarbij, zooals gewoonlijk, niet in rekening gebracht. Vraagt men: vanwaar dit enorm verschil? liet antwoord is niet verte zoeken, jln den Haag was men verblind door de voordeelenen wilde men die ook genieten zonder rekening te houden met de toestanden. Men had (natuurlijk) met den besten wil hel Groninger stelsel willen invoerenzonder zich al le vragen of daarvoor de gegevens voorhanden waren en of dat was toe te passen. Landhuishoudkundigen op papier) meenden dat door een Groninger direc teur de gansche zaak in orde zou wezenhoe men zich bedrogen heeft is door de uilkomst bewezen. De redeneering was de volgende: Groningen, met een bevolking van 38000 zielen, brengt op zóóveel, hoeveel kan den Haag niet een hoeveelheid van 93000 zielen opbrengen? De vraag was dus zoo reëel mogelijkvolgens wijlen Bartjens of van Wijk Roelandszoon zaliger zon die som met den regel van drieen gaaf opgaan, maar ongelukkigerwijze had men er niet op gerekend dat Groningen niet was den Haag, en omgekeerd den Haag niet Groningen. Maar wal is nu eigentlijk het geval? Het geval is dal men in Groningen van de producten der publieke reini ging maakt een vermenging, bekend onder den naam van compostmest, heigeen eene kolossale beniesling levert en uitstekende resultaten geeft. Die mest is zeer gewild in het Groningerland en daarvoor worden belangrijke prijzen besteed, hetgeen wel de hooldoorzaak is dat Groningen zulke buiten gewone voordeelen behaalt. Doch om goede compostmest te maken, heeft men noodig dat de bestanddeelcn daarvoor goed en in ruime mate voorhan den zijn, zooals goede straat- en huisvuilnis met alle afval van groenten er in; goede turf- en houtasch. met weinig of geen sleenkoolascli, en versche feealiën,' verkregen door het tonnen- of puttenstelsel. Dit alles heeft men in Groningen zonder onderscheid goed; maar niet zoo in den Haag. De straat- en huisvuilnis in den Haag is voornamelijk in den winter niets waardwant van October al tot en dikwijls met Mei worden alle aard appelschillen koolbladenperen- en appelschillenmet een woord alle afval uit de keuken, door de boeren opgehaald en naar huilen gevoerd om te dienen voor veevoeder, zoodat het overblijvende een waardelooze massa vormt. De haardasch is in den Haagzoowel des zomers als 's winters slecht en ten eenenmale ongeschikt voor compostmest, omdat het alles steen- koolasch is «n maar hij groote uitzondering gebruik van turf ot hout wordt gemaakt. De beer of feealiën worden niet verseh verkregen maar verzameld uit oude verlegen putten, waaruit de amonia-deelen of geheel of gedeeltelijk vervlogen zijn, waardoor zij een groot deel van het bemestend of ontwik kelend vermogen verloren hebben. Neemt men nu in aanmerking, dat daar waar een der grondstoffen geheel of gedeeltelijk ontbreekt of van slechte kwaliteit is, het onmogelijk is goede compostmest te leveren, dan valt het al dadelijk in 'toog, ook voor landhuishoudkundigen (op papier), dat daar waar geen der grondstoffen aanwezig is, in zoodanigen staat als vereischt wordt, dit nog veel minder mogelijk is; vandaar dat de Haagsche compost mest volstrekt niet gewild is, zoodat men van de vervaardiging daarvan is afgestapt, en de vuilnis weder wordt afgeleverd zooals ze wordt opgehaald. Zoo gaat het in den Haag, en zoo zal het overal gaan, waar men zóó ver blind is door de voordeelen van Groningen, dat men daardoor verzuimt te onderzoeken of de goede grondstoffen wel voorhanden zijn. Leiden 12 September 1877. P. jöergcvlijfcc j&tAuh. Van 6 tot en met 13 September 18T7. BEVALLEN: S. M. Kramers, geb. Hakkaart, Z. J. van Berkel, geb. Maar- tense, D. L. Monfils, geb. Sloos, Z. J. Cockuyt, geb. van Heyst.Z. H. van 't Riet, geb. de Grauw, Z. C. C. van Oerle, geb. Epskamp, Z. J. H. Bazel, geb. llartogh, Z. M. Zalm, geb. Lens, Z. C. C. Selier, geb. Voorhuy- zen, Z. A. Jansen, geb. van der Lelie, D. - C. van den Bergh, geb. Trip, Z. J. van Wijk, geb. Onvlee, D. S. F. van der Horst, gel). Voorzaat, D. C. W. N. Sciarone, geb. van Beest, J. van der Linden, geb. Bekooy, Z. E. Kreft, geb. van der Nat, Z. M. Blankwaardt, geb. van Riemen, C. Schuller, geb. Schouten, Z. C. Tegelaar, geb. Hensen, Z. J. M. van Cleef, geb. Nljs- sen, D. - N. K. A. Offenberg, geb. Zwaan, Z. --N. Schouten, geb. Stol, Z. C. Schooien, geb. Dreef, D. GEHUWD: W. llarland, jm. en M. Knyters, jd. J. Molet, jm. en L.Stikkc- lorum, jd. J. Kriek, jm. enC. C. van der Bijl, jd. J. van der Kamp, wedr. en L. van Luyn, wede. H. J. Helversleyn, jm. en M. M. Steyger, jd. P. van Werkhoven, wedr. en C. Romijn. wed". - 11. G. Kriek, jm. en L. van der Zwart, jd. J. de Munnik, wedr. en M. C. Sasse, jd. OVERLEDENG. J. J. Voermans, Z., 5 m. J. M. Felix, geb. Boucher, 45 j. P. Bolsius, 36 j. E. [Inter, D., 3 m. VV. Raaphorst,45 j.-- A. C Polder, wede. W. van Lampen, 52 j. J. W. Keereweer, geb. lloogstra, 78 j. G. El- kerboul, 3 m M. D. Noordziek, wedf. A. Felix, 79 j. -- A. van der Vos, D., 4 m P. E. Matlbiassen, 24 j. - J. R. van Vliet, geb. Pole, 29 j. A. C. Leyh, D., 8e- A. C. Simonis, D., 20 m. E. M. A. Kolling, D., 2 m. J, Blijieven, D., 3 m. J. A. Mulder, Z., 3m. - J. Weijcrs, Z., 10 m. J. van der Velden, D., 2 j. G. Slenters, 49 j. C. Doykerkaat, D., 24 j - J. Adriaensen, wede. J. G. Soeiers, 85 j. B. van Dorsten, 60 j. A. Spa, 43 j. P. F. lloogenstraa- len, geh. Couvée, Z. levenl. L. Stadhouder. 56 j.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3