\A LEI1SCHE r DONDERDAG 13 SEPTEMBER. BINNENL NDSCHE 'BERIGTEN, EIS, isrr. N N°. 216, I m De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franrc p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor S Cents, franco p. p, li Cents. Dejipifs der Advertcnliën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 ccnls. Bij deze Courant rrordt verzonden btadz. 59—60 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN, 12 September. Thans zjjn nog verschenen de memyie betrekkelijk de voorgestelde uitbreiding van het Liernnrslelsél en eenige andere stukken behoorende tot de memorie van toelichting tot de begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor de dienst van 1878. Wat betreft de uitbreiding van liet Liemurstelsel wil men het westelijk deel van de Koepoortsgracht, het zuidelijk deel van het Rapenburg tot den Vliet en de Vest van de Koepoorls- gracht tot aan de Vlietsbrug aan het bestaande Liernursche rioolnet toevoe gen en alzoo uitbreiden voor ongeveer 270 bewoners. De kosten daarvan zjjn berekend op 9G00. Voorts is onder die stukken opgenomen een adres van de hoofdonderwijzers der openbare lagere scholen alhier, waarin deze de aandacht vestigen op de vergoeding voor huishuur, die hun bij gemis van vrije woning wordt verstrekt en die niet meer toereikende is om daar voor eene geschikte woning te verkrijgen. Zij verzoeken op de begrooling eene zoodanige som voor gemis aan vrije woning Ie brengen, dat zij teregt «eene billijke vergoeding" kan hecten. In een verder onder die stukken opgpuomen adres van het dep. Leiden der maatschappij Tot Nut van 't Alge meen wordt gevraagd op nieuw in ernstige overweging te willen nemen liet toekennen van een subsidie von 300 ten behoeve van de volkszang school van dat departement. Blijkens de bij den gemeenteraad ingekomen stukken wordt door com missarissen der stedelijke gasfabriek de aanneming van het laatstelijk door hel lid Scheltema gedane voorstel betreflende de administratie der gasfabriek, op daarbij aangegeven gronden, ontraden. De commissie van financiën heeft zich met dat advies vereenigd. Door wijlen jhr. mr. D, T. Gevers van Endegeest, in leven oud-president- curator der Leidsche hoogeschool, is aan die hoogeschool een legaat bespro ken tot het slichten van twee studiebeurzen ten behoeve der regtsgeleerde faculteit. Op de heden te Valkenburg gebonden paardenmarkt waren ongeveer 650 paarden aangevoerd. De hoedanigheid der paarden was over hel alge meen niet roemenswaardde handel was slap en voor buitenlandsche reke ning werd er weinig of niet gedaan. De markt werd zeer druk bezocht en langs den straatweg krioelde liet van rijtuigen die van heinde en ver gekomen waren. Bij kon. besluit van 8 Sept. II. is bepaald dal in de gemeente Waal wijk met 1 Januarij 1878 eene kamer van koophandel en fabrieken zal worden gevestigd, bestaande uit vijf leden. De verzending der brieven en verdere stukken voor de Fidschi-eilanden, langs den weg van San Francisco, is tijdelijk gestaakt. In de plaats daar van geschiedt zij langs den weg van Suez en Sydney met de Britsche pak ketbootenwelke den lsle° en 29<,co October, 26stNovember en 24it,n De cember aanst. van Brindisi vertrekken. De commissie van rapporteurs der tweede kamer voor bet weis-onl- werp omtrent de herziening der wet tot regeling van het lager onderwijs is, na kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag wegens dit wets-ontwerp, van oordeel dat geen nader onderzoek der afdeeliugen te dezer zake wordt vereischl en dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over het voorstel genoeg zaam is voorbereid. De commissie voor het tweede natuurkundig staatsexamen te Gronin gen heeft het diploma uitgereikt aan de bh.: G. J. Driessen, J. Rijnders, S. B. Selhorst, A. van Selms, L. J. de Rochcmbnt, H. C. Geuken, G. A. van de Roemer, H. de Boer, R. J. KoppenolW. R. J. Hubers van Assenraad. In de jongste vergadering der afd. letterkunde van de kon. akademie van wetenschappen wees de heer van den Bergh op den geringen bloei onzer tegenwoordige historische studiën, vergeleken bij die vau andere landen. Vroeger had men de Ncderlandsche jaarboeken, die wel niet uitmuntten door taal en stijl, maar die toch een schal van feiten en bijzonderheden Bevatten. In 1798 zijn die boeken opgehoudenen sedert heelt men niets dan losse stukken. Spr. acht het van veel belang, dat een verzameling van feiten weder worde opgevat. Het kost thans veel moeite om van de laatste 20 jaren te vernemen wat er al zoo belangrijks in is voorgevallen. Hjj vroeg, of er geen middelen te beramen zijn om in dien nood te voorzien. Door een onderlinge bespreking met de maatschappij van Nederlandsche let terkunde. meende hij, zou deze zaak wel tot stand kunnen komen. De heer R. Fruin zeide, dat hij gaarne deze zaak tot het onderwerp van debat zou maken in dc eerste vergadering van de maatschappij der Nederlandsche letterkunde. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Nieuwe Diep, is op 10 Sep tember van Suez vertrokken. De Koning der Nederlandenvan Nieuwe Diep naar Bataviais op 11 September Point de Gaile gepasseerd. Te Dellt ontstond gisteren middag brand bij den kleedermaker Fooi, in hel Oosteinde. Door het spoedig aanrukken der brandweer gelukte het het vuur te bltisschen vóór de vlammen naar buiten sloegenofschoon het huisje inwendig geheel is uitgebrand en ook het meerendeel van het huis raad benevens eenige in bearbeiding zijnde kleedingstukken een prooi van het vuur zijn geworden. De bewoner van het huis kwam juist van Delf- gaattw terug op het oogenblik dat men bezig was den brand te blussclicn. Te Haarlem is eene 22-jarige dienstbode gearresteerd wegens het ont vreemden van eene som van 140, ten nadeele van haren meester. De daderes had reeds vroeger wegens gelijke handeling gevangenisstraf onder gaan; twee maanden geleden was zij uit de gevangenis ontslagen. Te Amsterdam is de avond van gisteren rustig voorbij gegaan. Wel hadden zich legen 9 ure eenige honderden menschen verzameld, doch eene geduchte bui regende hen uit elkander. Te Werkendam zijn Zaturdag twee jongens, van 6 en 9 jaren, in de Nieuwe Merwede bij het zwemmen verdronken. De feesten bij gelegenheid van de opening der rijkslandbouwschool te Wageningen zjjn aldaar Maandag aangevangen. Overal door de stad wap perde de nationale vlag. Te 2 uur werd aan de leerlingen der landbouw school een net vaandel met toepasselijke inscriptie uitgereikt, waarna een optogL door de stad werd gehouden, 's Avonds te acht uur bragten de leer lingen, in optogt met fakkellicht, den directeur eene ovatie, waarbjj de gebouwen der school, electrisch verlicht, een verrassend gezigt opleverden. Voorts werden onder begeleiding eener talrijke menigte aan enkele leeraren en den burgemeester nog ovatie's gebragt. Dingsdag morgen len 10 ure werd de tentoonstelling geopend door deu voorzitter, den heer Vreede. Tc halflwaalf uur verwelkomde de burgemeester van Wageningen de autoriteiten in het nieuwe gebouw en wenschte hij hun geluk met de voltooijing. De directeur, de lieer Jongkindt Coningh, hield daarop eene rede, waarin hij een overzigt gaf van het vroegere landbouwonderwijs. Hjj herdacht daarbij de ijverige pogingen van prof. van Hall, dankte der regering voor hare goede zorgen en beval de school aan in hare voortdurende belangstelling. Z. Exc. de minister van binnen), zaken, den spreker beantwoordende, deelde tevens mede, dat de burgemeester, de heer J. Knel, was benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Te Raalte is dezer dagen een hooiberg met 300,000 ponden hooi een prooi der vlammen geworden. - liet nieuws van de Transvaal, meldt het Kaapsche Folksblad, is niet bemoedigend. Aan den eenen kant ontvangen wij voortdurend berigten omtrent het gevaar dat de boeren de tocvlugt zullen nemen tot de wapens, als zij hooren van de mislukking der onderhandelingen van den heer Paul Kruger. Aan den anderen kant bestaan er tamelijk netelige quaesties tus- schen de regering en Secocoeni. en deze laatste maakt zich blijkbaar voor den oorlog gereed. Als wij eenige reden hadden om in sir Theophilus Shepstone's politiek vertrouwen te stellen, dan zouden wij den toestand van zaken niet als zoo onheilspellend beschouwen; maar dewijl het welbekend is dat in Natal zijne inboorlingen-politiek algemeen eene mislukte geschiedenis wordt geacht, kunnen wij de toekomst der Transvaal niet anders dan met alles behalve vertrouwen inzien. 's GRAVENHAGE 12 September. Z. M. heeft den heer J Knel, burgemeester van Wageningen, benoemd tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. Gisteren werd voor het geregtshof alhier in appèl de zaak behandeld van J. den Decker Gz., te Middelburg, scheepreeder, handelende onder de firma van Zeylen en Decker, die door de arrond.-regtbank wegens bedrog in eene assurantie-zaak was veroordeeld tot een jaar eenzame opsluiting en 1000 boete. Een vijftal getuigen werd gehoord. Dc beklaagde trachtte

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1