i«rr. S°. 215. WOENSDAG 12 SEPTEMBER. STADS-BER1GH TEN. 131 MN EN E A N l)S< 11E 13 E131 (3 T E N De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p, f 3.50, met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.80 'sjaars, buiten de expcditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prijs der Adverlcnliën is van 14 regels 1. iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 6972 der Handelingen van den Gemeenteraad Ziltingverslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 11, 2e alinea der Verordening van 4 Mei 1872. op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden (Gemeenteblad N'\ 10) Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den SA" tot en met den 15dcn September e. k.in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de Rinnenvestgracht aan liet Plantsoen en aan de Ma- rendorps Achtergracht, des voormiddags van hallnegen tot negen uren en des namiddags van half twee tot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags cu des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden-, 1 September 1877. LEZWIJN, vVeth. 1". Burgemeester. E. KIST, Secretaris. van LEIDEN, 11 September. 10 September ji. zijn, met iugang van 1 October Dij kon. besluit aausl. benoemd aan de rijks universiteit te Leiden: tot hoogleeraar: in de faculteit der godgeleerdheid, dr. C. P. Tielein de faculteit der reglsgeleerdheidmr. B. D. 11. Tellegen, mr. S. J. Fockema Andreae, mr. P. A. van der Lith; in de faculteit der wis- en natuurkunde, dr. K. Martin. dr. E. A. van der Burg; in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, dr. W. J. A. Jonckbloet, dr. P. J. Veth, dr. J. Pijnappel, A. C. Vreede, en tot lector bij dezelfde faculteit, m'. G. J. Grashuis.; aan de rijks universiieit te Utrecht: tot hoogleeraar: in de faculteit der godgeleerdheid, dr. J. J. P. Valeton Jr.; in de faculteit der wis- en natuur kunde, dr. tl. F. W. Baehr, dr. C. M. Francken; aan de rijks universiteit te Groningen: tot hoogleeraar: in de faculteit der regtsgeleerdheidmr. J. Freseman Vigtor; in de faculteit der geneeskunde, dr. J. P. van Braam llouckgeest, in de faculteit der wis- en natuui kunde, d'. H. J. Rink; in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, dr. F. J. llalbertsma. Dezer dagen is door de policie alhier proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen als vermoedelijk schuldig, de een aan misbruik van vertrouwen en de ander aan vervalsching in onderliandsch geschrift en bet desbewust ge bruik maken daarvan. De gemeente-commissie van liet Ned. hervormd kerkgenootschap te Leiden heelt niet gewacht de beslissing van den kantonregter in zake prof. Prins, die den 15,len September aanst. zal worden uitgesproken, maar had tegen Vrijdag 7 Sept. gedagvaard den heer II. C Hartevelt lid van den ge meenteraad, lot betaling van zijn aanslag in den kerkelijk-hoofdelijken omslag «ver 1876. Die aanslag is evenwel met de kosten van dagvaarding bij tijds betaald. l). v. 's Gr.) De lotelingen die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden corpsen en, overeenkomstig de 2e zinsnede van art. 57 van het kon. besluit van den 8 Mei 1862, na hunne inlijving, tot nadere oproeping met verlof zijn ge zonden, zullen op Dingsdag den 2en October aansl. in werkelijke dienst worden gesteld, ten einde te worden gekleed cu geoefend. De commissaris des konings in de provincie Zuidholland heeft alzoo aan de gemeentebesturen, voor zoover lotelingen uit hunne gemeente daaronder 2ijn begrepen, doen toekomen een extract uit de nominative staten, bevat tende opgaaf van de op gemelden dag onder de wapenen te komen miliciens met vermelding der garuizoens-plaatsenwaarvoor zij zijn bestemd. Het examen voor 2e" luit.-kwartiermeesler hier te lande, onder presi dium van den hoofd-intendant, luit.-kolonel J. C. C. den Beer Poorlugael, van de zeven onderofficieren, die bij het instruetie-bataillon te Kampen den cursus der administratie volgen, zal, in stede van 24 dezer, den lf" der vol gende maand te 'sGravenhage aanvangen. Naar aanleiding van tegenstrijdige geruchten betreffende het spoedig indienen van wels-ontwerpen tot regeling der levende strijdkrachten door de regering, schrijft men aan de llidd. Cd., dat een nieuw wets-ontwerp op de nationale militie bij den raad van state in behandeling geweest en dezer dagen aan den minister van oorlog teruggezonden is. Het moet in hoofdzaak overeenstemmen met het ontwerp van den minister Klerck; van afschaffing der dienstvervanging is daarin volstrekt geen sprake. Men kan de indiening van dit wets-ontwerp spoedig na de opening der zitting van de staten-generaal verwachten. De Staatscourant deelt het volgende mede: De Chinesche provinciën Shantung en Pe-Chihli zijn, ten gevolge van hel mislukken van den oogst van 1876, in den afgeloopen winter en gedurende de eerste maanden van dit jaar door een vrcesselijken hongersnood geteisterd geworden, waarvan de treurige gevolgen zich, naar luid der laatste berigten, nog lang zul len doen gevoelen. Duizenden menschen zjjn van honger omgekomen; het grootste gedeelte der overgebleven bevolking is tot volslagen armoede ver vallen en door ziekte en ellende zoodanig uitgeput dal bet geenen arbeid kan verrigten en men ook van den volgenden oogst weinig verwacht. Se dert 90 jaren is in het noorden van China geen ramp van zulke uitgebreid heid voorgekomen. Door het Chinesche gouvernement en de bevolking der overige provinciën werd het mogelijke gedaan om in den nood eenigzins te voorzienen de in het rijk gevestigde vreemdelingen hebben aan dit liefdewerk ijverig deel genomen. Ook Zr. M®. minister-resident en consul-generaal van China, de heer J. II. Ferguson, heeft in deze omstandigheden een beroep op de mild dadigheid zijner landgenooten gedaan en bjj eene cirulaire van 1 Maart jl. de Nederlandsche consuls in de Chinesche havens,. Japan, de Philippijnsche eilanden, Cochinchina, Siam enz. uitgenoodigd om giften voor de noodlij denden in Shantung bijeen te verzamelen. Blijkens een bij het dep. van buiteniandsche zaken ontvangen schrijven van den heer Ferguson, dd. 12 Junij jl.is die uilnoodiging niet onbeant woord gebleven, en is door hem, als vrucht der inzameling, eene som van duizend Taëls (ongeveer ƒ3500) aan het Chinesche gouvernement aangebo den en door hetzelve met dankbetuiging in ontvang genomen. De vrachtrijder A. Tates van Haarlemmermeer op Aalsmeer en Haarlem bad Zaturdagnamiddag bet ongeluk in de ringvaart nabij Aalsmeer te geraken met zijn wagen, bespannen met twee paarden. Het onheil werd veroorzaakt doordat de pont, welke daar tijdelijk dienst doet tijdens het bouwen van een nieuwe draaibrug over de ringvaart, bij het afrijden van den wagen, die zwaar geladen was met meel en granen, terugliep, terwijl de pont niet genoeg werd vaslgehouden. De schade is nog al aanzienlijk. Een 6-jarig kind, dal zich in den wagen bevond, werd met moeite gered. Te Amsterdam aan den Buitenkant had gisteren avond een hevige brand plaats. Bij de Kalkhaven lag een zolderschuit met een aantal vaten arak, welke in brand geraakt waren. De schuit werd dadelijk naar de ruimte gebaald. De vlammen verlichtten alles in het rond, de tuigen der schepen teekenden zich met een rooden gloed tegen de donkere lucht af. Het water rondom de schuit was met een blaauw vuur bedekt. De vlammen brandden rustig voort, totdat ze door gebrek aan voedsel verminderden. Toen kwam de drijvende stoomspuit op die plaats aan en door diens krachtige water stralen werd het vuur gedoofd. Een makelaar in elïeclen tc Amsterdam is sedert een paar dagen voort- vluglig met twee partijen effictcn Ier waarde van /10000, waarvoor hij kas-aanwijzingen heelt afgegeven op handelsbanken en vereenigingenwaar hij onbekend was. De Amst. Cour. meldt: Tot ons leedwezen is de eerste avond der voormalige kermisweek niet zoo rustig voorbijgegaan als wij hadden ge hoopt en verwacht. Ten 10 ure was alles stil, maar kort daarna trok een zingende menigte, die gerust op 500 mag geschat worden, door de Amstel- straatover hel Rembrandtplein naar de Heerengracht onder het zingen van maar al te bekende liederen. Na even het huis van den burgemeester van boven tot beneden te hebben aangekekenging het verder over het Koningsplein door de Kalverslraat naar den Dam en van daar naar de War moesstraat, alwaar in perceel 194, zijnde het magazijn van hel Nederl. bijbelgenootschap, een glasruit werd verbrijzeld. Of dit geschiedde door het inwerpen van een staen. dan of die ruit door het gedrang in deze naauwe straat is gebroken, weten wij niet, maar het feit bljjlt evenwel hetzelfde; een rustig burger beliep schade door volksoploop. Door de Warmoesslraat trok de menigle al schreeuwende naar de Gelder- schekade, waar in een kelder eenige glazen werden ingegooidhetgeen mede op Boomsloot is voorgevallen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1