PER TELEGRAAF. neemt binnen weinige weken zelf zijn bestuur in banden. Het komt aan bel woord en liet zal stemmen alsof Thiers nog in ons midden was. De geest van zulk een man daalt niet ten grave, lljj bezielt hen, die geroepen zijn zijn werk voort te zetten. Een volk, dat vast besloten is vrij te zijn, oulbreekt het nooit aan mannen In l'Univers wijdt Veuillot mede een woord aan den doode: Tachtig jaren heeft Thiers geleefd, zegt hjj. Gedurende dit lange leven heeft hij gewoeld in alle menschelijke zakenzonder zich ooit om iets anders te be kommeren, dan om een man van gewigt te worden. Vijftig jaren is hij liet geweest. Men kan zeggen dat de Voorzienigheid er een behagen in schepte hem te vleijen. Alles is hem gelukt, en toch was hij niet tevreden. Het leven heeft hem slechts zelden een weinig vermaakt, en het heeft ook aan de wereld slechts een weinig vermaak verschaft. Beroemd is hij voor het oogenblik; bezig was hij meer dan iemand, maar met niets; alles heeft hij tot de verhouding zijner kleine gestalte teruggebragt. Ziedaar zijn balans. Een lijkkist kan er schraaltjes mede gevuld worden. Hij heeft den tijd niet gehad tot inkeer Ie komen. God heeft hem den tijd niet gegeven om te sterven. Thans is hij misschien onder diegenen, die wenschen zouden nimmer geleefd Ie hebben. Helaas! hij heeft geen priester gehad bjj zijn sterfbed, en thans is hij voor God; een oogenblik te voreii was hjj nog verdiept in het staatkundig geharrewar. Het lourn. de Brux.. het officieus orgaan der Belgische regering, voegt bij liet berigt van het overlijden van Thiers: «Zijn dood is voor de tegen woordige Fransche regering eenc groole opruiming". Men meldt uit Rome; Dr. Batlistini is benoemd tot geneesheer van den Paus, in de plaats van dr. Pelagallo, die door Pius IX persoonljjk is ontslagen en van de lijst der leden van hel pauselijke huis gescheept. Deze maatregel is, naar men zegt, het gevolg van kuiperijen en omdat aan Pius IX is medegedeeld, dat de genoemde geneesheer zich niet strikt hield aan de geheimhouding, welke is voorgeschreven ten opzigte van al wat op het Vatikaan geschiedthij zou o. a. aan particuliere personen bijzonderhe den hebben verstrekt over den toestand van den Paus. BlilTICHLAND. In Duitschland is het berigt van het overlijden van den lieer Thiers mei groot leedwezen ontvangen en in vele dagbladen wordt op zeer ver terende wijze hulde gebragt aan zjjne nagedachtenis. Geen Franschman genoot in Duitschland meer achting dan hij. Bij Bismarck «tond hij hoog aangeschreven en het is vroeger gebleken dat deze een groot vertrouwen in hem stelde. De Nat. Zeil. zegt: Niet ten onregte noemen de Franschen hem den bevrijder. Zijne persoonlijkheid, en deze alleen, kon by het Duitsche legerbestitur dat vertrouwen wekken, waardoor voor hem de mo gelijkheid werd geopend om Frankrijk te reconstrueren. En wat hjj in spijt van zoovele onoverzienbare moeijlijkheden ondernam, deed hij met kalmte, met echt mannelijke bedaardheid, met die fijne socratische ironie, die zich steeds boven de gebeurtenissen verheft en nooit er voor buigt; eigenschappen, waardoor Thiers zich als mensch kenmerkte en waarom een beroemd staatsman hem schetste als: onder zooveel Byzantijnen de eenige Romein' Thiers is niet slechts aan zijne natie ontvallen op het oogenblik dat zjj hem het minst kon missen, neen, zijn dood is levens een zware slag voor de zaak der kalme vredelievende ontwikkeling van Europa Den 3011" Augustus is te Stockholm de zevende algemeene vergadering der astronomische vereeniging geopend. Er waren 40 leden aanwezig. Uit de mededeelingen bleek, dat de vereeniging tegenwoordig 261 leden telt. De hoogleeraar van de Sande Bakhuyzen uit Leiden werd benoemd tot lid van het bestuur, alsook tot lid der deputatie uit de buitenlandsche leden, die bij den koning is ontvangen. De volgende vergadering zal in 1879 te Berlijn worden gehouden. Men berigt uit Christiania dat een begin van verwezenlijking zal wor den gegeven aan het plan, om een reeks van stations in de noordpoolslre- ken op te rigtcn. Dat zal geschieden door luit. VVeyprechteen der leiders van de bekende noordpoolvaart in 1874 ondernomen, en den heer Wilczek, die bedoelde expeditie bijna geheel heeft bekostigd. De hli. Weyprecht en Wilczek hebben aan den chef van het meteorologisch instituut te Utrecht medegedeeld, meldt de Heser-Zeit.dat de door hen op het touw gezette expeditie een jaar ongeveer zal duren en dat zjj voornemens zijn een me teorologisch observatorium op te rigtcn op het noordelijk gedeelte van het eiland Novaja-Scinbja of Nova-Zemlla. Het voornemen bestaat, om nog I verscheiden andere dergelijke stations van dien aard op den hoogst moge- ljjken breedtegraad op te rigtcn, waartoe punten zullen gekozen worden, welke gemakkelijk toegankelijk zyn. TURKIJE. De correspondent vau de Daily News meldt omtrent den staat van zaken aan den Schipka pas: Sulciman-pacha heeft, naar zijne meening, ge noeg van den Schipka-pas. Maar laat niemand na de gevechteu aldaar nog a beweren,, dat de Turksche soldaten slechts goed zjjn achter verschansingen; doch hun moed was vruchteloos. Suleiman-pacha heeft van verdere pogingen afgezien en verliet de naaste omgeving van den Schipka-pas. Sommigen zeggen dal hij nog te Kesanlijk is, anderen dat hij den doortogt door een anderen pas zocki. Ik geloof dat hij zijne verstrooide troepen tracht te verzamelen. Al zjjne in Montenegro gebruikte troepen zijn afgetrokken en tegen over de Bussen bleven nog slechls enkele Egyptische bataillons met eenig geschut op de hoogten staan en een paar andere bataillons in het dorpje Schipka, Volgens later berigt zou er nabij laatstgenoemde plaats een veldslag heb ben plaats gehad. De keizer van Rusland heeft aan generaal Radelzky een met diaman ten versierden degen gezonden; op het gevest leest men de inscriptie: /'Voor de veidediging van den Schipka-pas". Uit Bucharest meldt men: De strijd bij Selvi, waarin de Turken tot Lowatz teruggedreven zijn. welke plaats stormenderhand veroverd is, heeft 12 uren geduurd. De Turken zijn met groot verlies op Plewna terugge trokken. Uit Bucharest wordt van 4 Sept. aan de Pol. Corr. gemeld dat her haaldelijk krijgsraad gehouden wordt onder voorzitterschap van prins Milan, om het operatie-plan voor den aanstaanden oorlog vast te stellen. Horvatovic zal legen Widdin, Leschjanin tegen Sofiia en Nicolic tegen Sienilza opereeren, terwijl het Drina-corps streng defensief ageren zal. De afdeelingen genie troepen zijn reeds naar de grenzen gezonden en alle officieren moeten den 13leD bij hunne corpsen zijn. In weerwil van al die krijgshaftige maatrege len schijnt men nog niet stellig lol den oorlog besloten te hebben. Volgens beriglen uit Kars zijn de Russenna versterking ontvangen te hebben, op de positie van Ismail-pacha aangerukt, lsmail-pacha zond van Karakilissa eene verkenning uit tegen de Russen, die zijn linkervleu gel aan de zijde van Abbas bedreigden. Toen hel doel bereikt was, weken de verkennende troepen voor de overmagt terug. ST. PETERSBURG, 5 September. (Officieel.) Uit Gorni Studeni wordt van 4 September gemeld door generaal Emeretinsky, dat Lowtcha den 3'" na een gevecht van twaalf uren is ingenomen, ondanks de van nature sterke stelling, die nog versterkt was, en ondanks den hardnekkigen tegen stand der Turken. De verliezen zijn nog niet naauwkeurig bekend; gene raal Rasgildiajefl is gewond. WEENEN, 5 September, De Pol. Corr. meldt uit Belgrado van heden, dat de militie van den eersten ban bevel heeft ontvangen om op te rukken. Zij moet tot den 13,,',, dezer op marsch zijn, om op de punten van vereeni ging te komen. Voor de militie van den tweeden ban is de «Marschbereit- schafl" uitgevaardigd. De vorst van Serviö neemt het opperbevel over de troepen op zich. KONSTANTINOPEL, 5 September. Eene depêche uit Schumla meldt dat het corps, hetwelk te Rasgrad stond, de Lom gepasseerd en in de rigting van Biela opgerukt is, zoodat het Obretnik heeft bereikt. Een veldslag is op handen. PARIJS, 5 September. Het Hjk van Thiers is overgebragt in zjjne woning alhier op het plein Saint-Georgesonder een grooten toevloed van menschen. Geen enkele kreet werd gehoord. ROME, 5 September. De gezondheidstoestand van den Paus was gisteren beter. Heden hield slechts de zwakte aan. LONDEN, 6 September. De Standard bevat een dépêche uit Bucha rest, meldende dat de veldslag bjj Lowatz een aanvang genomen heeft vaor de stad. De Turken waren de aanvallers. De Russen hebben negen aanvallen algeslagen en noodzaakten de Turken in die stad terug te trekken. Na een verschrikkeljjken strijd in de stralen waren de Turken gedwongen de stad van den anderen kant te verlaten; dit geschiedde in de grootste wanorde en door de cavalerie werden zjj vervolgd. De Times betoogt dat Engeland verpligt is tusschcnbeide te komen in overleg met de onzjjdige mogendheden. Een bemiddeling zal alleen kunnen geschieden op den grondslag der conferentie te Konstantinopel. PARIJS, 5 September. Een manifest van de senaats-linkerzijde is versche nen. In dit document, bevattende eene lofspraak op Thiers, wordt Frankrjjk uitgenoodigd bij deze gelegenheid zijnen souvereinen wil met eenstemmigheid en vastberadenheid door de verkiezingen te openbaren, opdat de liberaal- conservatieve republiek gehandhaafd blijve. PARIJS, 5 September. In het Journ. Off. is afgekondigd het besluit, door den president der republiek genomen overeenkomstig het hier volgende rapport van den minister vau binnenlandsche zaken: "Toen gij de tjjding van den oiiverwachten dood van den heer Thiers ontvingt, was uwe eerste gedachte dat de staat een plegtige hulde behoorde te bewjjzen aan de nage dachtenis van uwen beroemden ambtsvoorganger. Gedurende meer dan een halve eeuw heeft Thiers aan Frankrijk eer en diensten bewezen. Alsschrjj- ver, redenaar en staatsman nam hjj overal de eerste plaats in. Na onze ramp aan het hoofd der regering geplaatst, was hij in trouwe vaderlands liefde volkomen berekend voor zijne hoogst moeijeljjke en smartelijke taak. Frankrjjk kan zulke herinneringen niet vergeten. Het is ve:pligt aan het graf des overledenen al die eer te bewjjzen, welke een groot land schuldig is aan hem, die het waardig achtte het te besturen. Alle partijen, ik ben er zeker van, zullen zich bij deze getuigenis der regtvaardiglieid en dank baarheid aansluiten. Op grond hiervan doe ik het voorstel, de kost-én der lijkstaatsie van den heer Thiers door den staal te doen dragen." ST. PETERSBURG. 5 September. Officieel berigt uit Gorni-Studcni van gisteren: Gisteren heeft een gedeelte van hel corps van Rustschuk een aan val op Rasgrad gedaan. De Turken bezetten Radikloï, doch werden weldra met groote verliezen van daar verdreven. Onzerzijds hebben 7 bataillons en 8 soluien (kozakken-regimenten) met 22 kanonnen aan den strijd deelgeno men. Wij hadden ongeveer 50 gesneuvelden en 150 gekwetsten. Kolonel NominakolT, kommandant van het regiment van Ukraine, is ligt gewond. KONSTANTINOPEL, 5 September. De krijgsraad heeft uitspraak gedaan in de zaak van den ex-minister van oorlog en van eenige generaals en andere hoofdofficieren. Redif-pachaAbdul tterim-pacha, Eschred-Mahmud- paclia, gewezen kommandant van Scutari. Alimcd-llamdi-pacha, gewezen kommandant van Sistowa, en Hiilussi-pachagewezen kommandant vaa Schipka, zijn veroordeeld tot verbanning naar het eiland Lemnos,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3