LEIDSCHE COURANT. 1877. DONDERDAG 6 SEPTEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN, W. 210 De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p. p. ƒ3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.Ö0 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De pr\js der Adverlentiön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 5 September. In de maand Augustus zijn binnen de gemeente Leiden geboren 122 kinderen, als: 62 zoons en 60 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee linggeboorten. Overleden 96 personen, als: 17 mannen, 12 vrouwen, 34 zoons en 33 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Gehuwd 44 paren. De minister van binnenlandscbe zaken, lettende op art. 120 der wet van 28 April 1876, en overwegende, dat een eventueel kon. besluit, tot toekenning van geheele of gedeeltelijke vrijstelling van de bijdragein art. 64 der aangehaalde wel vermeld, voor bel eerste studiejaar, na haar in werking treden, aan ben die voor dat jaar reeds collegiegelden hebben betaald, niet vóór 1 October aansl. kan worden verwacht, zoowel wegens het onderzoek, hetwelk daaromtrent wordt vereischt, als omdat de uitslag van in deze maand September mogelijk af te leggen examens voor eenigc studenten invloed kan hebben op de collegien, die zij in het aanstaande studiejaar zullen houden; dat het wjjders nog niet bekend is, welke leer lingen aan de universiteiten, op den voel van art. 65 der wet, zullen be talen, beeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat na 1 October aanst. de overeenkomstig art. 64 of 65 der wet verschuldigde bijdragen voor het studiejaar 1877/78 ten volle bij een der betaalmeesters zullen moeten worden gestort, en dal later zoodanig bedrag zal worden teruggegeven aan hen. die daarop zullen blijken aanspraak te hebben, als Z. M. krachtens art. 120 zal gelieven te bepalen. Het Staatsblad u°. 176 bevat het kon. besluit van 1 Sept. jl., hou dende nadere bepahng van het maximum van het getal notarissen in ieder arrondissement, een gevolg van de nieuwe regterlijke indeeling van het rijk. Het maximum van het getal notarissendie voor ieder arrondissement kunnen worden aangesteld, is daarbjj bepaald als volgt: arrondissement 's llerlogenbosch 59 notarissen, Breda 40, Maastricht 29, Roermond 27, Arnhem 48. Zulpheu 34, Tiel 25, Zwolle 33, Almelo 20, 's Gravenhage 55. Rotterdam 65, Dordrecht 32, Middelburg 34, Zierikzee 9. Amsterdam 71, Alkmaar 34, Haarlem 32, Utrecht 45, Leeuwarden 54, Heerenveen 24, Groningen 32, Winschoten 19, Assen 23. De tegenwoordige vergadering van de staten-generaal zal op Zaturdag 15 Sept. aanst., des namiddags ten 2 ure, door den minister van binnen- landsche zaken, namens den koning, worden gesloten. In een adres van den minister vau koloniën heeft het bestuur der Vereeniging voor Suriname in het belang dier kolonie eenige onderwerpen die eene spoedige regeling behoeven, nl. de heropening der emigratie uit Brilsch-Indië. de indiening bij de wetgevende magt van de verordening op het ioimigratiefonds, het verleenen cener garantie aan de koloniale lecning en het bevorderen van de oprigling der centraal-suikerfabrieken, aan de bijzondere zorg van den minister aanbevolen. Voor de 18 1 algemeene vergadering van het Aardrijkskundig genoot schap, die Zaturdag 15 September a. s. te Groningen zal worden gehouden, zijn de volgende punten van beschrijving vastgesteld: Over de mogelijkheid der deelneming van Nederland aan het onderzoek van Centraal-Afrika, door prof. P. J. Velh; Midden-Azië en de uitbreiding van het Russisch gezag over dat gebied, door deu heer N. W. Posthumus. -- Door den raad van bestuur van het kon. instituut vau ingenieurs is het plan gevormd, een gebouw voor de zamenkomsten der leden en voor bewaring van boekwerken en andere eigendommen van het instituut te stichten. Daarvoor is een prijsvraag uitgeschreven, tot welker beantwoor ding alle bouwkundigen uit Nederland zijn uitgenoodigd. Voor het best ge oordeelde ontwerp, dal aan de voorwaarden van het prospectus voldoet, is een premie uitgeloofd van vijfhonderd gulden. De antwoorden worden inge wacht vóór November 1877 bij den raad van bestuur Het stoomschip Drenthe is op 4 September van Batavia naar Rotter dam vertrokken. -- Te Delit zijn Zondag 11., bij gelegenheid der kermis, aan bet station van den Holl. IJzeren Spoorweg ongeveer 10000 personen af- en ingestegen. Nagenoeg 4400 rctourbilletlen werden aldaar ingenomen van den Haag, Schiedam en Rotterdam, behalve die der meer verwijderde stations, terwijl le Delft zijn afgegeven 1297 plaatsbriefjes. Te Rotterdam begaf zich eergisteren avond eenc vrouw naar het bed van haar 6-jarig zoontje, om hem toe te dekken, waarbjj zjj eene bran dende petroleumlamp in de hand hield. Het kind strekte in zijne slaap dronkenheid de hand uit en sloeg tegen de lamp, zoodat deze sprong en hei kind zóó deerljjk werd gebrand, dat het naar hel ziekenhuis moest worden overgebragt. Ook de moeder heeft brandwonden aan de handen bekomen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is tot leeraar in de Hoogduil- sche taal aan de hoogere burgerschool met driejarigen cursus aldaar be noemd de heer J. C. van Drutenthans leeraar aan de hoogere burgerschool te Zaandam. Te Hoorn gingen Maandag 11. twee kinderen van 10 a 12 jaar, zoon en dochter van een kleermaker aldaar, in plaats van naar school te gaan in een schuitje spelen, met het ongelukkig gevolg, dat beiden le water geraakten en verdronken. Te Zeist had Maandag li. een treurig ongeval plaats. Een oppassend werkman, Morrie uil Utrecht, was bezig te helpen bij het ligten van de nieuwe as voor den Zeister korenmolen. Door een of ander toeval raakte de as, die een gewigt heeft van 8000 kilo, los en viel op den ongelukkige, die daardoor met de as in het water geraakte. Met de grootste inspanning heeft men met dommekrachten de as geligt en den man met verbrijzeld hoofd er onder te voorschijn gehaald. Voor eenige dagen werd een paard, toebehoorende aan een landbou wer in Brecdtnbroekaan een byenschuur gebonden. Een weinig later lagen eenige korven omgeworpen en het paard vond men terug geheel en al bedekt met bjjen, welke niet nalieten van hare angels gebruik te maken. Het paard is aan de gevolgen bezweken. Te 's Hertogenbosch had dezer dagen een treurig voorval plaats. Een geacht ingezetene nam, in stede van de voor hem bestemde medicamenten, bij vergissing eene hoeveelheid sterk water in. Niettegenstaande spoedig geneeskundige hulp was ingeroepen, is hy na een vreeselijk lijden van eenige uren aan de gevolgen overleden. De heer George Indcr Mauer, door den gouverneur-generaal benoemd lot directeur van 's lands drukkerjj te Batavia, is indertijd als gewoon druk kersgezel uit Utrecht vertrokkenbij gelegenheid dat door Z. M. onzen ko ning een drukwerk aan den keizer van Japan was ten geschenke gegeven. Hij is van lieverlede door goed gedrag en bekwaamheid tol de tegenwoordige betrekking opgeklommen. De memorie van beantwoording der regering op het voorloopig verslag der tweede kamer omtrent het wets-ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs, vangt aan met de betuiging, dat zjj niet ontveinzen kan dat de lezing van het voorl. verslag een trcurigen indruk op haar heeft teweeggebragt. Zij heeft toch. naar haar beste weten en vermogen, het voorname belang in deze, paedagogische verbetering, behartigd. Zij heeft zich tot taak gesteld in de uitvoering aan art. 194 Grondwet door de wet van 1857 gegeven, die wijzigingen te brengen, welke noodig schenen om het openbaar lager onderwijs werkelijk voldoende te maken, en getracht betere waarborgen tc stellen voor de aan ieder door de Grondwet toegekende vrijheid om onderwijs te geven. De regering durfde, ook na de blijken door haar bjj de behandeling der wet op hel hooger onderwijs gegevenhoe zeer zij het gezamenljjk overleg met de volksvertegenwoordiging op prjjs stelt, en hoe veel waarde zjj aan het oordeel van dien tak der wetgevende magt hecht, vooral nopens het volksonderwijs, zij durfde de verwachting koesteren, dat bij de bespreking van de tegenwoordige voordragt een welwillende geest zou voorzitten, en, bij onvermijdelijk verschil van meeningen en riglingenin de kamer althans een streven zou beslaan om met de regering mede te werken lot eene ver beterde regeling van een volksbelang bij uitnemendheid: het lager onderwijs. Inlusschen slaan scherper dan ooit in genoemd verslag de gevoelens der verschillende partijen tegenover elkander opgeleekend; geen zweem van toenadering; van een voornemen om de pogingen der regering te steunen; zij het ook met aanwijzing van gebreken eu leemten. De regering stelt in hare memorie het uiteenloopende der meeningen uiteen. Terwijl door hendie het bjjzonder onderwijs op den voorgrond willen zien geplaatst, het onmogelijke van de regering wordt verlangd, schjjnt door hendie het oog uitsluitend op de belangen van het openbaar onderwjjs willen gevestigd zien, achter ieder voorstel der regering om aan billijke

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1