BUITËINLAINDSCIIK BEUIGTEN. PER TELEGRAAF. E, Fuld C".tc Frankfort a/M., Iiceft zijne betalingen gestaakt. Dit huis, e dal steeds in spcculatiën op groote schaal gewikkeld was, heelt ditmaal o belangrijke verkoopen in blanco van Ooslenrijkschc spoorwegwaarden be- d werkstelligd en kon bij de enorme rijzing, die dezer dagen in dal fonds op it de Duitsche en Ooslenrijksche markten plaats vond, die operatiën slechts rt inet groot verlies dekken. Men schat het bedrag, voor hetwelk onze plaats it er bij betrokken is, op ongeveer 600,000 fr. Voorts kan ik u mededeelen n dal de Turksche leening van 25 millioen, waarvan dezer dagen sprake was, i- nog niet lot stand is kunnen komen. De »Banque impériale ottomane", die it met deze operatiën belast was, heeft lot heden slechts een paar huizen ge- t vonden, genegen om aan deze leening deel te nemen. 0 'sGRAVENHAGE, 4 September. Door Z. M. zijn benoemdtot rijks-ontvanger te Hulst c. a.W. van Nouhuys, thans te Valkenswaard, en te Groningen jhr. G. T. A. Calkoen, 1 thans te Sneek c. a., en is eervol ontslag verleend als ontvanger der re gistratie voor de burgerl. acten, te Maastricht, aan mr. H. J. D. Graafland. Tol consul der Nederlanden te St. Domingo, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, is benoemd de heer J. M. Leyba, aldaar. t De officieren van gezondheid le kl. J. Lamie, belast met de waarne ming der betrekking van eerstaanwezend officier van gezondheid in de ma ritime directie te Amsterdam, en VY. Littel, geplaatst in de rol van het 1 wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd te Rotterdam, worden op non- activiteit gesteld, en respectivelijk vervangen door den dirigerenden officier van gezondheid dr. F. J. van Leent en den officier van gezondheid le kl. t J. J. Borst. De officier van gezondheid 1 kl. D. Matak Fontein wordt ge- plaatst aan boord van het wachtschip le Willemsoord. Voorts wordt de luit. ter zee lf kl. A J. Diemonl geplaatst aan boord van hel wachtschip te Willemsoord, en de luit. Ier zee le kl. G. Doorman aan boord van het i wachtschip le Amsterdam en belast met het bevel over het stoomriviervaar- tuig Isnla. ''e luit. ter zee lf kl. 11. van Broekhuyzen, van het opleidings schip tc Amsterdam, wordt op non-activiteit gesteld. De oefenings-divisie, onder bevel van den kapitein ter zee W. K. van Gennep, is den 2i,B dezer van St. Vincent naar Nederland vertrokken. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Ter gelegenheid van den verjaardag van Z. R. H. den prins van Oranje, werd heden middag in het Malieveld door het garnizoen der residentie, voor den gencraal-majoor plaatselijken kommandant van Toll, eene groote parade gehouden. Ten 1 ure ontving Z. M. de koning de leden der koninklijke familie, die lid. hunne gelukwenschen kwamen aanbieden. Des namiddags was er gala-diner ten hove, waaraau, behalve de prinsen Hendrik en Frede- rik, een aantal hooggeplaatste personen, waaronder vele militaire autoritei ten, waren genoodigd. BELGIË Vrijdag II werd door de regtbank tc Brussel de zaak behandeld eener mishandeling van zekeren Jan Dockx, in het gasthuis verpleegd, ten ge volge der bekomen wonden. Als getuigen waren de vrouw en twee doch ters van den mishandelde gedagvaard. De president ontving tijdens de be handeling een briefje, waarin hem gemeld werd, dat Dockx aan zijne won den was overleden. Hij maakte de ongelukkige weduwe en hare kinderen zoo voorzigiig mogelijk met het gebeurde bekend en nu ontstond een harts- toglelijk tooneelde droel hcid der betrokkenen uitte zich op heftige wijze. Toen de dader de gevolgen zijner ruwheid vernam, trachtte hjj een einde aan zijn leven te makenhetgeen nog tijdig werd belet. De ongelukkigen begaven zich naar het gasthuis en vonden daar den doodgewaande buiten gevaar. Men had zich in den naam vergist. E K E E A 1* LONDEN. 3 September. Bij het fonds ten behoeve der noodlijdenden in Hindostan is thans 74000 ingekomen. Behalve dat er gelden verzameld worden tot leniging van den jammer des oogenbliks, schijnen er ook slappen beraamd te wor den tot het voorkomen of verminderen van dergelijken jammer in de toe komst. Zoo werd. op eene bijeenkomst te Sheffield, door een groot indus trieel aldaar, den heer Tozer, medegedeeld dat er contracten met hem en andere firma's gesloten waren tot hel geven van eene belangrijke uitbrei ding aan hel spoorwegnet in zuidelijk Hindostan. Te Ballon hebben 10000 werklieden in de katoenspinnerijen besloten hel werk te stakenliever dan zich te laten welgevallendat de werkge vers het loon met 5 pCt. verminderen. In 1861 heeft aldaar de laatste groote werkstaking plaats gehad en de werklieden hebben toen verminde- ring van loon moeten toegeven, nadat de werkstaking aan de Trades- Unions 80000 gekost had. Naar men uit Alexandrie aan de Daily News meldt is de drijvende cylinderdie de naald van Cleopatra bevat, in ondiep water vastgeraakt en lek geworden. Men is nog niet lot een besluit kunnen komen waar de naald alhier zal geplaatst worden. Uit New-York wordt berigtdat het bestuur van de Mormonen-secte overgegaan is in handen van twaalf oudsten, zoogenaamde apostelen, waar van er twee op dit oogenblik in Engeland vertoeven. Waarschijnlijk zal voor lopig geen president benoemd worden. Bij het spoorwegongeluk in de nabijheid van Desmoines, in lowa, *ijn 20 personen omgekomen en 49 gewond. De trein is niet in een riviertje geloopen, maar wegens het wegspoelen van eene brug gedurende hevige stormen in een ravijn gestort. f 8,4 K K IJ K. Hel Joum. off. is Zondag verschenen zonder dat het besluit betreflende de verkiezingen daarin voorkwam. De uiterste termijn, bij de wet voor geschreven, wordt dus, volgens het algemeen gevoelen, overschreden. Dat is, zegt de Siècle, de zekerste voorspelling van de nederlaag van den 16'° Mei. Wanneer men met zooveel aarzeling, met zooveel gebrek aan zelfver trouwen ten strijde trekt, is men vooraf reeds zeker het onderspit te zul len delven Volgens openbaar gemaakte officiële opgaven is gedurende de maanden Jiinij en Julij II. de opbrengst der belastingen zeer verminderd. In Mei had de schatkist 8,210,000 fr. boven de raming ontvangen; in Junij daarentegen 555,000 fr. beneden en in Julij slechts 844,000 fr. boven de raming. De tegenstanders der regering wijlen een en ander aan de daad van den 16den Mei, hare aanhangers zulks aan omstandigheden buiten af, welke ook in andere landen nadeelig op de algemeene welvaart gewerkt hebben. Werke lijk wijst de eerste helft van Augustus weder eene opbrengst van 4,586,000 fr.d. i. 5 pCt. boven de raming aan. De prefect van Indre et Loire heeft aan den gemeenteraad van Tours, waar de maarschalk 24 uur vertoeven zal, gevraagd 10000 fr. voor de recep tie beschikbaar tc stellen. Daar de maire van Tours ontslagen is, werd het voorstel ingediend door een Bonapartistischen adjunct, Michelle. Het voor stel werd slechts door een enkel raadslid ondersteund en kon daarom vol gens hel reglement van orde niet in behandeling genomen worden. Het Journ. des Dêb. had zich nog niet uitgelaten over de vervolging van Gambetta. Thans brengt dat blad deze zaak ter sprake om er een scherp afkeurend oordeel over uit te brengen. Nooit, zegt het, heeft Gam betta eene meer constitutionele, een voorzigtiger, een fijner redevoering uitgesproken. De partijgangers van het kabinet beschuldigen hem, dat hij comedie speelt met deze gematigdheid. Maar het kabinet staat niet stil bij die redevoering. Wal heeft het met die redevoering te maken Het is de gelegenheiddie men heeft aangegrepen. Men beschuldigt Gambetta legen de grondwet te hebben gesprokenen dit is niet waar. Men beschuldigt hem den maarschalk beleedigd te hebben en niets is sterker gelogen. Maar nog eens, wal kan dit schelen? Gambetta moet de vijand der constitutie en de beleediger van den maarschalk zijn. Wij hopen dal de regtbanken weigeren zullen zich hiertoe te leenen. Zij zullen een vonnis uitspreken, geen dienst bewijzen. Wal men thans doet heeft niets met hel regl te ma ken, maar wel met de politiek. Uit een oogpunt der wet is de uitslag niet twijfelachtig. Had Gambetta het regt niet te spreken, gelijk hij gesproken heeft, dan zijn wij allen schuldigen, dan is er in Frankrijk geen vrije dis cussie meer. TUKHIJE. De bekende Russische generaal Todtleben is te Bucharest aangekomen. Uit Schumla wordt van 2 September gemeld, dat Ahmed, de komman dant van Rustschuk, een uitval gedaan heeft met zeven balaillons. Uit den Schipka-pas wordt gemeld dat Suleiman-pacha eene voordeeliger positie ge wonnen heeft tot het plaatsen van batterijen op de hoogten die het fort Nikolaas omringen. De Russen zijn teruggekeerd tot de verschansingen die zij onlangs verlieten Russische versterkingen kwamen in den nacht, wijl de weg van Grabovo bestreken wordt door Turksche batterijen. 'sGRAVENI1AGE, 4 September. Heden is overleden de heer mr. M. F. Lantsheer, raadsheer in den hoogen raad, geboren te Middelburg, die gedurende geruimen tijd ongesteld was. WEENEN, 3 September. De Pol. Corr. meldt uit Bucharest van 2 dezer: Het geheele Rumenische leger, met inbegrip der reserve, is Zaturdag bij Dorania den Donau overgetrokken. Nicopolis zal uitsluitend door Rumeni sche troepen worden bezet. Het Turksch garnizoen te Silistria heeft eene brug gelegd tot aan het Donau eiland. Hel is nog onzeker of dit werk dient ter voorbereiding van een overtogt naar Rumenisch grondgebied, dan wel alleen om op hel eiland hout te hakken. De Russen en Rumeniërs hebben de noodige maatregelen genomen om een overtogt te beletten. PESTH, 3 September. In het Russische hoofdkwartier had men verwacht dat Servië legen 30 Augustus aan den oorlog zou deelnemen, doeh blijkens de berigten uit Belgrado was men aldaar weder weifelende, daar men vreest voor een inval van Mahomedaanschc benden. In hel Russische hoofdkwartier is men ongerust ten opzigte van den Schipka-pas. LONDEN, 4 September. Daily News bevat een dépêche van zijnen cor respondent uit Poradin van 31 Augustus, meldende dat de veldslag bij Plcwna de verschrikkelijkste in dezen oorlog geweest is en met den lerug- togt der Turken eindigde. De Russen herwonnen al hunne stellingen en volgden de Turken op korten afstand. De Russen verloren 500, de Turken 2000 man. PARIJS, 3 September. De regter van instructie te Cherbourg heeft de personen, die beklaagd waren, omdat zij, bij het bezoek van Mac Mahon in die stad. //Leve de republiek geroepen hadden, buiten vervolging gesteld. WEENEN, 3 September, liet Neue Dien er Tagebl. meldt uil Belgrado: //25000 Turken, onder bevel van Salik-pacha en Zekki-pacha, hebben de Bosnisch-Servische g'enzen bezet. Door prins Gorlschakofl is afwijzend be schikt op het verzoek van de Bosniërs om hulp." PARIJS, 4 September. De dagbladen melden dat de heer Thiers gisteren avond ten 6 ure te Saint Germain en Laye plotseling is overleden. PARIJS, 4 September. De beer Thiers had in de laatste dagen veel gear beid, echter bevond hij zich wel. Hij zou des avonds naar Parijs komen, om eene conferentie te houden met verschillende republikeinsche notabili- teiten. Mevrouw Thiers liet des namiddags weten dal haar echtgenoot on gesteld was en niet komen zou. Eerst tegen 4 ure scheen zijn toestand hopeloos. De dood van den heer Thiers heeft eene groote sensatie gemaakt. Naar een op goede gronden steunend gerucht zou de staat zich met de kosten der begrafenis belasten.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3