PER TELEGRAAF. van een manifest, zooals vrij algemeen geloofd werd. Wel zal de maar schalk een manifest tot de natie rigten, maar dit zal eerst openbaar ge maakt worden bij de opening van de verkiezingsperiode. Het aal in liet Journ. off. verschijnen den dag na de afkondiging van hel decreet tol bijeenroeping der kiezers, en zal tegelijkertijd in al de gemeenten van Frankrijk worden aangeplakt. De Temps deelt o. a. hel volgende mede omtrent het verhoor, dat Gambetta heeft ondergaan. Gambetta is Ie ongeveer twee uur aan het paleis van justitie aangekomen, vergezeld van den advocaat Sandrique en den directeur van de Kép. franc. Hij werd met de kreten: leve Gambetta' en leve de republiek! verwelkomt door een talrijke menigte, die rondom het paleis geschaard stond. Nadat Gambetta aan de talrijke advocaten, die hem omringden, eenige inlichtingen had gevraagd omtrent den hem onbekenden regter van instructie, den heer Ragon werd hij in diens kabinet gebragl, dat bij na verloop van vijf-en-twintig minuten verliet. Zijn rijtuig stond hem bij den uilgang van "la Conciergerie" te wachten. In den omtrek van het pah is en op de binnenpleinen stonden talrijke agenten. Bovendien wa ren alle boden en wachten van hel paleis vereenigd. liet verhoor van Gambetta he ft slechts ongeveer 20 minuten geduurd. Uit zijne rede werden hem de zinsneden voorgelezen die tot de vervolging aanleiding gaven. Gam betta heeft gezegd, dat hij naar Rijssel was gegaan om daar een staatkun dige redevoering uit te spreken, die hij in de tegenwoordige omstandigheden noodzakelijk had geacht, maar verdedigde zich legen de beschuldiging, dat bij iemand had willen beleedigen llij voegde hierbij, dat hij volmondig erkende de redevoering te hebben gegeven aan den directeur van de Rép. frnng., om haar publiek Ie maken, en dat hij de geheelc verantwoordelijk heid voor die openbaarmaking op zich nam. Ei li !T®€ ii E, A M Aan de If'eser-Zeil. wordt gemeld, dat men in financiële kringen te Berlijn beduchtheid koestert ten aanzien van de financiële krachten van Rus land, en dat bedoeld rijk in de onmogelijkheid zijnde de betaling der rente voor leeningen, in het buitenland aangegaan, voort te zetten, het plan zou hebben die rentebetaling Ie slaken totdat de oorlog zou zijn geëindigd, lie Rank- unci fland.-Zeit. neemt dit berigt over en voegt daaraan het volgende toe: Van geen enkele zijde der daarbij betrokken kringen hebben wij eenige bezorgdheid van dien aard hooren uiten. Integendeel hebben wij overal er met vertrouwen op zien wijzen, dal van den kant van Rusland niets dergelijks behoefde te worden gevreesd, want die staat he lt zich steeds gekenmerkt door de meest mogelijke stiptheid in het nakomen van financiële verpligtingen van dien aard. Haar men uit Zara meldt hebben Turksche troepen de Oostenrijksche grens bij Kadinabuka overschreden, een aantal hoornvee medegevoerd, een magazijn, waaru 2000 kilo hooi geborgen was, in brand gestoken, en op eene Oostenrijksche patrouille geschoten. TURKIJE. Uit verschillende berigten mag men met grond opmaken, dat de Tur ken zich waarschijnlijk spoedig meester zullen maken van den Schipka-pas. De Russen, ofschoon steeds meldende dat zij hunne positien behouden, heb ben vrij belangrijke punten verloren. Sulciman-paeha wil al het mogelijke in het werk stellen om hen in te sluiten, maar voor zooverre men zich kan voorstellen, blijft den Russen nog wel de gelegenheid open om terug te trek ken. Alleen krachtige versterkingen kunnen de kans voor de Russen nog doen keeren. Men berekent het getal gesneuvelden hij de reeks gevechten, die in den Schipka-pas zijn gevallenvan de Russen op 7000 en van de Turken op 20000. -- Nabij Plewna is weder gevochten. Osman-pacha meldt daaromtrent uit die plaats: Wij ondernamen eene krachtige offensive verkenning tegen 'Pelischat, dat gelijk Plewna versterkt is. Wij stietten op een half uur afslands van Pelischat op den vijand. Gedurende twee uren werd een heel gevecht geleverd, waarna de vijand vluglte. Stormenderhand veroverden wij drie verschansingen en maakten een kanon, eenige paarden en wapenen buil. De Russen waren ter sterkte van 30000 man, met inbegrip van de van Nensenk gekomen versterkingen. Hunne verliezen waren groot; de onze minder. Van Russische zijde wordt daaromtrent gemeldOp 31 Augustus des voormiddags hebben de Turken van de zijde van Plewna met aanzienlijke strijdkrachten een aanval gedaan op de Russische posities te Pelischat en Sglilza. Te» 10 ure hevige kanonade en geweervuur. Verder wordt nog van die zijde gemeld: Generaal Leonoil' lelegraphecrt, dat bij Karagatsch-Koi een hardnekkig voorpostengevecht heeft plaats gehad. Leonofï hield vervolgens met een geringe slrijdmagt twaalf uren achtereen stand tegenover 12000 Turken. Zesmaal is hel dorp ingenomen en weder verloren. Ten laatste was LeonofT genoodzaakt, stap voor stap terug te trekken. Des avonds kwam hij bij de hoofdpositie aan. Al de gewonden, ten getale van 400, heeft hij kunnen medevoeren. Omtrent het gevecht bij Karahassan of Karagatsch meldt de chef van den Turkschen staf, dat een bataillon der Jeruzalem-Redifs, behoorende tot de brigade van Salih-pacha van de divisie der stad Djuma, een kanon, vier munitiewagens, een aantal karren met 2000 geweren en 2000 soldaten- mantels en een groote hoeveelheid equipementstukken buil maakte. De buit was zeer belangrijk. De andere troepen, welke aan het gevecht deelnamen, waren de Rasgrad-divisie onder generaal Assaf-pacha en de Eski-Djuma- divisie onder Salem-pacha. De Engelsche officier Baker-pacha onderscheidde rich bijzonder. De Turken verloren 3000 man dooden en gewonden en de kussen 4000. he correspondenten van het Ifien. Tagbl. en de Times te Schumla ge ven uitvoerig verslag van hel gevecht zelf; beiden deelen mede, dat de strijd «m het dorp Karahassan, waaruit Russen en Turken elkaar herhaaldelijk verdreven, vreeselijk bloedig was, lot hel des namiddags ten 5 ure geheel in brand stond. De terugtogt der Russen was aanvankelijk zeer geregeld, doch later ontaardde hij in een wilde vlugt. zóó zelfs dat de Russische in fanterie door de eigene cavalerie en artillerie overhoop gereden werd. Betreffende den Turkschen bevelhebber in den Schipka-pas, Suleiman- pacha, meldt een correspondent van de Times het volgende: Suleiman-pacha is iemand van zoo weinig mogelijk veriooneen zeer gereserveerd man. Zijn hoofdkwartier is de volmaakte tegenhanger van de luisterrijke verblijven van zoo vele andere generaals, die daarop eigenlijk vrij wat minder aan spraak kunnen maken dan deze gelukkigste en door de krijgskans meest begunstigde van al des Sultans veldmaarschalken. Zijne tent is een een voudig stuk doek, over twee stokken gespannen, 's Nachts kruipt hij er onder en slaapt op den grond en als hij er eenmaal in is zou er geen plaats voor een ander zijn. Eerewachten. schildwachten, ordonnancen en al de praal en omslag van een Imogen militairen rang worden door hem versmaad. Twee of drie zijner adjudanten liggen in zijne nabijheid, in dezelfde soort van tent, als die des bevelhebbers. Zijne twee paarden staan vastgebonden voor zijne tent, altijd gezadeld, en, met de paarden der cavalerie, eten ze wat ze kunnen krijgen, zooals ook hun meester geen ander rantsoen krijgt dan dat zijner soldaten Hij is tusschen de 40 en 45 jaar. In bijzonder heden en wal zaken van organisatie bet rel theeft hij eene groote vlugheid van bevatting en uitvoering. In een oogwenk bespeurt hij wat noodig is voor het verkrijgen van lijftogt en ammunitie, of in het algemeen voor al wat meer de administratieve zijde raakt van het opperbevelhebberschap. En tegelijk heeft hij de eigenschappen van een geboren legeraanvoerder, zoodat hij een plan spoedig en met goed gevolg ten uitvoer brengen kan. zonder iels van den tradilioneelen omslag van het hedendaagsch krijgsbeleid. ST.-PETERSBURG, 3 September. Officiëel berigt uit Gorni-Studeni van gisteren. Onze verliezen op 31 August us bij Kadikioi bestouden in 7 soldaten die sneuvelden en 30 die gekwetst werden. Bij Plewna werden in het ge heel 30 officieren en 1020 soldaten bHiten gevecht gesteld. Hel verlies aan de zijde der Turken is ontzaggelijk. KONSTANTINOPEL, 1 September. Suleiman-pacha meldt van den Schipka- pas, van 30 Augustus, dat er niets bijzonders is voorgevallen en de Turken zich in de veroverde stellingen verschansen. SCHUMLA, 31 Augustus. Het Egyptische corps heeft gisteren, ter onder steuning van Redji-pacha, aan den veldslag deelgenomen en de Russen ver slagen in een gevecht, dat zeven uren aanhield. i3i?rgerüjfic S-l.tub. ONDERTROUWD: J. de Muunik, wedr. 47 j. en M. C. Sasse, jd. 34 j. II. J. Helversteyn, jm. 22 j. en M. M. Sieygcr, jd. 28 j. W. Harland, jm. 21 j. en M. Kuyters, jd. 20 j. - J. Slolet, jm. 38 j. en L. Stikkelorum, jd. 32 j. —J. Kriek, jm. 39 j. en U. C. van der Bijl. jd. 3G j. J. van der Kamp. wedr. 63 j. en L. van Luyn, wed'. 67 j. P. van Werkhoven, wedr. 51 j. en C. Romijn, wed'. 43 j. L. van den Berg, wedr. 35 j. en M. M. E. Becker, jd. 41 j. PKOGKA.TI.N l VAM MUXIEKl'JTVOKKING KM. Musis Sacrum. Dingsdag 4 September, des avonds ten 7 ure, door het Muziekcorps der l.cidsche Dienstd. Schut terjj, kapelmeester de heer G. Locher. 1c Afd.: 1. Ouverture "Crown Diamonds", Auber; 2. Comet Walzer, Lanner; 3 Abendstandchenllerfurlh; 4. Fantaisie "La Juive". Halévy. 1' Afd 5. Ouverture »Zampa", llerold; 6. Die Post im Wald" (Piston-Solo), Schalier; 7. «Das Glöcklein", Polka. Speer; 8. Fantaisie "Das Nachilager", Spohr; 9. Marsch, G. Locher. OPG1VE VAM BRIEVEN, welke in de eerste helft der maand Augustus door het postkantoor te Leiden zijn verzonden en-die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: F. J. Doove, J. de Vries, J. Hillebrand, lleyn, B. Cor- nelissen, T. de Winter. J. van Maanen, A. Jongman, K. Migielsc. A v. d. Horst, allen te Amsterdam; J. B. II. van Lierop, te Breda; G. Beerens, te Brielle; Breur, Anna Smit, 11. F. Kokxhoorn, mej. A. Schildhuizen, allen te 'sGravenhage; 11. Kluivers, Johanna van Inweyen, beiden te Haarlem; A. P. van Beers, F. Verschuere, beiden te 's Hertogenbosch; H. Essel, te Kralingen; B. Withol, Boey, mej. II. de Jong, allen te Leiden; Marie de Jong-Sehnell, te SonderhausenM. T. Louwerman, te Nijega; F. J N. van Dam. te Sluis; mej. A. de Wil, te Soestdijk; W. van der Gaag, te Soetcr- woude; 1. Belt, te StompwijkVV. Oudshoorn, te Voorscholen: H. Godieris, 11. Vrolijks, beiden niet vermeld. Briefkaarten: mej. Sluiter, te Amster damPhilippeau, te Drummen; Betje van Hoven, te Leiderdorp; van der Pol, te Oude-Wetering. advertentie n Bevallen van een Dochter S. A. VAN WIJNGAARDEN COSTER Leiden, 2 September 1877. Eenige en algemeeue kennisgeving. Heden overleed mijne geliefde Echtgenoote JOHANNA PETRONELLA VAN DRIEL, in den ouderdom van 54 jaren, na een langdurig maar geduldig lijden. Wat ik en mijne zes kinderen in haar verliezen kunnen allen be seffen die de overledene in haar werkzaam en liefdevol leven gekend hebben. Leiden, 31 Augustus 1877. TH' VAN WIJK. Verzoeke van rouwbeklag verschoond te blijven. Voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van hunnen Vader en Behuwd-vader Jhr. J. SANDBERG, betuigen de Ondergetcekenden hun oprechten dank. E. T. DE BRUYN KOPS, geb. Sandberg. W. G. DE BRUYN KOPS. Voor de blijken van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onzen Vader en Behuwd-vader, betuigen wij hiermede onzen dank. J. CAMPERT. A. J. W. CAMPERT, von Baumhauer. Leiden, 3 September 1877. C. A. PEKELHARING. W. G, PEKELHARING, Campert.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3