PER TELEGRAAF. van liet volgend schrijven van een ingezelene van Londen: «Daar ik niet twijfelen mag, of het resuliaat van Rusland's overwinning zal veel bijdragen tot de verdrijving van den Turk uit Europa, verzoek ik u zoo beleefd te willen zijn, inliggende 200 te bestemmen voor het fonds lot ondersteu ning van de zieke en gekwetste Russische soldaten, die met opoffering van goed en bloed werkzaam zijn om zulk een zeer gewcnscht resultaat Ie helpen bereiken." (w. g.) Ch. Mayncll". Het comité besloot, al de gelden, die te barer beschikking werden gesteld, direct op te zenden aan de kanselary van de keizerinde beschermvrouw van de Russische verceniging van /'het Roode Kruis." Daarentegen is te Bromley eene door werklieden georganiseerde meeting gehouden, waarin eenige resolution zijn aangenomen, waarvan de strekking was sympathie voor de Turken uit te drukken. Uit een particulieren brief uit Bangalore, in Britsch-lndiê, wordt hel volgende medegedeeld: Er valt niets te schrijven dan over hongersnood, die iedereen in het aangezigt grijnst. Het land is als één groote woestenij. Mijn akker, die zelfs verleden jaar nog twee koeijen voeden kon, heeft thans geen gras genoeg voor eene geit. Van den spoorweg wordt het uiterste gevergd: hij brengt wekelijks 4000 ton rijst in de provincie; doch daar deze hoeveelheid slechts toereikend is voor anderhalf millioen men- selien, eival de graanstapels in het land zelf uitgeput zijn, zoo moeten de overige drie en een half millioen in Mysore den hongerdood sterven. Het lijden der bevolking is ontzettend. Er is een geregelde dienst in het leven geroepen, btiiten de gewone policie, om de dooden en stervenden weg te ruimen uit de straten van Bangalore; doch buiten de iimiten der stad liggen overal lijken. De lagere kasten koken en eten het vleesch der doodendeze week nog werden twee mannen op de daad betrapt, en voorden magistraat gebragl. Twee dagen geleden, toen ik voor de cavalerie-stallen reed, zag ik een troep uitgemergelde vrouwen en kinderen wroeten in den paarde- mest, om er de onverteerde graankorrels uit op te eten. De Spectator, dit mededeelende toont aan dat de regering al het moge lijke doet om hulp te verschaffen, maar dat zij magleloos is door gebrek aan vervoermiddelen. Er is slechts één spoorweg in Mysore, zonder zijlij nen en trekvee ontbreekt; en gebruikt men menschen als dragers over groote afstanden, dan behoeven zij tol eigen onderhoud minstens evenveel als zij torschen kunnen. Er blijft dus geen middel, dan het volk in massa te drijven naar de stations, en de bijna zekere kans te loopen van het uitbre ken van pestilentie onder de opeengepakte menigte. Na honderd jaren on gestoorde heerschappij, is Engeland's magt verlamd door gebrek aan ver voermiddelen. De Daily Telegraph bevat een zeer onwaarschijnlijk berigt. Volgens eene depêche uit Pera zou er eene briefwisseling tusschen den heer Glad stone en een Griekseh koopman te Konstanlinopel ontdekt zijn. De heer Gladstone zoekt de Grieken tegen Turkjje op te zetten, hun aanradende zich aan de Slaven aan te sluiten. De Grieksche koopman antwoordde, dat het voor hen eene betere politiek zou zijn tegen de Russen dan tegen de Turken te strijden. Hier te lande worden vier stalen stoombootjes gebouwdbestemd om de stroomen van Midden-Afrika te bevaren. Zij zijn besteld door den kolonel Gordon. De booten moeten zoodanig gemaakt worden, dat geen enkel stuk daarvan meer dan 100 kilo weegt. De stukken moeten naar de meeren ge dragen en daar in elkander gezet worden. Men berekent dat 4000 negers noodig zullen zijn, om de booten over land naar de bcstemmings-plaalsen te brengen. 5? a a ra a u ij ïi. De Mon. Univ. deelt het volgende mede omtrent de reisplannen van den maarschalk-presidentDe maarschalk zal den 6den der volgende maand van Parijs vertrekken, den 7den de militaire oefeningen bijwonen en het middagmaal gebruiken bij hertog Decazes op het kasteel La Grave. Den 8,lM zal hij, waarschijnlijk per stoomboot, naar Bordeaux afreizen. Hij zal dienzelfden en den volgenden dag het dep. Gironde bezoeken en zich den 10d™ naar Perigneux begeven. Daarna zal hij Angoulème bezoeken, maar zich onderweg te Ribérac ophouden, alwaar hij ten huize van den minister van binnenlandsche zakenden heer de Fourtouzal dejeuneren. Vervol gens zullen Poitiers en Tours nog de eer van een bezoek genieten, waarna hg den 14!en September weder te Parijs zal terugkeeren. Naar aanleiding ccner door den minister de Fourtou dezer dagen ge houden rede komt het Journ. des Déb. op tegen de, zooals het blad zegt, zonderlinge pretentie van dien minister, van hel beslaande kabinet Ie wil len maken lot vertegenwoordiger van 1789. Daartoe, zegt het blad, hebt gij het regt niet: «zoolang gij weigert aan de regelen van den parlemen tairen regeringsvorm u te onderwerpen, zoolang gij verklaart, dat eene minderheid de meerderheid onderdrukken haar ondanks en tegen haar re geren kan, zoolang gij het persoonlijk bewind stelt in de plaats van het parlementaire, zult gij mannen zijn van vóór 1789. Alle fraaije woorden ter wereld vermogen niet de werkelijkheid te veranderen, en het gezond verstand des publieks zal zich niet laten vangen door de oratorische ver- nnltspelingenwaardoor de goedwillige gasten aan de banketten van Tulle en Neuvic werden bekoord." De liép fr. deelt het volgende berigt uit Rome mede: Ten gevolge van het beslmt, door de Spaansche regering genomen, om het beheer over de Italiaansche kerk en het Italiaanschc hospitaal te Madrid aan den gezant van koning Victor Emanuel over te dragen, heeft de nuntius Cattani aan het Vatikaan gevraagdof hij zijne residentie moet verlaten. Het Vatikaan zal later dienaangaande een besluit nemen. BUITICHLANU, De loon, waarop de Nordd. Mig. Zeit. dezer dagen het berigt be sprak van den Turkschcn ambassadeur te Berlijnbewerende dat de moor denaren der heide consuls (de Duitschc en Fransche consul) niet op vrije voeten waren gesteld, iiceft in hooge male de aandacht getrokken. Men houdt zich overtuigd, dat de rijksregering het bij die tegenspraak van een mededeeling des Tnrkschen ambassadeurs niet zal laten berusten; op last der rijksregering zullen de vereischte inlichtingen te Salonichi worden in gewonnen, ten einde eventueel zoodanige maatregelen te verordenen, dat de eer en het aanzien van het Duilsche rijkwelke door de vrijlating der bedrijvers van die euveldaden zwaar zouden zijn geschonden, op voldoende wijze worden gehandhaafd. TUltK IJ E. Een correspondent van de Times meldt dat de Christenen in Armenië overal het mikpunt zijn van de wraak der Mohammedanen. Uw correspon dent te Erzerumschrijft hijheeft dingen opgesomd die hjj zelf waarnam. Uil een ander district van Armenië heb ik door particuliere brieven tijdin gen van een man die in Engeland minstens evenveel geloof vinden zou als een bisschop. Stellig 50.000 Armeniërs doen gedwongen dienst in hel leger; ze worden aan de verschansingen gezetof doen andere legerdiensten. De landbouw wordt geheel verwaarloosd. Karren ossen en andere trekdieren zijn weggevoerd. Wat van de bevolking achterbleef is aan de grootste ellende ten prooi. Zeker 1000 dorpen zijn vernield en 1000 is hier geen schrijffout. Kerken en kloosters zijn overal geplunderd en vernield. Vrou wen zijn mishandeld en vele moorden zijn gepleegd door de Kurdische Bashi-Bazoeksdie, in naam. gesteld zijn onder het bevel van Sheik Djellal- Ed-din en anderen die liet gansche land eenvoudig uitplunderen. De schrij ver verhaalt verder den gruwelijken moord die op bevel van genoemden Sheik te Bayezid plaats hadnadat de Russen waren afgetrokken. Vele inwoners werden op palen gestoken en het getal slagtoffers is stellig 2000. De zaak bleef geruimen tijd Ie Erzerum onbekend, maar thans is vandaar een bijzonder commissaris gezonden om haar te onderzoeken. Algemeen gelooft men. dat Faik-pacha de hevelhebber van dc geregelde troepen, en Achmed-pachade directeur der versterkingen, het met den Sheik eens waren. Want zonder dalzou hij onmogelijk in bijzijn van zoovele gere gelde troepen met hunne officieren zulke barbaarschheden hebben kunnen bedrijven. - Naar men aan dc Times nit Bucharest meldt is wegens de talrijke spoorwegongelukkeu iu Rumenië eene overeenkomst met de Russische rege ring aangegaanvolgens welke de spoorweg-maatschappij voortaan voor eiken soldaat, die op hare lijnen omkomt, 4000 fr., voor eiken officier 12000 fr. betalen zal. WEENEN 27 Augustus. Aan de Pol. Corr. wordt uit Belgrado geseind: Gisteren werd door den onder voorzitterschap van prins Milan gehouden ministerraad tot zamenwerking van het Servische met het Russische leger in Bulgarije besloten. Tevens werd het bevel over de verschillende corp sen opgedragen aan Horvalovic, Nikolic, Leschjanin. Alimpic, Protic en Vlajkovic. Eene te Belgrado vertoevende deputatie van Bosnische opstande lingen onderhandelt met den minister van oorlog over de vorming van Bos nische vrijseharen onder Servische officieren; over het zenden dezer scharen naar de legerkampen der Bosnische opstandelingenen over het plaatsen van alle Bosnische vrijseharen onder het opperbevel van Servie. De rege ring toont zich weinig genegen in dit plan toe te stemmen. De ministerraad besloot bet initiatief te nemen tot eene verzoening van alle partijen en, zoo zij hierin slaagt, een coalitie-kabinet zamen te stellen. Vóór de oorlogsverklaring zal de Skupschlina buitengewoon bijeengeroepen worden. ERZERUM26 Augustus. De Turken vielen de Russen bij Kiziltepe aan en bezetten de stellingen van den vijand. Een Russisch corps marcheerde in de vlakte van Soubalan, waar een ernstig gevecht ontbrandde. De Rus sen trokken in goede orde af. De Turken bleven meester van het slagveld. De verliezen aan beide zijden waren groot. Een nieuw gevecht wordt verwacht T1FL1S, 27 Augustus. De poging der Turken om eene dubbele omtrek kende beweging uit te voeren is mislukt. Dc Turken versterken de ver overde posities. De beslissende ontmoeting is verdaagd ten gevolge van de uitputting van beide partijen. LONDEN, 27 Augustus. Eene dépêche van Layard meldt dat de grootvi zier gelast heefteene Turksche vertaling van de Geneefsche conventie aan dc troepen uit te deelen ter voorkoming van nieuwe schennis van de be palingen dezer conventie. PLYMOUTH, 27 Augustus. Sir Stafford Northcote heeft hier een rede voering gehouden, waarin hij o.a. zeide: Engeland volgt bij voortduring een vredespolitiek, maar indien zijne belangen het eischen zal zijne magt op de hoogte van hare taak wezen. Het zal de onzijdigheid handhaven tot het oogenblik waarop het zal tusschcnbeide komen met dc hoop aan den noodlolligen wreeden oorlog een einde te maken. ST. PETERSBURG, 27 Augustus. (Officieel). Een berigt uit Gorni-Studeni van gisteren avond meldt, dal onze troepen den vorigen dag hunne stellingen in den Schipka-pas behouden hebben, met verlies van 30 officieren en 400 soldaten aan dooden en gewonden De strijd duurde van 9 ure 's ochtends tot 10 ure 's avonds, 's Nachts hebben de Turken met versche troepen den aanval herhaald. Er volgde een wanhopige strijd, die tot gisteren, 26, middagaanhield Onze troepen hebben zich in hunne stellingen ge handhaafd. KONSTANTINOPEL 27 Augustus. Mustapha-pachagouverneur van Tri poli, is tot minister van oorlog benoemd. Mahmud Damat blijft groot meester der artillerie. Ahmed-Vefik-pacha is benoemd tot gouverneur van Adrianopel. Van het oorlogslooneel geen nieuws.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3