doch spoedig werd hel tumult zoo ernstig, dal de burgemeester, mr. Pels Rijcken, uit zijne woning kwam, zich onder het volk begaf en het toesprak om het tot rust en orde aan te sporen. Overtuigd door zijne gezonde taal en zijne flinke houding, trok men daarop met een «leve de burgemeester!" af. Een uur later echter werden de ongeregeldheden ernstiger, zoodat de plaatselijke kommandant alarm in de kazerne liet blazen <n de militaire patrouilles deed versterken. Tal van spiegelruiten en honderden andere rui ten werden door de baldadige menigte ingeslagenin welk lot mede een paar honderd gaslantaarns deelden. Een detachement artillerie doorkruiste daarop de stad, en nadat talrijke aanhoudingen door de policie waren ge daan, was de rust omstreeks half twee des nachts hersteld. Enkele agen ten van policie werden gewond. De volgende prociamatie werd gisteren ten 12 ure afgekondigd: «De bur gemeester, in aanmerking nemende, dat in den afgeloopen nacht door kwaadwilligen ongeregeldheden zijn gepleegddie de rust dezer gemeente verstorendoor alle goedgezinden moeten worden algekeurd en door het openbaar gezag niet mogen worden geduld, noodigt alle goedgezinde ingeze tenen uit mede te werken tot voorkoming van dergelijke ongeregeldheden en vooral hunne medewerking daarin te verleenen, dal zij niet als toeschou wers tegenwoordig blijven op de plaats daarvandaardoor de beteugeling btmoeijelijken en de kwaadwilligen sterken; waarschuwt levens elk en een iegelijk, dat de herhaling van zoodanige ongeregeldheden, door het open baar gezag, zoo noodig. met geweld zal worden te keer gegaan." -- Uit Brakel meldt men dal eene collecte, aldaar gehonden ten behoeve der noodlijdenden door den zwaren brand, die den 20sleo aldaar gewoed heeft, ongeveer 330 heeft opgebragt. Bij openbare bekendmaking werd door burgemeester en wethouders den ingezetenen voor hunne milde gaven dank gezegd, maar hun tevens ernstig aangeraden hunne eigendommen tegen brandschade te verzekeren bij solide maatschappijen. Voortaan zou bij evenluëlen brand van wege het gemeentebestuur in geen geval daarvoor meer eene collecte gehouden worden. Te Zwolle is gisteren nacht in den sloomoliemolen van de firma van Engelen en van Laer aan de Kleine Vecht een hevige brand uitgebroken, die met het verbranden der geheele fabriek en een grootcn voorraad lijn zaad en lijnkoeken geëindigd is. Met behulp van eenige spoedig aangebragte brandspuiten heelt men alleen de belendende gebouwen kunnen bebouden. Hoezeer een en ander verzekerd was, moet wegens den aanzienlijken voor raad de schade vrij belangrijk zijn. Het onweder van Zaturdagnachl is omstreeks drie uur ingeslagen bij een landbouwer te Beerze (Ambt Ommen.) De geheele oogstzoomede 12 schapen zijn met het gebouw een prooi der vlammen geworden. Alleen het buis is tegen brandschade verzekerd. -- Te Grave is gisteren morgen een hevige brand uitgebarsten in een achterhuis op de Groote Markt. Het gebouw diende voor pakhuis en schrijnwerkerswerkplaats. Hoewel de brand zich zeer ernstig liet aanzien, was men hem echter in een paar uren geheel meester. Het geheele achter huis is uitgebrand en het woonhuis zwaar beschadigd. De Staatscourant bevat het verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zuidholland, voor het jaar 1877. Daarin komt het volgende voor; Tarwe. De berigten omtrent deze graansoort zijn ook ditmaal van niet zeer gunstigen aard. De hooge waterstand en de langdurige koude in het voorjaar waren voornamelijk oorzaak dat dit gewas voor een groot deel mislukte. Vrij algemeen werd gewezen op de schraalheid van het gewas en op de kortheid en geringheid van het stroo, zoowel van de zomer- als van de wintertarwe. Alleen in hel Weslland is hieromtrent gunstige uitzonde ring te waarderen. De wintertarwe staat aldaar uitmuntend te velde en doet een voldoend beschot verwachten, terwijl de zomertarwe, alhoewel niet veel uitgezaaid, mede eene goede uitkomst belooft. Rogge. Omtrent de uitkomsten zijn de verwachtingen mede niet hoog gespannen, vooral niet in het land van Voorne en Putten. Er is aldaar weinig van dit gewas te veldehet staat overal dun en is meest smal van aren, zoodat slechts eene matige opbrengst wordt te gemoet gezien. In de overige streken van deze provincie wordt echter op een tamclijken, in het Westland op een gunstigen oogst gerekend. Gerst is bijna algemeen niet veel uitgezaaid, doch de stukken die er mede bezet zijn, staan vrij gunstig, met uitzondering evenwel op hel eiland Goe dereede en Overflakkee en in den Hoekschen waard, waar bij goeden korrel niet meer dan ruim de helft van ecu gewoon beschot is verkregen. Haver. De mededeelingen zijn ook thans zeer voldoende. Zij staat vrij algemeen goed te velde en belooft een ruim beschot. Vlas. Weinig bevredigend luiden hieromtrent de inlichtingen. Koolzaad. Bepaald ongunstig luiden algemeen de berigten. In tal van jaren is dit gewas niet zoo weinig productief en zoo ongelijk in beschot geweest als nu. Aardappelen. Over hoeveelheid en hoedanigheid der vroege soorten wordt vrij algemeen geroemd; ook de late beloven eene bevredigende uitkomst, hoezeer niet verwacht werd dat in den regel de knol groot van stuk zou worden. Echter had de gevreesde ziekte zich in den laatsten tijd in ver schillende deelen der provincie weder op de aardappelvelden vertoond en nam. vooral in hel land van Voorne en Putten, onrustbarende afmetingen aan. Van den invloed van gunstig weder mogt evenwel ook hier nog groo- lendeels behoud van het gewas worden verwacht. Erwten en boonen. Hieromtrent zijn bijna algemeen zeer gunstige be rigten ontvangen. Een ruime opbrengst werd verwacht in Voorne en Put ten, op Gocdereede en Overflakkee, in het Westland en in den Hoekschen waard. Boomvruchten. Evenmin kan de pluk van appelen en peren als die van steenvruchten beduidend worden genoemd. Hooi- en weiland. De graslanden hebben zeldzaam schoone uitkomste opgeleverd. Uit hel bovenstaande blijkt dat de verwachtingen van den oogst, zoon deze provincie betreft, niet bovenmatig gunstig kunnen worden gerekeni ja, dat ze wat de graansoorten betreft bepaald ongunstig zijn. /ardappeit beloven evenwel eene bevredigendeerwten en boonen eene overvloed], opbrengst, terwijl mede de uilkomsten van gras- en weilanden als bijzondt gunstig kunnen worden beschouwd. 's GRAVENHAGE28 Augustus. Z. M. heeft goedgevonden, ter zake der krijgsverrigtingen in Atcbj gedurende de 2' expeditie tegen dat rijk, bij afzonderlijke dagorders, n in Indië als in Nederland, eervol te doen vermelden den militairen opzigij lc kl.terreinopnemer van het leger in Nederl. Indië, W. von Schotiler. Door Z. M. is aan II. van der Sluys, te Wijk bij Duurstede, als blij] van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een kindtoej(. kend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmeii cin loffelijk getuigschrift. Door Z. M. is vergunning verleend aan W. C. baron Snouckaert v# Schauburg, Zr. M'. hofmaarschalk, lot het dragen der versierselen van ridder grootkruis van de Frederiksorde. hem door den koning van Wurlembtü geschonken, en aan jhr. mr. E. J. C. M. de KuyperZr. Ms. commissarisii de provincie Limburg, tot het dragen der versierselen van commandeur Leopoldsordehem door den koning der Belgen geschonken. Tot officier van gezondheid 2C kl. bjj de marine is benoemd de li« J Bijleveld, arts. -- De dirigerend officier van gezondheid dr. F. J. van Leent en de offi. cier van administratie 25 kl. J. A. 11. Ilttari, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Bij de kon. militaire akademic worden 1 September a. s. geplaalst, om daarbij voor de opleiding der kadelten werkzaam te zijn: kapitein! J. G. Benschop, van het le rcg. infanterie, gedetacheerd bij het koloniai! werfdepot; kapitein A. P. Klercq, van het 6' reg. infanterie; de 1< luiti. H. Koppen, van hel 4e; P. A. van Buuren, van het 5e, en 11. Verploegb, van hel 7e reg. infanterie, en de lc luit. G. H. W. Koolemans Beynen, m het instructie-bataillonwelke officieren tevens bij den staf der infanterie zijn overgeplaatst, benevens de lc luitt. A. S. van Oldenborg, van het 1' reg. veld-artillerie, en A. W. Kattenburch, van het 2' reg. vesting-artillerie eveneens bij den staf der artillerie overgeplaatst. Door den minister van koloniën is de heer W. S. van Buuren, genees-, heel- en verloskundige lc Smilde, gesteld ter beschikking van den gouw nenr-generaal van Nederl.-Indië, om te worden bestemd tol vervulling in eene der beschikbare plaatsen als burgerlijk geneeskundige daar te lande. --- Z. M. de koning is gisteren avond ten 11 ure uil Soesldijk alliiet teruggekomen. De inspectie, welke Z. M. de koning heden middag over het reg. gn- nadiers en jagers zou houden, is uit hoofde van het ongunstige wederii den ochtend afgezegd. De vacantiekamer van den hoogen raad heeft bij arrest van heden uit spraak gedaan omtrent de cassatie-voorziening van de visschers uit Clinge, door het gcregtshof te 'sGravenhage tot 3 jaren gevangenisstraf veroor deeld ter zake van feitelijken en gewelddadigen wederstand legenda opziener der vissoherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen Wesdorp. Ik beide cassatiemiddelen werden ongegrond bevonden en liet beroep verworpei In de zitting van den gemeenteraad, heden gehouden, is in plaats van den afgetreden wethouder, baron Wittert van Hoogland, lot die be trekking benoemd de heer J. van Stralen en zulks bij derde stemming mei 17 stemmen. De heer baron du Tour van Bellinchave vereenigde 14 stem men op zich. De heer van Stralen werd vervolgens mede tot ambtenaar van den burgerlijken stand verkozen Tot leeraar in dc wiskunde en cosmographie aan de hoogere burgerschool werd benoemd de lieer I'. Zeeman Pz.thans reeds leeraar aan die school, Op den heer Ninck Blok te Zwolle werden 16 stemmen uilgebragt. In de gisteren alhier in hel gebouw voor kunsten eii wetenschappeu gehouden algemeene vergadering van den Nedcrlandschen Schaakbond ware» vertegenwoordigd de afdeelingen Amsterdam, Gouda 's Gravenhage en Leiden Als thesaurier werd herkozen de heer W. Kamphuizen le Gouda. Na afloop der vergadering nam de schaak-wedstrijd een aanvang. Als aan den geregelden gang van den wedstrijd niet bevorderlijk besloten de deelnemers zich het genoegen le ontzeggen den beroemden schaakspeler Zuckerlort, die blindelings 15 partijen tegelijk kan spelen, in hun midden le ontvangen, liet bestuur is uitgenoodigd dien lieer te verzoeken een vol gend concours met zijne tegenwoordigheid op te luisteren. Naar men verneemt heelt ds. Lacheretpred. le Mauiieuge, het beroep tot predikant bij dé Waalsche gemeente alhier aangenomen. Omstreeks middernacht zijn gisteren twee bloemistendie duchtig Maandag badden gehouden en in beschonken toestand verkeerden, aan den Noordwal, bij het zoogenaamde Veentje, in een sloot verdronken. Men zegt dat een hunner zijn belofte getrouw is gebleven, om zich nl liever le ver drinken, dan zijn kameraad 5 cents le geven, over welke nietigheid zij aan het twisten waren geraakt. De ander moet hem toen zijn nagesprongen, doch beiden vonden den dood in het water. Zij laten vrouwen met kinde ren achter, BUITEN I,ANDSCHE BEU IGTEN a 'ii E 5, A It. LONDEN 27 Augustus. Dezer dagen hield liet comité tot verpleging van zieke en gewonde Russische soldaten een vergadering, waarin o, a. voorlezing werd gedaan

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2