LEIB8C1IE COURANT. WOENSDAG 29 AUGUSTUS. A°. 203» BINNENLANDSC1JE BER1GTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de cxpeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 28 Augustus. Dc jaarlijksche algeineene vergadering van de Hol!. Maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal gehouden worden op Vrijdag 14 Sep tember a. s., te Amsterdam, in het gebouw der maatschappij Felix-Meritis. De openingsrede zal duor den algemeenen voorzitter, den heer A. J. de Buil, gehouden worden. Voor het volgende jaar moet de algemeene voorzitter gekozen worden uit een drietal leden van het bestuur der afdeeling Rotterdam, door dat bestuur voor te stellen. Van wege de commissie van oppertoezigt en beheer der kweekschool voor zeevaart is dezer dagen een berigt uitgegeven, houdende uitvoerige inlichtingen omtrent die kweekschool ten behoeve van belanghebbenden. Achtereenvolgens worden daarin besprokende strekking en het doel der kweekschool, haar bestuur, de middelen van onderwijs en opleiding, de vooruitziglen der kweekelingende benoodigde stukken voor de aanneming cn de verpleegkosten gedurende den proeftijd. De kweekschoolopgerigt in het jaar 1856, heeft een zuiver philanthropische strekking. Zij beoogt in de eerste plaats: knapen uit den behoeftigen stand, wier opvoeding ver waarloosd wordt en die gevaar loopen der maatschappij tot last te worden, voort te helpen om eene eervolle en nuttige betrekking daarin te bekomen. Daarna: zoodanige jongens, die geschiktheid of neiging missen voor het stil leven aan den wal, cn die daarentegen vee! lust en aanleg voor de zeevaart bezitten, tot hunne beslemming te brengen. Het tot dus ver verkregen resultaat is: dat reeds 1421 knapen als scheepsjongens en ligtmatrozen voor de marine en (doch bij uilzondering) 71 voor de koopvaardijvloot zijn op geleid geworden. De opleiding geschiedt, onder toezigt der commissie, door den komman- dant der kanonneerboot en de onder zijne bevelen staande officieren, matro zen en mariniers. Daarenboven zijn aan de inrigting verbonden twee tweede-schrijvers, die belast zijn met het schoolonderwijs. De knapen worden aanvankelijk zonder eenigc verbindtenis tot een proef tijd opgenomen. Daarna kunnen zij beslissen, of zij zin en neiging voor hun toekomstige loopbaan gevoelenen mogen in tegenovergesteld geval huiswaarts keeren. Op den laatsten Maandag van elke maand heelt een keuring op de kweekschool plaats. De goedgekeurde knapen die daarna van de vrijheid om in dienst te treden gebruik maken, komen van dien tijd geheel voor 'slands rekening, doch blijven nog circa een half jaar ter verdere opleiding op de kweekschool. Bij de indiensttreding wordt door de regering aan eiken jongen een premie van f 30 toegekend. Tot voor koming van misbruik is de hoofd-commissie door den minister van marine gemagtigd dit handgeld te ontvangen en aan ouders of voogden uit te beta len, hun daarbij echter het belang van den knaap aanbevelende. Alleen de knapen, die den leeftijd van 17 jaar hebben, kunnen terstond als ligt- matroos in dienst treden en ontvangen zelf een premie van f 56. Radeljjk hij het in dienst treden ontvangt een scheepsjongen een maandelijkschc soldij van ƒ8 Wanneer de kweekeling dc inrigting verlaat, komt hij in de tweede klasse van het opleidingsschip Admiraal van IFassenaer, te Amsterdam, en ontvangt gedurende nog iy2 jaar aldaar meer uitgebreid school-, zeevaartkundig- en militair onderwijs, Behoort hij aldaar, in de hoogste afdeeling gekomen zijnde, tot de meest gevorderden, dan ontvangt hij, indien hij dit verkiest, een verdere opleiding als stuurmans- of boots mansleerling. De schepeling geniet vrije voeding en logies, zoodat van zijn tractement alleen de kosten voor kleeding moeten worden afgetrokken. De verbindingstijd is tien jaren, aanvangende met het 16,lelevensjaar. r>e knaap moet bij aankomst op de kweekschool om in 's rijks zeedienst te kunnen treden, bezitten: ligchamelijke geschiktheid voor de zeevaart cn den leeftijd van 13 tot 17 jaar; jongelingen die hun 19114 jaar zijn ingetreden worden in geen geval toegelaten. De miliciens der ligtingen van 1874 en 1875, thans bij de verschil lende corpsen in activiteit, zullen den 7<|4I, der volgende maand in het genot van onbepaald verlof worden hersteld. Alle troepen, die aan de groote manoeuvres deelnemen, zullen den 1CD September a. s. weder naar hunne garnizoenen terugkeeren. De detache menten, die gediend hebben om de verlaten garnizoensplaatsen te bezetten, keeren dan weder naar hunne vorige standplaatsen terug. Er is van hoogerhand gelast geene scherpe patronen meer te gebrui ken, die in het jaar 1874 of vroeger zijn aangemaakt. Naar men verneemt staat deze maatregel in verband met ongelukken bjj het schijfschieten. De tentoonstelling van kunst toegepast op nijverheid te Amsterdam bljjft geopend tot 1* October. De financiële resultaten der tentoonstelling zijn voor het oogenblik van dien aard dal alle kosten, en deze zijn van zeer belangrijken aardgedekt zijn. Men leest in den Spectator: Een van de rijke kunstverzamelingen in Nederland heeft het land weder verlaten. De beroemde verzameling van Loon (vroeger van Winter) is verkocht aan een der heeren Rothschild te Darijs, volgens sommigen voor 1,800,000, volgens andere voor ƒ1500,000. Het is te betreuren dat het telkens geringer wordende getal van schoone kunstkabinetten weder verminderd is. Gaarne hadden wij ook eenige wer ken uit deze verzameling in onze musea zien overgaan. Het verlies van de twee levensgroote portretten ten voeten uit, de heer Daey en zijne vrouw, door Rembrandt, de eerste van 1634. de tweede van 1643, is onherstelbaar. Wij bezitten niets dergelijks van den meester. Intusschen, zoo ons oordeel gevraagd ware, vvy zouden nooit hebben durven aanraden de geheele ver zameling tot zulk eenen prijs aan te koopen voor bet land. Lange na niet j alles was belangrijk. Men verzekert dal de regering het hare gedaan heeft. Dal het mislukte, is aan niemand te wijten. Ten slotte beslist het geld, en verzamelingen van bijzondere personen kunnen onmogelijk duurzaam blij- I ven, tenzij ze vermaakt «orden, hetgeen bjj het aanwezig zijn vau vele £erven ook weder onmogelijk is. Bejammeren blijft geoorloofd, maar reeds van Alphen leerde onsKermen en zuchten kan niet baten. Practischer is de wensch en de daad: nieuwe verzamelingen te stichten. Mogen onze lor- tuinhebbers op deze nuttige, schoone wijze hun geld beleggen cn de oude en nieuwe kunst bevorderen. Niet minder dan negen millioen driemaal honderd-duizend krachtige mannen cn jongelingenzegt de Arnh. Ct.onttrekt Europa aan de nijver heid ze uitsluitend beschikbaar houdend om bij voorkomende gelegenhe den hen te laten doodslaan of verminken. Voor die menschen zijn een millioen viermaal honderd-duizend paarden in voorraadom bij den moord op groote schaal dienst te kunnen doen. Zeven-en-dertig duizend kanonnen worden alleenlijk vervaardigd om menschen dood te schieten en steden te verwoestenongeveer drie-duizend schepen leenen daartoe hun hulpen voor dit werk der onderlinge vernieling en de gevolgen die het na zich sleept, betalen de volken zeiven 'sjaars zes milliard gulden. Daaronder rekenen wij niet eens de flesschen champagne en andere wijnmerkendie vóór de vernieling op den goeden afloop en na de vernieling op de verrigte daden geledigd zijn. Van al de statistieken die ter overpeinzing worden gegevenis dit wel de meest merkwaardige en het krachtigste getuigenis voor de menschelijke dwaasheid. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is eene voordragt ingekomen van burg. en wetli. naar aanleiding van het berigt van den minister van binnenl. zaken, dat de verordening tol regeling van de universiteit van Am sterdam niet voor koninklijke goedkeuring vatbaar is, tenzij de tweede alinea van art. 38 daaruit vervalle. Dat berigt deed burg. en weth. leed. Door hel wegvallen der bepaling, dal de buitengewone hoogleeraren zitting hebben in de faculteit, zal de instelling van buitengewone hoogleeraren zeep beperkt worden, en wordt dc universiteit zeer benadeeld. Evenwel moeten burg. en weth. voorstellen om in de zaak te berusten. Er bestaat weinig hoop, dat nieuwe vertoogen tot staving van betgeen burg. en weth., be houdens allen eerbied voor 's konings beslissingals hun goed regt blijven beschouwen, zullen baten. Al zouden Iurg. en weth. in gewone omstan digheden toch nog eene poging wagen, de tijd ontbreekt daartoe, zullen met October de lessen kunnen aanvangen. Zij zullen echter later op de zaak terugkomen. Te Utrecht is Zondag II. de 274 algemeene vergadering gehouden van de Maatschappij tot nut der Israëliten in Nederland. Te Arnhem hebben Zondag, den dag waarop gewoonlijk de thansafge- schaltc kermis begon, ongeregeldheden plaats gehad. Nadat de dag kalm was afgeloopen, begonnen zich des avonds half negen eenige troepjes zin gende door de staten te bewegen onder het geschreeuw van "hop! hop! hop! hangt den burgemeester op! Zij kozen op het nieuwe plein voor de woning des burgemeesters hunne verzamelplaats, waar zich weldra eenige duizenden hadden vereenigd. Enkele steenworpen bragten geen schade aan,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1