onderscheidingsiecken van dertig jaren trouwe dienst verworven. Bevorderaar van kunst en wetenschap, dankt Curasao hem, dal hel een schouwburg b»zit, die naar hem genoemd is. De armen en hulpbehoevenden verliezen een weldoener in hemniet ligt zullen zij zijn gedrag in 1862tijdens de pokken-epidemie, vergeten, toen hij zich niet ontzag persoonlijk hunne besmette schamele woningen le bezoeken. 's GRAVENHAGE27 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer mr. ,1. Leonard Wolterbeek Dz.te Amsterdam. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer S. A. Schoevers, eommis- missaris van pelicie le Zutphen, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Door Z. M. is aan den gepens. luit.-kolonel der genie en sappeurs van het leger in Nederl. Indië W. F. Versteeg vergunning verleend lot het aan nemen der onderscheidingsleekencn van commandeur der Leopolds ordehem door den koning der Belgen geschonken. Tot lid van den raad van lucht voor de koopvaardij, te Amsterdam, is benoemd de luit. ter zee 1® kl. J. A. Snoek, adjudant van den directeur en kommandant der marine aldaar. De kapitein II. J. G. Benschop, gedetacheerd bij hel koloniaal werf depot, is bij den staf der infanterie overplaatst en bestemd om bij de kon. militaire akademie te Breda werkzaam te zijn; zijnde de kapitein C. F. H. Putman Cramer, van het 6® reg. infanterie, bij gemeld depót gedetacheerd. De 1® luit. G. J. W. Koolemans Beyncn, van het inslructie-bataillon, is bij de kon. militaire akadentie en in verband daarmede bij den staf der infan terie overgeplaatst. Z. M. de koning begaf zich heden middag ten half drie ure naar Soestdijk, ten einde een bezoek te brengen aan Z. K. II. prins Hendrik. Z. M. zal aldaar het middagmaal gebruiken en 's avonds omstreeks elf ure alhier terugkomen. II. K. H. prinses Marianne is heden ochtend van hier naar Leeuwar den vertrokken ter beztgtiging van de oudheidkundige tentoonstelling in de Friesche hoofdstad. BUITEN I .A IN DSCH li liEKIGTKN. ENGELAND. LONDEN. 26 Augustus. Aan Daily iVews wordt uit Alexandrie gemeld dat het omhulsel, waarin de obelisk van Cleopatra naar Engeland moet vervoerd worden, ge reed is, zoodal het gevaarte weldra de zeereis aanvaarden zal. Inmiddels worden te Londen met houten modellen proeven genomen om te zien waar de naald het best staan zal. - Volgens de Morning Post is de Russische regering niet zonder vrees wat hare geldmiddelen betreft. Sedert den aanvang der vijandelijkheden heeft Rusland zijne schulden vermeerderd met twee leeningen, ten bedrage van 300 milliocn roebelsvoor welke jaarlijks 17 millioen aan rente betaald moet worden. Boveudien Is de vlottende schuld met 132 milliocn papier roebels toegenomen en bedraagt zij thans 367 milliocn. In Rusland bestaat geen wet die de uitgifte van muntpapier beperkt en de waarde van dit betaalmiddel vermindert op onrustbarende wijze. Prof. Asaph Ilall, van het observatorium te Washington, moet, vol gens een telegram van prof. Henry, twee wachters ontdekt hebben bij de planeet Mars, thans aan den avond-hemel zoo duidelijk zigtbaar. De massa van Mars zal met behulp van deze ontdekking naauwkeuriger dan tot dus ver kunnen worden bepaald. Tc Cincinnati in den slaat Ohio ontstond 3 Augustus brand in een fabriek van sigarenkistjes, terwijl een groot aantal vrouwen en meisjes op de vijf verschillende verdiepingen werkzaam waren; het vuur nam zoo spoe dig in hevigheid toe, dat het onmogelijk was allen te redden In weerwil der grootste krachtsinspanning kwamen er zes meisjes in de vlammen ont, terwijl een groot aantal anderen hevige brandwonden bekwamen. Ver scheiden aangrenzende huizen en magazijnen werden beschadigd of vernield. F H A N K II IJ R. De Moniteur heeft geantwoord op de nota in het Joiim. Offi. ter zake van generaal Ducrot. Dat blad zegtWij hebben van generaal Ducrot eene logenstraffing gevraagdwij verklaarden dat w ij die met genoegen zuoden openbaar maken. De logenstraffing is ons nu geworden door tusschenkomst van het Journ.Off. Met groote voldoening hebben wij gezien, dat de rege ring instaat voor den geest van discipline van generaal Ducrotdie door de woorden van onvoorzigtige vrienden in twijfel kon worden gelrokken. Onze lezers weten, dat wij nooit ligtvaat'dig iets beweren. Indien wij onze ver antwoordelijkheid wilden dekken, zouden wij personen moeten noemen, die op dit oogenbiik in het debat niet betrokken zouden kunnen wordenzon der dal er groot nadeel werd toegebragt aan de zaak, die wij meencn te dienen. Wij zwijgen dus, zonder ons er om te bekreunen, hoe onze zelf verloochening opgevat zal worden door hen, die haar niet begrijpen of door hen, die belang hebben bij eene minder teruggetrokkene houding onzerzijds. -- Hnvas verklaart dat de regering teil aanzien van den dag der alge- meene verkiezingen geen nieuw besluit genomen heeft. De keuze der can- didalen, die door de regering zullen worden voorgestaan, is voor een zeer groot deel vastgesteld. De prefecten hebben hen reeds in verscheidene de partementen kenbaar gemaakt. Wat de overigen betreft, het is aan hun goeddunken overgelaten, het regte oogenbiik te kiezen om ze bekend te maken. De heer Corbeau, adjuncl-maire le Evreux die nadat de maire, de heer Lepouzé, een der 363, ontslagen was. als waarnemend maire den president der republiek bij zijne komst te dier stede begroette en in zijne toespraak te kennen gaf, dat de bevolking der stad gehecht was aan de republiek, is mede ontslagen. Daar nu de tweede adjunct-maire reeds vroe. ger zijn ontslag had ingediendzoo heeft de gemeenteraad met eenparig stemmen den heer Lepouzé tol voorzitter van den gemeenteraad, dat is® tijdelijk maire gekozen. De heer Lepouzé is nu zijn eigen plaatsvervanger Uit Bordeaux wordt gemeld, dal aldaar en in den omtrek aan d# zeekant een verschrikkelijke storm beeft gewoed. De schade, door dg storm veroorzaakt, is nog bij geen benadering op te geven. Llonderdet kleine vaartuigen zijn aan de kust vergaan of hebben schade bekomes Alleen bij Arcachon 27 schepen. »tl IT8CI1 LAN Bi. De IIeichs-Anz. deelt mede, dat de keizerlijke regering van alle ki- binetten der groote mogendheden, welke met de Porie diplomatieke betrek- kiugen onderhouden, mededeeling ontving, dat hunne vertegenwoordigers ij Konstantinopcl in last kregen zich aan te sluiten bij het protest, dj met een beroep op de conventie van Genève tegen de mishandeling van ge- I vangen en gewonde Russen door de Duitsche regering gedaan is. Volgen i alhier ontvangen beriglen werden ook de vertegenwoordigers van Belgis Nederland, Zweden en Portugal tot het doen van gelijke stappengemagtigt Een stadje, dat ruim 1200 inwoners telt, namelijk Hostau, bij Bischot heinitz, in Bohemen, is op 19 Augustus een prooi der vlammen gewerd® De kerk, het raadhuis en in een woord alle openbare gebouwen zijn ver brand slechts enkele huizen zijn gespaard gebleven. De nood, die aldaar hcerschlis groot. In den nacht van 21 op 22 Augustus is te Karlsbad een moord gr pleegd op den lieer Knöpfëlmacher, in zijn huis in de Parkstrasse. Kastea waren opengebroken en er werden eenigc voorwerpen van waarde vermist Onder de badgasten heeft dit groote opschudding veroorzaakt, daar Ji Parkstrasse aan de Gartenzeile, hel elegantste gedeelte der stad, grenst. Dj saizoen kwamen verscheidene diefstallen met inbraak voor. Men klaag] dat de policie volstrekt niet voor haar laak berekend is. KCSLijI ND. Uit St. Petersburg wordt het volgende als officieel berig'lEen telt gram van 24 Aug., 's middags, uit Gorni-Sludeni meldt: Gisteren vroeg her haalden de Turken van drie zijden hun aanval op den Schipka-pas. Ui Russen sloegen echter alle aanvallen af. De eerste versterking, welke aan kwam, bestond in kozakken en in bereden gemaakte tirailleurs, 's Avonds kwam de geheele tirailleur-brigade met 6 stukken geschut, die terstond aai den strijd deelnam. Ten 9 ure 's avonds bestormden de tirailleurs de hoog ten aan onze regterflankeen vreeselijk gevecht ontstond, dat tot midder nacht voortduurde, toen slechts het kanonvuur bleef aanhouden. De Russen nadden al hunne posities bezet gehouden. Van 's avonds 9 uur meldt een telegram uit Gorni-Stttdeni: Heden bt- paalde de strijd zich tot een levendig kanonvuur. De Turken aan ona linkerflank, die met twee stukken geschut onzen rug bedreigden, werdtt uit hunne positie verdreven. Nadat de aanval der Turken op Ajaslar (wes telijk van Eski-Djuma) gisteren ochtend afgeslagen waswerden de Busset 's namiddags door een sterke Turkschc slrijdmagt gedwongen op hunne po sities bij Sjeltankioi terug te trekken. Bij Lowtcha en Plewna werd gee« beweging van den vijand waargenomen Volgens berigten uit Gorui-Studeni van den 25s"n had er den vorig® dag eene hevige schermutseling plaats. De Russen behielden hunne stellingen. De verliezen der Russen aan gewonden gedurende den vierdaagschen strijd bedragen 27 officieren en 900 soldaten. Deze zijn naar Grabowa gebragl Het aantal dooden was onbekend. T U It It IJ E. Men meldt uit KonstantinopelVan hier gaan dagelijks versterkingen naar het tooneel van den oorlog in Rumenië. Alle vrijwilligers, die in groot aantal uit Klein-Azië aankomen, worden naar Adrianopel en vandaar naar Jeni-Saghra gezonden, na slechts eenigc dagen geoefend te zijn. De treineo komen onafgebroken aan en het is alsof de Turkschc soldaten uit den grond verrijzen. In de haven ziet men icderen morgen twee, drie, somtijds ook vier tot vijf met recruten en bascht-bazoeks volgepropte transportschepel liggen, die hunne lading ijlings aan land brengen, om van de kust der zee van Marmora en uit den Archipel nieuwe ladingen troepen te halen. Uit Bucharest meldt men van 24 Aug.Donderdag ochtend ten 7 ure trachtte een Turksche strijdmagt door middel van booten, onder bescher ming van het vuur van twee compagniën en vier stukken geschut, die op den regteroever der rivier geposteerd stondeneen eiland nabij Widdin It bezetten. Eene Rumenische compagnie le Kalaf.it begon toen op de booleo te vurenmet het gevolg dat aan de Turken de landing werd belet. Daarop hebben de Turksche batterijen den geheelen dag, ofschoon zonder eenig ge volg Kalafat gebombardeerd. De Engelsche consul-generaal is uil Bulgarije le Konstantinopel terugge- keerd. Te Rodoslo had hij ongeveer 2000 Turksche en 250 Bulgaarsche vrouwen en kinderen aangetroffen, die van den kant van Adrianopel waren teruggezonden omdat aldaar geen mogelijkheid bestond om ze te huisvesten of verderen bijstand te verleencn. Tc Adrianopel vond hij 6000 Mahomedaan- sche en 1600 Joodschc vluglelingen te Philippopel 2000 Bulgaarsche vrouwen en kinderen voorloopig gehuisvest. Te Ibali, nabij Kalofer, is een kampop- geslagen, uitsluitend voor gevlugte Turksche vrouwen en kinderen, waarvan er reeds 4000 in de tenten waren opgenomen. Zoowel daar als op de eerst genoemde plaatsen heerschte volslagen gebrek. Tusschen Eski-Zagra, Kalofer en Sokat lagen alle dorpen in puin en was de geheele landstreek letterlijk in eene woestijn herschapen. De militaire correspondent van de Times in Klein-Azie meldt: Cf Bajazid heb ik nu de bevestiging van het berigt, dat op 19 Jnnij 300 ko zakken, nadat zij de wapenen hadden afgelegd, zijn vermoord door de Kurden, behoorende bij het leger van Faïk-pacha. De overgebleven gevan genen werden onder eskorte naar Van gezondenmaar onder weg zijn zij

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2